ΙΕΚ και ΕΠΑΣ -ποιά η διαφορά???

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

ΙΕΚ και ΕΠΑΣ -ποιά η διαφορά???

Δημοσίευσηαπό perdika » Τρί Ιούλ 07, 2009 9:06 pm

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, ψάχνω να βρω τί διαφορά έχει το πτυχίο που παίρνει κανείς τελειώνοντας τεχνική σχολή (είτε από επάς είτε από επάλ είτε από τεε παίρνεις το λεγόμενο "πτυχίο επιπέδου 3") με το πτυχίο από δημόσιο ιεκ (μετά την πιστοποίηση). Μήπως είναι ακριβώς το ίδιο χαρτί???? Αν είναι κανείς ενημερωμένος ευχαριστώ πολύ!!

Mixalis1234
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 7:34 pm

Δημοσίευσηαπό Mixalis1234 » Τετ Ιούλ 08, 2009 7:55 pm

Λοιπόν το πτυχίου του ΙΕΚ θεωρείτε μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση από τη στιγμη που θα πάρεις την πιστοποίηση .
Το ΕΠΑΣ και τα παλιά ΤΕΣ ή ΤΕΕ Α κύκλου είναι σχολές διετούς φοιτήσης οπότε το πτυχίο που δίνουν είναι ένα σκαλί ποιό κάτω από τα ΕΠΑΛ πρώην ΤΕΕ Β κύκλου τα τεχνικά λύκεια .
Αυτά ....
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο , πάντως αν μπείς στο site του υπουργείου παιδείας τα έχει όλα αναλυτικά .

perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

Δημοσίευσηαπό perdika » Τετ Ιούλ 08, 2009 11:35 pm

Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ, είχα επισκεφτεί το site του υπουργείου αλλά δεν βρήκα άκρη με τα επαγγελματικά δικαιώματα... Δεν με ενδιαφέρει το δημόσιο ούτε μόρια αλλά το ελεύθερο επάγγελμα, αν θέλω -για παράδειγμα- να γίνω κομμώτρια και αυτή η ειδικότητα υπάρχει και σε δημόσιο ιεκ και σε επας (όχι του οαεδ, είμαι πάνω από 24 χρονών) της περιοχής μου, που είναι καλύτερα να πάω??? Και τα δύο είναι διετούς φοίτησης και οδηγούν σε πτυχίο επιπέδου 3 (το οποίο κανείς δεν μου κάνει λιανά να καταλάβω τί αξία έχει ακριβώς). Αυτό το πτυχίο αποτελεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος??? Μπορώ να ανοίξω μαγαζί με αυτό? Να πάω να σκάσω δίδακτρα στο ιεκ για την ίδια ειδικότητα με το επας και να δώσω και πιστοποίηση από πάνω για το ίδιο χαρτάκι??? Αυτές οι απορίες με τυρρανάνε... Πήγα και ρώτησα και στα ιεκ και στην επας και οι καθηγητές μου είπαν ότι δεν ξέρουν να μου πουν!!!

Mixalis1234
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 7:34 pm

Δημοσίευσηαπό Mixalis1234 » Πέμ Ιούλ 09, 2009 1:26 pm

Αγαπητή πέρδικα ,

Το πτυχίο της ΕΠΑΣ ΔΕΝ είναι επιπέδου 3 , με το πτυχίο που παίρνεις απο εκεί για να ανοίξεις μαγαζί πρέπει να μαζέψεις κάποιο αριθμό ενσήμων δουλέυοντας αλλού πρώτα .
Για το πτυχίο που σου δίνει το ΙΕΚ , ξέρω ότι είναι επιπέδου 3 . Τα επαγκελματικά δικαιώματα που σου δίνει θα τα μάθω και θα σου πώ στη πορεία .
Όπως και να έχει σε συγχαίρω για την αποφασή να κάνεις την κίνηση που σκέφτεσε :D

perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

Δημοσίευσηαπό perdika » Πέμ Ιούλ 09, 2009 5:12 pm

Μιχάλη πολύ σε ευχαριστώ που συμμερίζεσαι το πρόβλημά μου!! Πάω να μάθω τέχνη και το πτυχίο και το δημόσιο να πάνε να γαμ... !!!

Mixalis1234
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 7:34 pm

Δημοσίευσηαπό Mixalis1234 » Παρ Ιούλ 10, 2009 1:59 am

ΙΕΚ :

http://www.oeek.gr/documents/ed_iek.doc

ΤΕΕ Α κύκλου - τώρα πλέον ΕΠΑΣ :

http://www.oeek.gr/documents/ed_tee_a.doc

ΤΕΣ :

http://www.oeek.gr/documents/ed_tes.doc

Γενικότερα ότι θές μπορείς να το βρείς εδώ :

http://www.oeek.gr/index2.html

Καλή επιτυχία σε ότι διαλέξεις .. :lol:

perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

Δημοσίευσηαπό perdika » Παρ Ιούλ 10, 2009 3:12 pm

Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

stathis2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2009 1:33 am

Δημοσίευσηαπό stathis2 » Τετ Ιούλ 22, 2009 8:09 am

perdika έγραψε:Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ, είχα επισκεφτεί το site του υπουργείου αλλά δεν βρήκα άκρη με τα επαγγελματικά δικαιώματα... Δεν με ενδιαφέρει το δημόσιο ούτε μόρια αλλά το ελεύθερο επάγγελμα, αν θέλω -για παράδειγμα- να γίνω κομμώτρια και αυτή η ειδικότητα υπάρχει και σε δημόσιο ιεκ και σε επας (όχι του οαεδ, είμαι πάνω από 24 χρονών) της περιοχής μου, που είναι καλύτερα να πάω??? Και τα δύο είναι διετούς φοίτησης και οδηγούν σε πτυχίο επιπέδου 3 (το οποίο κανείς δεν μου κάνει λιανά να καταλάβω τί αξία έχει ακριβώς). Αυτό το πτυχίο αποτελεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος??? Μπορώ να ανοίξω μαγαζί με αυτό? Να πάω να σκάσω δίδακτρα στο ιεκ για την ίδια ειδικότητα με το επας και να δώσω και πιστοποίηση από πάνω για το ίδιο χαρτάκι??? Αυτές οι απορίες με τυρρανάνε... Πήγα και ρώτησα και στα ιεκ και στην επας και οι καθηγητές μου είπαν ότι δεν ξέρουν να μου πουν!!!



Καλημερα perdika βρισκομαι στην ιδια θεση με την δικη σου και ψαχνω απεγνωσμενα πληροφοριεσ για ΙΕΚ η ΕΠΑΣ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ.....
Δεν αντεχω πια αυτην την κατασταση με τισ δουλειεσ και συγκεκριμενα με τουσ ιδιωτες και το πνευμα δουλείας που τουσ χαρακτηριζει...
θα ηθελα να σε ρωτησω που εχεισ κατληξει τελικα epas η ΙΕΚ?
πιστευω οτι εχω εντοπισει τα υπερ και τα κατα τους....αν σε ενδιαφερει θα χαιρομουν παρα πολυ αν θα μπορουσαμε να ανταλαξουμε πληροφοριες και αποψεις....
-απο πλευρα πτυχιου παντως προτινω ιεκ...
ΣΤΑΘΗΣ

perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

Δημοσίευσηαπό perdika » Τετ Ιούλ 22, 2009 1:50 pm

Στάθη μακάρι να είχα βγάλει άκρη και να είχα καταλήξει, δυστυχώς ακόμα το ψάχνω και το σεπτέμβρη θα αναγκαστώ να πάρω απόφαση με ό,τι πληροφορίες θα έχω συλλέξει... από τα μέχρι τώρα στοιχεία βρήκα ότι το πτυχίο από τα επας (για εφαρμοσμένες τέχνες που θέλω) αποτελεί: "πτυχίο ειδικότητας που δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή να εγγραφούν στα ΙΕΚ". Μπορείς να γραφτείς τελειώνοντας τη διετία των επάς, στο δεύτερο έτος των ιεκ και να δώσεις πιστοποίηση κλπ κλπ κι αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση, διότι αν το πτυχίο των επας αποτελεί πτυχίο επιπέδου 3, ποιός ο λόγος να πας στα ιεκ, όπου πάλι το ίδιο χαρτί θα πάρεις, μετά την πιστοποίηση... Κάπου διάβασα ότι στα δημόσια ιεκ φέτος δεν θα ισχύσουν τα δίδακτρα και θα είναι δωρεάν, ψάξτο μήπως είναι αρβύλα, με επιφύλαξη το γράφω αυτό. Πολλοί με διαβεβαίωσαν ότι μετά την αποφοίτηση από τα ιεκ, θα έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, άλλοι μου είπαν ότι πρέπει να κολλήσω ένσημα στο αντικείμενο τουλάχιστον 6 μήνες... Τα ίδια πάνω κάτω και για τα επας... Αν χρειάζομαι ένσημα στην ειδικότητα αποφοιτώντας είτε από ιεκ είτε από επας, βράστα! Κανείς δε κολλάει ένσημα, πόσο μάλλον για να βάλει άλλον ένα ανταγωνιστή στην αγορά... Συγνώμη για τη λογοδιάρροια, κλίνω ελαφριά προς τα επας, λόγω οικονομικού, δεν θέλω να πληρώνω τα ιεκ...

stathis2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2009 1:33 am

Δημοσίευσηαπό stathis2 » Τετ Ιούλ 22, 2009 6:57 pm

perdika έγραψε:Στάθη μακάρι να είχα βγάλει άκρη και να είχα καταλήξει, δυστυχώς ακόμα το ψάχνω και το σεπτέμβρη θα αναγκαστώ να πάρω απόφαση με ό,τι πληροφορίες θα έχω συλλέξει... από τα μέχρι τώρα στοιχεία βρήκα ότι το πτυχίο από τα επας (για εφαρμοσμένες τέχνες που θέλω) αποτελεί: "πτυχίο ειδικότητας που δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή να εγγραφούν στα ΙΕΚ". Μπορείς να γραφτείς τελειώνοντας τη διετία των επάς, στο δεύτερο έτος των ιεκ και να δώσεις πιστοποίηση κλπ κλπ κι αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση, διότι αν το πτυχίο των επας αποτελεί πτυχίο επιπέδου 3, ποιός ο λόγος να πας στα ιεκ, όπου πάλι το ίδιο χαρτί θα πάρεις, μετά την πιστοποίηση... Κάπου διάβασα ότι στα δημόσια ιεκ φέτος δεν θα ισχύσουν τα δίδακτρα και θα είναι δωρεάν, ψάξτο μήπως είναι αρβύλα, με επιφύλαξη το γράφω αυτό. Πολλοί με διαβεβαίωσαν ότι μετά την αποφοίτηση από τα ιεκ, θα έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, άλλοι μου είπαν ότι πρέπει να κολλήσω ένσημα στο αντικείμενο τουλάχιστον 6 μήνες... Τα ίδια πάνω κάτω και για τα επας... Αν χρειάζομαι ένσημα στην ειδικότητα αποφοιτώντας είτε από ιεκ είτε από επας, βράστα! Κανείς δε κολλάει ένσημα, πόσο μάλλον για να βάλει άλλον ένα ανταγωνιστή στην αγορά... Συγνώμη για τη λογοδιάρροια, κλίνω ελαφριά προς τα επας, λόγω οικονομικού, δεν θέλω να πληρώνω τα ιεκ...


Καλησπερα perdika.....αρχικα θα ηθελα να πω ευχαριστω για την απαντηση σου...
Πιστευω οτι εχω ψαξει αρκετα πως εχουν τα πραγματα για τις ΕΠΑΣ και τα ΙΕΚ.
Αν τελειωσεις ΕΠΑΣ χρειαζεσαι ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ακομα και για την πιο 'απλη' μορφη του επαγγελματος(ΚΟΥΡΕΑΣ-4 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ)... δεν τιθεται θεμα αν χρειαζεσαι αδεια ασκησεως επαγγελματος για κομμωτης-ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΙΑ+ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Αν τελειωσεις ΙΕΚ και παρεις την πιστοποιηση-(ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΤΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΚ ΕΙΝΑΙ 6ΜΗΝΗ ΚΑΙ Π Ρ Ο Α Ι Ρ Ε Τ Ι ΚΗ,μπορει να μην κανεις δηλαδη..)-,για αδεια ασκησεως επαγγελματος κουρεα δεν χρειαζεσαι καθολου ενσημα,αντιθετα αν θες αδεια ασκησεως επαγγελματοσ για κομμωτης-τρια ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΟΜΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΕΠΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΚΟΜΜΩΤΗΣ-ΤΡΙΑ...
ΕΠΙΣΗΣ:
ΕΠΑΣ:ΔΩΡΕΑΝ ΦΟΙΤΗΣΗ+ενδοσχολικες εξετασεις για πτυχιο...
ΙΕΚ:390E KAΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟ-δεν διαβασα οτι θα ειναι δωρεαν απο φετος-.+ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ για πτυχιο..

οποτε perdika καλο θα ειναι να επιλεξεις αναλογα με τις αναγκες σου και το τι θελεις να κανεις...πχ εγω θελω να γινω κουρεας-οχι κομμωτης-γιαυτο λεω να παω σε ΙΕΚ και ας διαβασω λιγο πςρισσοτερο για την πιστοποιηση τουλαχιστον θα γλιτωσω απο τον ΓΟΛΓΟΘΑ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ, ΓΝΩΣΤΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥΣ(ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΝΑΣ ΜΙΣΘΟΣ ΣΧΕΔΟΝ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΣΑΜΠΑ ΧΩΡΙΣ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΕΝΣΗΜΑ-εφοσον βρουν εργοδοτη φυσικα....
Σε γενικες γραμμες θα σου προτινα ΙΕΚ αγαπητη perdika γιατι τουλαχιστον θα εχεις αναγκη απο λιγοτερα-ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΚΑ-ενσημα και φυσικα λιγοτερες εξετασεις καθε φορα που θα ενδιαφερεσαι να αλλαζεις την αδεια ασκησεως επαγγελματος σου....(πχ απο κομμωτρια σε κομμωτρια 'Α)
ΤΕΛΟΣ θα ηθελα να σου ζητησω ΕΓΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΗΝ ΛΟΓΟΔΙΑΡΡΟΙΑ ΜΟΥ και να μας πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ που παλευουμε για κατι νεο που ισως μας βοηθησει να επιβιωσουμε....
Επισης αν βρισκεσαι στην αθηνα εισαι πολυ τυχερη γιατι εγω ειμαι στην επαρχια σε νησι του ιονιου και θα πρεπει να φυγω απο εδω για την σχολη με οτι αυτο σημαινει σε οικονομικο κοστος-ενοικιο-....
(Ειμαι 27 ετων πτυχιουυχος τουριστικων επεγγελματων και χρονια στους ιδιωτες-απο ξενοχεια μερχι καταστημα Γερμανος- ΟΜΩΣ enough IS ENOUGH)
Perdika dont give up and just make your try...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
ΣΤΑΘΗΣ

perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

Δημοσίευσηαπό perdika » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:01 am

Στάθη σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες αυτές τις πληροφορίες μαζί μου, διάβασα το post ξανά και ξανά, έχουν σημασία γιατί προέρχονται από την πραγματικότητα, από εμπειρία, εγώ διαβάζοντας διατάγματα και νόμους και πραγράφους καταμπερδεύτηκα τι να πω, νομίζω επίτηδες είναι όλα τόσο ασαφή για να μη ξέρουμε τι μας γίνεται και τι μας περιμένει. Πάντως και για τα επας και για τα ιεκ μας πουλάνε φούμαρα από το υπουργείο και από τον οαεδ (αυτό έλειπε) και το μεγαλύτερο ποσοστό αποφοίτων πάλι δεν βρίσκει δουλειά. Πηγαίνοντας και στις σχολές επας και στα ιεκ ρώτησα τους καθηγητές για να πάρω μια απάντηση για το ρημαδόχαρτο και δεν ξέρανε, έτσι μου 'ρθε να τους χτυπήσω στη μούρη... Ούτε εγώ μένω Αθήνα, αλλά δεν είμαι διατεθειμένη να πάω να κατοικήσω εκεί για να ξανασπουδάσω, σε συγχαίρω για την απόφασή σου και σου εύχομαι καλή τύχη. Πάντως ό,τι χαρτί έπεσε στα χέρια μου και από 'δω μέσα (από το ίντερνετ), λέει ότι το χαρτί των επας οδηγεί σε πτυχίο επιπέδου 3 και το ίδιο ακριβώς και το δημόσιο ιεκ, βρωμάει πολύ η υπόθεση, όπως μου είπε και ο Μιχάλης λίγες μέρες πριν και εσύ τώρα για τη συγκεκριμένη ειδικότητα, αυτό δεν είναι αλήθεια, τα επας μάλλον είναι πιο μακριά σε σχέση με τα ιεκ από την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, δηλαδή την επαγγελματική αυτονομία. Και μια γενική παρατήρηση: μήπως αυξάνεται το ενδιαφέρον για τέχνες (υδραυλικοί, ψυκτικοί, τσαγκάρηδες, μοδίστρες, ηλεκτρολόγοι, κλπ, κλπ), ή είναι ιδέα μου??? Στάθη σε ευχαριστώ θερμά και για τις ευχές σου κι εύχομαι να περνάμε καλά και να γουστάρουμε αυτό που κάνουμε και ας μη κονομήσουμε, και όπως λέγανε οι παλιοί όταν άρχιζε το σχολείο: καλή πρόοδο!!! Από λογοδιάρροια πάντως και οι δυο καλά πάμε, οπότε ας αφήσουμε τις συγνώμες..

perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

Δημοσίευσηαπό perdika » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:27 am

Στάθη σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες αυτές τις πληροφορίες μαζί μου, διάβασα το post ξανά και ξανά, έχουν σημασία γιατί προέρχονται από την πραγματικότητα, από εμπειρία, εγώ διαβάζοντας διατάγματα και νόμους και παραγράφους ("τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων των ΕΠΑ.Σ. καθορίζονται από τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 6 του ν.2009/1992"-τα ίδια βρήκα και για τα ιεκ!!!!!! http://1epal-n-ionias.att.sch.gr/nomos-epal-epas.htm ) καταμπερδεύτηκα τι να πω, νομίζω επίτηδες είναι όλα τόσο ασαφή για να μη ξέρουμε τι μας γίνεται και τι μας περιμένει. Πάντως και για τα επας και για τα ιεκ μας πουλάνε φούμαρα από το υπουργείο και από τον οαεδ (αυτό έλειπε) και το μεγαλύτερο ποσοστό αποφοίτων πάλι δεν βρίσκει δουλειά. Πηγαίνοντας και στις σχολές επας και στα ιεκ ρώτησα τους καθηγητές για να πάρω μια απάντηση για το ρημαδόχαρτο και δεν ξέρανε, έτσι μου 'ρθε να τους χτυπήσω στη μούρη... Ούτε εγώ μένω Αθήνα, αλλά δεν είμαι διατεθειμένη να πάω να κατοικήσω εκεί για να ξανασπουδάσω, σε συγχαίρω για την απόφασή σου και σου εύχομαι καλή τύχη. Πάντως ό,τι χαρτί έπεσε στα χέρια μου και από 'δω μέσα (από το ίντερνετ), λέει ότι το χαρτί των επας οδηγεί σε πτυχίο επιπέδου 3 και το ίδιο ακριβώς και το δημόσιο ιεκ, βρωμάει πολύ η υπόθεση, όπως μου είπε και ο Μιχάλης λίγες μέρες πριν και εσύ τώρα για τη συγκεκριμένη ειδικότητα, αυτό δεν είναι αλήθεια, τα επας μάλλον είναι πιο μακριά σε σχέση με τα ιεκ από την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, δηλαδή την επαγγελματική αυτονομία. Και μια γενική παρατήρηση: μήπως αυξάνεται το ενδιαφέρον για τέχνες (υδραυλικοί, ψυκτικοί, τσαγκάρηδες, μοδίστρες, ηλεκτρολόγοι, κλπ, κλπ), ή είναι ιδέα μου??? Στάθη σε ευχαριστώ θερμά και για τις ευχές σου κι εύχομαι να περνάμε καλά και να γουστάρουμε αυτό που κάνουμε και ας μη κονομήσουμε, και όπως λέγανε οι παλιοί όταν άρχιζε το σχολείο: καλή πρόοδο!!! Από λογοδιάρροια πάντως και οι δυο καλά πάμε, οπότε ας αφήσουμε τις συγνώμες..

stathis2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2009 1:33 am

Δημοσίευσηαπό stathis2 » Πέμ Ιούλ 23, 2009 8:01 am

perdika έγραψε:Στάθη σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες αυτές τις πληροφορίες μαζί μου, διάβασα το post ξανά και ξανά, έχουν σημασία γιατί προέρχονται από την πραγματικότητα, από εμπειρία, εγώ διαβάζοντας διατάγματα και νόμους και παραγράφους ("τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων των ΕΠΑ.Σ. καθορίζονται από τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 6 του ν.2009/1992"-τα ίδια βρήκα και για τα ιεκ!!!!!! http://1epal-n-ionias.att.sch.gr/nomos-epal-epas.htm ) καταμπερδεύτηκα τι να πω, νομίζω επίτηδες είναι όλα τόσο ασαφή για να μη ξέρουμε τι μας γίνεται και τι μας περιμένει. Πάντως και για τα επας και για τα ιεκ μας πουλάνε φούμαρα από το υπουργείο και από τον οαεδ (αυτό έλειπε) και το μεγαλύτερο ποσοστό αποφοίτων πάλι δεν βρίσκει δουλειά. Πηγαίνοντας και στις σχολές επας και στα ιεκ ρώτησα τους καθηγητές για να πάρω μια απάντηση για το ρημαδόχαρτο και δεν ξέρανε, έτσι μου 'ρθε να τους χτυπήσω στη μούρη... Ούτε εγώ μένω Αθήνα, αλλά δεν είμαι διατεθειμένη να πάω να κατοικήσω εκεί για να ξανασπουδάσω, σε συγχαίρω για την απόφασή σου και σου εύχομαι καλή τύχη. Πάντως ό,τι χαρτί έπεσε στα χέρια μου και από 'δω μέσα (από το ίντερνετ), λέει ότι το χαρτί των επας οδηγεί σε πτυχίο επιπέδου 3 και το ίδιο ακριβώς και το δημόσιο ιεκ, βρωμάει πολύ η υπόθεση, όπως μου είπε και ο Μιχάλης λίγες μέρες πριν και εσύ τώρα για τη συγκεκριμένη ειδικότητα, αυτό δεν είναι αλήθεια, τα επας μάλλον είναι πιο μακριά σε σχέση με τα ιεκ από την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, δηλαδή την επαγγελματική αυτονομία. Και μια γενική παρατήρηση: μήπως αυξάνεται το ενδιαφέρον για τέχνες (υδραυλικοί, ψυκτικοί, τσαγκάρηδες, μοδίστρες, ηλεκτρολόγοι, κλπ, κλπ), ή είναι ιδέα μου??? Στάθη σε ευχαριστώ θερμά και για τις ευχές σου κι εύχομαι να περνάμε καλά και να γουστάρουμε αυτό που κάνουμε και ας μη κονομήσουμε, και όπως λέγανε οι παλιοί όταν άρχιζε το σχολείο: καλή πρόοδο!!! Από λογοδιάρροια πάντως και οι δυο καλά πάμε, οπότε ας αφήσουμε τις συγνώμες..


ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ PERDIKA!,την υγεια μας να εχουμε και θα δωσουμε τον αγωνα μας!
Φυσικα και ο κοσμος στρεφεται πια στις τεχνες ειναι αυτο που ειπες 'επαγγελματικη αυτονομια' η τουλαχιστον το ονειρο αυτης!
Για εμενα τελος τα ψεματα ανακοινωνω σε λιγες μερες οτι θα αποχωρησω απο την εργασια μου γιανα κανω την ΥΣΤΑΤΗ προσπαθεια μου....φοβαμαι πολυ θα σταματησει πλεον ο μισθος που με τοσο ΠΟΝΟ Κ ΚΟΠΟ εβγαζα και αρχιζω ξανα απο το μηδεν,ο Θεος να βαλει το χερι του,ομως αν δεν το τολμησω ειναι μαθηματικα αποδεδιγμενο οτι δεν θα αντεξω και πολυ με αυτουσ τους ρυθμους...
Κλεινοντας θα σε παρακαλεσω να μεινεις ενεργη στο FORUM γιανα μαθω τα μελλοντικα σου νεα :D
thanks perdika
STATHIS

stathis2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2009 1:33 am

Δημοσίευσηαπό stathis2 » Δευ Αύγ 10, 2009 12:47 pm

Kalimera Perdika,teleiwnei o xronos gia tis apofaseis mas............
exeis parei apofasi poy tha kaneis egrafi?? epas-iek

perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

Δημοσίευσηαπό perdika » Τρί Αύγ 11, 2009 12:39 pm

Καλημέρα Στάθη! Κατ'αρχήν μια πληροφορία ακόμα, για όποιον ενδιαφέρεται: ισότιμα πλέον τα πτυχία των τεε με επας και επαλ το είδα εδώ: http://epas-epal.blogspot.com/ Σχετικά με τη δική μου απόφαση, ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει, περιμένω την έναρξη των εγγραφών όμως για να ξαναπεράσω να βρω τους καθηγητές και να επιμείνω ξανά με συγκεκριμένες ερωτήσεις... σκέφτομαι επίσης να πάρω σβάρνα επιμελητήρια, συλλόγους και δεν ξέρω τί άλλο, να ρωτήσω τους ίδιους τους επαγγελματίες ποιά είναι η γνώμη τους γιατί μερικοί καθηγητές είναι λίγο στα τέτοια τους... Εξακολουθώ να μη θέλω να πληρώσω τα ιεκ, αλλά αντιλαμβάνομαι μια κάποια ανωτερότητα στο χαρτί σε σχέση με τα επας, απροσδιόριστη όμως... τουλάχιστον στις εφαρμοσμένες τέχνες που ενδιαφέρομαι. Καλό υπόλοιπο διακοπών Στάθη, θα επανέρθω με ό,τι νεότερο έχω!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 3 επισκέπτες