Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Σάβ Σεπ 22, 2012 10:55 pm

@dimitrakv

Εγώ απλώς το μόνο που είπα είναι ότι καθώς η προκήρυξη των συγκεκριμένων υποτροφιών ζητούσε ούτως ή άλλως δικαιολογητικά μέχρι τον Νοέμβριο, αυτόματα προκύπτει ότι κανένας δεν θα έπαιρνε χρήματα πριν τα τέλη του Νοεμβρίου. Επομένως ο υποψήφιος του εξωτερικού θα έπρεπε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ να είχε υπολογίσει ότι χρήματα πριν από τα τέλη του Νοεμβρίου δεν θα έπαιρνε. Εννοείται ότι οι υποτροφίες για όλους εκείνους που δεν έχουν την οικονομική άνεση είναι απαραίτητες. Αλλά τώρα Δήμητρα μην παίρνεις καθόλου όρκο ότι αιτήσεις για υποτροφίες κάνουν μόνο οι αδύναμοι οικονομικά. Το χρήμα όλοι το αναζητούν, πολύ περισσότερο ο τίτλος του υποτρόφου του ΙΚΥ είναι και ένας τιμητικός τίτλος.

EIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2012 6:45 pm

Δημοσίευσηαπό EIS » Τρί Σεπ 25, 2012 9:12 am

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά έγραψε:Καλόν είναι να μη βλέπομε παντού φαντάσματα και συνωμοσίες. Δηλαδή τι ύποπτο υπάρχει; Μια διαδικασία αξιολόγησης είναι, δεν φαίνονται τα ονόματα των κρινόμενων. Τι ύποπτο υπάρχει; Ότι μεταφέρθηκαν αλλού τα γραφεία του ΙΚΥ και καθυστέρησε, φυσιολογικά, λιγάκι η διαδικασία; Ας μην σπεύδουμε να συκοφαντούμε ότι καλό και αγαθό συμβαίνει σε αυτή τη χώρα. Για τους υποψηφίους του εξωτερικού, ήταν αυτονόητο από την προκήρυξη ότι τα χρήματα δεν θα καταβάλλονταν με καμιά δύναμη από την 01/09 ούτε καν από Οκτώβριο, ούτε καν μέχρι Νοέμβριο, αφού μέχρι Νοέμβριο είχε - ούτως ή άλλως - διαδικαστικά ζητήματα για τον ορισμό των υποτρόφων. Οπότε δεν δικαιολογείται κανείς να πει "δεν έφυγα στο εξωτερικό γιατί περίμενα την υποτροφία του ΙΚΥ" για δύο λόγους:

1. Διότι ακόμη και αν δεν καθυστερούσαν τα αποτελέσματα, αν επελέγετο, χρήματα δεν θα έπαιρνε πριν τον Νοέμβριο/Δεκέμβριο. Οπότε στην περίπτωση αυτή ο υποψήφιος δεν διάβασε καν την προκήρυξη και τους κανονισμούς.
2. Διότι κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος a priori για τη λήψη μιας υποτροφίας.

Μη μηδενίζετε το ΙΚΥ και την Παιδεία.

Εντάξει, προφανώς δεν ζούμε στην ίδια χώρα...δεν θα ήταν η πρώτη φορά που ένας διαγωνισμός υποτίθεται ότι είναι αξιοκρατικός και μαθαίνουμε εκ των υστέρων ότι μπήκε ο κουμπάρος του παρακούμπαρου...δεν συκοφαντώ γι'αυτό και είπα ύποπτο αλλιώς θα έλεγα ότι σίγουρα μας εξαπατούν....το γεγονός ότι υπάρχει μετακόμιση είναι δυνατόν να επηρεάζει σε τέτοιο βαθμό τα αποτελέσματα ενός διαγωνισμού και μάλιστα για τόσο καιρό; Εκτός αν μιλάμε για μπακάλικο και όχι για κρατικό ίδρυμα...αυτά τα πράγματα προγραμματίζονται πάντα με τέτοιο τρόπο ώστα να μην εμποδίζουν επίσημες διαδικασίες....όσο για το αν κάποιος θέλει να φύγει για εξωτερικό και δεν πρέπει να λαμβάνει υπόψη την υποτροφία....είναι δυνατόν;; Δεν κάνουν όλοι την αίτηση για επιπλέον χαρτζιλίκι μερικοί όντως χρειάζονται απόλυτα την υποτροφία. Τέλος πάντων, εύχομαι σε όλους μας το καλύτερο. Ελπίζω, να μην στερήσει από πολλά άτομα την ευκαιρία να σπουδάσουν η καθυστέρηση αυτή του ΙΚΥ.

EIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2012 6:45 pm

Δημοσίευσηαπό EIS » Τρί Σεπ 25, 2012 9:14 am

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά έγραψε:@dimitrakv

Εγώ απλώς το μόνο που είπα είναι ότι καθώς η προκήρυξη των συγκεκριμένων υποτροφιών ζητούσε ούτως ή άλλως δικαιολογητικά μέχρι τον Νοέμβριο, αυτόματα προκύπτει ότι κανένας δεν θα έπαιρνε χρήματα πριν τα τέλη του Νοεμβρίου. Επομένως ο υποψήφιος του εξωτερικού θα έπρεπε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ να είχε υπολογίσει ότι χρήματα πριν από τα τέλη του Νοεμβρίου δεν θα έπαιρνε. Εννοείται ότι οι υποτροφίες για όλους εκείνους που δεν έχουν την οικονομική άνεση είναι απαραίτητες. Αλλά τώρα Δήμητρα μην παίρνεις καθόλου όρκο ότι αιτήσεις για υποτροφίες κάνουν μόνο οι αδύναμοι οικονομικά. Το χρήμα όλοι το αναζητούν, πολύ περισσότερο ο τίτλος του υποτρόφου του ΙΚΥ είναι και ένας τιμητικός τίτλος.


Δικαιολογητικά μέχρι το Νοέμβριο τι εννοείς;; Γιατί εδώ σε έχασα. Το τιμητικός τίτλος νομίζω σχετίζεται περισσότερο με τους γραπτούς διαγωνισμούς, τώρα εδώ τι τιμή έχεις, αυτά που ζητούν είναι τα βασικά...

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Τρί Σεπ 25, 2012 12:48 pm

ΈΛΕΟΣ, ποτέ δεν είπα "τι χρειάζεται η υποτροφία, λεφτά υπάρχουν". Αυτό θα ήταν πολύ μεγάλη μπούρδα. Είπα απλώς (τρεις φορές το έγραψα, δεν φαίνεται ότι έγινε αντιληπτό) ότι η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ζητάει ΡΗΤΑ δικαιολογητικά έναρξης υποτροφίας μέχρι τέλος του Οκτωβρίου, που πάει να πει ότι χρήμα πριν τον Νοέμβριο δεν θα ερχόταν σε καμιά περίπτωση. Που πάει να πει ότι αυτός που θέλει να πάει εξωτερικό έπρεπε να είχε διαβάσει την προκήρυξη και να είχε λάβει υπόψη του ότι χρήμα δεν θα έπαιρνε πριν τον Νοέμβριο, άρα δεν δικαιούται να γκρινιάζει τώρα να λέει "Δεν πήγα γιατί δεν πήρα χρήμα ακόμα". Χρήμα δεν θα έπαιρνε πριν τον Νοέμβριο ακόμα και αν όλα κυλούσαν ρολόι. Αυτό λέω. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κανείς;

Για τα υπόλοιπα στην Ελλάδα ζω κι εγώ και τα ξέρω, αλλά δεν θέλω να μπω στην ίδια πρακτική της σκευωρίας. Γιατί ξέρεις τι είναι το πιο σιχαμένο; Το πιο σιχαμένο είναι ότι τοποθετούνται όλοι μετά τα αποτελέσματα: Αν κάποιος πάρει την υποτροφία λέει ότι όλα ήταν αξιοκρατικά, αν κάποιος δεν την πάρει λέει ότι δεν είχε μέσο. Σπάνια κάποιος θα παραδεχτεί ότι δεν πέτυχε επειδή κάποιοι άλλοι ήταν καλύτεροι από αυτόν. Και ακόμα πιο σπάνια κάποιος θα παραδεχτεί ότι είχε μέσον. Οπότε πιάσ' το αυγό και κούρευ' το.

EIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2012 6:45 pm

Δημοσίευσηαπό EIS » Τετ Σεπ 26, 2012 9:07 am

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά έγραψε:ΈΛΕΟΣ, ποτέ δεν είπα "τι χρειάζεται η υποτροφία, λεφτά υπάρχουν". Αυτό θα ήταν πολύ μεγάλη μπούρδα. Είπα απλώς (τρεις φορές το έγραψα, δεν φαίνεται ότι έγινε αντιληπτό) ότι η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ζητάει ΡΗΤΑ δικαιολογητικά έναρξης υποτροφίας μέχρι τέλος του Οκτωβρίου, που πάει να πει ότι χρήμα πριν τον Νοέμβριο δεν θα ερχόταν σε καμιά περίπτωση. Που πάει να πει ότι αυτός που θέλει να πάει εξωτερικό έπρεπε να είχε διαβάσει την προκήρυξη και να είχε λάβει υπόψη του ότι χρήμα δεν θα έπαιρνε πριν τον Νοέμβριο, άρα δεν δικαιούται να γκρινιάζει τώρα να λέει "Δεν πήγα γιατί δεν πήρα χρήμα ακόμα". Χρήμα δεν θα έπαιρνε πριν τον Νοέμβριο ακόμα και αν όλα κυλούσαν ρολόι. Αυτό λέω. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κανείς;

Για τα υπόλοιπα στην Ελλάδα ζω κι εγώ και τα ξέρω, αλλά δεν θέλω να μπω στην ίδια πρακτική της σκευωρίας. Γιατί ξέρεις τι είναι το πιο σιχαμένο; Το πιο σιχαμένο είναι ότι τοποθετούνται όλοι μετά τα αποτελέσματα: Αν κάποιος πάρει την υποτροφία λέει ότι όλα ήταν αξιοκρατικά, αν κάποιος δεν την πάρει λέει ότι δεν είχε μέσο. Σπάνια κάποιος θα παραδεχτεί ότι δεν πέτυχε επειδή κάποιοι άλλοι ήταν καλύτεροι από αυτόν. Και ακόμα πιο σπάνια κάποιος θα παραδεχτεί ότι είχε μέσον. Οπότε πιάσ' το αυγό και κούρευ' το.


Χμμμ η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το είχα δει, διότι είχα σταθεί σε αυτό--> ''Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν έως την 10η Ιουλίου 2012, ώρα Ελλάδος 23:59, ειδική
αίτηση-υπεύθυνη δήλωση, που διατίθεται αποκλειστικά σε ηλεκτρονική μορφή στο διαδικτυακό
τόπο/πλατφόρμα http://apps.gov.gr/minedu/iky_scholarships/, χωρίς καμία παράλειψη και με αναγραφή,
απαραιτήτως, του επιδιωκόμενου τίτλου σπουδών.''

Mea culpa. Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί η καταληκτική προθεσμία να μην είναι νωρίτερα από τις εγγραφές στα Πανεπιστήμια. Έχει κάποια λογική αυτό;

όσο για τις τοποθετήσεις, να προσθέσω και την κατηγορία αυτών που έχουν μέσο και το λένε ξεδιάντροπα....anyway...επειδή εγώ εμπιστοσύνη στο ελληνικό κράτος δεν πρόκειται να δείξω ποτέ και κυρίως στην οργάνωση των κρατικών ιδρυμάτων, υπομονή....ένας μήνας έμεινε....αν δεν το πάνε Δεκέμβρη....

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Τετ Σεπ 26, 2012 1:55 pm

Εδώ θα συμφωνήσω. Ελπίζω να μην τραβήξει όλη η ιστορία όπως οι υποτροφίες Θαλή που καθυστέρησαν ένα χρόνο.

13137827
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 3:56 am

οκτωβριος και ακομη αναμονη

Δημοσίευσηαπό 13137827 » Τετ Οκτ 10, 2012 12:35 am

μαθατε τιποτα καινουριο??
τελικα μαλλον για νοεμβριο παμε...
τουλαχιστον λειτουργει η ιστοσελιδα, κατι ειναι και αυτο!!!!

13137827
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 3:56 am

μεσα νοεμβριου τα αποτελεσματα

Δημοσίευσηαπό 13137827 » Τετ Οκτ 10, 2012 6:04 pm

μεσα νοεμβριου τα αποτελεσματα μου ειπαν και τα λεφτα αναδρομικα!!!!

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Re: μεσα νοεμβριου τα αποτελεσματα

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Πέμ Οκτ 11, 2012 4:58 pm

13137827 έγραψε:μεσα νοεμβριου τα αποτελεσματα μου ειπαν και τα λεφτα αναδρομικα!!!!


και εμένα μέσα Νοεμβρίου μου είπαν για τα αποτελέσματα... Χριστούγεννα θα φτάσουμε μάλλον!!! :x όσον αφορά τα χρήματα, ανέφεραν πότε θα μπουν ακριβώς;;

13137827
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 3:56 am

Re: μεσα νοεμβριου τα αποτελεσματα

Δημοσίευσηαπό 13137827 » Δευ Οκτ 15, 2012 5:35 pm

dimitrakv έγραψε:
13137827 έγραψε:μεσα νοεμβριου τα αποτελεσματα μου ειπαν και τα λεφτα αναδρομικα!!!!


και εμένα μέσα Νοεμβρίου μου είπαν για τα αποτελέσματα... Χριστούγεννα θα φτάσουμε μάλλον!!! :x όσον αφορά τα χρήματα, ανέφεραν πότε θα μπουν ακριβώς;;


Μπα τιποτα για το ποτε θα μπουν.
μονο ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα και αναδρομικα τα χρηματα.

RBf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 10:03 pm

Δημοσίευσηαπό RBf » Τετ Νοέμ 07, 2012 1:08 pm

πηγε καποιος απο εκει να ρωτησει;
πολυ δεν εχουν καθυστερησει. Ειχανε πει μεχρι τελη Οκτωβρη , γιατι τοση καθυστερηση;

RBf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 10:03 pm

Δημοσίευσηαπό RBf » Τετ Νοέμ 07, 2012 1:11 pm

θα την παρουμε τελικα την υποτροφια;

Katiak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 10:20 pm

Χαος η κατασταση

Δημοσίευσηαπό Katiak » Τετ Νοέμ 07, 2012 11:09 pm

RBf έγραψε:θα την παρουμε τελικα την υποτροφια;


Παιδια καλησπέρα...εγω είμαι ηδη αγγλία, εχω ξεκινήσει μεταπτυχιακό και ετοιμαζομαι να το εγκαταλείψω...αν αργησουν τα αποτελέσματα ή δεν είμαι επιτυχούσα...Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι καθυστερούν τόοοοοοοοοσο πολύ....να ενημερώσω πάντως οτι ακούστηκε πως η πρώτη δόση μπορεί να δοθεί και Μάιο όπως και περισυ άλλωστε.....
Χαλια δηλαδη

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Σάβ Νοέμ 10, 2012 1:30 pm

Τι θα γίνει, θα δοθούν αναδρομικά τα χρήματα;

Στην περίπτωση αυτή ισχύει το άσμα :
Κάντε υπομονή κι ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός.

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Re: Χαος η κατασταση

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Τετ Νοέμ 14, 2012 11:31 am

σε mail που έστειλα μου είπαν πως τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν τέλη Νοεμβρίου!! Καλά Χριστούγεννα λοιπόν........ αυτοί που θα πάρουν την υποτροφία θα μπορούν να κάνουν εγγραφή στο μεταπτυχιακό άραγε.;; τα μαθήματα έχουν ήδη ξεκινήσει!!


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες