ΠΑΡΟΧΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΑΠΟ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΘΕΝΤΕΣ ΣΥΜΒ/ΦΟΥΣ ΣΤΟ ΤΑΜ. ΝΟΜ.

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
newarrival
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 1:00 pm

ΠΑΡΟΧΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΑΠΟ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΘΕΝΤΕΣ ΣΥΜΒ/ΦΟΥΣ ΣΤΟ ΤΑΜ. ΝΟΜ.

Δημοσίευσηαπό newarrival » Τετ Δεκ 18, 2013 7:25 pm

Έχω διορισθεί ως συμβολαιογράφος με τον τελευταίο διαγωνισμό. Ενημερώθηκα πρόσφατα ότι για να αποδεχτούμε τον διορισμό μας θα πρέπει προηγουμένως να καταβάλλουμε στο Ταμείο Νομικών ως εγγύηση ΕΦΑΠΑΞ ένα ποσό γύρω στα 3.000 ευρώ.
Ξεκινώ αυτό το θέμα, προκειμένου να δραστηριοποιηθούμε όσο πιο πολλοί μπορούμε και να υποβάλλουμε αίτημα στο ΤΝ τουλάχιστον αφού δεν μπορούμε να αποφύγουμε αυτήν την (ληστρική για μένα) εγγύηση τουλάχιστον να δεχτούν να αποδώσουμε αυτό το ποσό σε δόσεις. Είναι τρελό ποσό που πιστεύω πολλοί από μας δύσκολα θα μπορέσουν να καταβάλλουν εφάπαξ (αν λάβουμε υπόψη και τα άλλα έξοδα).
Υπάρχει κάποιος άλλος που συμμερίζεται τις απόψεις μου μπας και γίνουμε πολλοί και καταφέρουμε τίποτα;
αν είναι να συγκεντρωθούμε μέσω του φόρουμ και να υποβάλλουμε αίτημα στο Τ.Ν., είναι τραγικό να μην μπορούμε να διοριστούμε γι΄αυτό το λόγο ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

supernomikos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 10:57 am

Δημοσίευσηαπό supernomikos » Πέμ Δεκ 19, 2013 11:25 am

Αθηνα διορίζεσαι και πληρωνεις τοσα; εισαι υποχρεωμενη να πληρωσεις την εγγυηση.δε γινεται τιποτα.μπορουσες να το μαθεις και πριν δωσεις εξετασεις

anna28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2011 2:53 pm

Δημοσίευσηαπό anna28 » Πέμ Δεκ 19, 2013 12:03 pm

Ομολογώ ότι αυτό δεν το ήξερα! Τι θα πει είναι υποχρεωμένη να το πληρώσει? Τι σημαίνει ρε παιδιά παροχή εγγύησης? Εδώ δεν έχουμε να πληρώσουμε τις ετήσιες ασφαλιστικές μας εισφορές, θα έχουν οι νεοδιορισθέντες να πληρώσουν ΕΦΑΠΑΞ 3000? Τι είμαστε όλοι παιδιά πλουσίων? Νομίζουν ότι τα έχουν όλοι έτοιμα από γονείς? Εγώ δεν έχω περάσει ούτε ξαναέδωσα φέτος για το λόγο ότι δεν αντέχω οικονομικά χωρίς να δουλεύω και θέλω να προσπαθήσω να το συνδυάσω. Ε όχι και να χρυσοπληρώνουμε για να διοριστούμε! Σε τι εποχές ζούμε? Νομίζουν ότι το χρήμα ρέει και ότι τα ευρώπουλα τα βρίσκουμε στο δρόμο? Απαράδεκτο! Ένα σωρό σκάμε κάθε χρόνο στο ΤΝ. Δεν αρκεί αυτό??Να μαζευτείτε να ξεσηκωθείτε

naria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 11:50 am

Δημοσίευσηαπό naria » Πέμ Δεκ 19, 2013 2:24 pm

Και εγώ μίλησα με Συμβ/κό Σύλλογο και μου το επιβεβαίωσαν ,καθώς δεν ήξερα για την εγγύηση ,αν και πράγματι αναφέρεται στον Κώδικα Συμβολαιογράφων(άρθρο 6). Φυσικά ακόμα κι αν θυμόμουν το σχετικό άρθρο, δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι μιλάμε για τέτοιο ποσό! Αναρωτιέμαι ωστόσο αν το ποσό αυτό είναι το ίδιο για κάθε ειρηνοδικειακή περιφέρεια.

newarrival
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό newarrival » Πέμ Δεκ 19, 2013 7:17 pm

το ποσό αλλάζει από περιοχή σε περιοχή αλλά σε κάθε περίπτωση είναι σίγουρα πάνω από 2000 με 2500 ευρώ.
απλά όσοι συμφωνείτε δηλώστε το εδώ να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι. εμείς μέχρι τώρα είμαστε 4 άτομα, δε σώζεται η κατάσταση με τόσα, να μαζευτούμε κι αλλοι.
Να ξέρετε πως με το που θα μας σταλεί η πρόσκληση θα πρέπει μέσα σε ενα μηνα να τα έχουμε πληρώσει οπότε πρέπει να βιαστούμε... :!: :!: :!:

newarrival
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό newarrival » Πέμ Δεκ 19, 2013 7:20 pm

supernomikos έγραψε:Αθηνα διορίζεσαι και πληρωνεις τοσα; εισαι υποχρεωμενη να πληρωσεις την εγγυηση.δε γινεται τιποτα.μπορουσες να το μαθεις και πριν δωσεις εξετασεις



Γνωρίζω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι και εννοείται ότι δεν ζητώ να αποφύγω να πληρώσω, αυτό που λέω είναι μήπως μπορούμε να κάνουμε κάποιο διακανονισμό για δόσεις. Το είχα ακούσει και πριν δώσω εξετάσεις ότι πρέπει να καταβάλλουμε αυτό το ποσό, το ότι δεν έχω αυτά τα χρήματα όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα έδινα για συμβολαιογράφος, αφού αυτό ήθελα να γίνω, δεν το επέλεξα το επάγγελμα για οικονομικούς λόγους, το επέλεξα γιατί πραγματικά μου αρέσει.

naria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 11:50 am

Δημοσίευσηαπό naria » Πέμ Δεκ 19, 2013 9:09 pm

Εφόσον δεν είναι δυνατό να το αποφύγουμε, ένας διακανονισμός με δόσεις σίγουρα θα ήταν η καλύτερη λύση την παρούσα στιγμή! Μακάρι να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι!
Πώς μπορούμε όμως να ενημερωθούμε για το ακριβές ποσό που θα οφείλει ο καθένας;

newarrival
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό newarrival » Παρ Δεκ 20, 2013 8:01 am

naria έγραψε:Εφόσον δεν είναι δυνατό να το αποφύγουμε, ένας διακανονισμός με δόσεις σίγουρα θα ήταν η καλύτερη λύση την παρούσα στιγμή! Μακάρι να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι!
Πώς μπορούμε όμως να ενημερωθούμε για το ακριβές ποσό που θα οφείλει ο καθένας;


φαντάζομαι τηλεφωνώντας στο Ταμείο Νομικών (αν βγάλεις γραμμή).

anna28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2011 2:53 pm

Δημοσίευσηαπό anna28 » Παρ Δεκ 20, 2013 11:44 am

μάλλον στο λογιστήριο του ταμείου νομικών πρέπει να πάρετε

naria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 11:50 am

Δημοσίευσηαπό naria » Παρ Δεκ 20, 2013 1:56 pm

Προσπάθησα χθες να βγάλω γραμμή ,αλλά δεν μπόρεσα!....Με λίγη υπομονή κάτι θα γίνει!!!...Πάντως και από το Σύλλογο συμφώνησαν ότι το ύψος της εγγύησης είναι απαράδεκτο ,πολύ περισσότερο στις μέρες μας!!!Επίσης μου είπαν ότι παλιότερα δεν πλήρωνες τόσα πολλά, αλλά αυτή η αύξηση έγινε τα τελευταία χρόνια λίγο πριν από την κρίση!!!

lydia84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2013 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό lydia84 » Σάβ Δεκ 21, 2013 12:29 pm

Χαίρεται. Είμαι και εγώ νεοδιορισθείσα συμβ/φος σε επαρχιακή πόλη από την οποία δεν κατάγομαι και έχω σκοπό να ξαναδώσω. Παρακολουθώ καιρό το forum και με μεγάλη μου λύπη από εδώ έμαθα για την εγγύηση. Πήρα εχθές στο ταμείο νομικών όπου με συνέδεσαν με το λογιστήριο, και μια κυρία μου είπε ότι το ποσό της εγγύησης σε έδρα ειρηνοδικείου είναι κάπου 1700 ευρώ. Το ποσό αυτό αυξήθηκε τα τελευταία 2 χρόνια. Πριν ήταν περίπου 1300.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!Τι λόγο έχει αυτή η εγγύηση και για ποιο λόγο αυξήθηκε τα τελευταία χρόνια της κρίσης που συνέχεια πληρώνουμε. Οι γονείς μου δεν έχουν τη δυνατότητα να με βοηθήσουν, και εγώ τα τελευταία μου χρήματα που είχα μαζέψει από τη δουλειά, τα διέθεσα στο φροντιστήριο. Και φυσικά είχα σταματήσει τη δουλειά για να διαβάσω. Διαβάζω επί 2 χρόνια για αυτές τις εξετάσεις, έχω επενδύσει τα πάντα, και τώρα για να διοριστώ πρέπει να πλήρώσω μια εγγύηση που δεν έχω. Δηλαδή πρέπει να δανειστούμε για να διοριστούμε; Σημειωτέον ότι δεν είναι το μοναδικό έξοδο. Εχουμε ενοίκια γραφείου, έπιπλα, αγορά του προγράμματος κλπ. Αν δεν μπορούν να κατανοήσουν την κατάσταση σε τέτοια εποχή, είναι αδικαιολόγητοι. Κάτι πρέπει να κάνουμε. Πάρτε όλοι στο ταμείο νομικών για παράπονα

newarrival
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό newarrival » Σάβ Δεκ 21, 2013 5:37 pm

[quote="lydia84"]Χαίρεται. Είμαι και εγώ νεοδιορισθείσα συμβ/φος σε επαρχιακή πόλη από την οποία δεν κατάγομαι και έχω σκοπό να ξαναδώσω. Παρακολουθώ καιρό το forum και με μεγάλη μου λύπη από εδώ έμαθα για την εγγύηση. Πήρα εχθές στο ταμείο νομικών όπου με συνέδεσαν με το λογιστήριο, και μια κυρία μου είπε ότι το ποσό της εγγύησης σε έδρα ειρηνοδικείου είναι κάπου 1700 ευρώ. Το ποσό αυτό αυξήθηκε τα τελευταία 2 χρόνια. Πριν ήταν περίπου 1300.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!Τι λόγο έχει αυτή η εγγύηση και για ποιο λόγο αυξήθηκε τα τελευταία χρόνια της κρίσης που συνέχεια πληρώνουμε. Οι γονείς μου δεν έχουν τη δυνατότητα να με βοηθήσουν, και εγώ τα τελευταία μου χρήματα που είχα μαζέψει από τη δουλειά, τα διέθεσα στο φροντιστήριο. Και φυσικά είχα σταματήσει τη δουλειά για να διαβάσω. Διαβάζω επί 2 χρόνια για αυτές τις εξετάσεις, έχω επενδύσει τα πάντα, και τώρα για να διοριστώ πρέπει να πλήρώσω μια εγγύηση που δεν έχω. Δηλαδή πρέπει να δανειστούμε για να διοριστούμε; Σημειωτέον ότι δεν είναι το μοναδικό έξοδο. Εχουμε ενοίκια γραφείου, έπιπλα, αγορά του προγράμματος κλπ. Αν δεν μπορούν να κατανοήσουν την κατάσταση σε τέτοια εποχή, είναι αδικαιολόγητοι. Κάτι πρέπει να κάνουμε. Πάρτε όλοι στο ταμείο νομικών για παράπονα[/quote

Θα ήταν πιο ουσιαστικό να συντονιστούμε με κάποιο τρόπο και να εκφράσουμε όλοι μαζί το αίτημα να δεχτούν τουλάχιστον δόσεις γιατί δεν πιστεύω πως μπορούμε να τα αποφύγουμε. τουλάχιστον να τους τα δίνουμε λίγα λίγα. θα πρέπει να απευθυνθούμε σε κάποιον πιο αρμόδιο γιατί τα κορίτσια στο λογιστήριο του Τ.Ν. δεν πιστεύω να μπορούν να μας βοηθήσουν σε κάτι.

lydia84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2013 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό lydia84 » Σάβ Δεκ 21, 2013 8:14 pm

Και ποιος είναι αυτός ο αρμόδιος και πώς μπορούμε να συντονιστούμε από εδώ αφού δεν υπάρχει ενδιαφέρον; Νομίζω πως ούτε αυτό είναι εφικτό

newarrival
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό newarrival » Κυρ Δεκ 22, 2013 10:41 am

lydia84 έγραψε:Και ποιος είναι αυτός ο αρμόδιος και πώς μπορούμε να συντονιστούμε από εδώ αφού δεν υπάρχει ενδιαφέρον; Νομίζω πως ούτε αυτό είναι εφικτό




Σωστό και αυτό. Ας τηλεφωνούμε όλοι λοιπόν θα δούμε αν γίνει κάτι...

lydia84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2013 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό lydia84 » Δευ Δεκ 23, 2013 10:43 am

Πληροφορήθηκα και κάτι άλλο προσφάτως από το σύλλογο. Μέρισμα στο Συμβολαιογραφικό Σύλλογο Εφετείου Αθηνών λαμβάνουν μόνο οι συμβ/φοι Αθηνών και Πειραιώς. Οι υπόλοιποι συμβ/φοι της επαρχίας δεν λαμβάνουν καθόλου μέρισμα και ας είναι μέλη του συλλόγου Αθηνών.
Γιατί γίνεται αυτή η διάκριση; Γνωρίζει κανείς; Εγώ πίστευα ότι όλοι του συλλόγου Αθηνών έχουμε τα ίδια δικαιώματα και είχα υπολογίσει σε αυτή τη μικρή βοήθεια. Οσοι είναι στην επαρχία υποτίθεται ότι βγάζουν λεφτά και δεν έχουν ανάγκη; Πιστεύω κάθε σύλλογος πρέπει να φέρεται με ισότητα στα μέλη μου. Ολοι έχουμε τα ίδια έξοδα και τις ίδιες ανάγκες


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες