Διαγωνισμός ειρηνοδικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Πέμ Ιουν 14, 2012 10:03 am

Είμαι και εγω στους 160...αλλα και εσεις θα διοριστειτε...και οπως και να 'χει εχετε και κατι να προσδοκατε...δειτε το θετικα!...θα ανοιξουμε εμεις το δρομο και θα σας περιμενουμε...Καλημερα!...

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Σάβ Ιουν 23, 2012 11:14 am

Καλημερα, αρχικα ηθελα να σας συγχαρω ολους για τις τοποθετησεις!Καλη αρχη σε ολους σας!Ευχομαι να ειστε ικανοποιημενοι!Εν συνεχεια, ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζετε τη διαδικασια απο δω και στο εξης και αν εχετε καποια σχετικη ενημερωση.Καλο καλοκαιρι, ηρεμο και ξεκουραστο!

mam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 9:41 am

Δημοσίευσηαπό mam » Δευ Ιούλ 23, 2012 9:14 am

Kαλημερα!
παιδια σε τι σταδιο βρισκονται οι διορισμοι σας;
εχετε επιλεξει τοπο διορισμου; και μετα;

ο ρουπακιωτης αναγγέλει καταργηση του 20% των ειρηνοδικειων. υποθετω θα γινει με τη μορφη των συγχωνευσεων και συνεπως οι θεσεις των ειρηνοδικων δεν θα καταργηθουν ε;

κανεις δεν γραφει πια εδω, ολοι απο τους 160 εισασταν;

thouvou13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am

Δημοσίευσηαπό thouvou13 » Δευ Ιούλ 23, 2012 5:23 pm

mam έγραψε:Kαλημερα!
παιδια σε τι σταδιο βρισκονται οι διορισμοι σας;
εχετε επιλεξει τοπο διορισμου; και μετα;

ο ρουπακιωτης αναγγέλει καταργηση του 20% των ειρηνοδικειων. υποθετω θα γινει με τη μορφη των συγχωνευσεων και συνεπως οι θεσεις των ειρηνοδικων δεν θα καταργηθουν ε;

κανεις δεν γραφει πια εδω, ολοι απο τους 160 εισασταν;

Εγώ δεν είμαι στους 160 αλλά δεν ακούμε και τίποτα αισιόδοξο για να γράψουμε κάτι οι υπόλοιποι. Δυστυχώς προβλέπω ότι θα αργήσουν να υπάρξουν νέοι διορισμοί για τους υπολοίπους από το 205 - 329. Οι οιωνοί δεν είναι καλοί.

justice2012
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2012 11:59 pm

Δημοσίευσηαπό justice2012 » Δευ Ιούλ 23, 2012 10:50 pm

thouvou13 έγραψε:
mam έγραψε:Kαλημερα!
παιδια σε τι σταδιο βρισκονται οι διορισμοι σας;
εχετε επιλεξει τοπο διορισμου; και μετα;

ο ρουπακιωτης αναγγέλει καταργηση του 20% των ειρηνοδικειων. υποθετω θα γινει με τη μορφη των συγχωνευσεων και συνεπως οι θεσεις των ειρηνοδικων δεν θα καταργηθουν ε;

κανεις δεν γραφει πια εδω, ολοι απο τους 160 εισασταν;

Εγώ δεν είμαι στους 160 αλλά δεν ακούμε και τίποτα αισιόδοξο για να γράψουμε κάτι οι υπόλοιποι. Δυστυχώς προβλέπω ότι θα αργήσουν να υπάρξουν νέοι διορισμοί για τους υπολοίπους από το 205 - 329. Οι οιωνοί δεν είναι καλοί.


1) Δείτε προγραμματικές δηλώσεις Υπουργού
2) Διαβάστε το μνημόνιο (4ο τριμηνο του 2012)-κάλυψη κενών οργανικών θέσεων Ειρηνοδικών
3) Το 15% των Ειρηνοδικείων επί της ουσίας έχουν καταργηθεί-δείτε Προεδρικό Διάταγμα υπ' αρ. 244/2006
4) Έχουμε ήδη συναντηθεί με Ένωση Δικαστών
5) Αρχές Αυγούστου θα συναντηθούμε με Υπουργό Δικαιοσύνης
6) Οι οιωνοί είναι άριστοι

justice2012
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2012 11:59 pm

Δημοσίευσηαπό justice2012 » Δευ Ιούλ 23, 2012 10:54 pm

thouvou13 έγραψε:
mam έγραψε:Kαλημερα!
παιδια σε τι σταδιο βρισκονται οι διορισμοι σας;
εχετε επιλεξει τοπο διορισμου; και μετα;

ο ρουπακιωτης αναγγέλει καταργηση του 20% των ειρηνοδικειων. υποθετω θα γινει με τη μορφη των συγχωνευσεων και συνεπως οι θεσεις των ειρηνοδικων δεν θα καταργηθουν ε;

κανεις δεν γραφει πια εδω, ολοι απο τους 160 εισασταν;

Εγώ δεν είμαι στους 160 αλλά δεν ακούμε και τίποτα αισιόδοξο για να γράψουμε κάτι οι υπόλοιποι. Δυστυχώς προβλέπω ότι θα αργήσουν να υπάρξουν νέοι διορισμοί για τους υπολοίπους από το 205 - 329. Οι οιωνοί δεν είναι καλοί.



14η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ( ΠΕΜΠΤΗ 28-06-2012 )

ΤΟΠΟΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ: ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (ΠΡΩΗΝ ΣΧΟΛΗ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ - ΚΤΙΡΙΟ 6 - ΑΙΘΟΥΣΑ 210 - ΕΝΩΣΗ ΔΙΚΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΩΝ - Τηλ. 210.8827380 - FAX: 210.8841529).
ΩΡΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ: 12:00 π.μ.
ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ: 12 ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ
ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΛΗΦΘΗΣΑΝ:

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΥΠΟΜΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΔΙΚΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΩΝ κ. Θάνου –Χριστοφίλου Βασιλική ΚΑΙ ΤΟ Γενικό Γραμματέα της Ενώσεως Δικαστών και Εισαγγελέων κ. Μανωλίδη Γεώργιο ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ: 1) ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ 120 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΡΗΝΟΔΙΚΩΝ, 2) ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΛΑΒΑΜE:

Κατόπιν συναντήσεως σήμερα 12 εκπροσώπων μας, αρχικά με τον Γενικό Γραμματέα της Ενώσεως Δικαστών και Εισαγγελέων κ. Μανωλίδη Γεώργιο και εν συνεχεία και με την Πρόεδρο κ. Θάνου –Χριστοφίλου Βασιλική και της συζητήσεως που ακολούθησε (σε εξαιρετικό κλίμα κατά κοινή ομολογία), σας ενημερώνω για τα κάτωθι:

Επιδίωξη της Ένωσης και άμεση προτεραιότητα είναι να καλυφθούν οι κενές οργανικές θέσεις εντός του 2012 (σήμερα είναι περίπου 45). Ο ακριβής αριθμός τους θα προκύψει, ενδεχομένως μετά τη δημοσίευση του Π.Δ. περί αναδιάρθρωσης και εξορθολογισμού των Ειρηνοδικείων (εάν και εφόσον πραγματοποιηθεί-ακόμα είναι υπό συζήτηση).
Το ανωτέρω θα διαβιβαστεί και θα ζητηθεί από την ίδια την Πρόεδρο στον Υπουργό Δικαιοσύνης κ. Ρουπακιώτη κατά τη συνάντησή τους τις προσεχείς ημέρες. Οι ανάγκες είναι μεγάλες και θα αυξηθούν έτι περαιτέρω από τις 16 Σεπτεμβρίου λόγω του Ν. 4055/2012.
Η παράταση του πίνακα είναι σχεδόν σίγουρη, διότι κανένας δεν επιθυμεί νέο διαγωνισμό Ειρηνοδικών, λόγω και των εξόδων που συνεπάγεται για το Κράτος, ιδίως στην παρούσα δημοσιονομική συγκυρία.
Μάλιστα νομικά δεν υπάρχει κώλυμα να προβλεφθεί η παράταση του πίνακα και πριν από τη λήξη του.
Μας ζήτησαν να περάσουμε εκ νέου από την Ένωση προς το τέλος Ιουλίου για να έχουμε εικόνα τι περίπου να περιμένουμε (χρονικά εννοώ).
Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία κάθε χρόνο συνταξιοδοτούνται περίπου 15-20 Ειρηνοδίκες, συνεπώς από αυτό αντιλαμβανόμαστε τη ροή των καλύψεων οργανικών θέσεων που θα ακολουθήσει από το 2013 και έπειτα.
Περίπτωση να αυξηθούν οι οργανικές θέσεις, δυστυχώς, δεν είναι πιθανή.

Σαν γενικό συμπέρασμα θα έλεγα πως είμαστε σε καλό δρόμο!
Περιμένουμε τις επόμενες συναντήσεις με Αναπληρωτή Υπουργό Εσωτερικών κ. Αθανασίου και Υπουργό Δικαιοσύνης κ. Ρουπακιώτη.
Θα ενημερωθείτε άμεσα.

mam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 9:41 am

Δημοσίευσηαπό mam » Τρί Ιούλ 24, 2012 9:39 am

justice2012 έγραψε:
thouvou13 έγραψε:
mam έγραψε:Kαλημερα!
παιδια σε τι σταδιο βρισκονται οι διορισμοι σας;
εχετε επιλεξει τοπο διορισμου; και μετα;

ο ρουπακιωτης αναγγέλει καταργηση του 20% των ειρηνοδικειων. υποθετω θα γινει με τη μορφη των συγχωνευσεων και συνεπως οι θεσεις των ειρηνοδικων δεν θα καταργηθουν ε;

κανεις δεν γραφει πια εδω, ολοι απο τους 160 εισασταν;

Εγώ δεν είμαι στους 160 αλλά δεν ακούμε και τίποτα αισιόδοξο για να γράψουμε κάτι οι υπόλοιποι. Δυστυχώς προβλέπω ότι θα αργήσουν να υπάρξουν νέοι διορισμοί για τους υπολοίπους από το 205 - 329. Οι οιωνοί δεν είναι καλοί.


1) Δείτε προγραμματικές δηλώσεις Υπουργού
2) Διαβάστε το μνημόνιο (4ο τριμηνο του 2012)-κάλυψη κενών οργανικών θέσεων Ειρηνοδικών
3) Το 15% των Ειρηνοδικείων επί της ουσίας έχουν καταργηθεί-δείτε Προεδρικό Διάταγμα υπ' αρ. 244/2006
4) Έχουμε ήδη συναντηθεί με Ένωση Δικαστών
5) Αρχές Αυγούστου θα συναντηθούμε με Υπουργό Δικαιοσύνης
6) Οι οιωνοί είναι άριστοι


justice εσυ εισαι στους 160;
για καντα μας και λιγο λιανα ολα αυτα.
Κατ' αρχας ποιοι ειστε εσεις που συναντιεστε;;; :D
δηλαδη υπαρχουν τωρα 45 κενες θεσεις, και καθε χρονο θα προστιθενται λιγες ακομη λογω συνταξιοδοτησεων; το καταλαβα καλα;

οτι θα παραταθει ο πινακας το ειχα ακουσει μεσα απο το υπουργειο. μαλιστα η προισταμενη εκει εχει ετοιμη απο μηνες την σχετικη εγκυκλιο, αλλα μαλλον περιμενουν να φτασουν στο παρα πεντε.

αυτοι που διοριστηκαν τωρα σε τι σταδιο ειναι; ειναι κανεις απο αυτους εδω;

thouvou13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am

Δημοσίευσηαπό thouvou13 » Τρί Ιούλ 24, 2012 12:34 pm

justice2012 έγραψε:1) Δείτε προγραμματικές δηλώσεις Υπουργού
2) Διαβάστε το μνημόνιο (4ο τριμηνο του 2012)-κάλυψη κενών οργανικών θέσεων Ειρηνοδικών
3) Το 15% των Ειρηνοδικείων επί της ουσίας έχουν καταργηθεί-δείτε Προεδρικό Διάταγμα υπ' αρ. 244/2006
4) Έχουμε ήδη συναντηθεί με Ένωση Δικαστών
5) Αρχές Αυγούστου θα συναντηθούμε με Υπουργό Δικαιοσύνης
6) Οι οιωνοί είναι άριστοι

Όλα αυτά τα έχω υπόψη μου καθώς παρακολουθώ το θέμα από κοντά. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε στο Υπουργείο, ούτε στην Ένωση, ούτε σε εμάς. Όταν ανέφερα ότι οι οιωνοί δεν είναι καλοί δεν αναφερόμουν στις προθέσεις των εμπλεκομένων, μιλούσα γενικότερα. Ο Σεπτέμβριος και ο Οκτώβριος είναι πολύ κρίσιμοι μήνες γενικά για τη χώρα.

juristica
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 11:46 pm

Δημοσίευσηαπό juristica » Παρ Αύγ 03, 2012 8:02 pm

Συνάδελφοι, μήπως πρέπει να οργανωθούμε και σε άλλες πόλεις? Να συντάξουμε κανένα υπόμνημα με υπογραφές και να το στείλουμε Αθήνα? Δεν τα ξέρω αυτά αλλά όποιος γνωρίζει και μπορεί ας μας οργανώσει (στη Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα αναφέρομαι), πιστεύω ότι υπάρχει προθυμία αρκεί κάποιος που γνωρίζει να αναλάβει τα ηνία.
Πολύ θετικά τα σχόλια.. αλλά μαλλον χρειάζεται και σταθερή διεκδίκηση και απο εμάς.

mam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 9:41 am

Δημοσίευσηαπό mam » Τρί Σεπ 04, 2012 9:00 am

thouvou13 έγραψε:
justice2012 έγραψε:1) Δείτε προγραμματικές δηλώσεις Υπουργού
2) Διαβάστε το μνημόνιο (4ο τριμηνο του 2012)-κάλυψη κενών οργανικών θέσεων Ειρηνοδικών
3) Το 15% των Ειρηνοδικείων επί της ουσίας έχουν καταργηθεί-δείτε Προεδρικό Διάταγμα υπ' αρ. 244/2006
4) Έχουμε ήδη συναντηθεί με Ένωση Δικαστών
5) Αρχές Αυγούστου θα συναντηθούμε με Υπουργό Δικαιοσύνης
6) Οι οιωνοί είναι άριστοι

Όλα αυτά τα έχω υπόψη μου καθώς παρακολουθώ το θέμα από κοντά. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε στο Υπουργείο, ούτε στην Ένωση, ούτε σε εμάς. Όταν ανέφερα ότι οι οιωνοί δεν είναι καλοί δεν αναφερόμουν στις προθέσεις των εμπλεκομένων, μιλούσα γενικότερα. Ο Σεπτέμβριος και ο Οκτώβριος είναι πολύ κρίσιμοι μήνες γενικά για τη χώρα.


Καλημερα και καλο φθινοπωρο.
παιδια σε τι σταδιο βρισκονται οι προσληψιες των 160;
ξερει κανεις λεπτομερειες για τις συγχωνευσεις των ειρηνοδικειων; θα καταργηθουν και οι αντιστοιχες οργανικες θεσεις;
εχουν επιλεγει λεει ειρηνοδικεια που εκδιδουν ελαχιστες αποφασεις το χρονο, μηπως αυτο σημαινει οτι οι ηδη υπαρχοντες ειρηνοδικες θα αρκουν;
Επισης, ειδατε την παρατηση των αρθρων του ν. 4055, που θα ξεκινουσαν απο 16/9; Λογικα επειδη δεν ειναι ετοιμη για την αλλαγή ακομη, αφου δεν υπαρχουν οι νεοι ειρηνοδικες ε;

Καποιο απο εσας ειναι πολύ μέσα στα πράγματα, αλλοι δυστυχως δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα και περιμενουν αυτο το φορουν και τις γενικολογες δημοσιεύσεις στις εφημεριδες για να βγαλουν ακρη. Παρακαλώ συνεχιστε την ενημερωση και για μας που ειμαστε εκτος των 160 και εχουμε μονο την ελπιδα.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες