ΑΠΟ ΥΕ ΣΕ ΔΕ ΜΑΓΕΙΡΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ???

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
asepakis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2008 9:33 pm

ΑΠΟ ΥΕ ΣΕ ΔΕ ΜΑΓΕΙΡΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ???

Δημοσίευσηαπό asepakis » Τρί Σεπ 22, 2009 8:50 pm

Παιδιά καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας για όποιον γνωρίζει. Μία γνωστή μου εργάζεται χρόνια σε παιδικό σταθμό ως ΥΕ-ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ, αλλά παράλληλα και επειδή οι ανάγκες το απαιτούν, εκτελεί και καθήκοντα μαγείρισσας. Εντός των ημερών αναμένεται να χηρέψει μία θέση ΔΕ-ΜΑΓΕΙΡΑ στον ίδιο παιδικό σταθμό, λόγω συνταξιοδότησης. Μπορεί να αιτηθεί στο Υπηρεσιακό Συμβούλιο του Παιδικού Σταθμού να μεταταγεί από ΥΕ-Καθαριότητας σε ΔΕ-Μάγειρα, δεδομένου ότι εδώ και πολλά χρόνια εκτελεί και αυτά τα καθήκοντα (πράγμα το οποίο μπορεί να βεβαιώσει ο Παιδικός Σταθμός), αλλά χωρίς να έχει πτυχίο μαγειρικής??? Γνωρίζετε τι λέει το Προσοντολόγιο?
(Να σημέιώσω ότι στις προκηρύξεις για θέσεις ΔΕ-Μαγείρων, στον 2ο επικουρικό πίνακα ορίζεται ότι μπορεί να αιτηθεί κάποιος τη θέση ακόμη και με απολυτήριο ΥΕ αλλά και συναφή εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών.)
Αν η Υπηρεσία δεν μπορεί να δώσει σαφή απάντηση στη γνωστή μου, τότε που μπορεί να απευθύνει κάποιο ερώτημα για να πάρει συγκεκριμένη απάντηση? Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη... Ευχαριστώ πολύ.

ΚΩΣΤΗΣ@Κ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΗΣ@Κ » Τρί Σεπ 22, 2009 10:52 pm

Υπάρχουν κάποια πράγματα που ειναι τόσο απλά και πολλοί υπάλληλοι είτε λόγω κακοήθιας είτε λόγω τεμπελιάς είτε λόγω αμάθειας δεν διευκολύνουν τους συναδέλφους τους.


έχουμε και λέμε...


Αρθρο 217 του 3584/2007

ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ?

Απορώ... οι διοικητικοί δεν γνωρίζουν τον Κώδικα???



Το ίδιο και ακόμη πιο διευκρινιστικά μπορείς να δεις στην εγκύκλιο του ΥΠΕΣ οικ37798 17/06/2008 (δες στη σελίδα 16).

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Τετ Σεπ 23, 2009 12:51 am

ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ,,ΑΠΟ ΥΕ ΣΕ ΔΕ,,,Ο 3584 ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΡΘΡΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ,,,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ Ο Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ,,,ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕΣΩ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΥ,,,ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΩΘΗΣΕ Ο Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ,,,ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΘΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ,,,,,,,,ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΜΑΓΕΙΡΙΣΑΣ,,ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ Η ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΟΚΤΑΩΡΟ Η ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ,,,ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ,,,,,ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΕ,,,,,ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ(ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΑΝ ΜΑΓΕΙΡΙΣΑ)

asepakis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2008 9:33 pm

Δημοσίευσηαπό asepakis » Τετ Σεπ 23, 2009 3:16 pm

Ευχαριστώ για τισ απαντήσεις, ΧΑΙ ως ΥΕ-Καθαριότητα εργάζεται πάνω από 20 χρόνια, αλλά καθήκοντα μαγείρισσας εκτελεί καμμιά δεκαριά χρόνια περίπου....Οπότε τι προτείνεις, να μιλήσει στον-ην Πρόεδρο του Π.Σταθμού ώστε να εισηγηθεί θετικά?

ΚΩΣΤΗΣ@Κ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΗΣ@Κ » Τετ Σεπ 23, 2009 9:48 pm

Καλησπέρα ΧΑΙ, αλλα πόσο καλή να είναι η καλησπέρα μετα το 0-0 στη Ν. Σμήρνη... αστα να πάνε...


Λοιπόν, δεν είμαι σίγουρος, πέφτω και στη φωτιά για το συγκεκριμένο θέμα.

Γι αυτό το λόγο πέρα από το άρθρο του νόμου που ανέφερα, ανέφερα και την εγκύκλιο του ΥΠΕΣ.

ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 15 (ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ)
Σύμφωνα με το άρθρο 77 του ΚΚΔΚΥ είναι δυνατή:
-> Μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας με εμπειρία.


ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΣΕΛΙΔΑ 16 ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ
Είδος απόφασης
-> Του αρμόδιου προς διορισμό οργάνου (Δημάρχου ή προέδρου κλπ..)

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

-> Ύπαρξη κενής οργανικής θέσης
->Αίτηση του υπαλλήλου
-> Γνώμη του οικίου Υπηρεσιακού Συμβουλίου
-> Αντί του τίτλου σπουδών:
-Συγκεκριμένη εμπειρία ή
-τιτλος σπουδών άλλης ειδικότητας και ορισμένη ειδίκευση ή
τίτλο σπουδών άλλης ειδικότητας και εμπειρία στην ειδικότητα της θέσης, όπως αυτά ρητά ισχύουν για την κάλυψη των θέσεων με διορισμό.

ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 217!!!!!!!!!!


και εφόσον υπάρχει κενή οργανική θέση και δεν υπάρχει στο ΝΠ άλλος πχ ΥΕ ή ΔΕ που να θέλει να γίνει ΔΕ32 Μαγείρων και να έχει τίτλο σπουδών τότε ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΝΟ 2 ΕΤΩΝ.


Γνωρίζω πάρα πολλές περιπτώσεις που έχει γίνει αυτό σε νόμους όπως της Θεσπρωτίας, Αιτ/ακαρνανίας και δεν θέλω να μπώ σε περισσότερες λεπτομέριες...

και επίσης στο www.et.gr

δείτε πόσα ΦΕΚ με τέτοιες μετατάξεις...

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟ ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ




:)

ΚΩΣΤΗΣ@Κ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΗΣ@Κ » Τετ Σεπ 23, 2009 9:56 pm

Πάντοτε στο ΝΠΔΔ αυτό είναι θέμα Γενικής Διευθύντριας και Προέδρου.
Αν δώσει το οκ θα γίνει.

έχει όλες τις προυποθέσεις του νόμου!!!

Γιατί να το αρνηθούνε????

Εκτός κι αν προτιμήσουν να ζητήσουν μέσω ΑΣΕΠ μάγειρα.

Βοήθησα συνάδελφο σε διπλανό Δήμο να κάνει αυτό ακριβώς, αν δεν ήταν η εκλογές θα προχωρούσε, τώρα θα γίνει μετά την ορκομωσία της νέας κυβέρνησης.

και πρόκειται για καθαρήστρια με 15+ χρόνια.

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Τετ Σεπ 23, 2009 11:38 pm

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΗΓΑ ΜΕ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ(ΤΟΥΜΠΑ),,,Ο ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΚΟΜΠΛΕΞ ΜΕ ΟΜΑΔΕΣ ΑΘΗΝΩΝ ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ,,,ΤΩΡΑ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ ΓΙΑ ΜΑΣ,,ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΔΥΟ ΝΤΕΡΜΠΥ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Η ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ,,ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΣ ΤΕΤΑΡΤΟΣ,,,ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΜΕ 10 ΚΑΚΩΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΥΛΑΡΑ ΤΟ ΦΑΟΥΛ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ,,ΜΑΣ ΑΚΥΡΩΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ ΓΚΟΛ,,ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ,,,,,,,,,,.,.,./.,.,.asepakis ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΑΛΛΑ,,,,Διευθύντρια ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΚ ΟΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΕ ΜΕ ΒΑΒΑΙΩΣΗ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ,,Ο Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΚ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ(ΝΑ ΠΑΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ)κενής οργανικης θέσης,,,,ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ,,,, ΝΑ ΣΠΡΩΞΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ(ΔΗΜΑΡΧΟΣ,,,ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ,Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ),,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΛΑΣΠΗ ΤΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΥ,,,,ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΒΟΗΘΟΣ ΜΑΓΕΙΡΟΥ,,ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΜΑΓΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ,,,ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΡΕΞΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΛΕΜΕ,,,,ΓΡΑΦΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΞΑΝΑ,,,ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ,,,

ΚΩΣΤΗΣ@Κ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΗΣ@Κ » Πέμ Σεπ 24, 2009 4:30 pm

Αστα να πάνε... έχω αγανακτήσει... είμαστε στο ίδιο έργο θεατές και δεν αλλάζει τίποτα στο ποδόσφαιρο.
Το ίδιο φοβάμαι και στη δημόσια διοίκηση, ένας ίδιος καθρέφτης είναι..
Γίνονται βήματα αλλά πρέπει να ξεπεράσουμε φαινόμενα που έχουν μείνει στην χώρα κατάλοιπα της τουρκοκρατίας.


ΠΑΟΚ & ξερό bread

Παρασκευάς
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2013 9:18 pm

Δημοσίευσηαπό Παρασκευάς » Δευ Φεβ 04, 2013 5:01 pm

Γεια σας ... ανακοινώ αυτο το θέμα για να μήν ανοίγω καινούριο μιάς και το θέμα μου ειναι το ίδιο , η εγκύκλιος πιο πάνω μιλάει για υπαλλήλους ΟΤΑ και λέει πως μπορούν και με εμπειρία να μεταταγούν απο ΥΕ σε ΔΕ μαγείρων .

Θα ήθελα λοιπον να ρωτήσω αν αυτό με την εμπειρία ισχύει και για υπαλληλους του στενου δημόσιου τομέα π.χ.σε μαγειρείο νοσοκομείου ΥΕ βοηθό μάγειρα , γιατί ψάχνω αλλά δεν έχω βρεί κάτι σχετικό , και στη διοικηση μου λενε πως μόνο με πτυχίο η απολυτήριο του Λυκείου γίνεται και οχι με απλή εμπειρία , αν γνωρίζει κάποιος κάτι εγκυρα πολύ θα το εκτιμούσα

Παρασκευάς
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2013 9:18 pm

Δημοσίευσηαπό Παρασκευάς » Τετ Φεβ 06, 2013 11:44 pm

Παρασκευάς έγραψε:Γεια σας ... ανακοινώ αυτο το θέμα για να μήν ανοίγω καινούριο μιάς και το θέμα μου ειναι το ίδιο , η εγκύκλιος πιο πάνω μιλάει για υπαλλήλους ΟΤΑ και λέει πως μπορούν και με εμπειρία να μεταταγούν απο ΥΕ σε ΔΕ μαγείρων .

Θα ήθελα λοιπον να ρωτήσω αν αυτό με την εμπειρία ισχύει και για υπαλληλους του στενου δημόσιου τομέα π.χ.σε μαγειρείο νοσοκομείου ΥΕ βοηθό μάγειρα , γιατί ψάχνω αλλά δεν έχω βρεί κάτι σχετικό , και στη διοικηση μου λενε πως μόνο με πτυχίο η απολυτήριο του Λυκείου γίνεται και οχι με απλή εμπειρία , αν γνωρίζει κάποιος κάτι εγκυρα πολύ θα το εκτιμούσα


Κανείς ;;;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες