Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
karoubalos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 11, 2014 9:58 am

Δημοσίευσηαπό karoubalos » Κυρ Μαρ 15, 2015 10:27 am

ολα τα ειχαμε ερχονται και τα πολιτικα παιχνιδιαεκβιασμου..
παγωνει το ΕΣΠΑ για την Ελλαδα (προσωρινα;;)



15-3-2015

Στερεύει από τη μεγαλύτερη χρηματοδοτική της πηγή η οικονομία, καθώς η Ελλάδα για άγνωστο χρονικό διάστημα δεν θα έχει πρόσβαση στα κοινοτικά ταμεία, για πρώτη φορά από το 1981.

Σύμφωνα με το Βήμα της Κυριακής, οι κοινοτικές υπηρεσίες ενημέρωσαν ατύπως την Αθήνα ότι «παγώνει» η πρόσβαση σε περίπου 25 δισ. ευρώ, επικαλούμενες την ανάγκη εξέτασης τεχνικών λεπτομερειών στη δομή και στη συγκρότηση των νέων διαχειριστικών αρχών του Επιχειρησιακού Προγράμματος.

Σύμφωνα με την εφημερίδα, από την πρώτη εβδομάδα εκλογής της νέας κυβέρνησης άρχισαν να φτάνουν αρνητικά μηνύματα τα οποία μετέδιδαν ότι οι αρμόδιες κοινοτικές υπηρεσίες χρειάζονταν περισσότερο χρόνο για να εξετάσουν σε συστημική βάση τις οργανωτικές δομές του νέου ΕΣΠΑ.

«Πυρήνας» των ενστάσεων είναι μια ήσσονος σημασία λεπτομέρεια. Διασταυρωμένες πληροφορίες αναφέρουν ότι το 2011, έπειτα από έλεγχο της Επιτροπής Δημοσιονομικού Ελέγχου για λογαριασμό της Κομισιόν, κατεγράφησαν κάποιες οργανωτικές και λειτουργικές αστοχίες στις δομές του ΕΣΠΑ, που παρουσίαζαν αρρυθμίες.

Ωστόσο, έπειτα από διορθώσεις από την ελληνική πλευρά που έφτασαν το 90% των παρατηρήσεων των κοινοτικών υπηρεσιών, το σύστημα του ΕΣΠΑ συνέχισε να δουλεύει με τη γνωστή μορφή του ώς και το 2015 χωρίς ποτέ οι Βρυξέλλες να θέσουν εκ νέου οποιοδήποτε ζήτημα.
[/b]

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Κυρ Μαρ 15, 2015 11:50 pm

karoubalos έγραψε:ολα τα ειχαμε ερχονται και τα πολιτικα παιχνιδιαεκβιασμου..
παγωνει το ΕΣΠΑ για την Ελλαδα (προσωρινα;;)



15-3-2015

Στερεύει από τη μεγαλύτερη χρηματοδοτική της πηγή η οικονομία, καθώς η Ελλάδα για άγνωστο χρονικό διάστημα δεν θα έχει πρόσβαση στα κοινοτικά ταμεία, για πρώτη φορά από το 1981.

Σύμφωνα με το Βήμα της Κυριακής, οι κοινοτικές υπηρεσίες ενημέρωσαν ατύπως την Αθήνα ότι «παγώνει» η πρόσβαση σε περίπου 25 δισ. ευρώ, επικαλούμενες την ανάγκη εξέτασης τεχνικών λεπτομερειών στη δομή και στη συγκρότηση των νέων διαχειριστικών αρχών του Επιχειρησιακού Προγράμματος.

Σύμφωνα με την εφημερίδα, από την πρώτη εβδομάδα εκλογής της νέας κυβέρνησης άρχισαν να φτάνουν αρνητικά μηνύματα τα οποία μετέδιδαν ότι οι αρμόδιες κοινοτικές υπηρεσίες χρειάζονταν περισσότερο χρόνο για να εξετάσουν σε συστημική βάση τις οργανωτικές δομές του νέου ΕΣΠΑ.

«Πυρήνας» των ενστάσεων είναι μια ήσσονος σημασία λεπτομέρεια. Διασταυρωμένες πληροφορίες αναφέρουν ότι το 2011, έπειτα από έλεγχο της Επιτροπής Δημοσιονομικού Ελέγχου για λογαριασμό της Κομισιόν, κατεγράφησαν κάποιες οργανωτικές και λειτουργικές αστοχίες στις δομές του ΕΣΠΑ, που παρουσίαζαν αρρυθμίες.

Ωστόσο, έπειτα από διορθώσεις από την ελληνική πλευρά που έφτασαν το 90% των παρατηρήσεων των κοινοτικών υπηρεσιών, το σύστημα του ΕΣΠΑ συνέχισε να δουλεύει με τη γνωστή μορφή του ώς και το 2015 χωρίς ποτέ οι Βρυξέλλες να θέσουν εκ νέου οποιοδήποτε ζήτημα.
[/b]


Απ' όσο ξέρω, μπορεί να γίνει και με κονδύλια από τον κρατικό προϋπολογισμό, αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο θα δαπανήσουν χρήματα για κάτι τέτοιο, σε μια δύσκολη περίοδο. Θεωρητικά θα πρέπει να μπει νέα σειρά στην σχολή, από την άλλη δεν θα είναι και η πρώτη φορά που ο διαγωνισμός θα αργήσει πολύ.
Εγώ πάντως τελευταία έχω σταματήσει να διαβάζω, εκτός του ότι βαρέθηκα, περιμένω να δω και τι ακριβώς θα γίνει με τα μαθήματα.

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Δευ Μαρ 16, 2015 11:36 am

:roll:
γιατί δεν παίρνουν τώρα τους επιτυχόντες των παλιών διαγωνισμών και όταν υπάρξουν χρήματα να διενεργηθεί νεος διαγωνισμός; Το ίδιο θα κάνουν και στους διορισμούς των εκπαιδευτικων: θα πάρουν τους επιτυχόντες του τελευταιου ΑΣΕΠ 2008 ...

vicky79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:50 pm

Δημοσίευσηαπό vicky79 » Δευ Μαρ 16, 2015 12:32 pm

Πολλά λέγονται, αλλά λίγα έχουν βάση.

Το κονδύλι για τον επικείμενο διαγωνισμό υπάρχει πριν καν γίνουν οι εκλογές και το παραπάνω δημοσίευμα δεν πιστεύω οτι τον αφορά. Το ξέρω από διάφορες πηγές, το αν εχει ενημερωθεί ο Κατρούγκαλος είναι άλλο θέμα.

Οι αλλαγές θα γίνουν (τεστ δεξιοτήτων) και από όσο ξέρω άμεσα. Ο Κατρουγκλος ήταν κατά από Οκτώβρη που δημοσιεύτηκαν και αναμένονται αυτό το μήνα. Ήδη μεγάλο φροντιστήριο σταμάτησε τα μαθήματα.

Καλό είναι να μη αναφέρουμε πράγματα, αν δεν τα έχουμε διασταυρώσει απο κανα δυο πηγές τουλάχιστον. Όλοι αγωνιούμε και προσπαθούμε να μάθουμε τι θα γίνει και πότε.

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Δευ Μαρ 16, 2015 1:16 pm

macedonia έγραψε::roll:
γιατί δεν παίρνουν τώρα τους επιτυχόντες των παλιών διαγωνισμών και όταν υπάρξουν χρήματα να διενεργηθεί νεος διαγωνισμός; Το ίδιο θα κάνουν και στους διορισμούς των εκπαιδευτικων: θα πάρουν τους επιτυχόντες του τελευταιου ΑΣΕΠ 2008 ...


Γιατί προφανώς δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη να καλυφθούν κάποιες θέσεις, αλλιώς θα είχαν επισπεύσει γενικότερα τις διαδικασίες. Αλλά εκτός αυτού, πόσο δίκαιο είναι αυτό για όσους έχουν ξεκινήσει να προετοιμάζονται για τον επόμενο διαγωνισμό; Αυτός του ΑΣΕΠ δεν γίνεται εδώ και χρόνια, αυτό είναι γνωστό και δεν νομίζω ότι έχει μπει κάποιος στην διαδικασία διαβάσματος. Σε αντίθεση με την ΕΣΔΔ, όπου τόσα άτομα που θα δώσουν πρώτη φορά έχουν ξοδέψει χρόνο, κόπο, αλλά και χρήμα. Δεν ακούγεται και πολύ δίκαιο, ε, τι λες κι εσύ;

stouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 11:56 am

Δημοσίευσηαπό stouk » Δευ Μαρ 16, 2015 5:37 pm

vicky79 έγραψε:Πολλά λέγονται, αλλά λίγα έχουν βάση.

Το κονδύλι για τον επικείμενο διαγωνισμό υπάρχει πριν καν γίνουν οι εκλογές και το παραπάνω δημοσίευμα δεν πιστεύω οτι τον αφορά. Το ξέρω από διάφορες πηγές, το αν εχει ενημερωθεί ο Κατρούγκαλος είναι άλλο θέμα.

Οι αλλαγές θα γίνουν (τεστ δεξιοτήτων) και από όσο ξέρω άμεσα. Ο Κατρουγκλος ήταν κατά από Οκτώβρη που δημοσιεύτηκαν και αναμένονται αυτό το μήνα. Ήδη μεγάλο φροντιστήριο σταμάτησε τα μαθήματα.

Καλό είναι να μη αναφέρουμε πράγματα, αν δεν τα έχουμε διασταυρώσει απο κανα δυο πηγές τουλάχιστον. Όλοι αγωνιούμε και προσπαθούμε να μάθουμε τι θα γίνει και πότε.


θα συμφωνησω μαζι σου σχετικα με το κονδύλι. Για το τεστ δεξιοτήτων που λες δε το καταλαβα. Κάθε τόσο, κάθε χρόνο λενε πως θα γίνει και τιποτα. Αν δεν δεις κατι επισημο .... μη το ψαχνεις!!

vicky79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:50 pm

Δημοσίευσηαπό vicky79 » Δευ Μαρ 16, 2015 6:08 pm

Το τεστ γνώσεων και δεξιοτήτων που υπάρχει αυτή τη στιγμή στις αλλαγές του διαγωνισμού δεν θα γίνει. Αυτο εννοούσα, αλλά έγραψα πολλά.

Για τα παραπάνω (επιτυχόντες προηγούμενων διαγωνισμών κτλ) δε σχολιάζω καν....

pi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 5:36 pm

Δημοσίευσηαπό pi » Δευ Μαρ 16, 2015 8:03 pm

Καλησπέρα και από μένα
το σχόλιο σχετικά με του επιτυχόντες προηγούμενων διαγωνισμών δεν θα το σχολιάσω καν γιατί είναι τουλάχιστον άστοχο/άδικο....
αυτό που θα ήθελα όμως να σχολιάσω είναι ότι σύμφωνα με τον νόμο που επικυρώθηκε κατά την διάρκεια της προηγούμενης κυβέρνησης, είναι υποχρεωτικό ο διαγωνισμός να διεξαχθεί με τις διατάξεις εκείνες (κάθε Ιούνιο, 200 άτομα, τεστ δεξιοτήτων, κατάργηση προσωποπαγών κλπ) εκτός αν πριν τον Ιούνιο εκδοθεί κάποια τροπολογία που αναιρεί τα παραπάνω και εξ'ου μέχρι η τροπολογία να ψηφισθεί και να γίνουν οι γνωστές διαδικασίες θα οδηγηθούμε σε καθυστέρηση του διαγωνισμού (aka Σεπτ-Οκτ κλπ). Άρα, αυτό ίσως να σημαίνει ότι αν δεν έχει εκδοθεί κάτι νεότερο μέχρι Μάιο ο διαγωνισμός θα προκηρυχθεί "κανονικά" Ιούνιο... με το format του τεστ δεξιοτήτων....;

stouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 11:56 am

Δημοσίευσηαπό stouk » Δευ Μαρ 16, 2015 8:08 pm

vicky79 έγραψε:Το τεστ γνώσεων και δεξιοτήτων που υπάρχει αυτή τη στιγμή στις αλλαγές του διαγωνισμού δεν θα γίνει. Αυτο εννοούσα, αλλά έγραψα πολλά.

Για τα παραπάνω (επιτυχόντες προηγούμενων διαγωνισμών κτλ) δε σχολιάζω καν....


Με την ξενη γλωσσα, τι θα γινει; ειπαν κατι; ναι ναι κ γω δεν θα το σχολιασω. Θα βγω εκτος θεματος.

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Δευ Μαρ 16, 2015 9:53 pm

vicky79 έγραψε:Το κονδύλι για τον επικείμενο διαγωνισμό υπάρχει πριν καν γίνουν οι εκλογές και το παραπάνω δημοσίευμα δεν πιστεύω οτι τον αφορά. Το ξέρω από διάφορες πηγές, το αν εχει ενημερωθεί ο Κατρούγκαλος είναι άλλο θέμα.



Νομίζω πως αν δεν χρησιμοποιηθεί εγκαίρως, η χρηματοδότηση χάνεται και πρέπει να βρεθεί νέα. Αυτό με επιφύλαξη, απ' ό,τι μου έχουν πει και μένα.

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Τρί Μαρ 17, 2015 12:35 pm

Εγώ που έγραψα για τους παλιους επιτυχόντες, είμαι αποτυχούσα του τελευταίου διαγωνισμού ... οπότε δεν έχω κάποιο συμφέρον που το λέω αυτό...

Πάντως γενικά ο Συριζα είναι κατά του ΑΣΕΠ και ίσως για τους ίδιους λόγους κατά άλλων παρόμοιων εξετάσεων (αυτό είναι δική μου υποθέση) ... ίσως λοιπόν αυτή η καθυστέρηση να μην οφείλεται μόνο στην έλλειψη κονδυλίων (τα οποία ίσως τα χρησιμοποίησαν, μεταξύ άλλων για την κάλυψη του χρηματοδοτικού κενού) ...

vicky79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:50 pm

Δημοσίευσηαπό vicky79 » Τετ Μαρ 18, 2015 8:53 am

Τόσο καιρό ακούμε φήμες για αλλαγές, να οι αλλαγές λοιπόν:

"10. Το άρθρο 18 του ν.4305/2014 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει αντικαθίσταται ως εξής:

«α) Ο διαγωνισμός για την εισαγωγή στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης (ΕΣΔΔΑ) διενεργείται σε δύο στάδια, και περιλαμβάνει υποχρεωτική γραπτή δοκιμασία των υποψηφίων στις ενότητες: 1. «Οργάνωση και Λειτουργία του Κράτους», 2. «Μικρο-οικονομική – Μακρο –οικονομική και Δημόσια Οικονομική», 3. «Γνώσεις και Δεξιότητες», με ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, και 4. «Φάκελος Επίκαιρου Θέματος», με γραπτή και προφορική δοκιμασία."

Αλλα λέγανε, αλλα κάνανε, το μονο καλό ειναι οτι μαλλον μεσα στο ετος θα δώσουμε.

/http://www.opengov.gr/ypes/?p=2547/

karoubalos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 11, 2014 9:58 am

Δημοσίευσηαπό karoubalos » Τετ Μαρ 18, 2015 12:10 pm

σχολια...

η επαναφορα των αλλων γλωσσων δικαιο, αλλα γιατι οχι και ανατολικες γλωσσες πχ ρωσσικα ήακομα και κινεζικα;;

το φακελος επικαιρων θεματων ειναι παγιδα...το "δεν υπαρχει υλη" ειδικα..
πχ στο θεμα της Ουκρανιας τι θα πεις...οτι εχουν δικαιο οι Ρωσσοι γιατι και γιατι..οι Ουκρανοι επειδη και διοτι;;

για την υστερηση της Ελλαδος φταινε οι ξενοι και οι "καπιταληστες", το κακο μας το κεφαλι, η μεταπολιτευση, οι "συνδικαληστες";;

elena122
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2014 12:57 pm

Δημοσίευσηαπό elena122 » Τετ Μαρ 18, 2015 2:04 pm

karoubalos έγραψε:σχολια...

η επαναφορα των αλλων γλωσσων δικαιο, αλλα γιατι οχι και ανατολικες γλωσσες πχ ρωσσικα ήακομα και κινεζικα;;

το φακελος επικαιρων θεματων ειναι παγιδα...το "δεν υπαρχει υλη" ειδικα..
πχ στο θεμα της Ουκρανιας τι θα πεις...οτι εχουν δικαιο οι Ρωσσοι γιατι και γιατι..οι Ουκρανοι επειδη και διοτι;;

για την υστερηση της Ελλαδος φταινε οι ξενοι και οι "καπιταληστες", το κακο μας το κεφαλι, η μεταπολιτευση, οι "συνδικαληστες";;


συμφωνω πως ειναι παγιδα ο φακελος επικαιρου θεματος επειδη ειναι πολυ αοριστο σαν πεδιο εξετασης και επισης δεν μου αρεσει οτι ξαναβαζουν προφορικη εξεταση..επισης στις γνωσεις και δεξιοτητες δεν προσδιοριζουν αν θα παραμεινουν ως εχουν τα μαθηματα..

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Τετ Μαρ 18, 2015 5:34 pm

Περιμένω να δω πόσες αλλαγές θα γίνουν ακόμα μέχρι να γίνει ο διαγωνισμός. Αν γίνει και ποτέ, δηλαδή.
Απλά γελάω. :lol: 8)


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες