ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Τετ Ιούλ 29, 2009 2:59 pm

η απαντηση του blogger παραπανω...


Συγνώμη που δεν απάντησα άμεσα αλλά δεν ανοίγω συχνά το blog μιας και έχει μηδαμινή κινητικότητα.
Πάντως δεν έχω να σου απαντήσω κάτι διαφορετικό από ότι έχω ήδη αναφέρει. Εγώ έχω κάνει προσφυγή συνεργαζόμενος με το δικηγορικό γραφείο που σας έχω δώσει τα στοιχεία του. Ομαδική προσφυγή ήταν αδύνατο να γίνει λόγω ανυπαρξίας ενδιαφέροντος αλλά και μεγάλης ετερογένειας των υποθέσεων μεταξύ τους. Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται μάλλον θα πρέπει να ενδιαφερθεί μόνος του και να προσφύγει στο δικαστήριο.

Δευτέρα, 15 Δεκέμβριος, 2008


ΚΑΘΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΑΒΟΥΚΙ ΣΑΣ. ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ. αυτο ειναι δικο μου συμπερασμα.

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Τετ Ιούλ 29, 2009 7:10 pm

:evil: :evil: :evil:

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:52 am

kaftianasa έγραψε::evil: :evil: :evil:


Καφτιανάσα; μη νευριάζεις τζάμπα.Στο είπα ξανά πως αν είναι στη Γαλλία που μου έστειλες και τα σχετικά και τα διαβάζω, να ξέρεις πως θα γίνει και εδώ και μάλιστα μπορεί και μέσα στη χρονιά να το ακούσεις να το λένε.Δούλευε εσύ και μην σε απασχολεί τόσο αυτό το θέμα.Απλώς μπορεί να αναγνωρίστεί κατά το ήμισυ ή κατά το ένα τέταρτο, ανάλογα με τη φύση της εργασίας που έκανε ο καθένας.

azax
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 14, 2008 9:05 pm

Δημοσίευσηαπό azax » Πέμ Ιούλ 30, 2009 8:41 am

mplou έγραψε:
kaftianasa έγραψε::evil: :evil: :evil:


Καφτιανάσα; μη νευριάζεις τζάμπα.Στο είπα ξανά πως αν είναι στη Γαλλία που μου έστειλες και τα σχετικά και τα διαβάζω, να ξέρεις πως θα γίνει και εδώ και μάλιστα μπορεί και μέσα στη χρονιά να το ακούσεις να το λένε.Δούλευε εσύ και μην σε απασχολεί τόσο αυτό το θέμα.Απλώς μπορεί να αναγνωρίστεί κατά το ήμισυ ή κατά το ένα τέταρτο, ανάλογα με τη φύση της εργασίας που έκανε ο καθένας.



και εμενα με ενδιαφερει η περιπτωση , εχω 7 χρονια σε ν.π.ι.δ και διοριζομαι σε λιγο καιρο , πως να κινηθω?

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:08 pm

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 30, 2009 6:52 pm

Παιδιά, να περιμένετε λέμε λίγο, δεν χάλασε και ο κόσμος νομίζω. Και είπαμε ότι μπορεί να γίνει ή με αυτή την κυβέρνηση ή με την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ.

azax
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 14, 2008 9:05 pm

Δημοσίευσηαπό azax » Πέμ Ιούλ 30, 2009 7:21 pm

[quote="mplou"]Παιδιά, να περιμένετε λέμε λίγο, δεν χάλασε και ο κόσμος νομίζω. Και είπαμε ότι μπορεί να γίνει ή με αυτή την κυβέρνηση ή με την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ.[/quote

υπαρχει περιπτωση δηλαδη να γινει κατι ? θελω να πω ειναι στα σχεδια κατι ?

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Πέμ Ιούλ 30, 2009 9:23 pm

"....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ" ?? :lol: :lol: :lol:

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !!! φανταζεσαι το κοστος ? εδω προσπαθουν ο κοσμος να ζει ακομα με πιο λιγα. να δουλευει ΔΥΟ δουλειες για τα προς το ζειν. ετσι ωστε να ειναι να ειναι τοσο κουρασμενος που να μην εχει ουτε την δυναμη να ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ !!! ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ !!! ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΛΑΡΩΣΗ !!!! ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ !!! ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΖΩΗ !!! με λιγα λογια να μας καταντισει αποβλακμενα αβουλα ζωα.

ας με βαλει στο νησακι της η Πετραλια που εχει...να με ταιζει χορταρακι. λιγοι τρωνε το αγγουρι και δρωσιζονται και αλλοι....ζοριζονται..

sofos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 12:09 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό sofos » Τρί Νοέμ 06, 2018 12:34 am

Καλησπέρα σε όλους . Αν και παλιό το θέμα συζήτησης εδώ, επίκαιρο τώρα όσο ποτέ.Τεράστια αδικία καθώς ολοένα και μεγαλύτεροι ηλικιακά διορίζονται στο δημόσιο και να μην λαμβάνεται μισθολογικά υπόψην η προυπηρεσία του ιδιωτικού τομέα. Ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα δηλαδή της αναγνώρισης προυπηρεσίας του ιδιωτικού τομέα στο δημόσιο για μισθολογική εξέλιξη διά της δικαστικής οδού? Δεν μιλάω για το πδ 69 του 2016 της βαθμολογικής Αναγνώρισης προϋπηρεσίας εκτός δημοσίου έως 7 έτη.
Με εσάς τους παλιούς που το κυνηγήσατε δικαστικά τι απέγινε? Μιλάμε για τεράστια διαφορά στον μηνιαίο μισθό πχ τα 10 ή 15 χρόνια προυπηρεσίας. Όποιος ενδιαφέρεται ας απαντήσει. Ευχαριστώ

billakos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 11:20 am

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό billakos83 » Τετ Νοέμ 07, 2018 10:06 am

Πάντως νομίζω ότι μισθολογικά αναγνωρίζεται και η προϋπηρεσία σε ΝΠΙΔ τα τελευταία χρόνια..Υπάρχει κάποιος να το επιβεβαιώσει σίγουρα?

sofos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 12:09 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό sofos » Σάβ Νοέμ 10, 2018 8:13 pm

Θέλω να ελπίζω πως η αρχή έγινε με τους εκπαιδευτικούς σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.4 του άρθρου 90 του Ν.4485/2017 (Φ.Ε.Κ.114τ.Α΄/4-8-2017) : 4. Στο τέλος της περίπτωσης α΄ της παρ. 4 του άρθρου11 του ν. 4354/2015 προστίθεται εδάφιο ως εξής:
«Επιπλέον, ως προς τη μισθολογική εξέλιξη των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λαμβάνεται υπόψη η συνολική εκπαιδευτική τους υπηρεσία σε σχολεία της Ιδιωτικής Εκπαίδευσης.».
Δηλαδή αφενός(και σωστά) και αναγνωρίζεται μισθολογικά η προυπηρεσία του ιδιωτικού τομέα στην εκπαίδευση και αφετέρου όλα τα χρόνια και όχι μόνο έως 7 έτη, είτε εντός Ελλάδας είτε σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης,(επαναλαμβάνω και πολλή σωστά).
Καμιά ιδέα κανείς για εμάς τους υπόλοιπους δημόσιους υπάλληλους ??

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Νοέμ 12, 2018 1:51 pm

billakos83 έγραψε:Πάντως νομίζω ότι μισθολογικά αναγνωρίζεται και η προϋπηρεσία σε ΝΠΙΔ τα τελευταία χρόνια..Υπάρχει κάποιος να το επιβεβαιώσει σίγουρα?
ΕΑΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ 50% ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΕ ΝΠΙΔ

sofos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 12:09 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό sofos » Κυρ Νοέμ 18, 2018 10:39 pm

Δεν υπάρχει κανείς/καμιά που να έχει προυπηρεσία αρκετών ή μερικών ετών(χρόνων) προ του διορισμού στον καθαρά ιδιωτικό τομέα και να ενδιαφέρεται για την μισθολογική αναγνώριση ? π.χ 15 χρόνια /3 είναι 5 κλιμάκια στους ΔΕ δηλ. 5*60= 300 Ευρώ το μήνα.....
Δεν μιλάω για προυπηρεσία σε δημόσιο,Σώματα Ασφαλείας,Δήμους,ΟΤΑ, ΔΕΚΟ ,νπδδ, νπιδ, ΑΕ δημοσίου, Οργανισμούς, κλπ φορείς του Δημοσίου.
Το πρόβλημα της μη μισθολογικής αναγνώρισης προυπηρεσίας του καθαρά ιδιωτικού τομέα από το Ελληνικό Δημόσιο πιστεύω αφορά αρκετούς/ές και ειδικά τα τελευταία χρόνια που ολοένα και μεγαλύτεροι ηλικιακά διορίζονται στο Δημόσιο. Είναι ή δεν είναι άνιση μεταχείρηση ? Γιατί να ισχύει μόνο στους εκπαιδευτικούς και όχι σε όλους ?
Από όσο γνωρίζω(δεν έχω στοιχεία) σε ορισμένα κράτη της Ευρωπαικής Ένωσης γίνεται. Τι λέτε εσείς οι υπόλοιποι ?

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Νοέμ 19, 2018 2:45 pm

sofos έγραψε:Δεν υπάρχει κανείς/καμιά που να έχει προυπηρεσία αρκετών ή μερικών ετών(χρόνων) προ του διορισμού στον καθαρά ιδιωτικό τομέα και να ενδιαφέρεται για την μισθολογική αναγνώριση ? π.χ 15 χρόνια /3 είναι 5 κλιμάκια στους ΔΕ δηλ. 5*60= 300 Ευρώ το μήνα.....
Δεν μιλάω για προυπηρεσία σε δημόσιο,Σώματα Ασφαλείας,Δήμους,ΟΤΑ, ΔΕΚΟ ,νπδδ, νπιδ, ΑΕ δημοσίου, Οργανισμούς, κλπ φορείς του Δημοσίου.
Το πρόβλημα της μη μισθολογικής αναγνώρισης προυπηρεσίας του καθαρά ιδιωτικού τομέα από το Ελληνικό Δημόσιο πιστεύω αφορά αρκετούς/ές και ειδικά τα τελευταία χρόνια που ολοένα και μεγαλύτεροι ηλικιακά διορίζονται στο Δημόσιο. Είναι ή δεν είναι άνιση μεταχείρηση ? Γιατί να ισχύει μόνο στους εκπαιδευτικούς και όχι σε όλους ?
Από όσο γνωρίζω(δεν έχω στοιχεία) σε ορισμένα κράτη της Ευρωπαικής Ένωσης γίνεται. Τι λέτε εσείς οι υπόλοιποι ?

Δυστηχως δεν βλεπω να κινηται κατι για την αναγνωριση του ιδ τομεα.και εγω εχω 7 ετη αναγνωρισμενα προυπηρεσια ιδ. τομεα.κακως δεν αναγνωριζετε και σε μας, αφου ασεπ μας τα αναγνωριζει

sofos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 12:09 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό sofos » Τετ Νοέμ 21, 2018 9:13 pm

theod75 έγραψε:Δυστηχως δεν βλεπω να κινηται κατι για την αναγνωριση του ιδ τομεα.και εγω εχω 7 ετη αναγνωρισμενα προυπηρεσια ιδ. τομεα.κακως δεν αναγνωριζετε και σε μας, αφου ασεπ μας τα αναγνωριζει

theod75 Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς. Σου έχουν ή όχι αναγνωρίσει προυπηρεσία από τον ιδιωτ. τομέα ? Μιλάς για την βαθμολογική αναγνώριση το πδ 69/2016 ? Διότι λες ότι έχεις αναγνωρισμένα 7 έτη ως προυπηρεσία ιδ.τομέα αλλά κακώς(και σωστά το λες) δεν αναγνωρίζετε και σε εμάς αφού το ΑΣΕΠ μας το αναγνωρίσει. Sorry αλλά δεν σε κατάλαβα.
Σημείωση: Άλλος παραλογισμός μιας και πολλή σωστά το έθεσες thed75 δηλ. το ΑΣΕΠ σε όλες τις προκηρύξεις να βαθμολογεί την εμπειρία του ιδιωτικού τομέα παλαιότερα έως 60 μήνες τώρα έως 84 μήνες και μετά τον εκάστοτε διορισμό σαν να σου λένε, την εμπειρία του ιδ.τομέα "πέτα την" δεν στην αναγωρίζουμε μισθολογικά.....


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες