ΙΔΕΚΕ, ΕΚΕΠΙΣ κλπ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
faint
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 15, 2006 6:54 pm

ΙΔΕΚΕ, ΕΚΕΠΙΣ κλπ

Δημοσίευσηαπό faint » Σάβ Αύγ 07, 2010 11:42 pm

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με όλα αυτά τα εναλλακτικά της δια βίου μάθησης και τα site δεν τα λες και ακριβώς κατατοπιστικά, μπορεί κάποιος να μου τα εξηγήσει λίγο; Έβλεπα, λόγου χάρη, την προκήρυξη για τα ΣΔΕ (Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας) και αναρωτήθηκα... Πρέπει να είσαι γραμμένος σε αυτά τα Μητρώα του ΕΚΕΠΙΣ; Επίσης, αυτά τα σεμινάρια εκπαίδευσης που λέει στην προκήρυξη ότι προσμετρώνται είναι τα σεμινάρια του ΕΚΕΠΙΣ; Η' το ΙΔΕΚΕ προκηρύσσει δικά του σεμινάρια; Αν υπάρχει κάποιος που το έχει πιάσει από την αρχή και έχει κάνει κάποια από αυτά, θα ήταν σημαντική η βοήθεια του. Κατά προτίμηση με βήματα, γιατί είμαι των θετικών επιστημών και τα bulets βοηθάνε (αστειεύομαι)! :P :P :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2009 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Κυρ Αύγ 08, 2010 10:12 am

Καλημέρα,

δεν απαιτείται να είσαι γραμμένος στα μητρώα του ΕΚΕΠΙΣ στην περίπτωση αυτή. Όσο μπερδεμένα και να είναι και καθόλου κατατοπιστικά όπως λες, τουλάχιστον, αν απαιτούνταν να είσαι γρμμένςο στα εν λόγω μητρώα, θα το ανέφερε στην προκήρυξη. Το είδες κάπου γραμμένο μέσα στην προκήρυξη;

Όσο για τα σεμινάρια, ναι, το ΙΔΕΚΕ κάνει δικά του σεμινάρια. Δε θα σου πω αν μοριοδοτούνται σεμινάρια αντίστοιχης κατεύθυνσης άλλου φορέα, γιατί δεν το ξέρω.

Γενικά, τα τελευταία χρόνια, σε κάποιες δομές του ΙΔΕΚΕ δουλεύουν τα ίδια άτομα κάθε χρόνο. Άλλοι λόγω προσόντων, άλλοι λόγω γνωριμιών (για τις γνωριμίες το ξέρω από πρώτο χέρι).

gotzilla
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 3:36 pm

Re: ΙΔΕΚΕ, ΕΚΕΠΙΣ κλπ

Δημοσίευσηαπό gotzilla » Κυρ Αύγ 08, 2010 10:22 am

faint έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με όλα αυτά τα εναλλακτικά της δια βίου μάθησης και τα site δεν τα λες και ακριβώς κατατοπιστικά, μπορεί κάποιος να μου τα εξηγήσει λίγο; Έβλεπα, λόγου χάρη, την προκήρυξη για τα ΣΔΕ (Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας) και αναρωτήθηκα... Πρέπει να είσαι γραμμένος σε αυτά τα Μητρώα του ΕΚΕΠΙΣ; Επίσης, αυτά τα σεμινάρια εκπαίδευσης που λέει στην προκήρυξη ότι προσμετρώνται είναι τα σεμινάρια του ΕΚΕΠΙΣ; Η' το ΙΔΕΚΕ προκηρύσσει δικά του σεμινάρια; Αν υπάρχει κάποιος που το έχει πιάσει από την αρχή και έχει κάνει κάποια από αυτά, θα ήταν σημαντική η βοήθεια του. Κατά προτίμηση με βήματα, γιατί είμαι των θετικών επιστημών και τα bulets βοηθάνε (αστειεύομαι)! :P :P :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!


Καλημέρα,
1) Δεν είναι ανάγκη να είσαι στα μητρώα του ΕΚΕΠΙΣ.
2) Το ΙΔΕΚΕ προκηρύσσει δικά του σεμινάρια, αλλά τα σεμινάρια στην εκπαίδευση ενηλίκων αναγνωρίζονται όλα, όπως και του ΕΚΕΠΙΣ.

faint
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 15, 2006 6:54 pm

Re: ΙΔΕΚΕ, ΕΚΕΠΙΣ κλπ

Δημοσίευσηαπό faint » Δευ Αύγ 09, 2010 9:08 am

gotzilla έγραψε:
faint έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με όλα αυτά τα εναλλακτικά της δια βίου μάθησης και τα site δεν τα λες και ακριβώς κατατοπιστικά, μπορεί κάποιος να μου τα εξηγήσει λίγο; Έβλεπα, λόγου χάρη, την προκήρυξη για τα ΣΔΕ (Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας) και αναρωτήθηκα... Πρέπει να είσαι γραμμένος σε αυτά τα Μητρώα του ΕΚΕΠΙΣ; Επίσης, αυτά τα σεμινάρια εκπαίδευσης που λέει στην προκήρυξη ότι προσμετρώνται είναι τα σεμινάρια του ΕΚΕΠΙΣ; Η' το ΙΔΕΚΕ προκηρύσσει δικά του σεμινάρια; Αν υπάρχει κάποιος που το έχει πιάσει από την αρχή και έχει κάνει κάποια από αυτά, θα ήταν σημαντική η βοήθεια του. Κατά προτίμηση με βήματα, γιατί είμαι των θετικών επιστημών και τα bulets βοηθάνε (αστειεύομαι)! :P :P :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!



Thanx!
Καλημέρα,
1) Δεν είναι ανάγκη να είσαι στα μητρώα του ΕΚΕΠΙΣ.
2) Το ΙΔΕΚΕ προκηρύσσει δικά του σεμινάρια, αλλά τα σεμινάρια στην εκπαίδευση ενηλίκων αναγνωρίζονται όλα, όπως και του ΕΚΕΠΙΣ.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες