ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
spyros1000
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 8:00 pm

Δημοσίευσηαπό spyros1000 » Σάβ Αύγ 01, 2009 11:22 am

kaftianasa έγραψε:Y.Γ. το ΙΚΑ εχει μπει μεσα γιατι ο πλυθησμος εχει πιο πολυ ηλικιωμένους παρα νεους και παιδια !!!!!!!!!!!!!!!!! Ευχομαι πραγματικα οι ηλικιωμενοι να ζουν και να βασιλευουν και να ξεπερναν τα 100 χρονια ! ΑΛΛΑ ΚΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ !!!!! δεν υπαρχει πιο μεγαλη ευτυχια.



ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕΝΑΔΑ?
ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΣ "ΚΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ",ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΖΗΛΙΚΙ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ,ΚΟΛΥΜΠΙ ΚΑΙ, ΚΑΙ ,ΚΑΙ.......
ΕΓΩ 2 ΕΧΩ,ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΙΣΑ-ΙΣΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ..

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Σάβ Αύγ 01, 2009 12:13 pm

spyros1000 έγραψε:
kaftianasa έγραψε:Y.Γ. το ΙΚΑ εχει μπει μεσα γιατι ο πλυθησμος εχει πιο πολυ ηλικιωμένους παρα νεους και παιδια !!!!!!!!!!!!!!!!! Ευχομαι πραγματικα οι ηλικιωμενοι να ζουν και να βασιλευουν και να ξεπερναν τα 100 χρονια ! ΑΛΛΑ ΚΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ !!!!! δεν υπαρχει πιο μεγαλη ευτυχια.



ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕΝΑΔΑ?
ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΣ "ΚΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ",ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΖΗΛΙΚΙ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ,ΚΟΛΥΜΠΙ ΚΑΙ, ΚΑΙ ,ΚΑΙ.......
ΕΓΩ 2 ΕΧΩ,ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΙΣΑ-ΙΣΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ..


συμφωνω απόλυτα !! πολυ απλα. οσοι εχουν παιδια (πολλα) υποφερουν και ζουν φτωχικα.

ditop
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 11:07 am

Δημοσίευσηαπό ditop » Κυρ Αύγ 02, 2009 6:35 pm

spyros1000 έγραψε:
kaftianasa έγραψε:Y.Γ. το ΙΚΑ εχει μπει μεσα γιατι ο πλυθησμος εχει πιο πολυ ηλικιωμένους παρα νεους και παιδια !!!!!!!!!!!!!!!!! Ευχομαι πραγματικα οι ηλικιωμενοι να ζουν και να βασιλευουν και να ξεπερναν τα 100 χρονια ! ΑΛΛΑ ΚΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ !!!!! δεν υπαρχει πιο μεγαλη ευτυχια.



ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕΝΑΔΑ?
ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΣ "ΚΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ",ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΖΗΛΙΚΙ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ,ΚΟΛΥΜΠΙ ΚΑΙ, ΚΑΙ ,ΚΑΙ.......
ΕΓΩ 2 ΕΧΩ,ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΙΣΑ-ΙΣΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ..

Ξερεις κατι. Δεν ειναι απαραίτητο ολα τα παιδια να γίνουν μπαλαρινες, βιολιστες ή πρωταθλητες σκακιου. Απλά πραγματα κάνουν ενα παιδί ευτυχισμένο. Το χρόνο που σπαταλάνες καποιοι για να τρεχουν τα κακόμοιρα τα παιδια σε διαφορες εκδηλώσεις θα ήταν πιο ευκολο να τον περνάνε με τα παιδια τους και να παιζουν μαζι τους. Και για τα παιδια ειναι πιο καλά και για την τσεπη τους.

debbieg
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:17 am

Δημοσίευσηαπό debbieg » Κυρ Αύγ 02, 2009 9:13 pm

ditop θα συμφωνήσω μαζί σου!Έχουν κάνει πια τα παιδιά να έχουν περισσότερες υποχρεώσεις και απο τους ενήλικες. Και οι υποχρεώσεις δεν αρέσουν στους μεγάλους, πόσο μάλλον στα παιδιά! Νομιζουν ότι το κάνουν για καλό αλλά όταν δεν προλαβαίνουν όλη μέρα να παίξουν (πότε θα παίξουν δηλαδή όταν μεγαλώσουν?) πόσο ευτυχισμένα μπορεί να είναι?

kaftianasa με το δικό σου σχόλιο διαφωνώ! Εγώ μεγάλωσα σε οικογένεια με έξι παιδιά (που δεν είναι και πάρα πολλά, άλλα ούτε και λίγα) και ούτε υποφέραμε ούτε ζούσαμε φτωχικά. Εντάξει, πόνυ δεν είχαμε ούτε σωφέρ αλλά ποτέ δεν μας έλειψε κάτι. Και σε οικογένεια με ένα μισθό...

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Κυρ Αύγ 02, 2009 10:28 pm

debbieg έγραψε:ditop θα συμφωνήσω μαζί σου!Έχουν κάνει πια τα παιδιά να έχουν περισσότερες υποχρεώσεις και απο τους ενήλικες. Και οι υποχρεώσεις δεν αρέσουν στους μεγάλους, πόσο μάλλον στα παιδιά! Νομιζουν ότι το κάνουν για καλό αλλά όταν δεν προλαβαίνουν όλη μέρα να παίξουν (πότε θα παίξουν δηλαδή όταν μεγαλώσουν?) πόσο ευτυχισμένα μπορεί να είναι?

kaftianasa με το δικό σου σχόλιο διαφωνώ! Εγώ μεγάλωσα σε οικογένεια με έξι παιδιά (που δεν είναι και πάρα πολλά, άλλα ούτε και λίγα) και ούτε υποφέραμε ούτε ζούσαμε φτωχικά. Εντάξει, πόνυ δεν είχαμε ούτε σωφέρ αλλά ποτέ δεν μας έλειψε κάτι. Και σε οικογένεια με ένα μισθό...


debbieg. δηλαδη πιστευεις οτι για μια οικογενεια με 6 παιδια και με ενα μισθο....δε θα τους λειψει τιποτα ?? αποκλειεται. ισως...αν ζεις σε χωριο και εχεις ηδη το κρεας τα ζαρζαβατικα κλπ ισως.

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Κυρ Αύγ 02, 2009 10:30 pm

φυσικα...η εννοια φτωχικα ειναι υποκειμενικη για τον καθενα....χαχαχαχα

υπαρχουν ατομα που εχουν 2 ιχ. 2 βιλες...και στεναχωριουνται γιατι δεν μπορουν να αγορασουν 3ο !!!

debbieg
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:17 am

Δημοσίευσηαπό debbieg » Κυρ Αύγ 02, 2009 10:52 pm

Όχι μόνο ζαρζαβατικά και κρεατικά ούτε καν χωριό έχουμε . Και σου ξαναλέω: μπορεί να μην είχαμε κάποιες πολυτέλειες που άλλοι θεωρούν αυτονόητες (π.χ. να τρώμε έξω κάθε μέρα ή να πηγαίνουμε σε 15 διαφορετικά αθλήματα) αλλά μεγαλώσαμε χωρίς να αισθανθούμε ότι μας λείπει κάτι. Και να σου πω και κάτι, χαίρομαι που δεν τις είχα αυτές τις πολυτέλειες γιατί έμαθα στην ζωή μου να αρκούμαι σε αυτά που έχω και να είμαι ευτυχισμένη με αυτά και όχι να κάθομαι όλη μέρα να κλαίγομαι για όσα δεν μπορώ να έχω. Και αυτό τη σήμερον ημέρα είναι μεγάλη τύχη!!

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Δευ Αύγ 03, 2009 12:44 am

χαιρομαι για σενα και να ειστε καλα ολοι, ολη η οικογενεια σου.

το θεμα πολυτελειας ή απαραίτητα ειναι θεμα συζητησης. και μεγαλο μαλιστα...

debbieg
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:17 am

Δημοσίευσηαπό debbieg » Δευ Αύγ 03, 2009 1:05 am

Σε ευχαριστώ πολύ! Κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδιά σου!
Όσο για την πολυτέλεια είναι σχετική έννοια... :wink:

VASO.MITS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 7:30 pm

Δημοσίευσηαπό VASO.MITS » Δευ Αύγ 03, 2009 1:17 am

debbieg έγραψε:Όχι μόνο ζαρζαβατικά και κρεατικά ούτε καν χωριό έχουμε . Και σου ξαναλέω: μπορεί να μην είχαμε κάποιες πολυτέλειες που άλλοι θεωρούν αυτονόητες (π.χ. να τρώμε έξω κάθε μέρα ή να πηγαίνουμε σε 15 διαφορετικά αθλήματα) αλλά μεγαλώσαμε χωρίς να αισθανθούμε ότι μας λείπει κάτι. Και να σου πω και κάτι, χαίρομαι που δεν τις είχα αυτές τις πολυτέλειες γιατί έμαθα στην ζωή μου να αρκούμαι σε αυτά που έχω και να είμαι ευτυχισμένη με αυτά και όχι να κάθομαι όλη μέρα να κλαίγομαι για όσα δεν μπορώ να έχω. Και αυτό τη σήμερον ημέρα είναι μεγάλη τύχη!!


Μπράβο ρε debbieg...Με κάλυψες απόλυτα!!!

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Πέμ Αύγ 06, 2009 8:06 pm

ας κανουμε ετσι ενα μικρο γκαλοπ....περι αναγκαια και πολυτελειες....

για μια οικογενεια με δυο παιδια ποσο πιστευετε οτι χρειαζεται καθε εβδομαδα για σουπερμαρκετ (φαγητο απορρυπαντικα ειδη υγεινης...)
= ?

εγω θελω περιπου 200 ευρω (εγω με τα τρια μου παιδια)


δεη, τηλ. ευδαπ ανα μηνα το ελαχιστο
= ?

εγω θελω 150 εριπου

ΗΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 950 ΕΥΡΩ. ΝΑ ΤΟΣ Ο ΕΝΑΣ ΜΙΣΘΟΣ....


ρουχισμο για τα παιδια (ας αφησουμε τους γονεις)
= ?

σχολικα για τα παιδια
= ?

τα φροντιστηρια τα θεωρειτε πολυτελεια ?
εξοδα οδοντιατρου τα θεωρειτε πολυτελεια ?

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Κυρ Αύγ 09, 2009 11:04 pm

:roll:

galena
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 11:58 am

Δημοσίευσηαπό galena » Τετ Αύγ 12, 2009 2:30 pm

Το είδα το ξαναείδα κ δεν το πίστευα εκεί φτάσαμε λοιπόν να κατηγορούμε αυτούς που έχουν παιδιά....
Είμαι κ εγώ μέλος πολύτεκνης οικογένειας κ πολύ περήφανη γιαυτό μάθαμε να ζούμε με αυτά που είχαμε κ μια χαρά είμασταν.
Όσο για το αν μπαίνουν στο δημόσιο με λιγότερα μόρια τι να κάνουμε δεν πληρώσαμε τα extra πτυχία που έχετε ενδεχομένως κάποιοι κ ανήκουμε σε άλλη κατηγορία...
Ο καθένας να κοιτάει που ανήκει κ τον ανταγωνισμό εκεί στην κατηγορία του!! :!: :!:

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Πέμ Αύγ 13, 2009 12:36 am

Στο Έθνος της Τρίτης, σε συνεντευξη του ο Πρόεδρος του ασεπ κ. Βέης λέει ότι επεξαργάζονται το θέμα των πολυτέκνων σε νέα βάση. Μπορεί να καταργηθούν οι θέσεις των πολυτέκνων και να συμμετέχουν στις θέσεις γενικής κατηγορίας με κάποια προσαύξηση στα μόρια.

debbieg
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:17 am

Δημοσίευσηαπό debbieg » Πέμ Αύγ 13, 2009 7:11 pm

Εκεί να δεις χαμός που έχει να γίνει!!
Τώρα παραπονιούνται διάφοροι ότι οι πολύτεκνοι τους τρώνε τις θέσεις και μιλάμε για το 10% των θέσεων.
Αν γίνει με μόρια θα είναι πολύ παραπάνω...


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες