Καινούρια πεντάμηνα

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
posum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2013 2:24 pm

Δημοσίευσηαπό posum » Παρ Ιαν 03, 2014 4:35 pm

gstan29 έγραψε:
nikik_ath έγραψε:Μια απο τα ιδια και εγω... στα κεπ υποτιθεται οτι περασα ετσι ελεγε στον πινακα στον οαεδ αλλα δεν ηξεραν που να με βαλουν. Θα παω την τριτη στις 9 και για αρχη θα ειμαι στο αρχειο!!!
Σοβαρα ετσι ειπαν για τις πληρωμες???? Δε θα το αντεξω!!!!


Εφόσον τα 5μηνα κοινωφελούς εργασίας πληρώνονται από το ΕΣΠΑ, οι πληρωμές είναι ΑΠΙΘΑΝΟ να γίνονται σε μηνιαία βάση.. αν πάρουμε παράδειγμα και τις πληρωμές στα προηγούμενα 5μηνα κοινωφελούς, η πληρωμή έγινε σε 3 δόσεις, με την πρώτη δόση να δίνεται μετά από 2 ή και 3 μήνες.. ελπίζω να έχει αλλάξει αυτό, γιατί είναι απαράδεκτο!!

ρωτησα κιεγω 2 γνωστους και μου ειπανε αντιστοιχα πραγματα,πρωτη πληρωμη μετα απο 3-4 μηνες και τα υπολοιπα αφου τελειωσαν και ακομα παραπερα.
αυτο δεν σημαινει οτι θα κανουνε παλι το ιδιο,αλλα καλυτερα να μην τα υπολογισετε στα μηνιαια εσοδα για καλο και για κακο.
το εσπα εγγρινεται ανα τριμηνο,μολις εληξαν τα περσινα μεχρι δεκεμβρη και δεν εχουν πληρωθει,τωρα ετοιμαζονται τα χαρτια τους ως τις 10 ιανουαριου,οποτε χωριστε τα σε τριμηνα και υπολογιστε.υποθετω η πρωτη πληρωμη θα γινει περιπου τελος απριλιου,ξαναλεω,αν ισχυει το κλασικο τροπαρι.
τελικα απο οτι βλεπω μονο εγω δεν πηρα πουθενα θεση.τελος παντων!
οποιος πληρωθει ή οποιος ρωτησει αν μπορουμε να διακοψουμε πριν τη ληξη πενταμηνου τη συμβαση,ας το γραψει και για τους υπολοιπους.επισης οποιος μαθει ποσα ενσυμα και ποτε μπαινουνε(αν μπαινουνε) ας το γραψει και αυτο. καλη αρχη σε ολους.
υ.γ.: στον οαεδ οταν ειχα παει ειδα 2 παιδια απο κοινωφελη. οενας ητανε στην πορτα και ελεγε στα ατομα σε ποιο γραφειο να πανε(ορθιος) και η αλλη καθοτανε σε ενα γραφειο αδειο και χαζευε

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Παρ Ιαν 03, 2014 5:35 pm

για τα ένσημα που ρωτάτε, λογικά είναι 25 το μήνα.Σε όσους πληρώνονται με μηνιάτικο ,έτσι είναι. και στα περσινά πεντάμηνα τόσα ήταν. Εμείς πληρωνόμασταν κάθε 3 μήνες περίπου.
Άν γνωρίζει κάποιος, άν έγινε καμία αναπλήρωση από επιλαχόντες στο δεύτερο πρόγραμμα, δώστε καμια πληροφορία, μηπως υπάρχει ελπίδα.

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Δημοσίευσηαπό merm » Παρ Ιαν 03, 2014 5:39 pm

Ξεκίνησα και εγώ. Για τις πληρωμές ο διοικητής του ΟΑΕΔ διαβεβαίωνε ότι τα χρήματα ήδη υπάρχουν και ότι οι πληρωμές θα γίνονται κανονικά, ας το ελπίσουμε και να δούμε πως θα κυλήσει... Αλλά τα ένσημα γιατί να μην τα βάλουν;

Κάποιος που εργάζεται ήδη από το πρώτο κύμα των προσλήψεων έχει κάποιο νεότερο σχετικά με τις πληρωμές;

Δημήτρης7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 29, 2012 8:19 pm

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης7 » Παρ Ιαν 03, 2014 5:41 pm

Μολις μίλησα με 2 άτομα και μου ειπαν ακριβώς το ίδιο πράγματα για τα χρήματα

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Παρ Ιαν 03, 2014 7:52 pm

Δημήτρης7 έγραψε:Μολις μίλησα με 2 άτομα και μου ειπαν ακριβώς το ίδιο πράγματα για τα χρήματα


Οτι τι? Θα πληρωνομαστε καθε μηνα?

sofia1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 6:43 pm

Δημοσίευσηαπό sofia1984 » Παρ Ιαν 03, 2014 8:33 pm

πειτε την αληθεια???ποσοι θα αντεξετε χωρις πληρωμη???εγω δεν ξερω αν αντεξω..........λυπάμαι που το λεω γιατι θεωρούμαι από τις τυχερες που βρηκα δουλεια αλλα βρηκα δουλεια χωρις λεφτα????ποιος θελει κατι τετοιο???ελπιζω να είναι συνεπης γιατι θα χασουν ατομα δυστηχως.....

gstan29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 21, 2013 11:50 am

Δημοσίευσηαπό gstan29 » Παρ Ιαν 03, 2014 9:59 pm

sofia1984 έγραψε:πειτε την αληθεια???ποσοι θα αντεξετε χωρις πληρωμη???εγω δεν ξερω αν αντεξω..........λυπάμαι που το λεω γιατι θεωρούμαι από τις τυχερες που βρηκα δουλεια αλλα βρηκα δουλεια χωρις λεφτα????ποιος θελει κατι τετοιο???ελπιζω να είναι συνεπης γιατι θα χασουν ατομα δυστηχως.....


Στα προηγούμενα 5μηνα κοινωφελούς ήξερα άτομα που προσλήφθηκαν Σεπτέμβριο και πληρώθηκαν 31 Δεκεμβρίου, μόνο και μόνο διότι έπρεπε να κλείσει λογιστικά η χρονιά.. ελπίζω επειδή είναι δήμοι και όχι εταιρίες με ενδιάμεσους φορείς τους δήμους, να πληρώνουν κανονικά, αν και όπως είπα και πριν, αν είναι πληρωμή μέσω ΕΣΠΑ, μόνο τα γραφειοκρατικά ξεπερνούν τον μήνα!! Δυστυχώς!!

Ότι θα τα πάρεις τα λεφτά, θα τα πάρεις, το πότε είναι το θέμα!!

evibil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό evibil » Σάβ Ιαν 04, 2014 12:08 pm

gstan29 έγραψε:
sofia1984 έγραψε:πειτε την αληθεια???ποσοι θα αντεξετε χωρις πληρωμη???εγω δεν ξερω αν αντεξω..........λυπάμαι που το λεω γιατι θεωρούμαι από τις τυχερες που βρηκα δουλεια αλλα βρηκα δουλεια χωρις λεφτα????ποιος θελει κατι τετοιο???ελπιζω να είναι συνεπης γιατι θα χασουν ατομα δυστηχως.....


Στα προηγούμενα 5μηνα κοινωφελούς ήξερα άτομα που προσλήφθηκαν Σεπτέμβριο και πληρώθηκαν 31 Δεκεμβρίου, μόνο και μόνο διότι έπρεπε να κλείσει λογιστικά η χρονιά.. ελπίζω επειδή είναι δήμοι και όχι εταιρίες με ενδιάμεσους φορείς τους δήμους, να πληρώνουν κανονικά, αν και όπως είπα και πριν, αν είναι πληρωμή μέσω ΕΣΠΑ, μόνο τα γραφειοκρατικά ξεπερνούν τον μήνα!! Δυστυχώς!!

Ότι θα τα πάρεις τα λεφτά, θα τα πάρεις, το πότε είναι το θέμα!!


Στο γραφείο που ειμαι υπάρχουν άτομα που ξεκίνησαν ενα μήνα πριν , με το πρώτο προγραμμα δηλαδη, και δεν έχουν πληρωθεί ακόμα τον Δεκέμβριο. Σίγουρα θα υπάρξουν καθυστερήσεις , το θέμα ειναι ποσο μεγάλες ! Εγω δεν εχω δικο μου γραφείο φυσικα , κάθομαι σε καρέκλα , κ απο οτι κατάλαβα θα βγάζω φωτοτυπίες και θα με στέλνουν σε εξωτερικές δουλειές στην καλύτερη κ στην χειρότερη θα ξεσκονιζω το αρχείο τους . (Υποτίθεται οτι εχω προσληφθεί σαν ΠΕ οικονομικού ...) οποτε ποσο να αντέξω κ χωρις λεφτα ? δίνω κ εξετάσεις κατατακτηριες κ θεωρω οτι χάνω τον χρόνο μου ειλικρινά . Το έκανα για τα ένσημα αλλα δεν μπορούσα να φανταστώ τις συνθήκες . Παστωμενοι σε ενα γραφείο 10 άτομα , οι 2 σε καρέκλες κ ενοχλούμε κ τους μόνιμους όπως κατάλαβα . Σορυ για το μεγάλο πόστ αλλα αυτο το 5μηνο ειναι η χειρότερη κίνηση που έκανα τον τελευταιο καιρο.

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Σάβ Ιαν 04, 2014 3:34 pm

@evilbil το πρόγραμμα έγινε για να βρούν λίγα χρήματα οι μακροχρόνια άνεργοι, κάτι είναι και αυτό για 5 μήνες.
Υπάρχουν όμως κενά στο ικα και τα ασφαλιστικά ταμεία. Γιατί δε γίνονται εκεί οι προσλήψεις?
με τις σπουδές να προσέξεις, αν το πεις στον οαεδ δε θα σου βγάλει κάρτα ανεργίας. οι φοιτητές δεν είναι άνεργοι.

evibil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό evibil » Σάβ Ιαν 04, 2014 5:30 pm

john2110 έγραψε:@evilbil το πρόγραμμα έγινε για να βρούν λίγα χρήματα οι μακροχρόνια άνεργοι, κάτι είναι και αυτό για 5 μήνες.
Υπάρχουν όμως κενά στο ικα και τα ασφαλιστικά ταμεία. Γιατί δε γίνονται εκεί οι προσλήψεις?
με τις σπουδές να προσέξεις, αν το πεις στον οαεδ δε θα σου βγάλει κάρτα ανεργίας. οι φοιτητές δεν είναι άνεργοι.


Εχεις απόλυτα δικιο , τα χρειάζεται ο κόσμος τα χρήματα όπως κ εγω . Αλλα θα ηθελα να εχω ενα χώρο να καθησω κ ισως 1-2 πραγματάκια να κάνω για να περνάει η ωρα. Μαλλον το γραφείο ειναι πολυτέλεια...

25210
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2006 9:13 am

Δημοσίευσηαπό 25210 » Κυρ Ιαν 05, 2014 12:54 pm

[quote="evibil"][quote="gstan29"][quote="sofia1984"]πειτε την αληθεια???ποσοι θα αντεξετε χωρις πληρωμη???εγω δεν ξερω αν αντεξω..........λυπάμαι που το λεω γιατι θεωρούμαι από τις τυχερες που βρηκα δουλεια αλλα βρηκα δουλεια χωρις λεφτα????ποιος θελει κατι τετοιο???ελπιζω να είναι συνεπης γιατι θα χασουν ατομα δυστηχως.....[/quote]

Στα προηγούμενα 5μηνα κοινωφελούς ήξερα άτομα που προσλήφθηκαν Σεπτέμβριο και πληρώθηκαν 31 Δεκεμβρίου, μόνο και μόνο διότι έπρεπε να κλείσει λογιστικά η χρονιά.. ελπίζω επειδή είναι δήμοι και όχι εταιρίες με ενδιάμεσους φορείς τους δήμους, να πληρώνουν κανονικά, αν και όπως είπα και πριν, αν είναι πληρωμή μέσω ΕΣΠΑ, μόνο τα γραφειοκρατικά ξεπερνούν τον μήνα!! Δυστυχώς!!

Ότι θα τα πάρεις τα λεφτά, θα τα πάρεις, το πότε είναι το θέμα!![/quote]

Στο γραφείο που ειμαι υπάρχουν άτομα που ξεκίνησαν ενα μήνα πριν , με το πρώτο προγραμμα δηλαδη, και δεν έχουν πληρωθεί ακόμα τον Δεκέμβριο. Σίγουρα θα υπάρξουν καθυστερήσεις , το θέμα ειναι ποσο μεγάλες ! Εγω δεν εχω δικο μου γραφείο φυσικα , κάθομαι σε καρέκλα , κ απο οτι κατάλαβα θα βγάζω φωτοτυπίες και θα με στέλνουν σε εξωτερικές δουλειές στην καλύτερη κ στην χειρότερη θα ξεσκονιζω το αρχείο τους . (Υποτίθεται οτι εχω προσληφθεί σαν ΠΕ οικονομικού ...) οποτε ποσο να αντέξω κ χωρις λεφτα ? δίνω κ εξετάσεις κατατακτηριες κ θεωρω οτι χάνω τον χρόνο μου ειλικρινά . Το έκανα για τα ένσημα αλλα δεν μπορούσα να φανταστώ τις συνθήκες . Παστωμενοι σε ενα γραφείο 10 άτομα , οι 2 σε καρέκλες κ ενοχλούμε κ τους μόνιμους όπως κατάλαβα . Σορυ για το μεγάλο πόστ αλλα αυτο το 5μηνο ειναι η χειρότερη κίνηση που έκανα τον τελευταιο καιρο.[/quote]

Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ το ίδιο!

panos80s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 06, 2014 11:42 am

Δημοσίευσηαπό panos80s » Δευ Ιαν 06, 2014 1:49 pm

Καλησπερα παιδια. Υπαρχει ενα.μπερδεμα σχετικα με το ποσος θα ειναι ο μισθος. Τα λεφτα θα ειναι 490 σταθερα η θα ειναι με οσες μερες μονο ειναι εργασιμες? Γιατι αν αφαιρεσουμε σε καθε μηνα σαββατοκυριακα και αργιες ο μισθος βγαινει 390 για ηλικιες ανω των 25. Οποτε τα 490 ειναι ψεμα....Επισης οταν ενας μηνας οπως αυτος που ειναι των φωτων, εχει αργιες τοτε παλι αφαιρειτε απο εκει ποσο?

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Δευ Ιαν 06, 2014 4:30 pm

panos80s έγραψε:Καλησπερα παιδια. Υπαρχει ενα.μπερδεμα σχετικα με το ποσος θα ειναι ο μισθος. Τα λεφτα θα ειναι 490 σταθερα η θα ειναι με οσες μερες μονο ειναι εργασιμες? Γιατι αν αφαιρεσουμε σε καθε μηνα σαββατοκυριακα και αργιες ο μισθος βγαινει 390 για ηλικιες ανω των 25. Οποτε τα 490 ειναι ψεμα....Επισης οταν ενας μηνας οπως αυτος που ειναι των φωτων, εχει αργιες τοτε παλι αφαιρειτε απο εκει ποσο?



Πολυ σωστα τα ερωτηματα σου...αυτο δεν το ειχαμε σκεφτει..ελα ντε..λογικα θα ειναι ως ημερομισθιο κ οχι στανταρ 490 καθε μηνα

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Δημοσίευσηαπό merm » Δευ Ιαν 06, 2014 5:03 pm

Εάν γίνει έτσι, είναι πολύ άδικο. Άρα θα μας παίρνουν παρουσία/απουσία;

posum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2013 2:24 pm

Δημοσίευσηαπό posum » Δευ Ιαν 06, 2014 5:15 pm

ναι panos80s, με το ημερομισθιο παει,το γραφει μεσα.οποτε μετρα τις μερες που δουλεψες και υπολογισε, ειναι 19,6 ευρω καθε μερα για τους ανω των 25


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες