Εντοπιοτητα

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
ioannis_85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 26, 2010 6:02 pm

Εντοπιοτητα

Δημοσίευσηαπό ioannis_85 » Παρ Μαρ 30, 2012 5:00 pm

Ρε παιδια τι γινεται τελικα με αυτη την εντοπιοτητα. Αφου εχει ψηφιστει οτι εχει καταργηθει και στις συμβασεις ορισμενου χρονου.
Ωστοσο στις τελευταιες προκυρηξεις η ΔΕΗ δεν την εχει αφαιρεσει.
Για πιοο λογο? Ξερει κανείς?

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Παρ Μαρ 30, 2012 9:06 pm

Νομιζω πως εχει να κανει με το πληθυσμο της καθε περιοχης η εαφρμογη ή μη του κριτηριου της εντοπιοτητας.Σε καθε περιπτωση μπες στη σελδια του ΑΣΕΠ και πηγαινε να διαβασεις τις ΝΕΕΣ οδηγιες για τις ΣΟΧ.Νομιζω πως το διευκρινιζει για την εντοπιοτητα.

ANDRIANNA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 10:49 am

Re: Εντοπιοτητα

Δημοσίευσηαπό ANDRIANNA » Παρ Μαρ 30, 2012 9:50 pm

ioannis_85 έγραψε:Ρε παιδια τι γινεται τελικα με αυτη την εντοπιοτητα. Αφου εχει ψηφιστει οτι εχει καταργηθει και στις συμβασεις ορισμενου χρονου.
Ωστοσο στις τελευταιες προκυρηξεις η ΔΕΗ δεν την εχει αφαιρεσει.
Για πιοο λογο? Ξερει κανείς?


Ιωάννη κ εγω αυτην την απορία εχω-κ εγω για την δεη θα ήθελα να κάνω τα χαρτιά μου, εχω διαβασει νομίζω κάπου στο forum οτι σε 2 μηνες θα εχει ισχύ.παρόλα αυτα αν γνωριζει κάποιος που μπορούμε να βρούμε ένα επίσημο έγγραφο που να αναφερεται για την εντοπιότητα θα βοηθούσε πολύ!!!μετα να ρωτήσω κ κάτι άλλο αν όντως ισχύει η κατάργηση εντοπιότητας δεν μπορούμε να κάνουμε ενσταση όταν βγούν τα αποτελέσματα??νομίζω πως είναι σημαντικό να μάθουμε την ημερομηνία ισχύς της κατάργησης της εντοπιότητας!αν βρω η ίδια κάτι θα ενημερώσω.

25210
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2006 9:13 am

Re: Εντοπιοτητα

Δημοσίευσηαπό 25210 » Σάβ Μαρ 31, 2012 8:58 am

[quote="ANDRIANNA"][quote="ioannis_85"]Ρε παιδια τι γινεται τελικα με αυτη την εντοπιοτητα. Αφου εχει ψηφιστει οτι εχει καταργηθει και στις συμβασεις ορισμενου χρονου.
Ωστοσο στις τελευταιες προκυρηξεις η ΔΕΗ δεν την εχει αφαιρεσει.
Για πιοο λογο? Ξερει κανείς?[/quote]

Ιωάννη κ εγω αυτην την απορία εχω-κ εγω για την δεη θα ήθελα να κάνω τα χαρτιά μου, εχω διαβασει νομίζω κάπου στο forum οτι σε 2 μηνες θα εχει ισχύ.παρόλα αυτα αν γνωριζει κάποιος που μπορούμε να βρούμε ένα επίσημο έγγραφο που να αναφερεται για την εντοπιότητα θα βοηθούσε πολύ!!!μετα να ρωτήσω κ κάτι άλλο αν όντως ισχύει η κατάργηση εντοπιότητας δεν μπορούμε να κάνουμε ενσταση όταν βγούν τα αποτελέσματα??νομίζω πως είναι σημαντικό να μάθουμε την ημερομηνία ισχύς της κατάργησης της εντοπιότητας!αν βρω η ίδια κάτι θα ενημερώσω.[/quote]



Και εγώ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ένα επίσημο έγγραφο που να αναφέρεται στην εντοπιότητα.

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό fly_high » Σάβ Μαρ 31, 2012 4:25 pm

Πάντως έχει βγει το νέο έντυπο της αίτησης ΑΣΕΠ ΣΟΧ2 χωρίς την εντοπιότητα.

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Σάβ Μαρ 31, 2012 5:47 pm

λοιπον,η εντοπιοτητα απο τις 14/3/2012 και μετα εχει καταργηθει καθως δημοσιευτηκε στην φεκ
ο φιλος σωστα λεει οτι εχει βγει καινουρια σοχ χωρις εντοποιοτητα.

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Σάβ Μαρ 31, 2012 5:50 pm

το ιδιο εχω παθει εγω με τον ΟΤΕΚ,καθως η τελευταια μερα για να καταθεσεις χαρτια ηταν στις 22/3 ζηταγανε εντοποιοτητα,οταν τους πηρα τηλ μου ειπαν οταν αυτοι πηραν την εγκριση απο τον ΑΣΕΠ δεν ειχε καταργηθει

αλλα σχεδον ολοι οι φορεις παιρνουν εγκριση και η δημοσιευση της ΣΟΧ γινετε μετα απο 6-8 μηνες.Οταν το ειπα αυτο στον ΑΣΕΠ δεν ηξεραν τι να μου απαντησουν

παντως οποιος θελει να το παει δικαστικος η να κανουμε ολοι παραπονα στον ασεπ γιατι η τελευταια μερα υποβολης των αιτησεων σχετιζεται με την εντοπιοτητα και οχι ποτε πηρε την εγκριση ο φορεας

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Σάβ Μαρ 31, 2012 6:02 pm

σχετικα με τις περιπτωσεις που υπαρχει εντοπιοτητα ειναι για περιοχες κατω των 10.000 κατοικων στις οποιες αυτοι που εχουν βεβαιωση μονιμης κατοικιας προηγουνται απο τους αλλους υποψηφιους

πανω απο 10.000 δεν υπαρχει εντοπιοτητα και ολες οι προκυρηξεις της δεη που ρωταει ο φιλος ειναι σε περιοχες που εχει καταργηθει η εντοπιοτητα

25210
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2006 9:13 am

Δημοσίευσηαπό 25210 » Κυρ Απρ 01, 2012 10:53 am

[quote="giorgalis"]σχετικα με τις περιπτωσεις που υπαρχει εντοπιοτητα ειναι για περιοχες κατω των 10.000 κατοικων στις οποιες αυτοι που εχουν βεβαιωση μονιμης κατοικιας προηγουνται απο τους αλλους υποψηφιους

πανω απο 10.000 δεν υπαρχει εντοπιοτητα και ολες οι προκυρηξεις της δεη που ρωταει ο φιλος ειναι σε περιοχες που εχει καταργηθει η εντοπιοτητα[/quote]


Άρα δεν μετράει η εντοπιότητα στις προκηρύξεις της ΔΕΗ;

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Κυρ Απρ 01, 2012 3:16 pm

οχι δεν μετραει κανονικα αλλα ο καθε φορεας λεει οτι οταν πηραν εγκριση απο τον ασεπ η εντοπιοτητα υπηρχε ακομα οπως εχω γραψει και πιο πανω

σε αυτο το θεμα δεν μπορει να απαντησει κανενας υπευθυνα μονο με πιεση στον ασεπ η με προσφυγη στην δικαιοσυνη μπορει να υπαρξει μια οριστικη απαντηση

efigamoto
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2012 12:24 pm

Δημοσίευσηαπό efigamoto » Δευ Απρ 02, 2012 12:04 pm

γεια σας και απο εμενα.εκανα τα χαρτια μου για την δεη συμφωνα με το κριτηριο της εντοπιοτητας.σημερα διαβασα οτι αυτες οι θεσεις θα επαναπροκηρυχθουν λογω καταργησης της εντοπιοτητας.πηρα τηλ. στη δεη και ρωτησα αλλα μου ειπαν οτι δεν θα γινει κατι τετοιο καθως δεν εχουν λαβει καποια τετοια εντολη ακομα.παρ'ολα αυτα εχω μπερδευτει καθως μολις ξεκινησα κι εγω να ασχολουμαι με ΣΟΧ.απο οτι καταλαβα το κριτηριο της εντοπιοτητας με τα νεα δεδομενα ισχυει για προκηρυξεις φορεων μικροτερων περιοχων εως 10.000 κατοικους σωστα?σε αυτην την περιπτωση θελω βεβαιωση απο τον δημο μου οτι ειμαι μονιμος κατοικος?με αυτη τη λογικη στην περιπτωση της δεη δεν ιχυει ετσι?αν οντως δεν ισχυει καταθετω εντυπο ΣΟΧ2 και στο κουτακι που λεει εντοπιοτητα δεν συμπληρωνω τιποτα και δεν καταθετω κανενα εγγραφο που να σχετιζεται με την εντοπιοτητα σωστα?συγνωμη για το παραληρημα αλλα εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια πανω που ειχα αρχισει να καταλαβαινω...

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Δευ Απρ 02, 2012 3:33 pm

φιλε αυτα που εχω γραψει πιο πανω ισχυουν!

οταν λενε δεν τους ειδοποιησαν περιμενουν απο τον ΑΣΕΠ?αυτοι ειναι μεγαλυτερα κοπροσκυλα απο τπυς εφοριακους!!!

παιδια μονο με ενστασης και με προσφυγη στο δικαστηριο θα καταλαβουν και θα καταργησουν την εντοπιοτητα

απο την στιγμη που βγαζουν οτι αποτελεσματα θελουν και σου λενε κανε ενσταση στον ΑΣΕΠ ξερουν οτι υπαρχει ατιμωρησια και δεν τους νοιαζει τιποτα

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Τετ Απρ 04, 2012 1:17 pm

δικαστικη προσφυγη? :lol: ....συμφωνα με αυτο θα επρεπε να κανουν προσφυγη οσοι δεν προσλαμβανονται σε προκηρυξεις μονιμου προσωπικου μετα απο χρονια ενω εντωμεταξυ εχουν αλλαξει τα κριτηρια προσληψης πχ.εμπειρια
δεν ηταν παντοτε τα ιδια

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Τετ Απρ 04, 2012 3:43 pm

ο πινακας με την βαθμολογια παντως εχει μεινει η οπως ηταν

μονο η καταργηση της εντοπιοτητας εχει αλλαξει!οι προκυρηξεις σε μουσεια για επιστημονικο προσωπικο παντα τα μορια εβγαιναν αλλιως!

στις υπολοιπες που γινονται απο το ΑΣΕΠ ολα τα βαθμολογουμενα κριτηρια εχουν μεινει ιδια πχ 1 μηνες=7 μορια ......60 μηνες=420 μορια

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Τετ Απρ 04, 2012 5:37 pm

διαβασα οτι το ασεπ θα ειδοποιησει οσους φορεις εχουν αναρτησει προκηρυξη μετα την ψηφιση του νομοσχεδιου να ανακαλεσουν την προκηρυξη
αν ειναι ετσι θα πρεπει να ανακαλεσουν και ολα τα κοινωφελη,και εκει μετραει η εντοπιοτητα
απ οτι φαινεται θελουν να δουλευουν μονο οι πολυτεκνοι, τετοια πρεμουρα να εφαρμοσουν την οδηγια της ευρωπαικης ενωσης πρωτη φορα βλεπω...συνηθως καναμε του κεφαλιου μας και πληρωναμε προστιμα ,,,ειναι περιεργο


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες