Διορισμός σε ΝΠΙΔ υπο κατάργηση

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
M_litsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 1:57 pm

Διορισμός σε ΝΠΙΔ υπο κατάργηση

Δημοσίευσηαπό M_litsa » Πέμ Νοέμ 10, 2011 9:51 am

Είμαι επιλαχούσα σε ΝΠΙΔ υστερα απο διαγωνισμό ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιοτητας που καταργείτε με το Πολυνομοχέδιο.
Η προηγουμενη αρνήθηκε το διορισμό της και τώρα θα επρεπε λογικά να με καλέσουν , σε ερώτηση προς τα Κεντρικά μου ανφεραν οτι "μάλον δεν θα προχωρήσουν στην προσληψη μου λόγω καταργησης του ΝΠΙΔ".
Παρακαλώ αν γνωρίζει καποιος τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να πιέσω την κατάσταση και να διοριστώ ,δεν ξέρω προς τα που να στραφώ ουτε εχω πολιτικό μεσον
Επειδή εχω μεγάλη αγωνια για αυτό το θέμα και επειδή είναι η τελευταία μου ευκαιρία να διοριστώ και δεν πρέπει να την χάσω παρακαλώ οποιος γνωρίζει κατι που μπορεί να με βοηθήσει ας απαντήσει


Ευχαριστώ

M_litsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό M_litsa » Τετ Νοέμ 16, 2011 6:06 pm

Κανείς Τίποτα!!!!!!

Ξέρει καποιος τουλάχιστον καποιον καλό δικηγόρο που ασχολείτε με τετοια θέματα να μ ου συτήσει!!!


Παρακαλώ θερμά για την βοηθειά σας


Ευχαριστώ

efanpa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2011 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό efanpa » Τετ Νοέμ 16, 2011 9:58 pm

M_litsa έγραψε:Κανείς Τίποτα!!!!!!

Ξέρει καποιος τουλάχιστον καποιον καλό δικηγόρο που ασχολείτε με τετοια θέματα να μ ου συτήσει!!!


Παρακαλώ θερμά για την βοηθειά σας


Ευχαριστώ

1. Ψυχραιμία
2. Βρες και διάβασε το νέο νόμο για ενιαίο μισθολόγιο κλπ. κάπου λέει ότι οργανικές θέσεις που προβλέπονται από προκυρήξεις δεν καταργούνται κλπ
3. Με ψυχραιμία βρες ένα δικηγόρο, όχι απαραίτητα "όνομα", που να ασχολείται με το δημόσιο δίκαιο να πάρει τα βήματα από την αρχή.
Η περίπτωσή σου είναι ιδιόμορφη και το κράτος μπορεί να σου πει είσαι επιλαχούσα θέσης σε οργανισμό που καταργείται ... και να χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς μέχρι να τα καταφέρεις. Γιατί στο τέλος θα δικαιωθείς.
Διατήρησε επαφή με τον οργανισμό που είσαι διοριστέα, ευγενικά και χαλαρά, να μαθαίνεις τι παίζει. Μην τους γίνεσαι τσιμπούρι γιατί θα ρθει ώρα που θα πρέπει να τους πιέσεις για κάτι ουσιαστικά επείγον για την περίπτωσή σου.
Βρες νομική βοήθεια από διαβαστερό και σεμνό δικηγόρο δημοσίου δικαίου και στο τέλος θα παν όλα καλά!

Α...και ευτυχώς που δεν έχεις πολιτικό μέσο !

Καλή συνέχεια καλή επιτυχία :wink:

M_litsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό M_litsa » Σάβ Νοέμ 19, 2011 11:18 am

efanpa Ευχαριστώ για την ανταποκριση σου.

Διαβασα τον νόμο 4024 στο αρθρο 34 σχετικα μει την καταργηση οργανικών οτι εξαιρουνται απο την καταργηση
ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ:
για τις οποίες έχει εκδοθεί κατά το χρόνο έναρξης ισχύος του παρόντος νόμου
έγκριση πρόσληψης προσωπικού σύμφωνα με το άρθρο 2 της ΠΥΣ 33/2006 (Α΄ 280)
για την πλήρωση των οποίων έχει εκδοθεί πράξη προκήρυξης μέχρι τη δημοσίευση
του νόμου (27-10-2011)

Είχα επικοινωνία με τον οργανισμό αλλά η απαντηση ση τους ηταν αοριστη ,δεν ξερουμε τι θα γινει , ο οργανισμός κλεινει και δεν ξέρουμε και άλλες διαφορες υπεκφυγες και οχι τεκμηριωμένη απάντηση.


Επίσης επικοινωνησα και με το υπουργείο που υπαγεται ο οργανισμός ,προφορικά μου απάντησαν η προκυρηξη "λογικά" συνεχιζεται και ολοκληρωνεται, αλλά θα επικοινωνήσουν και αυτοί με τον οργανισμό και θα μου απαντήσουν .

Ψαχνοντας στο Internet βρήκα τον νόμο 3895 που αφορουσε καταργήσεις αλλων οργανισμών εκει αναφέρει ρητά για τα κέντρα Αγροτικής Ανάπτυξης:

....Εκκρεμείς κατά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου
διαδικασίες πρόσληψης με βάση προκηρύξεις του Α.Σ.Ε.Π.
ολοκληρώνονται κανονικά και οι επιτυχόντες σε αυτές,
καθώς και όσοι προσλαμβάνονται με τις διατάξεις του
ν. 2643/1998 (ΦΕΚ 220Α΄), όπως ισχύει, τοποθετούνται σε
κενές οργανικές θέσεις των υπηρεσιών του Υπουργείου
Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων...
Εγώ Στον Νόμο που καταργεί τον οργανισμό η μάλλον μετονομάζεαται και αποραφά και άλλους δύο δεν βρήκα καμία ρητή διαταξη που να σταματαέι την διαδικασία πρόσληψης αλλά ουτε να ΄μεριμνά για εκκρεμείς διαδικασίες προσλήψης.

Επίσης στη Υπουργική αποφαση που καθορίζει τον νεο οργανισμό δεν αναφερει ρητά τιποτα παρά στο τέλος αναφέραι οτι για οσα θεματα δεν ρυθμίζονται απο την παρουσα αποφαση εξακολουθουν να ισχύουν οι διατάξεις λειτουργιας του οργανισμού πριν την συγχωνευση.

Με τι λιγες λοιπόν <"νομικές γνώσεις " που απέκτησα πιστευω οτι θα δικαιωθω
. Περιμένω απάντηση απο το υπουργειο και αν δεν με δικαιώνει θα κινηθώ νομικά.

Ανυσυχώ επίσης μήπως ο οργανισμός εχει σταματήσει την διαδικασία προσλήψης.
Γνωριζει καποιος ποτε σταματάει η διαδικασία προσληψης;
Μεχρι ποσα ατομα ειναι υποχρεωμενοι να καλέσουν για ανπληρωση;
Εχουν το δικαιωμα να σταματήσουν την αναπλήρωση οποτε θέλου;


Ευχαριστώ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες