ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Παρ Ιούλ 17, 2009 4:57 am

Δεν τα βαζετε καλυτερα με το σύστημα που μπάζει από παντού και αφήστε τους πολυτεκνους που από όλους είναι οι πιο θιγμένοι.

Τα χρήματα από 2 δουλειές αν κανεις ισα ισα φτάνουν να μεγαλώσεις 2 παιδιά (με ενίσχυση και από γονείς).

Οι πολύτεκνοι δηλαδή τι πρέπει να κάνουν για να μεγαλώσουν 4 και 5 παιδιά ??? Να ληστέψουν καμια τράπεζα??

Ήμαρτον δηλαδή.

ditop
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 11:07 am

Δημοσίευσηαπό ditop » Παρ Ιούλ 17, 2009 9:16 am

akis1 έγραψε:
afto einai! exeis 1500 moria kai de sou ftanoun gia na mpeis kai vlepeis ton allon me 1200 kai mpenei.... diladi re paidia tis k...es tou kathenos emeis tha tis plirosoume?????
..


Τα παιδιά δεν τα κάνουν επειδή δεν ξέρουν από αντισύλληψη αλλά γιατί τα αγαπάνε. Και οποίος αγαπάει τα παιδιά είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Οποίος τα βάζει όμως με τα παιδιά είναι απλά ΖΩΟ.
Στο φινάλε γίνεται και εσείς άξιοι και κάντε και 4 και 5 παιδιά, να δω εκεί τι θα πείτε και αν έχετε τα κότσια να ξεβολεψετε τον πισινό σας για να τα μεγαλώσετε.

(Διορίζομαι ως τριτεκνη και είμαι πολύ περήφανη γι΄αυτο και δεν θα απολογηθώ σε κανέναν που χρησιμοποίησα αυτό το προνόμιο. Και κανονικά όλοι οι διορισμοί πρέπει να γίνονται με κοινωνικά κριτήρια

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Δημοσίευσηαπό libitas » Παρ Ιούλ 17, 2009 11:40 am

Να σημειώσουμε ότι πολλές θέσεις πολυτέκνων προκύπτουν μόνο εφ'όσον προκηρύσσονται πολλές θέσεις ανά νομό (βλέπε διαγωνισμοί Αγροτικής).

Σε πολλούς διαγωνισμούς (βλέπε 3κ/2008), οι θέσεις κατανέμονται ανα 1-2 άτομα σε κάθε νομαρχία και έτσι οι πολύτεκνοι προς διορισμό είναι σαφώς λιγότεροι, όπου χρειάζονται και εκεί πολλά μόρια, ας είναι ειδική κατηγορία.

[/img]

euripani
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 1:17 pm

Δημοσίευσηαπό euripani » Τετ Ιούλ 22, 2009 10:51 am

Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο και οι μεν και οι δε!!
Φυσικά, στην Ελλάδα του σήμερα με το τεράστιο δημογραφικό πρόβλημα, πρέπει να υπάρχουν τα προνόμια των τρίτεκνων, των πολύτεκνων κ.ο.κ. (ούτως ή άλλως τα ποσοστά για αυτούς στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ είναι πολύ μικρά, άρα και οι θέσεις λίγες).
Φυσικά και πρέπει να υπάρχουν κίνητρα και να δοθεί οικονομική ενίσχυση και στις οικογένειες με 1 ή 2 παιδιά (και όχι τα εξευτελιστικά οικογενειακά επιδόματα και το επίδομα τέκνου, που στην Ευρώπη είναι πραγματικά βοηθήματα άλλα στην Ελλάδα κοροϊδία).
Αλλά δε μπορώ να ακούω βλακείες του τύπου οι τρίτεκνοι ή οι πολύτεκνοι μας τρώνε τις θέσεις στο Δημόσιο ή όλοι οι διορισμοί πρέπει να γίνονται με βάσει κοινωνικά κριτήρια (γιατί έτσι θα γέμιζε το Δημόσιο με τσιγγάνους).
Σε όλα υπάρχει ένα μέτρο και όταν γινόμαστε υπερβολικοί, το εκμεταλλεύονται κάποιοι επιτήδειοι για να περάσουν τα νομοθετήματα που θέλουν, αφού έχουν δημιουργήσει το κλίμα έντασης και φαγωμάρας στην κοινωνία. Παραδείγματα πολλά, βλέπε το μίσος που έχει καλλιεργηθεί στους ιδιωτικούς υπαλλήλους προς τους δημόσιους, το μίσος που δημιουργείται για κάποιους που κάνουν απεργία κ.ο.κ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΝΤΕΧΝΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ (ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΤΩΡΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΥΣ), ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΕ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ!!!!

ditop
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 11:07 am

Δημοσίευσηαπό ditop » Τετ Ιούλ 22, 2009 1:30 pm

euripani έγραψε:Αλλά δε μπορώ να ακούω βλακείες του τύπου οι τρίτεκνοι ή οι πολύτεκνοι μας τρώνε τις θέσεις στο Δημόσιο ή όλοι οι διορισμοί πρέπει να γίνονται με βάσει κοινωνικά κριτήρια (γιατί έτσι θα γέμιζε το Δημόσιο με τσιγγάνους).


Αν ο τσιγγανος εχει τα προσόντα για τη θεση γιατι δηλαδη να μην την παρει;

VASO.MITS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 7:30 pm

Δημοσίευσηαπό VASO.MITS » Τετ Ιούλ 22, 2009 6:08 pm

Είμαι διορισμένη με την ειδική κατηγορία των πολυκτέκνων στην ΑΤΕ και ευχαριστώ το θεό γι'αυτό!!!
Εβαλα τα δυνατά μου όλα αυτά τα χρόνια, έβγαλα τα ματάκια μου στα βιβλία αποφοιτώντας με άριστα απο το ΤΕΙ, παίρνοντας επάξια όλα τα πτυχία που έχω πάρει και διαβάζοντας μόνη μου ΧΩΡΙΣ φροντιστήρια για να μην επιβαρύνω τους γονείς μου...
Είμαι περήφανη που είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας και να ξέρετε οτι ο θεος βοηθά τους πολύτεκνους...
Μακάρι να μπορούσαν περισσότεροι να γίνουν πολύτεκνοι ώστε όλοι να θεωρούνταν ειδικές κατηγορίες!
Εύχομαι σε όλους σας καλή επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου!!!

body125z
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 6:30 pm

Δημοσίευσηαπό body125z » Πέμ Ιούλ 23, 2009 2:35 am

Καλά ρε φίλε πας καλά..
Είδα το ποστ και δεν κρατήθηκα.
Και εγώ είμαι από οικογένεια με 2 μόνο παιδιά , αλλά δεν θα καθήσω να κράξω τους πλύτεκνους.
Έχοντας αρκετούς γνωστούς που είναι πολύτεκνοι πάθαινα πλάκα στο πως την παλεύουνε να ζουν σε μια διαρκή κατάσταση κατασκήνωσης και παιδικής χαράς. Ποτέ δε ζήλεψα ούτε τα πορτοκάλια και τα μακαρόνια που πέρνανε τα χριστούγεννα, ούτε τα εισιτήρια για να πάνε θέατρο... Το δε αυτοκίνητο με κόκκινες πινακίδες να το κάνω τι όταν μέσα μπαίνανε 7 άτομα...

Βλέπω εν τέλει πιο πολλά αρνητικά στο να είσαι πολύτεκνος, παρά θετικά.
Επίσης αν κάποιος είναι ικανός μπορεί και να περασει στο πανεπιστήμιο που θέλει , αλλά και να διοριστεί στο δημόσιο με την αξία του μέσω γενικής σειράς.

Ευχαριστώ το Θεό που δεν έχω άλλα 5 αδέρφια και είμαι όπως είμαι..
Χαρακτηριστικό έτσι κ αλλίως τον αναπτυγμένων κοινωνιών είναι η υπογεννητικότητα και οι οικογένειες με 1 το πολύ 2 παιδιά ( και εκεί φυσικά στρεφόμαστε).
Δε δίνω δεκάρα για το αν η Ελλάδα έχει πρόβλημα ως έθνος λόγω υπογεννητικότητας έτσι κ αλλιώς.

Καλώς σας βράδυ.

akis1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 3:50 pm

Δημοσίευσηαπό akis1 » Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:35 am

re file body125z de milise kaneis gia ta portokalia kai ta makaronia pou pernoune, oute kai gia ta epidomata... kalos ta pernoun!
emena afto pou m enoxlei einai oti diorizontai me ligotera moria.
einai sa na perimeneis se mia oura ores oloklires kai otan kontevei i sira sou, erxete i alli apo to telos tis ouras kai sou leei "ep pou pas? tritekni edo..." kai den mporeis na peis kai tpt...

body125z
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 6:30 pm

Δημοσίευσηαπό body125z » Πέμ Ιούλ 23, 2009 11:56 am

akis1 έγραψε:re file body125z de milise kaneis gia ta portokalia kai ta makaronia pou pernoune, oute kai gia ta epidomata... kalos ta pernoun!
emena afto pou m enoxlei einai oti diorizontai me ligotera moria.
einai sa na perimeneis se mia oura ores oloklires kai otan kontevei i sira sou, erxete i alli apo to telos tis ouras kai sou leei "ep pou pas? tritekni edo..." kai den mporeis na peis kai tpt...


Δυστυχώς φίλε Ακη1 την κατασκήνωση και την παιδική χαρά που ανέφερα έρχονται να ανταμείψουν οι προσλήψεις στο δημόσιο.
Έχω γνωστούς που είναι 35 χρονών και ακόμη έχουν πολυτεκνικά δικαιώματα..
Το ξαναείπα, τέτοια φαινόμενα συναντώνται σε μη αναπτυγμένα κράτη, οπότε περεταίρω συζήτηση καθίσταται άσκοπη..

euripani
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 1:17 pm

Δημοσίευσηαπό euripani » Πέμ Ιούλ 23, 2009 2:00 pm

ditop έγραψε:
euripani έγραψε:Αλλά δε μπορώ να ακούω βλακείες του τύπου οι τρίτεκνοι ή οι πολύτεκνοι μας τρώνε τις θέσεις στο Δημόσιο ή όλοι οι διορισμοί πρέπει να γίνονται με βάσει κοινωνικά κριτήρια (γιατί έτσι θα γέμιζε το Δημόσιο με τσιγγάνους).


Αν ο τσιγγανος εχει τα προσόντα για τη θεση γιατι δηλαδη να μην την παρει;


Αγαπητέ/ή ditop μάλλον δεν πρόσεξες την τοποθέτησή μου. Δεν είπα οι τσιγγάνοι να μη μπαίνουν στο Δημόσιο. Απλά απαντώντας σε προηγούμενο σχόλιο είπα ότι δε μπορεί να γίνονται όλοι οι διορισμοί στο Δημόσιο με γνώμονα ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ, γιατί αυτό θα οδηγούσε στο να γεμίσει το Δημόσιο με τσιγγάνους (ακόμα και αν αυτοί δεν είχαν τα προσόντα για να διοριστούν).[/b]

KONSTADINA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 02, 2009 7:23 pm

Δημοσίευσηαπό KONSTADINA » Πέμ Ιούλ 23, 2009 6:17 pm

body125z έγραψε:
akis1 έγραψε:re file body125z de milise kaneis gia ta portokalia kai ta makaronia pou pernoune, oute kai gia ta epidomata... kalos ta pernoun!
emena afto pou m enoxlei einai oti diorizontai me ligotera moria.
einai sa na perimeneis se mia oura ores oloklires kai otan kontevei i sira sou, erxete i alli apo to telos tis ouras kai sou leei "ep pou pas? tritekni edo..." kai den mporeis na peis kai tpt...


Δυστυχώς φίλε Ακη1 την κατασκήνωση και την παιδική χαρά που ανέφερα έρχονται να ανταμείψουν οι προσλήψεις στο δημόσιο.
Έχω γνωστούς που είναι 35 χρονών και ακόμη έχουν πολυτεκνικά δικαιώματα..
Το ξαναείπα, τέτοια φαινόμενα συναντώνται σε μη αναπτυγμένα κράτη, οπότε περεταίρω συζήτηση καθίσταται άσκοπη..


Καταρχάς σε μία πολύτεκνη ή τρίτεκνη οικογένεια μ ό ν ο ένας μέλος έχει δικαίωμα να διοριστεί σε ειδική κατηγορία. Το πολυτεκνικό επίδομα είναι το καταπληκτικό ποσό των 45 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί. Οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι δεν έχουν την πολυτέλεια να μαζεύουν μόρια κάνοντας μεταπτυχιακά, stage, ξένες γλώσσες, σεμινάρια και άλλα τέτοια χαριτωμένα γιατί συνήθως κάνουν μία και 2 δουλειές για να τα φέρουν βόλτα. Και τέλος πήγαινε να δώσεις συνέντευξη για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και πες τους ότι έχεις 3, 4, 5.... παιδιά. Διαβάζεις την απόρριψη στο βλέμμα τους και στο τέλος ξεχνάς το πτυχίο και την προυπηρεσία και καταλήγεις πωλητής σε κατάστημα νεωτερισμών... Δίνοντας προνομια σε τρίτεκνες και πολύτεκνες οικογένειες είναι σαν να περιμένεις σε μία ουρά και όταν έρχεται η σειρά σου την παραχωρείς σε μία έγκυο με ένα μωρό στην αγκαλιά....

body125z
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 6:30 pm

Δημοσίευσηαπό body125z » Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:31 pm

Πάντως για να πούμε την αλήθεια προσωπικά οι πιο πολλοί πολύτεκνοι που ξέρω και μεγάλο σπίτι έχουν και πιο γρήγορα αλλάζουν τα αμάξια τους και όλα τα παιδιά τους είναι στα πανεπιστήμια στις πόλεις που θέλουν...
Τώρα εσείς που είδατε τα κακόμοιρα τα αδερφάκια που ζητιανεύουν σα φανάρια είναι περίεργο...

Ναι είναι δύσκολα να είσαι πολύτεκνος, αλλά στην τελική δε τους χαλάει καθόλου με όλα τα προνόμια που έχουν.

Το ξαναλέω δε θα ήθελα να είμαι σε πολυτεκνική οικογένεια.

VASO.MITS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 7:30 pm

Δημοσίευσηαπό VASO.MITS » Πέμ Ιούλ 23, 2009 11:39 pm

body125z έγραψε:Πάντως για να πούμε την αλήθεια προσωπικά οι πιο πολλοί πολύτεκνοι που ξέρω και μεγάλο σπίτι έχουν και πιο γρήγορα αλλάζουν τα αμάξια τους και όλα τα παιδιά τους είναι στα πανεπιστήμια στις πόλεις που θέλουν...
Τώρα εσείς που είδατε τα κακόμοιρα τα αδερφάκια που ζητιανεύουν σα φανάρια είναι περίεργο...

Ναι είναι δύσκολα να είσαι πολύτεκνος, αλλά στην τελική δε τους χαλάει καθόλου με όλα τα προνόμια που έχουν.

Το ξαναλέω δε θα ήθελα να είμαι σε πολυτεκνική οικογένεια.


Εαν φέρνεις ως παράδειγμα την Μενεγάκη θα συμφωνήσω κι εγώ!
Και μεγάλο σπίτι έχει και αμάξια αλλάζει συνεχώς...Οσο για τα παιδιά της σε λίγα χρόνια θα δούμε σε ποιές (ξένες) πόλεις θα σπουδάζουν (όχι με τα προνόμια των πολυτέκνων φυσικά που αναφέρεις)...και καλά θα κάνουν αφού τα έχουν!
Αλλά σε παρακαλώ, σεβάσου εμας που ούτε μεγάλο σπίτι έχουμε αλλά ούτε αμάξια αλλάζουμε...Μην μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι...
Οσο για τα προνόμια που λες...Εξω απο τον χορό...πολλά τραγουδάκια λες...
Μακάρι να υπάρχουν πολύτεκνοι που τα έχουν όλα αυτά που λες...θα χαιρόμουν ιδιαίτερα!
Είμαι περήφανη που είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας και καμαρώνω απίστευτα όταν μιλάω για αυτό!!! :wink:

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Παρ Ιούλ 24, 2009 9:11 am

ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!! ΕΙΡΗΝΗ!!!!!!!!

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΒΑΡΑΜΕ;

ΤΙ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΟΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΠΕΤΑΕΙ...

ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ-ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ!

ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΡΑΒΑΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ <ΤΟ ΓΟΛΓΟΘΑ ΜΑΣ>.

ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΙΚΟΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ!....
ΑΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΓΕΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ!! ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ...ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ..ΑΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΑΓΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΑΣ ΒΟΗΘΑΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ ΜΠΟΡΕΙΣ...


ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΩ...

<ΑΝ ΕΧΩ ΥΓΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ...ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ...ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑΚΑΝΩ...;...>

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Δευ Ιούλ 27, 2009 4:06 pm

Υ.Γ. ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΥΡ. ΚΟΙΝΩΤΗΤΑΣ ΟΙ ΟΙΚΟΓΓΕΝΕΙΕΣ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ "ΠΟΛΥΤΕΚΝΕΣ"


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες