αρθρο71.παρ5.Ψηφιστηκαν οι αλλαγες

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
pap2man
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 12:00 pm

αρθρο71.παρ5.Ψηφιστηκαν οι αλλαγες

Δημοσίευσηαπό pap2man » Πέμ Σεπ 10, 2009 11:52 am

Γνωρίζει καποιος συναδελφος να μου πει απο ποτε ισχυουν οι αλλαγες σχετικα με τις μεταταξεις?
Η αμοιβαια μεταταξη μπορει να γινει και κατα τη διαρκεια δοκιμοτητας?
Μπορει να γινει μεταξυ διαφορετικων ειδικοτητων ?διαφορετικου κλαδου?

lawyer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 8:40 am

Re: αρθρο71.παρ5.Ψηφιστηκαν οι αλλαγες

Δημοσίευσηαπό lawyer » Σάβ Σεπ 12, 2009 11:09 am

pap2man έγραψε:Γνωρίζει καποιος συναδελφος να μου πει απο ποτε ισχυουν οι αλλαγες σχετικα με τις μεταταξεις?
Η αμοιβαια μεταταξη μπορει να γινει και κατα τη διαρκεια δοκιμοτητας?
Μπορει να γινει μεταξυ διαφορετικων ειδικοτητων ?διαφορετικου κλαδου?

Αρθρο 19 ν. 3801/2009

Ειδικά θέματα μετατάξεων και αποσπάσεων

1. Στο τέλος του άρθρου 71 του ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α') προστίθενται παράγραφοι 4
και 5 ως εξής:

"4. Οι μετατάξεις του παρόντος άρθρου διενεργούνται και σε άλλο κλάδο της ίδιας ή
ανώτερης κατηγορίας με την επιφύλαξη της παρ. 2 του άρθρου 70, εφόσον ο μετατασσόμενος
κατέχει τα τυπικά προσόντα του κλάδου στον οποίο μετατάσσεται.

5. Δεν επιτρέπεται μετάταξη υπαλλήλου στις υπηρεσίες που αναφέρονται στην παράγραφο 1
του παρόντος άρθρου, όπως ισχύει, πριν παρέλθουν πέντε (5) έτη από το διορισμό ή από
προηγούμενη μετάταξη, με τις διατάξεις αυτές ή άλλες ειδικές διατάξεις, με εξαίρεση τις
διατάξεις που προβλέπουν τη μετάταξη σε παραμεθόριες περιοχές ή αμοιβαία μετάταξη
υπαλλήλων. Ο ανωτέρω περιορισμός της πενταετίας εφαρμόζεται για τις αιτήσεις μετάταξης,
που θα υποβληθούν μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος."

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Σάβ Σεπ 12, 2009 12:04 pm

Αυτός ο νόμος περιορίζει την μετάταξη σε πενταετία μόνο για τους υπαλλήλους αορίστου χρόνου. Όι μόνιμοι υπάλληλοι εξακολουθούν να διατηρούν την διετία για μετάταξη. Σωστά??

georgeth
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 20, 2008 8:43 am

Δημοσίευσηαπό georgeth » Σάβ Σεπ 12, 2009 4:04 pm

THL έγραψε:Αυτός ο νόμος περιορίζει την μετάταξη σε πενταετία μόνο για τους υπαλλήλους αορίστου χρόνου. Όι μόνιμοι υπάλληλοι εξακολουθούν να διατηρούν την διετία για μετάταξη. Σωστά??


ο νομος ν. 3528/2007 ειναι ο Δημοσιο-υπαλληλικος κωδικας και αναφερεται σε "μονιμο" προσωπικο

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Σάβ Σεπ 12, 2009 4:57 pm

ψηφιστηκε το εκτρωμα δηλ?ειτε αοριστου ειτε μονιμος θες πενταετια πια?

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Σάβ Σεπ 12, 2009 8:39 pm

npir έγραψε:ψηφιστηκε το εκτρωμα δηλ?ειτε αοριστου ειτε μονιμος θες πενταετια πια?


για σενα η για μενα ισχυιε. για τα βυσματα δεν ισχυει ! :lol: :lol: :lol: :lol: και καλα να παθουμε !!! αφου δεν αφηνουμε και συμβαινει. αν μπορουσα να ειχα βυσμα ισως κι εγω το χρησιμοποιουσα. ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΣΟΥΓΚΛΑΣ. ας βρουν τροπο ωστε να μη συμβαινει κατι τετοιο.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Κυρ Σεπ 13, 2009 12:55 am

kaftianasa έγραψε:
npir έγραψε:ψηφιστηκε το εκτρωμα δηλ?ειτε αοριστου ειτε μονιμος θες πενταετια πια?


για σενα η για μενα ισχυιε. για τα βυσματα δεν ισχυει ! :lol: :lol: :lol: :lol: και καλα να παθουμε !!! αφου δεν αφηνουμε και συμβαινει. αν μπορουσα να ειχα βυσμα ισως κι εγω το χρησιμοποιουσα. ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΣΟΥΓΚΛΑΣ. ας βρουν τροπο ωστε να μη συμβαινει κατι τετοιο.[/quoτε]


η εμπειρια μου,μου εχει δειξει οτι τηρουνται αυστηρα για το συνολο των δημοσιων υπαλληλων οι χρονικες δεσμευσεις.
δυστυχως για καποιους με οικογενειες κτλ βεβαια που ειναι μακρια απο τους.

τα πολυ και μεγαλα βυσματα υπαρχουν παντα αλλα ειναι μειοψηφια απο τι εχουν δει τα ματακια μου.

marionik
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 2:22 pm

Δημοσίευσηαπό marionik » Κυρ Σεπ 13, 2009 8:53 am

καλημερα..

η 5 ετια ισχυει και γις τους Δημοτικούς Υπαλλήλους??


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες