Stage και ασφαλιστικά μέτρα

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Οκτ 13, 2010 11:34 am

npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:να πας στο δημαρχο τοτε!
αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι?

Αυτό που κολλάει;


δε κολλαει,ασχετο ηταν απλα ρωτησα. :D

Είδες σε άλλο post το Elinaki θέλει να γίνει δικαστικός. Σκέφτεσαι να πέσουμε πάνω της καμμιά μέρα;

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Τετ Οκτ 13, 2010 12:16 pm

trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:να πας στο δημαρχο τοτε!
αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι?

Αυτό που κολλάει;


δε κολλαει,ασχετο ηταν απλα ρωτησα. :D

Είδες σε άλλο post το Elinaki θέλει να γίνει δικαστικός. Σκέφτεσαι να πέσουμε πάνω της καμμιά μέρα;


ααα μια χαρα.οχι δεν το ειδα.θα φορεσω το κοστουμι μου και θα βρω αφορμη τοτε για δικαστικη διενεξη με εμενα πρωταγωνιστη με σκοπο να θαυμασω το ελινακι να προεδρευει.θα της μιλαω συνθηματικα για να καταλαβει χαχα.
σαν την ελληνικη ταινια με τη βλαχοπουλου που επαιζε χαρτια στο σπιτι της και τη μπαγλαρωσαν και επεσε στο δικαστη που παιζανε μαζι χοχοχοοχ

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Οκτ 13, 2010 12:22 pm

npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:να πας στο δημαρχο τοτε!
αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι?

Αυτό που κολλάει;


δε κολλαει,ασχετο ηταν απλα ρωτησα. :D

Είδες σε άλλο post το Elinaki θέλει να γίνει δικαστικός. Σκέφτεσαι να πέσουμε πάνω της καμμιά μέρα;


ααα μια χαρα.οχι δεν το ειδα.θα φορεσω το κοστουμι μου και θα βρω αφορμη τοτε για δικαστικη διενεξη με εμενα πρωταγωνιστη με σκοπο να θαυμασω το ελινακι να προεδρευει.θα της μιλαω συνθηματικα για να καταλαβει χαχα.
σαν την ελληνικη ταινια με τη βλαχοπουλου που επαιζε χαρτια στο σπιτι της και τη μπαγλαρωσαν και επεσε στο δικαστη που παιζανε μαζι χοχοχοοχ

Εγώ θα πάω στην έδρα και θα ψιθυρίσω "trypokarydos" και όλα θα γίνουνε απλά!!!

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Τετ Οκτ 13, 2010 12:38 pm

trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:να πας στο δημαρχο τοτε!
αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι?

Αυτό που κολλάει;


δε κολλαει,ασχετο ηταν απλα ρωτησα. :D

Είδες σε άλλο post το Elinaki θέλει να γίνει δικαστικός. Σκέφτεσαι να πέσουμε πάνω της καμμιά μέρα;


ααα μια χαρα.οχι δεν το ειδα.θα φορεσω το κοστουμι μου και θα βρω αφορμη τοτε για δικαστικη διενεξη με εμενα πρωταγωνιστη με σκοπο να θαυμασω το ελινακι να προεδρευει.θα της μιλαω συνθηματικα για να καταλαβει χαχα.
σαν την ελληνικη ταινια με τη βλαχοπουλου που επαιζε χαρτια στο σπιτι της και τη μπαγλαρωσαν και επεσε στο δικαστη που παιζανε μαζι χοχοχοοχ

Εγώ θα πάω στην έδρα και θα ψιθυρίσω "trypokarydos" και όλα θα γίνουνε απλά!!!


ε ναι ρε τι σου λεω τα συνθηματικα μας θα πουμε και ολα θα στρωσουν...ελινακι ακους σε κουτσομπολευουμε! :)

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Οκτ 13, 2010 12:44 pm

npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:να πας στο δημαρχο τοτε!
αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι?

Αυτό που κολλάει;


δε κολλαει,ασχετο ηταν απλα ρωτησα. :D

Είδες σε άλλο post το Elinaki θέλει να γίνει δικαστικός. Σκέφτεσαι να πέσουμε πάνω της καμμιά μέρα;


ααα μια χαρα.οχι δεν το ειδα.θα φορεσω το κοστουμι μου και θα βρω αφορμη τοτε για δικαστικη διενεξη με εμενα πρωταγωνιστη με σκοπο να θαυμασω το ελινακι να προεδρευει.θα της μιλαω συνθηματικα για να καταλαβει χαχα.
σαν την ελληνικη ταινια με τη βλαχοπουλου που επαιζε χαρτια στο σπιτι της και τη μπαγλαρωσαν και επεσε στο δικαστη που παιζανε μαζι χοχοχοοχ

Εγώ θα πάω στην έδρα και θα ψιθυρίσω "trypokarydos" και όλα θα γίνουνε απλά!!!


ε ναι ρε τι σου λεω τα συνθηματικα μας θα πουμε και ολα θα στρωσουν...ελινακι ακους σε κουτσομπολευουμε! :)

Για αυτό δεν δίνει μέιλ...θέλει να είναι η αμερόληπτη δικαστίνα. Αλλά που θα πάει εμείς θα την πετύχουμε σε κανένα φέισμπουκ!!!

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Οκτ 13, 2010 1:00 pm

trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
npir έγραψε:να πας στο δημαρχο τοτε!
αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι?

Αυτό που κολλάει;


δε κολλαει,ασχετο ηταν απλα ρωτησα. :D

Είδες σε άλλο post το Elinaki θέλει να γίνει δικαστικός. Σκέφτεσαι να πέσουμε πάνω της καμμιά μέρα;


Βρε..βρε...έχω μεγάλη ζήτηση και γίνεται συζήτηση...
Ναι θα συμμετάσχω και εγώ στον διαγωνισμό...να δούμε τι ψάρια πιάνουμε...
Θα είμαστε λαός...
Άλλωστε δεν ζητά και καμιά τρελή προϋπόθεση...

stager
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 12:06 pm

Δημοσίευσηαπό stager » Παρ Οκτ 15, 2010 11:24 am

Καλημέρα.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Ημουν με stage απο τον Σεπτέμβρη του 2006 μεχρι τον Μαϊο του 2009 ( 18 + 12) και ξανα απο τον Οκτωβριο του 2009 μεχρι τον τον Απρίλιο του 2011.Ανάμεσα στις δυο¨συμβάσεις¨εχουν περάσει πάνω απο τρεις μηνες. Μπόρω να πάω δικαστικά??? αν ξέρει κάποιος ας μου πεί παρακαλώ!!!!Ευχαριστώ.

ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Ιουν 22, 2010 2:26 pm

Δημοσίευσηαπό ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ » Παρ Οκτ 15, 2010 1:38 pm

stager έγραψε:Καλημέρα.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Ημουν με stage απο τον Σεπτέμβρη του 2006 μεχρι τον Μαϊο του 2009 ( 18 + 12) και ξανα απο τον Οκτωβριο του 2009 μεχρι τον τον Απρίλιο του 2011.Ανάμεσα στις δυο¨συμβάσεις¨εχουν περάσει πάνω απο τρεις μηνες. Μπόρω να πάω δικαστικά??? αν ξέρει κάποιος ας μου πεί παρακαλώ!!!!Ευχαριστώ.


Τον Οκτώβριο του 2009 πώς μπήκες; Εγώ ξέρω ότι δεν μπήκαν, εσύ πώς μπήκες; Δεν ήταν προεκλογική περίοδος τότε; Τι φώναζαν και έλεγαν ότι όσοι μπήκαν τον Σεπτέμβριο, προεκλογικά θα φύγουν;

TASOS77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:59 pm

Δημοσίευσηαπό TASOS77 » Παρ Οκτ 15, 2010 2:10 pm

ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ έγραψε:
stager έγραψε:Καλημέρα.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Ημουν με stage απο τον Σεπτέμβρη του 2006 μεχρι τον Μαϊο του 2009 ( 18 + 12) και ξανα απο τον Οκτωβριο του 2009 μεχρι τον τον Απρίλιο του 2011.Ανάμεσα στις δυο¨συμβάσεις¨εχουν περάσει πάνω απο τρεις μηνες. Μπόρω να πάω δικαστικά??? αν ξέρει κάποιος ας μου πεί παρακαλώ!!!!Ευχαριστώ.


Τον Οκτώβριο του 2009 πώς μπήκες; Εγώ ξέρω ότι δεν μπήκαν, εσύ πώς μπήκες; Δεν ήταν προεκλογική περίοδος τότε; Τι φώναζαν και έλεγαν ότι όσοι μπήκαν τον Σεπτέμβριο, προεκλογικά θα φύγουν;


ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΜΕ STAGE ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2009. ΑΚΟΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΔΙΩΞΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΝΟΜΑΡΧΗ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΠΗΡΑΝ ΠΙΣΩ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ? ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΗΡΕ Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ, ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ. ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΦΩΝΑΖΕΙ ΓΙΑ ΜΟΝΟΜΟΠΟΙΗΣΗ. :wink:

stager
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 12:06 pm

Δημοσίευσηαπό stager » Παρ Οκτ 15, 2010 2:51 pm

Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε κ με διαφωτήσατε.............

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Οκτ 16, 2010 1:15 pm

Ν.3878/2010, Άρθρο 14, παρ.1:

"Σε όσους μετά την 1.1.2008 και μετά τη λήξη της σχετικής σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου, με βάση την οποία προσλήφθηκαν, παρείχαν τις υπηρεσίες τους σε οποιονδήποτε αρχαιολογικό χώρο ή μουσείο στο Υπουργείο Πολιτισμού ή Τουρισμού ή το Ταμείο Διαχείρισης Πιστώσεων για την Εκτέλεση Αρχαιολογικών Έργων με βάση προσωρινές διαταγές ή αποφάσεις ασφαλιστικών μέτρων των πολιτικών δικαστηρίων καταβάλλονται οι αντίστοιχες αποδοχές για το χρόνο απασχόλησής τους."

Γιατί κλαίγονται;

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Τρί Οκτ 19, 2010 11:03 pm

elinaki αυτοι που εκδικαζουν ασφαλιστικα κανονικα και επειδη η αποφαση μπορει να κανει και 3 μηνες για να βγει μπορει ο δικηγορος να ζητησει προσωρινη διαταγη απο εδρας(ετσι λεγεται αυτο) ωστε να συνεχισουν να μενουν στην υπηρεσια μεχρι να εκδοθει η αποφαση των ασφαλιστικων?σωστα?
το θεμα ειναι ομως οταν ζητας και θετικη εκβαση και διαταγη μηως ειναι υποπτο?
κατα πρωτον ζητας πολλα...σιγα μην τα παρεις ολα..
κατα δευτερον ειναι υποπτο απο πλευρας δικηγορου.σου λεει επειδη τα ασφαλιστικα μαλλον θα τα χασω ας τους βολεψω κανα διμηνο με τη προσωρινη διαταγη...
εχει καποια βαση το σκεπτικο μου νομιζω καταλαβαινω τι πανε να κανουν...

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Οκτ 20, 2010 7:48 am

npir έγραψε:elinaki αυτοι που εκδικαζουν ασφαλιστικα κανονικα και επειδη η αποφαση μπορει να κανει και 3 μηνες για να βγει μπορει ο δικηγορος να ζητησει προσωρινη διαταγη απο εδρας(ετσι λεγεται αυτο) ωστε να συνεχισουν να μενουν στην υπηρεσια μεχρι να εκδοθει η αποφαση των ασφαλιστικων?σωστα?
το θεμα ειναι ομως οταν ζητας και θετικη εκβαση και διαταγη μηως ειναι υποπτο?
κατα πρωτον ζητας πολλα...σιγα μην τα παρεις ολα..
κατα δευτερον ειναι υποπτο απο πλευρας δικηγορου.σου λεει επειδη τα ασφαλιστικα μαλλον θα τα χασω ας τους βολεψω κανα διμηνο με τη προσωρινη διαταγη...
εχει καποια βαση το σκεπτικο μου νομιζω καταλαβαινω τι πανε να κανουν...


Δεν είναι σε θέση να γνωρίζω τις ενδόμυχες σκέψεις των εκάστοτε δικηγόρων. Από την στιγμή που ο νόμος σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις προσωρινή διαταγή, τότε καλό θα είναι να κάνεις χρήση του δικαιώματός σου.
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να ξέρει εκ των προτέρων την έκβαση της απόφασης των ασφαλιστικών μέτρων, εκτός αν ξέρει να διαβάζει την σκέψη του δικαστή.
Εάν όμως σκοπεύουν να λήξουν το θέμα με αρνητικό αποτέλεσμα για τους stagiers τότε σε καμία περιπτωση δεν θα το έκαναν πριν τις εκλογές για ευνόητους λόγους....!!!!
Τέλος, εξαρτάται και από την συμπεριφορά του κάθε δικηγόρου. Αν σου τάζει λαγούς με πετραχείλια, τι πιο πιθανό είναι να μείνεις με το λιβανιστήρι στο χέρι. Αν είναι πιο μετρημένος και επιφυλακτικός τότε θα σε προετοιμάσει για την ενδεχόμενη ήττα, που όμως δεν θα οφείλεται σε αυτόν.
Ξαναλέω ο δικηγόρος είναι ο μεσάζων.
Εκμεταλλεύεται την κατάσταση ? Ναι είναι η δουλειά του.
Είναι επιλογή του καθενός ? Ναι, αν θέλει δεν πάει σε δικηγόρο.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Τετ Οκτ 20, 2010 3:24 pm

Elinaki έγραψε:
npir έγραψε:elinaki αυτοι που εκδικαζουν ασφαλιστικα κανονικα και επειδη η αποφαση μπορει να κανει και 3 μηνες για να βγει μπορει ο δικηγορος να ζητησει προσωρινη διαταγη απο εδρας(ετσι λεγεται αυτο) ωστε να συνεχισουν να μενουν στην υπηρεσια μεχρι να εκδοθει η αποφαση των ασφαλιστικων?σωστα?
το θεμα ειναι ομως οταν ζητας και θετικη εκβαση και διαταγη μηως ειναι υποπτο?
κατα πρωτον ζητας πολλα...σιγα μην τα παρεις ολα..
κατα δευτερον ειναι υποπτο απο πλευρας δικηγορου.σου λεει επειδη τα ασφαλιστικα μαλλον θα τα χασω ας τους βολεψω κανα διμηνο με τη προσωρινη διαταγη...
εχει καποια βαση το σκεπτικο μου νομιζω καταλαβαινω τι πανε να κανουν...


Δεν είναι σε θέση να γνωρίζω τις ενδόμυχες σκέψεις των εκάστοτε δικηγόρων. Από την στιγμή που ο νόμος σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις προσωρινή διαταγή, τότε καλό θα είναι να κάνεις χρήση του δικαιώματός σου.
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να ξέρει εκ των προτέρων την έκβαση της απόφασης των ασφαλιστικών μέτρων, εκτός αν ξέρει να διαβάζει την σκέψη του δικαστή.
Εάν όμως σκοπεύουν να λήξουν το θέμα με αρνητικό αποτέλεσμα για τους stagiers τότε σε καμία περιπτωση δεν θα το έκαναν πριν τις εκλογές για ευνόητους λόγους....!!!!
Τέλος, εξαρτάται και από την συμπεριφορά του κάθε δικηγόρου. Αν σου τάζει λαγούς με πετραχείλια, τι πιο πιθανό είναι να μείνεις με το λιβανιστήρι στο χέρι. Αν είναι πιο μετρημένος και επιφυλακτικός τότε θα σε προετοιμάσει για την ενδεχόμενη ήττα, που όμως δεν θα οφείλεται σε αυτόν.
Ξαναλέω ο δικηγόρος είναι ο μεσάζων.
Εκμεταλλεύεται την κατάσταση ? Ναι είναι η δουλειά του.
Είναι επιλογή του καθενός ? Ναι, αν θέλει δεν πάει σε δικηγόρο.


οκ ευχαριστω πολυ.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Νοέμ 03, 2010 11:45 am

Elinaki, έχω μια απόφαση διοικητικού πρωτοδικείου απορριπτική. Αν ασκήσω έφεση μπορώ ταυτόχρονα να ζητήσω και προσωρινή διαταγή μέχρι την έκδοση απόφασης από το εφετείο; ή ισχύει η πρωτόδικη απόφαση;
Υπάρχει όμως και ένα παράδοξο. Υπάρχει και μια δεύτερη απόφαση πάλι διοικητικού πρωτοδικείου, "δεκτή εν όλω" για άλλη υπόθεση (διαφορετική διοικητική πράξη, αλλά ίδιας φύσεως). Δηλαδή για το ίδιο θέμα υπάρχουν δύο αντικρουόμενες απόφάσεις. Την δεύτερη απόφαση δεν την έχω πάρει ακόμη στα χέρια μου (καθαρογράφεται). Είχαμε συζητήσει περί τίνος πρόκειται (μου είχες πει ότι γνωρίζεις το θέμα και την εγκύκλιο). Φυσικά δεν αφορά η ερώτηση την ουσία, αλλά το διαδικαστικό κομμάτι. Τον δικηγόρο μου που τον ρώτησα μου είπε πως αυτά περί "αναστολής εκτέλεσης διοικητικής πράξης" είναι καινούρια, δηλαδή τα τελευταία χρόνια εφαρμόζονται. Μάλλον δεν θα το έχει ξαναδεί.
Και κάτι ακόμα. Υπάρχει περίπτωση το δικαστήριο που έκανε δεκτή την προσφυγή να μην εξέτασε την ουσία της υπόθεσης; και να την έκανε δεκτή για τυπικούς λόγους; π.χ. γιατί δεν τηρήθηκε ο κώδικας διοικητικής διαδικασίας (δεν την έχω πάρει ακόμη στα χέρια μου).


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες