Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Nomad moogle
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 2:00 pm

Δημοσίευσηαπό Nomad moogle » Τετ Νοέμ 14, 2012 12:29 pm

Καλημέρα παιδιά.

Το ζήτημα με τη συγκεκριμένη υποτροφία είναι ότι τα αποτελέσματα θα έπρεπε να βγουν αρχές Οκτωβρίου, το πολύ μέσα. Είμαστε πίσω ένα μήνα και δεν υπάρχει καμία απολύτως επίσημη ανακοίνωση.

Σε όσους στοχεύετε για μεταπτυχιακό, κάνετε λίγη ακόμα υπομονή. Δεν υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσουν παραπάνω, δεν μπορούν κι όλας αφού ο κανονισμός υποτίθεται ότι έλεγε ότι πρέπει να καταθέσουμε τα χαρτιά μας τέλη Νοεμβρίου (ειδικά για τους άντρες που δεν έχουν ολοκληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και πηγαίνουν για διδακτορικό - my self included). Γνωρίζω κοπέλα που πήρε την υποτροφία πέρυσι και μου είπε ότι τα αποτελέσματα τα έλαβε τέλη Νοεμβρίου (και τα λεφτά της τα έδωσαν αναδρομικά και σε 2 ή 3 δόσεις).

Προσωπικά δε θεωρώ το όλο ζήτημα της μετακόμισης δικαιολογία για τέτοια καθυστέρηση. Θα μπορούσα να σεβαστώ το οτιδήποτε, αρκεί να υπήρχε μία έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση.

Εγώ πάντως πήρα την απόφαση να γυρίσω Ελλάδα μέχρι τον Ιανουάριο και να ξεκουραστώ για ένα διάστημα, το μεταπτυχιακό το τελείωσα πριν από 2 μήνες και τόσο καιρό περιμένω αυτήν και μία ακόμα υποτροφία για διδακτορικό. Μπούχτισα :P .

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Τετ Νοέμ 14, 2012 6:34 pm

Nomad moogle έγραψε:Καλημέρα παιδιά.

Το ζήτημα με τη συγκεκριμένη υποτροφία είναι ότι τα αποτελέσματα θα έπρεπε να βγουν αρχές Οκτωβρίου, το πολύ μέσα. Είμαστε πίσω ένα μήνα και δεν υπάρχει καμία απολύτως επίσημη ανακοίνωση.

Σε όσους στοχεύετε για μεταπτυχιακό, κάνετε λίγη ακόμα υπομονή. Δεν υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσουν παραπάνω, δεν μπορούν κι όλας αφού ο κανονισμός υποτίθεται ότι έλεγε ότι πρέπει να καταθέσουμε τα χαρτιά μας τέλη Νοεμβρίου (ειδικά για τους άντρες που δεν έχουν ολοκληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και πηγαίνουν για διδακτορικό - my self included). Γνωρίζω κοπέλα που πήρε την υποτροφία πέρυσι και μου είπε ότι τα αποτελέσματα τα έλαβε τέλη Νοεμβρίου (και τα λεφτά της τα έδωσαν αναδρομικά και σε 2 ή 3 δόσεις).

Προσωπικά δε θεωρώ το όλο ζήτημα της μετακόμισης δικαιολογία για τέτοια καθυστέρηση. Θα μπορούσα να σεβαστώ το οτιδήποτε, αρκεί να υπήρχε μία έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση.

Εγώ πάντως πήρα την απόφαση να γυρίσω Ελλάδα μέχρι τον Ιανουάριο και να ξεκουραστώ για ένα διάστημα, το μεταπτυχιακό το τελείωσα πριν από 2 μήνες και τόσο καιρό περιμένω αυτήν και μία ακόμα υποτροφία για διδακτορικό. Μπούχτισα :P .



και εγώ πιστεύω πως μέχρι τέλη Νοεμβρίου θα βγουν.. δεν μπορούν να το καθυστερήσουν παραπάνω.. Με τις εγγραφές στα πανεπιστήμια όμως δεν θα υπάρχει πρόβλημα;; σε πολλά έχουν ξεκινήσει ήδη τα μαθήματα...

peterman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2012 5:24 pm

Δημοσίευσηαπό peterman » Τετ Νοέμ 14, 2012 7:18 pm

Καλησπερα και απο μενα..να κανω μια ερωτηση; Πρεπει να στειλουμε τα εγγραφα που αφορουν το στρατιωτικο κ.τ.λ απο τωρα η οταν βγουν τα αποτελεσματα; Το λεω γιατι στην προκηρυξη αναφερει συγκεκριμενες ημερομηνιες..

geia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2012 7:39 pm

Δημοσίευσηαπό geia » Πέμ Νοέμ 15, 2012 10:43 am

μπήκα στο σάϊτ αυτο μονο και μονο για αυτο το θεμα. Καλα γτ ολοι απορειτε με το οτι τα αποτελεσματα εχουν αργησει 2μισι - 3 μηνες? Εχετε τις ιδιες απαιτησεις απο εναν δημοσιο οργανισμο με εναν αγγλο, αυστραλο, σουηδο, γαλλο πολίτη ο οποιος περιμενει τον αντιστοιχο δημοσιο οργανισμο της χωρας του!
Τι σχεση εχει η οικονομια μας με τις παραπανω? Σε αλλο κοσμο ζειτε?
Ας ειμαστε προσγειωμενοι! Μη ζειτατε πολλά!Λογικο ήταν να αργησει τοσο! Και που θα δωσει καποιες υποτροφιες (εαν και εφοσον) πολύ είναι!

Το ξερετε οτι δεν εχουμε και δε δινουμε χρηματα στην ευρώπη για το "ERASMUS"?

Τα χαρτια για το στρατο απ'όσο γνωριζω τα στελνεις αφου έχεις επιλεχθει ότι θα πάρεις την υποτροφία. Γτ αγχωνεστε από τώρα? Δε χρειαζεται να κανει κανεις τπτ μεχρι να βγουν (λεμε τωρα) τα αποτελεσματα!

Στο ΙΚΥ έχει κανει αίτηση για υποτροφία και η <<κουτσή μαρία>>!Δυστυχως δε πρεπει να βασιζεστε πανω σε αυτο !

Και γενικά ρε παιδιά , ηρεμήστε ! Το καταλαβαινω ότι πολλοί που είστε ήδη έξω περιμένετε αυτη την υποτροφία για να μπορέσετε να μεινετε εξω αλλά αυτο ειναι πολυ ριψοκινδυνο! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!

Καλυτερα να βρειτε μια παρτ τιμε απασχοληση για να στε σιγουροι!

Nomad moogle
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 2:00 pm

Δημοσίευσηαπό Nomad moogle » Πέμ Νοέμ 15, 2012 12:04 pm

@dimitrakv:

Για μεταπτυχιακά που έχουν ήδη ξεκινήσει σίγουρα θα υπάρχει πρόβλημα. Στη δικιά μου περίπτωση, έχω ήδη γίνει δεκτός σε διδακτορικό πρόγραμμα στο πανεπιστήμιο που έκανα το MSc μου (University of York), οπότε τα πράγματα είναι αρκετά πιο απλά. Έχω ένα offer και μπορώ να το δεχτώ όποτε θέλω και μάλιστα πήρα επέκταση της πρότασης για ένα χρόνο μέχρι να βρω funding.

@peterman:

Τι να σου πω, πραγματικά δεν ξέρω, μου τελείωσε και η συνδρομή στο Skype και δεν μπορώ να τους τηλεφωνήσω ώστε να ενημερωθώ. Το τι έλεγε η προκήρυξη δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία τώρα, όλες οι προθεσμίες (εκτός από αυτήν που αφορούσε εμάς, δηλαδή της αίτησης) έχουν περάσει. Θα τους τηλεφωνήσω τη Δευτέρα που θα είμαι Ελλάδα.

Ούτε σήμερα βγήκαν πάντως, ας ελπίσουμε να τα δούμε στις 2 επόμενες ώρες.

geia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2012 7:39 pm

Δημοσίευσηαπό geia » Πέμ Νοέμ 15, 2012 2:04 pm

Στο διδακτορικο δε πληρωνεσαι? ΕΙχα την εντυπωση οτι σε πληρωνουν γτ στην ουσια ειναι δουλεια μεσα στο πανεπιστημιο!

Nomad moogle
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 2:00 pm

Δημοσίευσηαπό Nomad moogle » Πέμ Νοέμ 15, 2012 2:24 pm

[quote="geia"]μπήκα στο σάϊτ αυτο μονο και μονο για αυτο το θεμα. Καλα γτ ολοι απορειτε με το οτι τα αποτελεσματα εχουν αργησει 2μισι - 3 μηνες? Εχετε τις ιδιες απαιτησεις απο εναν δημοσιο οργανισμο με εναν αγγλο, αυστραλο, σουηδο, γαλλο πολίτη ο οποιος περιμενει τον αντιστοιχο δημοσιο οργανισμο της χωρας του!
Τι σχεση εχει η οικονομια μας με τις παραπανω? Σε αλλο κοσμο ζειτε?
Ας ειμαστε προσγειωμενοι! Μη ζειτατε πολλά!Λογικο ήταν να αργησει τοσο! Και που θα δωσει καποιες υποτροφιες (εαν και εφοσον) πολύ είναι!

Το ξερετε οτι δεν εχουμε και δε δινουμε χρηματα στην ευρώπη για το "ERASMUS"?

Τα χαρτια για το στρατο απ'όσο γνωριζω τα στελνεις αφου έχεις επιλεχθει ότι θα πάρεις την υποτροφία. Γτ αγχωνεστε από τώρα? Δε χρειαζεται να κανει κανεις τπτ μεχρι να βγουν (λεμε τωρα) τα αποτελεσματα!

Στο ΙΚΥ έχει κανει αίτηση για υποτροφία και η <<κουτσή μαρία>>!Δυστυχως δε πρεπει να βασιζεστε πανω σε αυτο !

Και γενικά ρε παιδιά , ηρεμήστε ! Το καταλαβαινω ότι πολλοί που είστε ήδη έξω περιμένετε αυτη την υποτροφία για να μπορέσετε να μεινετε εξω αλλά αυτο ειναι πολυ ριψοκινδυνο! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!

Καλυτερα να βρειτε μια παρτ τιμε απασχοληση για να στε σιγουροι![/quote]
Το θέμα δεν είναι πώς λειτουργεί η εκάστοτε χώρα, αλλά το πώς θα έπρεπε να είναι τα πράγματα. Στην περίπτωση του διδακτορικού, πρέπει να γράψεις ένα research proposal στο οποίο να αναλύεις τα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα, να προτείνεις μεθόδους έρευνας για να προσεγγίσεις το θέμα σου και να παραθέσεις καλή βιβλιογραφία, παραδοτέα και αυστηρά χρονοδιαγράμματα. Όπως ο οποιοσδήποτε από εμάς έπρεπε να τηρήσει αυστηρές προθεσμίες, να μαζέψει χαρτιά και (στη δικιά μου περίπτωση) να γράψει κατεβατά που θέλουν άπειρη δουλειά και σκέψη (και όλα αυτά εν μέσω πτυχιακής του μεταπτυχιακού), έτσι και οι αρμόδιοι για τα αποτελέσματα θα έπρεπε να είναι τυπικοί.

Εγώ είμαι αρκετά βολεμένος από την άποψη ότι ξεκινάω όποτε βρω λεφτά και στο ενδιάμεσο θα ξεκουραστώ γιατί πραγματικά το χρειάζομαι (κι έχω κάποιες εναλλακτικές στην περίπτωση που δεν κάτσει το ΙΚΥ). Άλλοι όμως βασίζονται πλήρως σε αυτό και είναι απόλυτα φυσιολογικό να βάζουν μπρος στα σχέδιά τους (κοινώς, μεταπτυχιακό). Με βάση τα αρχικά δεδομένα, τα αποτελέσματα θα έβγαιναν μέσα με τέλη Οκτωβρίου και τα περισσότερα μεταπτυχιακά ξεκινάνε αρχές με μέσα Οκτωβρίου, στη χειρότερη των περιπτώσεων θα έχαναν λίγες εβδομάδες και ένα ποσό που θα μπορούσε να επενδυθεί σε διακοπές.

Εν πάση περιπτώσει, δεν υποστηρίζω ότι όσοι ξεκίνησαν χωρίς τη βεβαίωση του ΙΚΥ έκαναν καλά, απλά το να έχεις την απαίτηση να βγουν τα αποτελέσματα στην ώρα τους είναι πέρα για πέρα φυσιολογικό. Στην τελική, δίχως κριτική τίποτα δεν πάει μπροστά. Δεν μπορώ να κατανοήσω το επιχείρημα "Δεν είμαστε σαν τους Άγγλους."

Λενιώ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2012 12:02 pm

Δημοσίευσηαπό Λενιώ » Παρ Νοέμ 16, 2012 1:42 am

Γενικά Α ΠΑ ΡΑ ΔΕ ΧΤΟΙ οι τύποι του ΙΚΥ.

Κατ αρχάς τι έχει να κάνει η μετακόμιση με την αξιολόγηση; Δεν υπάρχει χαρτούρα να χαθεί, να σταλεί κατα λάθος αλλού ή να γίνει λάθος κατανομή στους αξιολογητές. Ειναι όλα ONLINE! Ας πουν ότι δεν έχουν αξιολογητές, οτι δεν τους αναθέσανε τη δουλειά ακόμη, ότι δεν είχαν άτομα να μεριμνήσουν για την όλη διαδικασία, ότι κάναν όλο το καλοκαίρι διακοπές, χασανε δυο μήνες και ότι προφανώς και τώρα όλα θα καθυστερήσουν ή κάτι τέλος πάντων που να στέκει. Όχι όμως ποιος φταίει που δε βγήκαν στην ώρα τους->φταίει η μετακόμιση. Συν το ότι η μετακόμιση δε νομίζω να αποφασίστηκε απ τη μία μέρα στην άλλη που σημαίνει ότι θα πρεπε να χε προβλεφθεί, ΑΝ επηρεάζει κάπως την όλη διαδικασία.

Ενώ εμείς πρέπει να μαστε τυπικοί όσο αναφορά στην τήρηση των ημερομηνιών και της κάθε προθεσμίας (αλλιώς δεν είμαστε καν υποψήφιοι ή χάνουμε την υποτροφία), το ΙΚΥ απ την πλευρά του όχι μόνο δεν τις τηρεί και δεν υπάρχει κάποια προβλεπόμενη "τιμωρία", αλλά δεν μπαίνουν ούτε καν στον κόπο να ζητήσουν συγνώμη και να βγάλουν μια επίσημη ανακοίνωση. Τους δώσανε λεφτά να τα δώσουνε και ούτε και αυτά μπορούν να χειριστούν σωστά. Δεν είναι να απορείς γιατί φτάσαμε σ αυτήν την κατάσταση.

Ημερομηνίες

Βάλανε την προθεσμία Ιούνη/Ιούλη και περιμένανε να χουν τ αποτελέσματα στην ώρα τους. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όταν βλέπουν απ την προηγούμενη χρονιά ότι δε λειτουργεί και ότι οι υπότροφοι λαμβάνουν τα χρήματα το Μάιο (δε ξέρω αν ισχύει, το διάβασα εδώ) και την επόμενη χρονιά κάνουν σχεδόν το ίδιο(και μάλιστα μερικοί θέλαν να μετατεθεί η προθεσμία πιο μετά!!!) και περιμένουν διαφορετικα αποτελέσματα....τι να πεις; Η ανακοίνωση πρέπει να βγαίνει τον προηγούμενο Οκτώβρη με προθεσμία τέλη Δεκέμβρη-αρχές Γενάρη, ανακοίνωση αποτελεσμάτων Απρίλη/Μάη και χρήματα από την 1 Σεπτέμβρη. Γιατί πρέπει να ανακαλύψουμε τον τροχό τη στιγμή που άλλοι φορείς λειτουργούν έτσι και με εξαιρετικά αποτελέσματα(στην ώρα τους εννοώ);

Διαφάνεια
Αναφέρομαι στα κριτήρια για τα μεταπτυχιακά. Πως μπορεί κάποιος να λέει δίνω 5 μόρια στην έκθεση κινήτρων χωρίς να λέει τίποτα άλλο και να μιλάμε για διαφάνεια;;;;Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος; Φανταστείτε να είναι διαφορετικοί καθηγητές που αξιολογούν τις αιτήσεις σε έναν τομέα. Ο καθένας κάνει ότι θέλει απ τη στιγμή που δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια. Και ναι, το δέχομαι όταν είναι από ιδιωτικούς φορείς, να κάνουν ότι θέλουν και να μη δίνουν λογαριασμο, αλλά όχι όταν πρόκειται για δημόσιο. Τα κριτήρια θα πρέπει να ναι ξεκάθαρα. Το ίδιο ισχύει και για την επίδοση στα προπτυχιακά/μεταπτυχιακά μαθήματα. Λένε 7 μόρια. Πως υπολογίζονται αυτά;;;; Γιατί δεν είναι ξεκάθαρο οτι
μέσος όρος 9 - χ μορια
μεσος όρος 8 - ψ μορια κλπ κλπ.... ;

Λυπηρό και στενάχωρο. Και δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μας να κάνουμε κάτι. Εκτός και αν έχει κάποιος καμιά ιδέα!:-)

Καλή μας επιτυχία ή καλύτερα...υπομονή και τύχη γιατί μάλλον περι ΛΟΤΤΟ πρόκειται!

geia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2012 7:39 pm

Δημοσίευσηαπό geia » Παρ Νοέμ 16, 2012 10:04 am

unfair dice !

"Δεν μπορώ να κατανοήσω το επιχείρημα "Δεν είμαστε σαν τους Άγγλους.""
Δε το κατανοεις αλλα ετσι ειναι οπως βλεπεις! Και δε περιμεναμε αυτο για να το καταλαβουμε! Χρονια τωρα ετσι λειτουργουμε!

Nomad moogle
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 2:00 pm

Δημοσίευσηαπό Nomad moogle » Παρ Νοέμ 16, 2012 10:28 am

(Γραφω απο κινητο, οποτε συγχωρέστε τα οποια λαθη)

Χωρις να θελω να υπερασπιστω το ΙΚΥ, η διαδικασια αιτησης για υποτροφια διδακτορικου (τουλαχιστον για εξωτερικο) ηταν ακρως επισημη και σωστη. Περασα απο την ιδια ακροβως διαδικασια για την αιτηση του διδακτορικου μου στο York και μου εκανε εντυπωση που μου ζητηθηκαν παρομοια χαρτια (+προταση διατριβης).

@geia μπορεις να πεις οτι τα διδακτορικα προγραμματα χωριζονται σε δυο "κατηγοριες:" αυτα που ερχονται με τα δικα τους λεφτα (πληρως χρηματοδοτουμενα προγραμματα) και αυτα που οριζεις εσυ ο ιδιος, εχοντας καποιες ιδεες για ερευνα, τις οποιες αναπτυσσεις και προτεινεις στο πανεπιστημιο. Η δευτερη περιπτωση ειναι αρκετα πιο απαιτητικη, γιατι ουτε λεφτα εχεις, ουτε υπαρχει καποιος που σε βοηθαει ιδιαιτερα, αλλα κανεις κατι καθαρα δικο σου. Ε, εγω ανηκω στη δευτερη κατηγορια και εχω πεισμωσει για τα καλα:-P .

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Παρ Νοέμ 16, 2012 12:54 pm

Το αξίωμα είναι όποιος παίρνει την υποτροφία την παίρνει με την... αξία του και όποιος την χάνει, την χάνει λόγω... διαφθοράς.

Για έλλειψη αξιοκρατίας, το ΙΚΥ δεν έχει κατηγορηθεί ποτέ. Για καθυστερήσεις χρονικές ναι, αλλά στο ελληνικό κράτος, όλα καθυστερούν. Αυτό δεν είναι δικαιολογία, είναι απλά η πραγματικότητα. Κακώς, κάκιστα, αλλά συμβαίνει. Έπρεπε να το πάρουν υπόψη τους όλοι αυτό. Μόνον ένας αφελής θα περίμενε να πάρει χρήματα από το ΙΚΥ αρχές Σεπτέμβρη. Πρώτα-πρώτα κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται καν από την προκήρυξη. Οπότε μην τα ρίχνουμε όλα στο ΙΚΥ, ο κάθε ένας έπρεπε να σκεφτεί να οργανώσει τη ζωή του, χωρίς το σιγουράκι του ΙΚΥ, γιατί απλά δεν είναι σιγουράκι.

Όλοι διαμαρτύρονται όταν το πρόβλημα μπει στην αυλή τους. Ο καθένας την πάρτη του κοιτάει. Ας μην αναρωτιόμαστε τι είναι το ΙΚΥ. Εικόνα μας είναι και μας μοιάζει.

Όταν η περυσινή εμπειρία του ΙΚΥ έδειξε ότι το ένα τρίτο των συμμετεχόντων απορρίφθηκε διότι περιέλαβαν το όνομά τους στην έκθεση διδακτορικής διατριβής, παρά το γεγονός ότι απαγορευόταν ρητά κάτι τέτοιο από τον κανονισμό, όταν δηλαδή το ένα τρίτο δεν διαβάζει τους όρους ή δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει... απλά μην την ψάχνεις.

Καλήν ημέραν άρχοντες

Nomad moogle
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 2:00 pm

Δημοσίευσηαπό Nomad moogle » Σάβ Νοέμ 17, 2012 10:36 am

Συγνώμη κι όλας, αλλά υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του πότε θα πάρουμε τα λεφτά και πότε θα βγουν τα αποτελέσματα. Αν ξέρεις ότι θα έχεις τα λεφτά κάποια στιγμή, μπορείς να κάνεις έναν προϋπολογισμό, το θέμα είναι όμως να έχεις τα αποτελέσματα (τα οποία έχουν καθυστερήσει και μάλιστα πολύ).

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Σάβ Νοέμ 17, 2012 1:50 pm

Δίκιο έχεις, αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Αν είχες υπόψη σου ότι τα αποτελέσματα του προγράμματος Ηράκλειτος καθυστέρησαν ένα χρόνο, τότε ένας μήνας καθυστέρηση δεν θα έλεγες ότι είναι δα και τόσο πολύ διάστημα. Όλα σχετικά είναι. Όποιος ζει στην Ελλάδα ξέρει ότι αυτά τα ζητήματα καθυστερούν. Κακώς, κάκιστα, είναι απαράδεκτο, αλλά έτσι είναι, δεν υπάρχει το δικαιολογητικό "α, δεν υποψιαζόμουν καν ότι υπήρχε περίπτωση να καθυστερήσουν". Αυτός που το λέει αυτό, δηλαδή άρχισε να καταλαβαίνει τι συμβαίνει γύρω του στον κόσμο με τις υποτροφίες του ΙΚΥ; Μην τρελαθούμε και τελείως.

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Σάβ Νοέμ 17, 2012 10:35 pm

Nomad moogle έγραψε:Συγνώμη κι όλας, αλλά υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του πότε θα πάρουμε τα λεφτά και πότε θα βγουν τα αποτελέσματα. Αν ξέρεις ότι θα έχεις τα λεφτά κάποια στιγμή, μπορείς να κάνεις έναν προϋπολογισμό, το θέμα είναι όμως να έχεις τα αποτελέσματα (τα οποία έχουν καθυστερήσει και μάλιστα πολύ).


Συμφωνώ απόλυτα!!! Να βγουν τα αποτελέσματα ώστε να ξέρουμε τι θα κάνουμε στη συνέχεια... αυτή η αναμονή είναι το χειρότερο.. και δεν υπάρχει και επίσημη ανακοίνωση..Από Σεπτέμβρη που έλεγαν οτι θα ανακοινωθούν φτάσαμε Νοέμβρη!!!! Σε κάθε mail που έστελνα μου έλεγαν και διαφορετική ημερομηνία!! Απαράδεκτο! Ας έλεγαν από την αρχή ότι θα έβγαιναν Νοέμβριο να μην αγωνιούμε! Πάντως λαμβάνοντας υπόψιν αυτή την πρόταση:'' Εάν μέχρι την 30 η Νοεμβρίου 2012, οι υποψήφιοι υπότροφοι δεν εκδηλώσουν ενδιαφέρον για την υποτροφία τους, αυτομάτως διαγράφονται από τους οριστικούς πίνακες των επιτυχόντων, χωρίς καμία ενημέρωση'' θεωρώ πως μέχρι τις 20-25 Νοεμβρίου τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν. Θα πρέπει να δοθεί και ένα διάστημα ώστε να αποσταλούν και τα δικαιολογητικά... Ελπίζω να μην αργήσουν περισσότερο.. :? :? :? Μακάρι να είναι ευχάριστα τουλάχιστον!!! :D

RBf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 10:03 pm

Δημοσίευσηαπό RBf » Κυρ Νοέμ 18, 2012 12:59 pm

καμια σχεση, το οτι καθυστερουν ολα στην Ελλαδα δεν ειναι δικαιολογια. Τα αποτελεσματα επρεπε να ειχαν βγει μεσα Οκτωβρη και τα λεφτα αρχες Νοεμβρη. Απαραδεκτοι στο ικυ οταν λενε λογω της μετακομισης καθυστερουν.

Μονο κριτικη ξερεις να κανεις.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες