πινακας διορισμου

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

πινακας διορισμου

Δημοσίευσηαπό geia xara » Παρ Ιουν 18, 2010 5:08 pm

Από τις 11 Ιουνιου 2010 έχει βγει το φεκ με τον πινακα διοριστεων σε δήμο οπου ειμαι 4η σε σειρα καταταξης. Από ότι εχω δει οι 3 πρωτοι εχουν διοριστει αλλου οπότε εχω πολλές πιθανότητες διορισμου. Στο δήμο που μίλησα μου ειπαν ότι δε μπορούν να καλέσουν τον 1ο για αποδοχή ή όχι της θεσης λόγω του παγώματος. Ειχα την εντυπωση οτι οι διαδικασίες προχωρανε κανονικα και κολλάνε μονο στο διορισμο. Οτι δηλαδη καλουν τον επιτυχόντα και αν δεν δεχτει προχωρουν στον επόμενο μεχρι αυτον που αποδεχθει τη θεση και μετα κολλανε στην προσληψη. Κάνω λαθος;

pouropipina
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 3:37 pm

Re: πινακας διορισμου

Δημοσίευσηαπό pouropipina » Παρ Ιουν 18, 2010 6:21 pm

[quote="geia xara"]Από τις 11 Ιουνιου 2010 έχει βγει το φεκ με τον πινακα διοριστεων σε δήμο οπου ειμαι 4η σε σειρα καταταξης. Από ότι εχω δει οι 3 πρωτοι εχουν διοριστει αλλου οπότε εχω πολλές πιθανότητες διορισμου. Στο δήμο που μίλησα μου ειπαν ότι δε μπορούν να καλέσουν τον 1ο για αποδοχή ή όχι της θεσης λόγω του παγώματος. Ειχα την εντυπωση οτι οι διαδικασίες προχωρανε κανονικα και κολλάνε μονο στο διορισμο. Οτι δηλαδη καλουν τον επιτυχόντα και αν δεν δεχτει προχωρουν στον επόμενο μεχρι αυτον που αποδεχθει τη θεση και μετα κολλανε στην προσληψη. Κάνω λαθος;[/quote0]


Δεν προχωράνε παγώνουν Το πολύ πολύ να ενημερώσουν του υποψήφιους σχετικά με την εγκύκλιο και ότι 8α τους πάρουν απο 2011. Από την στιγμή που δεν τους δίνουν χρονικό περιθώρειο να καταθέσουν χαρτιά για διορισμό δεν τους ρωτάνε κι ολας αν αποδέχονται την θέση. Εχω δει σχετικό έγγραφο.

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Re: πινακας διορισμου

Δημοσίευσηαπό geia xara » Παρ Ιουν 18, 2010 6:29 pm

Δεν προχωράνε παγώνουν Το πολύ πολύ να ενημερώσουν του υποψήφιους σχετικά με την εγκύκλιο και ότι 8α τους πάρουν απο 2011. Από την στιγμή που δεν τους δίνουν χρονικό περιθώρειο να καταθέσουν χαρτιά για διορισμό δεν τους ρωτάνε κι ολας αν αποδέχονται την θέση. Εχω δει σχετικό έγγραφο.[/quote]


:-( Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση

madragon3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 1:41 pm

Re: πινακας διορισμου

Δημοσίευσηαπό madragon3 » Παρ Ιουν 18, 2010 10:19 pm

geia xara έγραψε:Από τις 11 Ιουνιου 2010 έχει βγει το φεκ με τον πινακα διοριστεων σε δήμο οπου ειμαι 4η σε σειρα καταταξης. Από ότι εχω δει οι 3 πρωτοι εχουν διοριστει αλλου οπότε εχω πολλές πιθανότητες διορισμου. Στο δήμο που μίλησα μου ειπαν ότι δε μπορούν να καλέσουν τον 1ο για αποδοχή ή όχι της θεσης λόγω του παγώματος. Ειχα την εντυπωση οτι οι διαδικασίες προχωρανε κανονικα και κολλάνε μονο στο διορισμο. Οτι δηλαδη καλουν τον επιτυχόντα και αν δεν δεχτει προχωρουν στον επόμενο μεχρι αυτον που αποδεχθει τη θεση και μετα κολλανε στην προσληψη. Κάνω λαθος;



"geia xara"
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ.
ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΗΔΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ(ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ)
ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΡΟΣΟΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ Μ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ?

pouropipina
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 3:37 pm

Re: πινακας διορισμου

Δημοσίευσηαπό pouropipina » Παρ Ιουν 18, 2010 11:47 pm

madragon3 έγραψε:
geia xara έγραψε:Από τις 11 Ιουνιου 2010 έχει βγει το φεκ με τον πινακα διοριστεων σε δήμο οπου ειμαι 4η σε σειρα καταταξης. Από ότι εχω δει οι 3 πρωτοι εχουν διοριστει αλλου οπότε εχω πολλές πιθανότητες διορισμου. Στο δήμο που μίλησα μου ειπαν ότι δε μπορούν να καλέσουν τον 1ο για αποδοχή ή όχι της θεσης λόγω του παγώματος. Ειχα την εντυπωση οτι οι διαδικασίες προχωρανε κανονικα και κολλάνε μονο στο διορισμο. Οτι δηλαδη καλουν τον επιτυχόντα και αν δεν δεχτει προχωρουν στον επόμενο μεχρι αυτον που αποδεχθει τη θεση και μετα κολλανε στην προσληψη. Κάνω λαθος;



"geia xara"
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ.
ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΗΔΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ(ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ)
ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΡΟΣΟΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ Μ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ?



Ο Νόμος 2527/97 δίνει το δικαίωμα στον φορέα να προβαίνει σε προσωρινή πρόσληψη διοριστέων και συγκεκριμένα αμέσως μετά την κατάρτιση των προσωρινών πινάκων κατάστασης των υποψηφίων και πριν από τον αυτεπάγγελτο ή κατόπιν ενστάσεων έλεγχο που θα κάνει το ΑΣΕΠ, προκειμένου να εκδοθούν τα οριστικά αποτελέσματα.

Πολλοί φορείς κάνουν χρήση του δικαιώματος αυτού όταν έχουν άμεση ανάγκη για προσωπικό, καθώς ο έλεγχος των ενστάσεων και η έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων συνήθως αργεί περισσότερο και από την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων καμιά φορά.

Επίσης, σχεδόν ποτέ δεν τηρούνται οι προθεσμίες διορισμού που ορίζει ο νόμος, που είναι: Τριάντα ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δικαιολογητικών διορισμού και τέσσερις μήνες από την έκδοση των οριστικών πινάκων διοριστέων.

Το διάστημα της προσωρινής πρόσληψης μπορεί να είναι αρκετά μεγάλο και να φθάνει τον έναν χρόνο.

Η προσωρινή πρόσληψη, όμως, δεν είναι υποχρεωτική για τον υποψήφιο. Εάν έχει λόγους, που δεν ενδιαφέρεται να προσληφθεί άμεσα, μπορεί με υπεύθυνη δήλωση να γνωρίσει στον φορέα ότι δεν επιθυμεί την προσωρινή πρόσληψη και προτιμά να περιμένει τα οριστικά αποτελέσματα και την κανονική διαδικασία διορισμού. Καμία επίπτωση δεν θα έχει για την άρνησή του αυτή.

Εάν, όμως, δεχθεί και εργαστεί προσωρινά, αλλά μετά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ δεν περιλαμβάνεται στους οριστικούς πίνακες προσληπτέων που δημοσιεύονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, τότε απολύεται ταυτόχρονα με την ανάληψη των καθηκόντων από εκείνον που περιλαμβάνεται στους οριστικούς πίνακες και καταλαμβάνει τη θέση. Ο απολυόμενος λαμβάνει τις αποδοχές του έως την ημέρα της απόλυσης, χωρίς οποιαδήποτε αποζημίωση από την αιτία αυτή, όπως προβλέπεται στον νόμο (ν. 2527/1997, αρθρ. 1 παρ. 3).

madragon3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 1:41 pm

Re: πινακας διορισμου

Δημοσίευσηαπό madragon3 » Παρ Ιουν 18, 2010 11:57 pm

pouropipina έγραψε:
madragon3 έγραψε:
geia xara έγραψε:Από τις 11 Ιουνιου 2010 έχει βγει το φεκ με τον πινακα διοριστεων σε δήμο οπου ειμαι 4η σε σειρα καταταξης. Από ότι εχω δει οι 3 πρωτοι εχουν διοριστει αλλου οπότε εχω πολλές πιθανότητες διορισμου. Στο δήμο που μίλησα μου ειπαν ότι δε μπορούν να καλέσουν τον 1ο για αποδοχή ή όχι της θεσης λόγω του παγώματος. Ειχα την εντυπωση οτι οι διαδικασίες προχωρανε κανονικα και κολλάνε μονο στο διορισμο. Οτι δηλαδη καλουν τον επιτυχόντα και αν δεν δεχτει προχωρουν στον επόμενο μεχρι αυτον που αποδεχθει τη θεση και μετα κολλανε στην προσληψη. Κάνω λαθος;



"geia xara"
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ.
ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΗΔΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ(ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ)
ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΡΟΣΟΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ Μ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ?



Ο Νόμος 2527/97 δίνει το δικαίωμα στον φορέα να προβαίνει σε προσωρινή πρόσληψη διοριστέων και συγκεκριμένα αμέσως μετά την κατάρτιση των προσωρινών πινάκων κατάστασης των υποψηφίων και πριν από τον αυτεπάγγελτο ή κατόπιν ενστάσεων έλεγχο που θα κάνει το ΑΣΕΠ, προκειμένου να εκδοθούν τα οριστικά αποτελέσματα.

Πολλοί φορείς κάνουν χρήση του δικαιώματος αυτού όταν έχουν άμεση ανάγκη για προσωπικό, καθώς ο έλεγχος των ενστάσεων και η έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων συνήθως αργεί περισσότερο και από την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων καμιά φορά.

Επίσης, σχεδόν ποτέ δεν τηρούνται οι προθεσμίες διορισμού που ορίζει ο νόμος, που είναι: Τριάντα ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δικαιολογητικών διορισμού και τέσσερις μήνες από την έκδοση των οριστικών πινάκων διοριστέων.

Το διάστημα της προσωρινής πρόσληψης μπορεί να είναι αρκετά μεγάλο και να φθάνει τον έναν χρόνο.

Η προσωρινή πρόσληψη, όμως, δεν είναι υποχρεωτική για τον υποψήφιο. Εάν έχει λόγους, που δεν ενδιαφέρεται να προσληφθεί άμεσα, μπορεί με υπεύθυνη δήλωση να γνωρίσει στον φορέα ότι δεν επιθυμεί την προσωρινή πρόσληψη και προτιμά να περιμένει τα οριστικά αποτελέσματα και την κανονική διαδικασία διορισμού. Καμία επίπτωση δεν θα έχει για την άρνησή του αυτή.

Εάν, όμως, δεχθεί και εργαστεί προσωρινά, αλλά μετά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ δεν περιλαμβάνεται στους οριστικούς πίνακες προσληπτέων που δημοσιεύονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, τότε απολύεται ταυτόχρονα με την ανάληψη των καθηκόντων από εκείνον που περιλαμβάνεται στους οριστικούς πίνακες και καταλαμβάνει τη θέση. Ο απολυόμενος λαμβάνει τις αποδοχές του έως την ημέρα της απόλυσης, χωρίς οποιαδήποτε αποζημίωση από την αιτία αυτή, όπως προβλέπεται στον νόμο (ν. 2527/1997, αρθρ. 1 παρ. 3).



ΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕ ΡΗΤΑ Η ΠΡΟΚΗΡΗΞΗ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΙ Η "geia xara" ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΟΡΙΝΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ.ΤΙ ΕΓΙΝΑΝ?
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ?
'Η ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 2011?

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Re: πινακας διορισμου

Δημοσίευσηαπό geia xara » Σάβ Ιουν 19, 2010 10:38 am

"geia xara"
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ.
ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΗΔΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ(ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ)
ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΡΟΣΟΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ Μ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ?[/quote]

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.

madragon3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 1:41 pm

Re: πινακας διορισμου

Δημοσίευσηαπό madragon3 » Σάβ Ιουν 19, 2010 12:34 pm

geia xara έγραψε:"geia xara"
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ.
ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΗΔΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ(ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ)
ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΡΟΣΟΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ Μ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ?


ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.[/quote]


ΟΚ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες