Πρόστιμα Δημοτικής Αστυνομίας

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
charas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 1:40 pm

Πρόστιμα Δημοτικής Αστυνομίας

Δημοσίευσηαπό charas » Τετ Οκτ 28, 2009 1:55 pm

Τελικά είμαστε ή όχι υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τα πρόστιμα που προέρχονται από την εκάστοτε δημοτική αστυνομία? Τι συνέπειες θα έχει τυχόν δική μας ασυνέπεια ως προς την πληρωμή αυτών? Για παράδειγμα, ενώ εγώ έτρεχα να πληρώσω κλήση, έμαθα εκ των υστέρων από αρκετούς γνωστούς μου οτι πολύ απλά τις κάνουν συλλογή ακόμα και προπέρσινες, χωρίς να έχουν κάποια συνέπεια με νόμους, περαιτέρω πρόστιμα, εφορίες, φορολογικές ενημερότητες κτλ. Τελικά μήπως μας πιάνουν κότσους???

peka
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 1:44 pm

Re: Πρόστιμα Δημοτικής Αστυνομίας

Δημοσίευσηαπό peka » Πέμ Οκτ 29, 2009 9:46 am

charas έγραψε:Τελικά είμαστε ή όχι υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τα πρόστιμα που προέρχονται από την εκάστοτε δημοτική αστυνομία? Τι συνέπειες θα έχει τυχόν δική μας ασυνέπεια ως προς την πληρωμή αυτών? Για παράδειγμα, ενώ εγώ έτρεχα να πληρώσω κλήση, έμαθα εκ των υστέρων από αρκετούς γνωστούς μου οτι πολύ απλά τις κάνουν συλλογή ακόμα και προπέρσινες, χωρίς να έχουν κάποια συνέπεια με νόμους, περαιτέρω πρόστιμα, εφορίες, φορολογικές ενημερότητες κτλ. Τελικά μήπως μας πιάνουν κότσους???


Εγω θα σου μιλησω απο προσωπικη μου εμπειρια. Ημουν στην Πατρα για 10 χρονια για σπουδες και δουλεια. Φετος μετακομισα στην πολη μου. Ειχα και εγω λοιπον 2 κλησεις απο τη Δημοτικη Αστυνομια του δημου Πατρεων, τις οποιες τις αφησα απληρωτες. Το καλοκαιρι λοιπον ο ταχυδρομος εφερε συστημενο απο το δημο Πατρεων, οπου ανεφερε τις 2 κλησεις και τα προστιμα. Εαν δε γινοταν η εξοφληση μεσα σε 10 ημερες (αν θυμαμαι καλα) θα αρχιζε η προσαυξηση. Οι κλησεις ηταν 2 χρονων πριν.
Οποτε κανεις οτι καταλαβαινεις! Και εγω ετσι νομιζα οτι δεν προκειται να με βρουν ποτε, να ομως που με βρηκαν και σε αλλη πολη (μεσω του αριθμου κυκλοφοριας του αυτοκινητου και της ΔΟΥ).
Τωρα απ' οσο ξερω για να σε μπλοκαρει στην εφορια πρεπει το ποσο των κλησεων να ειναι πανω απο 300 ευρω. Εαν μαζευτουν ομως τοτε μετα εχεις προβλημα και σου ζητανε αμεση εξοφληση.
Ακομη καποιοι δημοι, εαν εχεις απληρωτη κληση οποιοδηποτε ποσο, οταν πας να ζητησεις απο την οικονομικη υπηρεσια οτιδηποτε εγγραφο σε βρισκουν αμεσως και σου ζητανε αποπληρωμη.

betna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2009 11:45 am

Δημοσίευσηαπό betna » Πέμ Νοέμ 12, 2009 2:41 pm

Εγω παιδια εχω γνωστο που δεν θυμαται ποσες ακριβως απληρωτες κλησεις εχει εδω και αρκετα χρονια απο την Δημοτικη Αστυνομια και το καλοκαιρι του αφαιρεσαν τις πινακιδες (παλι η Δ.Α.) και αντι να παει να πληρωσει, εκανε δηλωση στο μηχανολογικο οτι του τις κλεψανε. Πηρε κανονικα καινουριες και συνεχιζει το ιδιο βιολι. Δεν γινεται ΚΑΜΙΑ διασταυρωση σε ΚΑΜΙΑ υπηρεσια...

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Πέμ Νοέμ 12, 2009 2:43 pm

betna έγραψε:Εγω παιδια εχω γνωστο που δεν θυμαται ποσες ακριβως απληρωτες κλησεις εχει εδω και αρκετα χρονια απο την Δημοτικη Αστυνομια και το καλοκαιρι του αφαιρεσαν τις πινακιδες (παλι η Δ.Α.) και αντι να παει να πληρωσει, εκανε δηλωση στο μηχανολογικο οτι του τις κλεψανε. Πηρε κανονικα καινουριες και συνεχιζει το ιδιο βιολι. Δεν γινεται ΚΑΜΙΑ διασταυρωση σε ΚΑΜΙΑ υπηρεσια...


ΚΟΡΥΦΑΙΟ(Σ) (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ) !!!

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Πέμ Νοέμ 12, 2009 4:22 pm

Εγώ έχω απλήρωτη κλήση από Δημοτική Αστυνομία 10 χρόνια και βάλε, κανείς δεν με έχει ενοχλήσει, τώρα δεν ξέρω τί γίνεται....

SPIRIDAKISD
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 26, 2008 12:16 pm

Δημοσίευσηαπό SPIRIDAKISD » Πέμ Νοέμ 12, 2009 4:56 pm

jaja έγραψε:Εγώ έχω απλήρωτη κλήση από Δημοτική Αστυνομία 10 χρόνια και βάλε, κανείς δεν με έχει ενοχλήσει, τώρα δεν ξέρω τί γίνεται....



ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.........


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες