Διαγωνισμοί EPSO

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vicki74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 10:14 am

Διαγωνισμοί EPSO

Δημοσίευσηαπό vicki74 » Δευ Μαρ 22, 2010 9:31 pm

σκεφτεται κανεις να δώσει ; Αν θυμαμαι καλά υπήρχαν παλιότερα άτομα που είχαν δώσει. Όποιος έχει κάποια πληροφορία για την δυσκολία του θέματος ή γενικότερα για το τι παίζει με αυτούς τους διαγωνισμούς ας πει μια άποψη. Έχω βρει αρκετό υλικό στο internet . Όποιος ξέρει ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ.

ziovanni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 8:57 pm

Δημοσίευσηαπό ziovanni » Δευ Μαρ 22, 2010 9:39 pm

Vicki Καλησπέρα.
Έκανα σήμερα την ηλεκτρονική αίτησή μου για ένα πεδίο του διαγωνισμού.
Υπάρχει περιγραφή για την διαδικασία της εξέλιξης του διαγωνισμού με ορισμένα σημεία να χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες.
Τί είδους υλικό βρήκες?Θέματικές ενότητες που εξετάζονται οι υποψήφιοι?
Για στείλε καμμια ιστοσελίδα.
Καλό βράδυ.

vicki74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 10:14 am

Δημοσίευσηαπό vicki74 » Δευ Μαρ 22, 2010 9:57 pm

Διαβάζοντας την προκυρηξη προσεκτικά έχω και εγώ πολλές απορίες. Διάβασα στο επίσημο site της epso οτι άλλαξε το σύστημα επιλογής και οτι θα δίνεται περισσότερη βαρύτητα στις ικανότητες των υποψηφίων και λιγότερο στις γνώσεις τους περι Ε.Ε. Αν κάνεις google για epso θα βρεις απο παλιότερα θέματα εως και online φροντιστήρια με tests ενδεικτικά. Στην αρχική σελίδα του diorismos έχει λινκ για ευρωπαικους διαγωνισμούς. Το έχω πάρει σοβαρά και διαβάζω για Ε.Ε. και ορολογία σιγά σιγά. Ελπίζω να μας διαφωτίσει και κάποιος που έχει δώσει.

vicki74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 10:14 am

Δημοσίευσηαπό vicki74 » Δευ Μαρ 22, 2010 9:58 pm

Για τις θεματικές ενότητες τα λέει η προκύρηξη αναλυτικά.

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 611
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Τρί Μαρ 23, 2010 10:12 am

Καλημέρα. Οι ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής στα αγγλικά? Ο τόπος διαξαγωγής του διαγωνισμού που είναι?

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τρί Μαρ 23, 2010 10:24 am

synchrobase έγραψε:Καλημέρα. Οι ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής στα αγγλικά? Ο τόπος διαξαγωγής του διαγωνισμού που είναι?


synchro, που χαθηκες εσυ :?:

vicki74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 10:14 am

Δημοσίευσηαπό vicki74 » Τρί Μαρ 23, 2010 10:49 am

ναι οι ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής στα αγγλικά. Τα pretests γίνονται από οτι κατάλαβα στις Βρυξέλλες σε μια μέρα.

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 611
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Τρί Μαρ 23, 2010 11:11 am

pavlos-thess έγραψε:
synchrobase έγραψε:Καλημέρα. Οι ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής στα αγγλικά? Ο τόπος διαξαγωγής του διαγωνισμού που είναι?


synchro, που χαθηκες εσυ :?:


Καλημέρα Pavlo!!! Είσαι καλά? Σκόρπισε το forum... :)

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 611
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Τρί Μαρ 23, 2010 11:12 am

vicki74 έγραψε:ναι οι ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής στα αγγλικά. Τα pretests γίνονται από οτι κατάλαβα στις Βρυξέλλες σε μια μέρα.


Ευχαριστώ vicki. Θα φροντίσω να ενημερωθώ και γω περαιτέρω.Σκέφτεσαι να το επιχειρήσεις?

gigaset
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 7:31 pm

Δημοσίευσηαπό gigaset » Τρί Μαρ 23, 2010 1:14 pm

Έδωσα εξετάσεις το 2007 και τα τελικά αποτελέσματα (αφού πέρασα όλα τα στάδια: preselection tests, γραπτή δοκιμασία και προφορικά) βγήκαν τον Αύγουστο 2008.

Είναι σίγουρα δύσκολες οι εξετάσεις και απαιτητικές. Δυστυχώς δεν ξέρω πώς θα λειτουργεί το νέο σύστημα, πάντως σαν γενική συμβουλή θα έλεγα ότι το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να διαβάσετε από το internet, κυρίως στα αγγλικά, στις ιστοσελίδες της ΕΕ (Ευρ.Επιτροπή, Ευρ. Κοινοβούλιο κτλ). Επίσης και τα νέα από τον ξένο τύπο βοηθάνε.

Το καλό και το ενδιαφέρον με αυτές τις εξετάσεις είναι ότι ζητούν "φρέσκια γνώση", όχι βιβλία, αλλά το τι συμβαίνει στην ΕΕ στο παρόν.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όποιον το επιχειρήσει!

margoT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2009 4:20 pm

Δημοσίευσηαπό margoT » Τρί Μαρ 23, 2010 1:57 pm

χθες έμαθα για την ύπαρξη αυτού του διαγωνισμου και μου φαινεται εξαιρετικα ενδιαφέρον.
που μπορω να βρω ποια πτυχια γινονται δεκτα;
ειδα πως για κάποιους τομεις θελει συγκεκριμενα νομικους οικονομολογους και λογιαστες.
για τον τομεα ευρωπαικης δημοσια διοικησης δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο. γινεται δεκτο οποιοδηποτε πτυχιο αει;

dimis1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 3:28 pm

Δημοσίευσηαπό dimis1 » Τρί Μαρ 23, 2010 2:51 pm

Παιδιά η διαδικασία το 2007 ήταν άκρως σπαστική. Έδωσα το 2007, πρώτα ήταν κάτι test δεξιοτήτων που τσέκαραν μαθηματικές γνώσεις, κατανόηση κειμένου και γνώσεις ΕΕ που το έδινες σε ημέρα και ώρα που θα όριζες εσύ σε εξεταστικό κέντρο της πόλης σου (Αθήνα, Θεσ/ νίκη μόνο νομίζω) και μπροστά σε Η/Υ. Εάν περνούσες αυτό το στάδιο πήγαινες μετά σε 2ο στάδιο όπου εξεταζόσουν στη θέση εργασίας που έχεις διαλέξει. Έαν περνούσες και αυτό το στάδιο τότε θεωρείσαι επιτυχών και μπαίνεις σε μια τελική λίστα προς επιλογή από τους Ευρωπαϊκούς φορείς.

Το σπαστικό ξεκινάει τώρα: Εγώ πέρασα όλες τις εξετάσεις (μου βγήκε η πίστη δεν το συζητώ) και από το 2/2008 είμαι στην τελική αυτή λίστα (CAST 27). Από τότε και ενώ υποτίθεται οτι έστω μια φορά σε καλεί ένας φορέας για συνέντευξη τουλάχιστον, δεν υπάρχει ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Σε επανειλημμένα emails και επιστολές προς την EPSO μου έχει αναφερθεί ως απάντηση οτι, εν ολίγοις, εναπόκειται στους φορείς να με καλέσουν και οτι συνήθως τους καλούν όλους για συνέντευξη έστω μια φορά στην τριετία που συνήθως ισχύει η λίστα. Εγώ πάντως έχω εκνευριστεί αφάνταστα με τη διαδικασία του EPSO, δεν καταλαβαίνω το λόγο να δίνω εξετάσεις και παραεξετάσεις και το αποτέλεσμα να μην είναι δεδομένο (πρόσληψη εν προκειμένω), ύστερα κοροϊδεύουμε το ΑΣΕΠ. Τουλάχιστον εκεί ξέρεις εκ των προτέρων το τελικό αποτέλεσμα εφόσον έχεις τα προσόντα.

Και για να είμαι και πιο ακριβής, όταν έμαθα το αποτέλεσμα μου ζητήθηκε να επικαιροποιήσω ένα online βιογραφικό στο οποίο και καλά δηλώνω πόλεις προτίμησεις (4 το ανώτερο). Αφού έβαλα Αθήνα στην αρχή (ποτέ δεν ξέρεις...), μετά έβαλα Βρυξέλλες και άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις που έχουν πολλές υπηρεσίες της ΕΕ. Καμία από αυτές δεν έχει ανάγκες σε προσωπικό;;;;

Για μένα το πράμα βρωμάει πολύ, ποιος μου λέεει οτι δεν έχει προτιμηθεί π.χ. ένας Γερμανός ή ένας Γάλλος συνεπιτυχών στη θέση που πέτυχα και εγώ...

gigaset
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 7:31 pm

Δημοσίευσηαπό gigaset » Τρί Μαρ 23, 2010 5:35 pm

Συμφωνώ ότι η αναμονή είναι ιδιαιτέρως ενοχλητική. Έγω έδωσα σε άλλο διαγωνισμό για μόνιμες θέσεις (όχι στο CAST 27 που είναι για θέσεις με σύμβαση) και από τον Αύγουστο του 2008 με φώναξαν για συνέντευξη πριν από ένα μήνα! Αφού σε αυτό το διάστημα πρόλαβα και παντρεύτηκα και έκανα και παιδί! Όποτε η ελπίδα πάντα υπάρχει.

Έχω επίσης και κάποιον φίλο που έδωσε στο CAST 27 και τον φώναξαν το Νοέμβριο 2009 και από Μάιο ανεβαίνει Βρυξέλλες.

Σίγουρα πάντως η αναμονή ως την πρόσληψη είναι μεγάλη!!!

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Τρί Μαρ 23, 2010 11:13 pm

εγω εκανα αιτηση σημερα και ηρθε μηνυμα για την επιλεξω την μερα του πρωτου τεστ μεσα σε συγκεκριμενο διαστημα...

vicki74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 10:14 am

Δημοσίευσηαπό vicki74 » Τετ Μαρ 24, 2010 9:33 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σκεφτομαι σοβαρά να το επιχειρήσω και έχω αρχίσει να διαβάζω από internet και να ξεσκονίζω και τα αγγλικά μου. Την αίτηση θα την κάνω μετά το πάσχα για να προλάβω να κάνω εξάσκηση για τα preselection tests. Ποτέ δεν ξέρεις αν και η αναμονή είναι πολύ μεγάλη όπως λέτε! Για τις θέσεις διοικητικών νομίζω γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες