Διαγωνισμοί EPSO

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Fellow09
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2009 12:24 pm

Δημοσίευσηαπό Fellow09 » Τετ Απρ 14, 2010 5:53 pm

Πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώσεις όλα τα πεδία για να υποβάλλεις την αίτηση αλλίως δεν μπορείς να κάνεις validate. Κάποιοι υποψήφιοι από άλλες χώρες συμπλήρωσαν το "motivations and strenghts" στη μητρική τους γλώσσα διαφορετική από αγγλικά, γαλλικά ή γερμανικά. Η ομάδα της EPSO τους ενημέρωσε ότι δεν τίθεται θέμα ακύρωσης αλλά δεν εγγυάται ότι θα διαβαστεί το κείμενο που έγγραψαν από την ομάδα αξιολόγησης του διαγωνισμού, γιαυτό και προτρέπουν να γραφεί σε μια από τις παραπάνω γλώσσες. :?

konstantinos39
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 12:00 am

Δημοσίευσηαπό konstantinos39 » Παρ Απρ 16, 2010 1:55 am

Παιδιά μία ερώτηση σχετικά με τα Μotivation & Strengths. Θεωρείται τόσο σημαντικό το συγκεκριμένο πεδίο όπως περιγράφει η ένδειξη (Ι) την οποία για κακή μου τύχη είδα εκ των υστέρων δίνοντας απάντησεις με πολύ λιγότερες λέξεις απο το περιθώριο των 4000 λέξεων;

Επίσης γνωρίζει κανείς (απο όσους έχουν ήδη λάβει μέρος στη διαδικασία εξέτασης) πόσο αντιπροσωπευτικά (ως προς το βαθμό δυσκολίας) είναι τα tests προσομοίωσης που δίδονται από την EPSO καθώς στο b) μέρος της εξέτασης που από ότι κατάλαβα είναι και το πιο απαιτητικό σου δίνει ελάχιστο χρόνο για να απαντήσεις;

Τέλος (απο όσους έχουν ήδη λάβει μέρος επιτυχώς στη διαδικασία εξέτασης) αν δεν καταφέρεις να γράψεις σχετικά καλά στο συγκεκριμένο part της εξέτασης (δηλ. το b) που συνδυάζεται και με το c)) και δε "πιάσεις" τη βάση που απαιτείται έχεις δικαίωμα να συμμετάσχεις σε επόμενη προκήρυξη του διαγωνισμού; καθώς πηγαίνω εντελώς απροετοίμαστος μιας και έμαθα τελευταία στιγμή για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

grigorios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Παρ Μαρ 30, 2007 10:45 am

Δημοσίευσηαπό grigorios » Παρ Απρ 16, 2010 8:58 am

4000 λέξεις για το motivation and strengths ήμαρτον!!!! 40 λέξεις και πολύ είναι.... αναρωτιέμαι αν υπάρχει άτομο που να έχει γράψει τοσα πολλά..

ReRe
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 3:28 pm

Δημοσίευσηαπό ReRe » Παρ Απρ 16, 2010 10:07 am

grigorios έγραψε:4000 λέξεις για το motivation and strengths ήμαρτον!!!! 40 λέξεις και πολύ είναι.... αναρωτιέμαι αν υπάρχει άτομο που να έχει γράψει τοσα πολλά..


Δεν ήταν 4.000 λέξεις, ήταν 4.000 χαρακτήρες μαζί με τα κενά! Έχει πολύ μεγάλη διαφορά!

Γενικά, ήταν σημαντικό να γράψεις όσο περισσότερα μπορούσες για τον εαυτό σου, ήταν μια ευκαιρία αλλά δεν πιστεύω ότι θα λειτουργήσει ανασταλτικά το γεγονός πως έγραψες λιγότερα (αρκεί να μην ήταν και 1 παράγραφος). Επικεντρώσου από δω και πέρα στην προετοιμασία και ξέχνα τα υπόλοιπα. Αν γράψεις καλά στο β' στάδιο του διαγωνισμού, αυτό θα λειτουργήσει υπέρ σου.

apollon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2008 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό apollon » Παρ Απρ 16, 2010 10:49 am

Βρε παιδια, παω να κανω booking ειμαι στην οθονη που πρεπει να κλικαρω οτι εχω διαβασει τα ολα tutorials,instructions, booking procedures klp, τα κλικαρω αλλα δεν βγαζει κανενα αλλο κουμπι για να παω παρακατω.... κανω κατι λαθος???
Ειμαι και στη δουλεια και δεν μπορω να παρω στο τηλεφωνο που διδεται για προβληματα... Εχει κανεις καμια ιδεα??

pix_lax82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 10:30 am

Δημοσίευσηαπό pix_lax82 » Παρ Απρ 16, 2010 10:52 am

Μηπως δεν ειναι ακομα η ημερομηνία για να κανεις booking?

Γιατι και εγω φτανω εκει που λες αλλα που βγάζει μηνυμα οτι απο τις 21/4 και μετα μπορω να κανω κράτηση.

apollon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2008 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό apollon » Παρ Απρ 16, 2010 11:33 am

....εχεις απολυτο δικιο... :oops:
"You will be able to book between 21/04/2010 and 27/04/2010"...
και εγω νομιζα οτι σε εκεινη τη χρονικη διαρκεια θα πρεπει να δωσω το test... :roll:
να εισαι καλα! :)

pix_lax82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 10:30 am

Δημοσίευσηαπό pix_lax82 » Παρ Απρ 16, 2010 12:34 pm

Κανενα πρόβλημα!! :D

Και γω στην αρχή ψαχνόμουν.

Εχει βρεί κανεις υλικό για να δαβάσει για το πρώτο test?

αν ναι ας το γράψει στο forum ή ας μου στείλει ενα mail στο etartoufos@yahoo.gr

Fellow09
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2009 12:24 pm

Δημοσίευσηαπό Fellow09 » Παρ Απρ 16, 2010 1:38 pm

Πολύ καλό είναι το βιβλίο "THE ULTIMATE EU TEST BOOK 2010" του Andras Baneth, το παρήγγειλα από ενα κατάστημα στις Βρυξέλλες ειδικό για διαγωνισμούς της EPSO, μου το έστειλαν ακριβώς σε μια εβδομάδα. Η τιμή με τα έξοδα αποστολής είναι περίπου 50 ευρώ. :wink:

pix_lax82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 10:30 am

Δημοσίευσηαπό pix_lax82 » Παρ Απρ 16, 2010 2:43 pm

@ Fellow09

Μπορείς να μου στείλεις ενα mail στο etartoufos@yahoo.gr για να σου κάνω μια ερώτηση?

Ευχαριστώ πολυ.

Fellow09
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2009 12:24 pm

Δημοσίευσηαπό Fellow09 » Σάβ Απρ 17, 2010 10:15 pm

pix_lax82 έγραψε:@ Fellow09

Μπορείς να μου στείλεις ενα mail στο etartoufos@yahoo.gr για να σου κάνω μια ερώτηση?

Ευχαριστώ πολυ.


PIX LAX αν θέλεις κάτι για τα βιβλία ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να ρωτήσεις στο mail felloww80@yahoo.gr

Bosporos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 11:51 pm

Δημοσίευσηαπό Bosporos » Δευ Απρ 19, 2010 10:23 am

Καλημέρα παιδιά,
κι εγώ τελευταία στιγμή έκανα αίτηση στον διαγωνισμό και τώρα τρέχω και δεν φτάνω για την προετοιμασία. Ακόμα δεν έχω κλείσει τις ημερομηνίες για τα τεστς γιατί κι εγώ μπορώ για μετά τις 21 Απριλίου, αναρωτιέμαι όμως αν έχουν μείνει καθόλου ημέρες προς τα τέλη Μαίου ή θα πρέπει να πάω άμεσα για τα τεστς. Εγώ βρήκα κάποια παλιά τεστς στο Ίντερνετ, αλλά αυτό το βιβλίο που αναφέρθηκε μου φάνηκε το καλύτερο. Το παρήγγειλα και στο Ίντερνετ αλλά επειδή δεν έχει αεροπλάνα από Βέλγιο το βλέπω να φτάνει μετά τις εξετάσεις. Τι να πώ...

konstantinos39
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 12:00 am

Δημοσίευσηαπό konstantinos39 » Παρ Απρ 23, 2010 12:20 pm

Διαπίστωσε κανείς από όσους δήλωσαν τελευταία στιγμή ότι οι ημ/νίες για το Computer-based Test ηταν μόνο 26-27 και 28 Απιλίου; Μήπως έτυχε σε κάποιον να εξεταστεί τον επόμενο μήνα (Μαιο); Αναρωτιέμαι καθώς μου φαίνεται πολύ σύντομο το διάστημα σε σχέση με την υποβολή της αίτησης μου.

ReRe
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 3:28 pm

Δημοσίευσηαπό ReRe » Παρ Απρ 23, 2010 12:36 pm

konstantinos39 έγραψε:Διαπίστωσε κανείς από όσους δήλωσαν τελευταία στιγμή ότι οι ημ/νίες για το Computer-based Test ηταν μόνο 26-27 και 28 Απιλίου; Μήπως έτυχε σε κάποιον να εξεταστεί τον επόμενο μήνα (Μαιο); Αναρωτιέμαι καθώς μου φαίνεται πολύ σύντομο το διάστημα σε σχέση με την υποβολή της αίτησης μου.


Η τελευταία ημέρα εξετάσεων πρέπει να είναι η 21η Μαΐου. Απλώς, επειδή οι περισσότεροι υποψήφιοι πρόλαβαν και δήλωσαν τις τελευταίες ημέρες για να έχουν χρόνο να διαβάσουν, τώρα διαθέσιμες θέσεις υπάρχουν μόνο τις κοντινές ημερομηνίες που ανέφερες.

Bosporos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 11:51 pm

Δημοσίευσηαπό Bosporos » Παρ Απρ 23, 2010 4:45 pm

Εγώ μπήκα μετά τα μεσάνυχτα της Τρίτης για να δηλώσω για τα τεστς γιατί είχα στείλει την αίτηση τελευταία στιγμή και κατάφερα και δήλωσα τον Μάϊο λίγες μέρες πριν τη λήξη. Αλλά δεν μου είχε βγάλει ούτε επιβεβαίωση ούτε τίποτα και προσπαθούσα για 2 ώρες, προφανώς μπλόκαρε το σύστημα. Τελικά την άλλη μέρα, πήρα τηλ και μου είπανε ότι η ημερομηνία μου είναι ΟΚ. Αλλά το σύστημα είχε πρόβλημα, και νομίζω ότι είναι πολλοί οι υποψήφιοι και οι θέσεις κλείνονταν πολύ γρήγορα. Γιατί αρχικά πήγα να δηλώσω την τελευταία μέρα, 21 Μαίου, που φαινόταν ότι είχε κενές θέσεις πολλές και μέσα σε 5 λεπτά οι θέσεις είχαν εξαφανιστεί!!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: thess80 και 8 επισκέπτες