Προσλήψεις στην Δημόσια τηλεόραση 2013 (πρώην ΕΡΤ)

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Προσλήψεις στην Δημόσια τηλεόραση 2013 (πρώην ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό thourios » Τρί Ιούλ 23, 2013 1:11 pm

Πολύ άρπα κόλα το «έντυπο αίτησης» πρόσληψης προσωπικού για δύο μήνες!!!!! σε μορφή xl που αναρτήθηκε στο http://www.minfin.gr/portal/

:)

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Τρί Ιούλ 23, 2013 8:20 pm

To ECDL το έχουν σαν πρόσθετο προσόν που μοριοδοτείται ανά δύο μονάδες η ενότητα. Αν κάποιος δεν έχει και τις 5 ενότητες και έχει τις 3 σημαίνει οτι αποκλείεται από το διαγωνισμό?

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Τρί Ιούλ 23, 2013 11:15 pm

Λογικά δεν αποκλείεται κάποιος αν έχει μόνο τις τρεις ενότητες. Όπως και να το κάνει κανείς οι δύο και οι τρεις μονάδες που δίνουν δεν λένε τίποτε μπροστά στις 200 που παίρνει κάποιος πρώην εργαζόμενος.
Μέ αυτό τον τρόπο θα προσλάβουν πάλι τους ίδιους αλλά με πολύ μικρότερους μισθούς που πιστεύω αυτό επιδιώκουν. Γιατί το πρόβλημα είναι οικονομικό.
Το ερώτημα το δικό μου είναι μετά τους δύο μήνες τι γίνεται; Άντε Γειά!! ή βγήκε με τέτοιο τρόπο του επειγόντως η προκήρυξη γιατί μόνο έτσι μπορεί να παρακάμψει τις τυπικές διαδικασίες ΑΣΕΠ; Μιλάμε για σύμβαση ορισμένου χρόνου 2 μηνών.
Άλλωστε μέσα σε δυό μήνες τι υπηρεσίες μπορεί κάποιος και να προσφέρει;Ούτε για προσαρμογή δεν φτάνουν.

:?:

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τετ Ιούλ 24, 2013 9:44 pm

μόνο όσοι έχουν δουλέψει σε τηλεοπτικό σταθμό κάνουν αίτηση? γιατί αυτό ζητάει στα γενικά προσόντα.


Το ερώτημα το δικό μου είναι μετά τους δύο μήνες τι γίνεται; Άντε Γειά!! ή βγήκε με τέτοιο τρόπο του επειγόντως η προκήρυξη γιατί μόνο έτσι μπορεί να παρακάμψει τις τυπικές διαδικασίες ΑΣΕΠ; Μιλάμε για σύμβαση ορισμένου χρόνου 2 μηνών.
Άλλωστε μέσα σε δυό μήνες τι υπηρεσίες μπορεί κάποιος και να προσφέρει;Ούτε για προσαρμογή δεν φτάνουν.


Μετά τους 2 μήνες μπορούν να δώσουν παράταση, αν έπαιρναν οκτάμηνα δε θα μπορούσαν & δε θα μπορούσαν να αποκλείσουν όσους δεν έχουν δουλέψει στην ερτ.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Πέμ Ιούλ 25, 2013 10:36 am

O Ειδικός Διαχειριστής αναφέρει σε δημοσίευσή του μεταξύ άλλων ότι:

Το κριτήριο «Γνώση Η/Υ» συνιστά υποχρεωτικό προσόν για όλους τους κλάδους (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) και αποδεικνύεται σύμφωνα με τα ισχύοντα σήμερα κατά το ΠΔ 50/2001.

Οπότε μάλλον κάποιος πρέπει να έχει πιστοποίηση για όλες τις ενότητες που ζητούνται.

Πάντως το ΑΣΕΠ δεν άναφέρεται πουθενά. Ούτε για ενστάσεις ούτε τίποτε ίσως λόγο του επειγόντος και των πρόσκαιρων αναγκών. Με αυτόν τον τρόπο γίνεται παράκαμψη πολλών διαδικασιών που προβλέπονται.

:!:

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Πέμ Ιούλ 25, 2013 1:18 pm

Αναφέρεται στην προκήρυξη κάτω από τα ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ στην παράγροφο 7
Πρέπει κάποιος «να έχει προηγούμενη ευδόκιμη υπηρεσία σε ραδιτηλεοπτικό φορέα στην ειδικότητα για την οποία επιβάλεται η αίτηση».

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση, Θα απορριφθεί όμως.

Άλλα κατα πόσο είναι νόμιμο αυτό; Ακόμα και στην περίπτωση των εργατών.(Ειδικότητες Υποχρεωτικής εκπέδευσης) που δεν υπάρχει εξειδίκευση.

:twisted:

spyros77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό spyros77 » Δευ Αύγ 05, 2013 9:58 am

Στην προθεσμία που τρέχει τώρα για τα 1453 άτομα πρέπει να υποβάλουμε πάλι αίτηση ακόμα και αν έχουμε υποβάλει ήδη για τις πρώτες 259 θέσεις? το εντυπο xls είναι ίδιο ενω η κωδικοποίηση των θέσεων είναι διαφορετική στην καινούρια προκύρηξη...

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τρί Αύγ 06, 2013 6:26 pm

spyros77 έγραψε:Στην προθεσμία που τρέχει τώρα για τα 1453 άτομα πρέπει να υποβάλουμε πάλι αίτηση ακόμα και αν έχουμε υποβάλει ήδη για τις πρώτες 259 θέσεις? το εντυπο xls είναι ίδιο ενω η κωδικοποίηση των θέσεων είναι διαφορετική στην καινούρια προκύρηξη...


από αυτά που έχω διαβάσει, αν υποβάλλει κάποιος νέα αίτηση, ισχύει η νέα.Αν δεν υποβάλλει συνεχίζει να ισχύει η παλιά. Προϋπηρεσία σε τηλεοπτικό σταθμό έχεις? εγώ δεν έκανα αίτηση γιατί δεν έχω προϋπηρεσία.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Τετ Αύγ 07, 2013 4:04 pm

spyros77 έγραψε:Στην προθεσμία που τρέχει τώρα για τα 1453 άτομα πρέπει να υποβάλουμε πάλι αίτηση ακόμα και αν έχουμε υποβάλει ήδη για τις πρώτες 259 θέσεις? το εντυπο xls είναι ίδιο ενω η κωδικοποίηση των θέσεων είναι διαφορετική στην καινούρια προκύρηξη...


Ισχύουν τα εξής σύμφωνα με την τελευταία προκήρυξη. (σελίδα 12).

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ότι η υποβολή αιτήσεως συμμετοχής στην διαδικασία επιλογής της με Α.Π.
01/2013) ανακοίνωσης διατηρείται και ισχύει και στην παρούσα διαδικασία.
Υποβολή νέας αιτήσεως είναι επιτρεπτή για ίδια ή και άλλη θέση ειδικότητας κατηγορίας.
Στην περίπτωση αυτή θεωρείται ως μη υποβληθείσα η προηγούμενη υποψηφιότητα και λαμβάνεται υπόψη
ΜΟΝΟΝ η τελευταία χρονικά ημερολογιακά & ωρολογιακά- υποβληθείσα ΑΙΤΗΣΗ του υποψηφίου.

Η πρόσληψη του προσωπικού θα γίνεται σταδιακώς, ανάλογα με τις παρουσιαζόμενες ανάγκες και μόλις καταστεί ελεύθερη η χρήση των εγκαταστάσεων των Ραδιομεγάρων Αγ. Παρασκευής (Αθήνα) και Θεσ/νίκης της καταργηθείσας ΕΡΤ Α.Ε.

8)

Vi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 20, 2013 5:54 pm

Δημοσίευσηαπό Vi » Τρί Αύγ 20, 2013 6:12 pm

Ερώτηση . . .
Σήμερα μου ήρθε mail από το Υπουργείο Οικονομικών το οποίο αναφέρει ότι η αίτηση μου περιείχε λάθη ή παραλείψεις και ως εκ τούτου κρίθηκε άκυρη, χωρίς να αναφέρει κάπου πιο ήταν το λάθος ή η τυχόν παράληψη. Απάντησα με σχετική ερώτηση στο mail και έκανα άπειρα τηλέφωνα χωρίς να λάβω φυσικά καμία απάντηση.
Και η ερώτησή μου είναι: Μου δίνουν μεν ένα περιθώριο μέχρι αύριο να την ξαναστείλω (τη νέα αίτηση φυσικά με τη νέα κωδικοποίηση) αλλά δεν αναφέρετε κάπου τι πρέπει να διορθώσω. Έχετε ακούσει τίποτα σχετικά με αυτό; Που θα μπορούσα να απευθυνθώ

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Τετ Αύγ 21, 2013 10:11 am

Πάρε αυτά τα τηλέφωνα διευκρινίσεων αν δεν τα έχεις πάρει ήδη: 2109098711 2109098712.
Αν δεν απαντούν κοίταξε ένα ένα τα κελιά μήπως κάτι δεν έχεις συμπληρώσει ή δεν το έχεις συμπληρώσει όπως αυτοί το θέλουν.

Κοίταξε μήπως δεν έχεις συμπληρώσει στο τέλος κάτι στον πίνακα Οικογενειακή κατάσταση και ότι έχεις αποδεχθεί με ΝΑΙ ότι "Τσ πσραπάνω είναι αληθή¨ Τελευταία ερώτηση του πίνακα στο αρχείο xl.

:?

Vi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 20, 2013 5:54 pm

Δημοσίευσηαπό Vi » Τετ Αύγ 21, 2013 6:37 pm

[quote="thourios"]Πάρε αυτά τα τηλέφωνα διευκρινίσεων αν δεν τα έχεις πάρει ήδη: 2109098711 2109098712.
Αν δεν απαντούν κοίταξε ένα ένα τα κελιά μήπως κάτι δεν έχεις συμπληρώσει ή δεν το έχεις συμπληρώσει όπως αυτοί το θέλουν.

Κοίταξε μήπως δεν έχεις συμπληρώσει στο τέλος κάτι στον πίνακα Οικογενειακή κατάσταση και ότι έχεις αποδεχθεί με ΝΑΙ ότι "Τσ πσραπάνω είναι αληθή¨ Τελευταία ερώτηση του πίνακα στο αρχείο xl.

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τα τηλέφωνα επικοινωνίας. Φυσικά και δεν απάντησε κανένας.
Όσων αφορά το λάθος τι να πω, όλα ήταν συμπληρωμένα σύμφωνα με τις υποδείξεις αλλά σίγουρα υπήρχε τέτοια ασάφεια που αφήνει περιθώρια για πολλά λάθη.
Ευχαριστώ πάντως και καλή επιτυχία σε όλους.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Σάβ Νοέμ 02, 2013 9:41 am

Επανέρχομαι καθώς είχαν πει ότι θα ακολουθούσε και δεύτερο και τρίτο στάδιο προσλήψεων το οποίο μάλλον δεν έγινε. Ίσως περιμένουν να «αδειάσουν» τα κτίρια τις παλιάς ΕΡΤ από τους «καταληψίες».
Δεν ξέρω αλλά και στην πρώτη επιλογή αυτοί που εργάζονται τώρα στην ΔΤ ανακοινώθηκαν τα ονόματα μόνο των επιτυχόντων.
Δεν θα έπρεπε να αναρτηθούν πίνακες με τα μόρια όλων των υποψηφίων, η σειρά κατάταξης με μόρια, οι αποριφθέντες και οι λόγοι κτλ; Εγώ τουλάχιστον όσο έψαξα στην διαύγεια δεν μπόρεσα να τους βρω τους πίνακες αυτούς.

Η διαδικασία δεν φαίνεται και τόσο αξιοκρατική και κανείς δεν γνωρίζει.

:?:

marakipap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 17, 2012 7:52 pm

Δημοσίευσηαπό marakipap » Παρ Νοέμ 15, 2013 10:00 pm

Μην το ψάχνεις.. Διαγωνισμός ουσιαστικά δεν υπήρξε. Οι προσλήψεις ήταν με επιλογή και μάλιστα αυτούς που πήραν τους ανανέωσαν τις συμβάσεις για άλλους 10 μήνες αυθαίρετα. Τώρα έγινε αυτό, δεν έχει πολύ καιρό. Γνωστός μου που μπήκε στη ΔΤ, μου είπε ότι η προκήρυξη ήταν φωτογραφική για συγκεκριμένους αλλά πάνω στα μαγειρέματα μπήκε τελικά και πολύς κόσμος χωρίς τα προσόντα που απαιτούνταν. Ελλάς το μεγαλείο σου!!!! :(


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες