Διοριστέοι με τελικά αποτελέσματα ΑΣΕΠ μέσα στο 2010

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Παρ Οκτ 19, 2012 4:41 pm

Μετά την ενοποίηση των Δήμων οι υπάλληλοι δεν ξέρουν πολλά θέματα.
Το Φευρουάριο ενημέρωσα το Δημο Άμφισσας ότι είμαι 2ος σε προκήρυξη πρωην ανεξάρτητου Δήμου που ενσωματώθηκε. Δεν ήξεραν τίποτε. Αμέσως κινητοποιήθηκαν και φθάσαμε στην άρνηση του πρώτου, αλλά είχε ήδη ψηφισθεί ο νόμος της μη αναπλήρωσης και ο ΑΣΕΠ είπε, η θέση χάνεται.
Άν τους ειδοποιούσα 2 μήνες πριν θα ήταν αλιώς

tas_karag
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2007 9:56 am

Δημοσίευσηαπό tas_karag » Κυρ Οκτ 21, 2012 11:03 am

14 Ελάχιστες Προσλήψεις

Έκδοση Υπουργικής Απόφασης για τον περιορισμό των προσλήψεων στα κέντρα μεταλυκειακής και επαγγελματικής κατάρτισης σε 500 άτομα ετησίως και για την αφαίρεση της εγγύησης εργασίας μετά την αποφοίτηση.

Θέσπιση νομοθεσίας για όλες τις προσλήψεις που γίνονται από τον ΑΣΕΠ ώστε να λήγει μετά από τρία χρόνια η υποχρέωση διορισμού, εάν η πρόσληψη δεν έχει πραγματοποιηθεί.

επίσης ο κανόνας ένας προς 5 επεκτείνεται μέχρι το 2016..


αυτά τα μέτρα θα περιλαμβάνονται στο νέο μνημόνιο..δηλαδή όσοι έχουν αποτελέσματα το 2010 το 2013 θα λήγει και η υποχρεώση να διοριστούν...

tas_karag
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2007 9:56 am

Δημοσίευσηαπό tas_karag » Κυρ Οκτ 21, 2012 6:03 pm

Βέβαια τωρα που το ξαναδιαβάζω ειναι θέμα ερνημείας..για τα ήδη αποτελέσματα που υπάρχουν?ή για τις προκυρήξεις που απο εδώ και στο εξής είναι να εκδοθούν???αν βέβαια σκεφτείς οτι προκυρήξεις δεν ξαναβγαίνουν μέχρι το 2015 ίσως εννοούν τα ήδη εκδοθέντα αποτελέσματα..

άλλη σκέψη που κάνω είναι να θεωρήσουν οτι στα επόμενα 3 χρόνια πρέπει υποχρεωτικά να διορισθείς διαφορετικά χάνεις τον διορισμό..έτσι πάμε και στο 2016 όπου και μέχρι τότε εφαρμόζεται ο κανόνας ένας προς 5...

όπως και να έχει οι ΔΕ καλό θα ήταν να πάρετε μέρος στην προκήρυξη για κέντρα μεταναστών...τα πράγματα είναι πολύ ρευστά...

Μαρία_2002
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2012 5:57 pm

Δημοσίευσηαπό Μαρία_2002 » Κυρ Οκτ 21, 2012 6:51 pm

Εγώ δουλεύω εδώ και 3 χρόνια πρώτα με προσωρινά και με οριστικά αποτελέσματα από τον Ιανουάριο του 2011, αλλά ορκωμοσία δεν έχει γίνει ακόμα και δεν ξέρω πότε θα γίνει. Είμαι βρεφονηπιοκόμος και εργάζομαι σε παιδικό σταθμό σε κάποιο δήμο 750 χλμ. μακριά από το σπίτι μου. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ για να μπορέσω να μάθω επιτέλους πότε θα ορκιστούμε, για να μπορέσω κι εγώ να συμπληρώσω τα χρόνια που χρειάζομαι για να γυρίσω στο σπίτι μου. Εκτός κι αν στο τέλος μας απολύσουν και πάνε άδικα αυτά τα χρόνια μακριά από τον τόπο μας... Αλλά επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει να μη ζούμε μέσα στην αβεβαιότητα...

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Κυρ Οκτ 21, 2012 8:27 pm

tas_karag έγραψε:14 Ελάχιστες Προσλήψεις

Έκδοση Υπουργικής Απόφασης για τον περιορισμό των προσλήψεων στα κέντρα μεταλυκειακής και επαγγελματικής κατάρτισης σε 500 άτομα ετησίως και για την αφαίρεση της εγγύησης εργασίας μετά την αποφοίτηση.

Θέσπιση νομοθεσίας για όλες τις προσλήψεις που γίνονται από τον ΑΣΕΠ ώστε να λήγει μετά από τρία χρόνια η υποχρέωση διορισμού, εάν η πρόσληψη δεν έχει πραγματοποιηθεί.

επίσης ο κανόνας ένας προς 5 επεκτείνεται μέχρι το 2016..


αυτά τα μέτρα θα περιλαμβάνονται στο νέο μνημόνιο..δηλαδή όσοι έχουν αποτελέσματα το 2010 το 2013 θα λήγει και η υποχρεώση να διοριστούν...
αυτό που λες ότι θα λήγει ο διορισμός σε δύο χρόνια τη εννοείς?δηλαδή εμένα που μου έχει έρθει χάρτη από τον ασεπ και απόφαση διορισμού από την περιφέρεια αττκής και δεν με έχουνε πάρει ακόμα μπορεί να ακυρωθεί ο διορισμός μου?εγώ πέρασα σαν επιλαχών στην προκήρυξη.δεν την θέλανε άλλοι την δουλειά και την πήρα εγώ έτσι όπως κάνει ο ασεπ.εγώ έχω καμία σχέση με αυτά που λες??

geosot
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 9:03 am

Δημοσίευσηαπό geosot » Δευ Οκτ 22, 2012 7:43 am

tas_karag έγραψε:14 Ελάχιστες Προσλήψεις

Έκδοση Υπουργικής Απόφασης για τον περιορισμό των προσλήψεων στα κέντρα μεταλυκειακής και επαγγελματικής κατάρτισης σε 500 άτομα ετησίως και για την αφαίρεση της εγγύησης εργασίας μετά την αποφοίτηση.

Θέσπιση νομοθεσίας για όλες τις προσλήψεις που γίνονται από τον ΑΣΕΠ ώστε να λήγει μετά από τρία χρόνια η υποχρέωση διορισμού, εάν η πρόσληψη δεν έχει πραγματοποιηθεί.

επίσης ο κανόνας ένας προς 5 επεκτείνεται μέχρι το 2016..


αυτά τα μέτρα θα περιλαμβάνονται στο νέο μνημόνιο..δηλαδή όσοι έχουν αποτελέσματα το 2010 το 2013 θα λήγει και η υποχρεώση να διοριστούν...


Το κείμενο δημοσιεύτηκε σε επώνυμη στήλη στην έντυπη έκδοση του Βήματος και αναπαράγεται έκτοτε σε διαδικτυακά μέσα (Ζούγκλα και άλλα)

Χωρίς να αμφισβητώ εάν έχει προταθεί, εάν θα ψηφιστεί & εάν θα εφαρμοστεί μια τέτοια ή παρόμοια διάταξη αρκεί μια απλή ανάγνωση της πρώτης παραγράφου του πρώτου μέρους για να δείξει ότι το κείμενο του Βήματος έχει γραφτεί κυριολεκτικά "στο πόδι".

Nota Bene: Οι παράγραφοι 8 & 13 του πρώτου μέρους παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους ήδη υπηρετούντες ΔΥ.

EFH VITZHLAIOU
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 4:36 am

Δημοσίευσηαπό EFH VITZHLAIOU » Δευ Οκτ 22, 2012 9:05 am

[quote="giorgos1979"][quote="tas_karag"]
Geia sou Giorgo, sygnomi alla den mporo na grapso Ellinika. Piga se dikigoro eidikeumeno se ergasiaka themata. Tha dei tin periptosi mas (thesi apo anaplirosi stin Perifereia), kai tha mou apantisi entos tis ebdomadas ti mporoume na diekdikisoume. Tha enimeroso.

tas_karag
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2007 9:56 am

Δημοσίευσηαπό tas_karag » Δευ Οκτ 22, 2012 10:04 am

εαν ειναι στα μετρα που θα ψηφισθουν θα πρεπει να ψαξουμε το νομοσχεδιο οταν κατατεθει στη Βουλή, ή μπορει να εχει ήδη μπει στη Βουλή και να γίνεται κοψε ραψε...

πάντως αυτά τα κείμενα δεν είναι να τα διαβάζεις και να μένεις ήσυχος..κάτι σημαίνει..

ifigeneia_27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2012 2:28 pm

Δημοσίευσηαπό ifigeneia_27 » Τρί Οκτ 23, 2012 1:47 pm

EFH VITZHLAIOU έγραψε:
giorgos1979 έγραψε:
tas_karag έγραψε:Geia sou Giorgo, sygnomi alla den mporo na grapso Ellinika. Piga se dikigoro eidikeumeno se ergasiaka themata. Tha dei tin periptosi mas (thesi apo anaplirosi stin Perifereia), kai tha mou apantisi entos tis ebdomadas ti mporoume na diekdikisoume. Tha enimeroso.


Έφη και Γιώργο αν μπορείτε ενημερώστε εδώ στο φόρουμ για ότι νεότερο. Θέλω να συμμετάσχω κι εγώ σε όποια κίνηση γίνει μέσω δικηγόρου.
Είμαστε ίδια περίπτωση (θέση από αναπλήρωση σε Περιφέρεια).
Περιμένω νέα !!!

tas_karag
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2007 9:56 am

Δημοσίευσηαπό tas_karag » Τετ Οκτ 24, 2012 9:32 am

σε περιπτωση που ψηφιστει διάταξη που θα αναφέρει οτι αν μέσα se 3 χρονια ακυρωνονται οι προσληψεις πρεπει να κινηθειτε ΑΜΕΣΑ σε ακυρωτικο δικαστηριο..αν δεν προσφυγεται μεσα σε 2 μηνες από την εκδοση του ΦΕΚ ττης επιμαχης διαταξης τοτε δεν θα εχετε κανενα δικαιωμα...

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Τετ Οκτ 24, 2012 3:00 pm

tas_karag έγραψε:σε περιπτωση που ψηφιστει διάταξη που θα αναφέρει οτι αν μέσα se 3 χρονια ακυρωνονται οι προσληψεις πρεπει να κινηθειτε ΑΜΕΣΑ σε ακυρωτικο δικαστηριο..αν δεν προσφυγεται μεσα σε 2 μηνες από την εκδοση του ΦΕΚ ττης επιμαχης διαταξης τοτε δεν θα εχετε κανενα δικαιωμα...
πήρα τηλέφωνο στην περιφέρεια γιατί διάβασα και εγώ αυτό το άρθρο και το είδα κάπως και μου είπε ότι δεν έχουνε ενημερωθεί ακόμα για αυτά που γράφτηκαν αλλά δεν πιστεύει να γίνει κάτι τέτοιο γιατί είναι πολύ ακρεο άμα το κάνουνε αυτό μου είπε..δηλαδή άμα πάμε δικαστικά δεν μας ποιανει αν βγει αυτό το άρθρο?και ακόμα δεν τα ξέρουμε τα μέτρα ποια είναι..και εγώ είμαι από αναπλήρωση που δεν την δεχτήκανε άλλη την θέση και την πήρα εγώ επειδή έφυγε κάποιος άλλος..και επίσης ο δικός μου διαγωνισμός είναι από το 2007 και μου έχει έρθει και απόφαση διορισμού ατομική διοικητική πράξη..

25210
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2006 9:13 am

Δημοσίευσηαπό 25210 » Τετ Οκτ 24, 2012 5:10 pm

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΑΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΤΕ ΑΜΕΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ.

[quote="tas_karag"]σε περιπτωση που ψηφιστει διάταξη που θα αναφέρει οτι αν μέσα se 3 χρονια ακυρωνονται οι προσληψεις πρεπει να κινηθειτε ΑΜΕΣΑ σε ακυρωτικο δικαστηριο..αν δεν προσφυγεται μεσα σε 2 μηνες από την εκδοση του ΦΕΚ ττης επιμαχης διαταξης τοτε δεν θα εχετε κανενα δικαιωμα...[/quote]

komis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 6:59 pm

Δημοσίευσηαπό komis » Κυρ Οκτ 28, 2012 5:09 pm

Καλησπέρα σε όλους, και εγώ περιμένω θέση απο αναπλήρωση στο δήμο της Ρόδου πλέον (Πρώην Δήμος Λινδίων). Κατέθεσα τα δικαιολογητικά που μου ζητήθηκαν τον Μαρτιο του 2010 και απο τότε περιμένω. Είμαι μέσα και εγώ στο να το δούμε δικαστικά σε περίπτωση ακύρωσης διορισμού μετά απο 3 χρόνια. Επίσης κάτι που θα έπρεπε να είχαμε κάνει εδώ κ καιρό θα ήταν να συναντηθούμε σε Αθήνα κ Θεσ/νίκη και να αποφασίζαμε το τι θα κάνουμε. Ποτέ δεν είναι αργά. Πρέπει να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας επιτέλους.

melina74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 1:25 am

Δημοσίευσηαπό melina74 » Κυρ Οκτ 28, 2012 10:58 pm

παιδια αν δεν κανουμε κατι τωρα θα μας πεταξουν εξω. πονταρουν στο οτι δεν μπορουμε να οργανοθουμε ολοι μαζι.εμεις δεν εχουμε ουτε δικηγορο να μας εκπροσωπει.καποιοι απο εμας που μπορουν πρεπει να το ξεκινησουν εστω και με τα τηλεφωνα σαν αρχη.καποιος που να ειναι κοντα στην αθηνα.κατι πρεπει να κανουμε ΤΩΡΑ.ειμαστε τοσα ατομα.αυτος που μπορει να το ξεκινησει να γραψει ενα τηλεφωνο και μετα να δωσουμε ολοι τα στοιχεια μας και οτι αλλο χρειαζετε.ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ.ΜΑΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!Αυτοι ειναι νουμερα.

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Δευ Οκτ 29, 2012 3:22 am

εγώ πάω την τρίτη στον δικηγόρο να προχωρήσω βαρέθηκα..όσο αφορά αυτά που βγαίνουνε και λένε ότι σε τρία χρόνια δεν θα έχεις διοριστεί και τέτοια τη γίνεται με αυτό.λοιπών διάβασα το μνημόνιο 3 μόνο εκεί που μας αφορά για πρόσληψης αποχωρήσεις.δε λέει παιδιά πουθενά αυτό που λένε εδώ στης εφημερίδες ότι θα χάνεις την θέση σου σε τρία χρόνια αν δεν έχεις διοριστεί από την υπηρεσία σου και ας έχεις μεπή μέσω ασεπ.και το άλλο πιστεύετε ότι θα περάσει αυτό ειδικά το άρθρο?είναι πλήρης κατάρευση του συντάγματος μας και αν πας στο δικαστήριο δικαιώνεσαι τέλος.και αν γίνει λέμε τώρα θα βάλουνε λογικά να ισχύ από ένα έτος και μετά ας πούμε αυτή που έχουνε δώσει ασεπ από το 2012 και μετά η οποιαδήποτε άλλη χρόνια δεν ξέρω..θα κάνω αντιγραφή επικολήσει το σιτε που έχει το μνημόνιο να το δείτε να το διαβάσετε και αν βρείτε κάτι εσείς που δεν είδα εγώ το λέτε..εδώ φανταστειετε λέει ότι ισχύει ο διορισμός μια πρόσληψη ανά πέντε συνταξιοδωτήσεις..λοιπών καλή βδομάδα να έχουμε και μην απελπίζεστε δεν γίνετια να περάσει έλεος δηλαδή δεν έχουνε κατάρευση και όλα εδώ λειτουργούνε κάποια πράγματα..( αυτό που μας έδιαφέρει εμάς στο μνημόνιο βρίσκεται στης τελευταις σελίδες αλλά κοιτάξτε και ποιο πάνω μήπως δείτε εσείς κάτι )..http://www.thepressproject.gr/article/3 ... METFRSMENO


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες