ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
NANA30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 28, 2008 1:23 pm

ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό NANA30 » Δευ Μάιος 03, 2010 11:08 pm

Καλησπέρα, ειναι εργοδηγος ΔΕ σε Δημο (ΟΤΑ) μονιμη, και με εχουν ορισει τεχνικο ασφαλειας. Θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμε καποιο επιδομα λογω του τεχνικου ασφαλειας.
Ευχαριστω

robot
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 24, 2007 4:55 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό robot » Δευ Μάιος 03, 2010 11:11 pm

NANA30 έγραψε:Καλησπέρα, ειναι εργοδηγος ΔΕ σε Δημο (ΟΤΑ) μονιμη, και με εχουν ορισει τεχνικο ασφαλειας. Θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμε καποιο επιδομα λογω του τεχνικου ασφαλειας.
Ευχαριστω


Παρε τηλεφ. στο Σ.ΕΠ.Ε (Σωμα Επιθεωρησης Εργασιας) -> Τμημα Τεχνικης Επιθεωρησης και ρωτησε τους. Ειναι οι αρμοδιοι για τους τεχνικους ασφαλ. και θα εχεις και 100% εγκυρη απαντηση. Τηλεφ. θα βρεις στο site του Υπουργειου.

NANA30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 28, 2008 1:23 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό NANA30 » Δευ Μάιος 03, 2010 11:13 pm

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Δευ Μάιος 03, 2010 11:17 pm

NANA30 έγραψε:Καλησπέρα, ειναι εργοδηγος ΔΕ σε Δημο (ΟΤΑ) μονιμη, και με εχουν ορισει τεχνικο ασφαλειας. Θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμε καποιο επιδομα λογω του τεχνικου ασφαλειας.
Ευχαριστω

Και γιατί δεν βάζουνε μηχανικό για Τεχνικό Ασφαλείας; εγώ πέρσι που πήρα τηλ. στην επιθεώρηση μου είπαν πως δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν. Και μάλλον δεν θα παίρνεις περισσότερα λεφτά για αυτό και δεν δέχεται κανείς...

NANA30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 28, 2008 1:23 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό NANA30 » Δευ Μάιος 03, 2010 11:20 pm

ΕΨΑΞΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΜΟΥ ΜΕ ΟΡΙΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΔΕ ΑΠΟ ΤΕΛ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Δευ Μάιος 03, 2010 11:29 pm

NANA30 έγραψε:ΕΨΑΞΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΜΟΥ ΜΕ ΟΡΙΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΔΕ ΑΠΟ ΤΕΛ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ

Στην επιθεώρηση εργασίας δηλώθηκες; και πριν από σένα ποιος ήτανε σε αυτή τη θέση; μήπως κανένας; είδες οι παλιοί που δεν αναλαμβάνουν; απόφαση δημάρχου και παραμύθια. Ψαρωτικά είναι αυτά.

NANA30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 28, 2008 1:23 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό NANA30 » Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm

Ο ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΟιΣΤΑΜΕΝΟΣ ΜΟΥ......

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Δευ Μάιος 03, 2010 11:34 pm

NANA30 έγραψε:Ο ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΟιΣΤΑΜΕΝΟΣ ΜΟΥ......

Τι πτυχίο έχει αυτός; και γιατί δεν συνεχίζει να είναι; μήπως επειδή δεν έχει κανένα όφελος; μήπως επειδή ήρθε το κορόιδο;

NANA30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 28, 2008 1:23 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό NANA30 » Δευ Μάιος 03, 2010 11:38 pm

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ. ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΑΥΤΑ;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Re: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Δευ Μάιος 03, 2010 11:50 pm

NANA30 έγραψε:ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ. ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΑΥΤΑ;

Πάρε τηλ. στην επιθεώρηση εργασίας και θα σου που πως δεν είσαι υποχρεωμένη να δεχτείς. Πρέπει να δηλωθείς και εκεί. Μην υπογράφεις μην αναλαμβάνεις. Μήπως η προκύρηξη που σε προσλάβανε ζητούσε τεχνικό ασφαλείας; αν όχι ας πρόσεχαν.

ggeorge
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό ggeorge » Τρί Μάιος 04, 2010 8:04 am

Το θεμα φυσικά και δεν είναι τυπικό
Αν γινει ατυχημα βρισκεις τον μπελα σου εκτος και αν εχεις παρει μετρα ασφαλειας στο συγκεκριμενο περιστατικό και απλα δεν μπορουσε να αποφευχθει.
Ο τεχνικός ασφαλειας ΠΡΕΠΕΙ να εχει βιβλίο συμβάντων και το κυριότερο βιβλίο που κανει τις παρατηρήσεις του. Το δευτερο βιβλίο το υπογραφει ο ιδιοκτήτης (στην περιπτωση του δημοσίου δε ξερω ποιος. ο δημαρχος ο νομαρχης δε ξερω) που σημαίνει ότι εχει ενημερωθει για τα εργα που πρεπει να γίνουν για να προφυλαχθούν οι εργαζόμενοι.
Τελος πρεπει να κανει ΜΕΛΕΤΗ για τους χωρους που εχει αρμοδιότητα .

ΜΟΝΟ ΤΥΠΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

ggeorge
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό ggeorge » Τρί Μάιος 04, 2010 8:07 am

Επισης τουλάχιστον στον ιδιωτικο τομεα υπαρχει αυξηση του μισθού 13%.
Με τα δεδομένα που ηξερα (3 χρόνια πριν) Φανταζομαι δεν εχει αλλαξει κατι.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Μάιος 04, 2010 9:22 am

ggeorge έγραψε:Το θεμα φυσικά και δεν είναι τυπικό
Αν γινει ατυχημα βρισκεις τον μπελα σου εκτος και αν εχεις παρει μετρα ασφαλειας στο συγκεκριμενο περιστατικό και απλα δεν μπορουσε να αποφευχθει.
Ο τεχνικός ασφαλειας ΠΡΕΠΕΙ να εχει βιβλίο συμβάντων και το κυριότερο βιβλίο που κανει τις παρατηρήσεις του. Το δευτερο βιβλίο το υπογραφει ο ιδιοκτήτης (στην περιπτωση του δημοσίου δε ξερω ποιος. ο δημαρχος ο νομαρχης δε ξερω) που σημαίνει ότι εχει ενημερωθει για τα εργα που πρεπει να γίνουν για να προφυλαχθούν οι εργαζόμενοι.
Τελος πρεπει να κανει ΜΕΛΕΤΗ για τους χωρους που εχει αρμοδιότητα .

ΜΟΝΟ ΤΥΠΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Τι ενέργειες πρέπει να κάνει κάποιος που είναι αδαής με το αντικείμενο του Τεχνικού Ασφαλείας; πως να ξεκινήσει;

ggeorge
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό ggeorge » Τρί Μάιος 04, 2010 10:32 am

καταρχην αν αναλάβεις να τους υποχρεώσεις να κανεις το σεμιναριο του ΕΛΙΝΥΑΕ (ελληνικό ινστιτουτο υγιεινής και ασφαλειας στην εργασία)
Εκει θα σου εξηγησουν τα παντα.
Αν δε πληρωνεσαι επιπλεον ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ.

Σε δηλώνουν στην επιθεώρηση εργασίας και χωρις να είμαι σιγουρος στο ΙΚΑ.
Δυστυχως δεν εκανα εγω τη διαδικασία αλλα ο εργοδότης μου και δε γνωρίζω.

Παρε στο ΕΛΙΝΙΑΕ θα σου πουν τα παντα. Ειναι πολυ εξυπηρετικοί

http://www.elinyae.gr/el/index.jsp

ισως να μην εχεις και το δικαιωμα να είσαι τεχνικος ασφαλειας αν δεν εχεις κανει το σεμιναριο. Για να καταλαβεις Μηχανικοί απο Πολυτεχνείο αποκτουν το δικαιωμα χωρις το σεμιναριο μετα απο 2 χρόνια (απο το πτυχίο)

Εσυ μπορει να εχεις δικαιωμα μετα απο πολλα χρόνια. Ψαξε το. Βασικα Ρωτα στο ΕΛΙΝΥΑΕ...

ggeorge
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό ggeorge » Τρί Μάιος 04, 2010 10:42 am

ξεκινα απο εδω

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_uploa ... 371773.pdf

και δειτε το 10. Μιλαει μεχρι και για 8 χρόνια προυπηρεσια για να εχεις το δικαιωμα (ΚΑΤΕ τεχνικα λυκια κλπ)

και το 13 για τα καθηκοντα !!!

16 και 18

και το 33 τα βιβλια που πρεπει να εχει ο ΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης