Μεταφράσεις & επικυρωσεις για ειδικες περιπτωσεις

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
minus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 7:56 am

Μεταφράσεις & επικυρωσεις για ειδικες περιπτωσεις

Δημοσίευσηαπό minus » Σάβ Ιαν 17, 2009 7:12 pm

Διαθέτω διάφορα χαρτια-τιτλους απο σεμιναρια, τα οποία το βρισκω μαλλον δυσκολο να μου χρησιμευσουν ποτε στο δημοσιο, αλλα ωστοσο, επειδη αντιπροσωπεύουν κόπο δικο μου για να τα αποκτησω, θεωρω οτι ειναι κριμα να ειναι 'αραχνιασμενα' σε καποιο συρταρι.
Θελω λοιπον να επικυρωσω μερικα αντιγραφα, μηπως και ποτε χρειαστουν.
Το θεμα ειναι οτι ειναι γραμμενα στα αγγλικα.

Ξερω οτι γενικοτερα, στα ΚΕΠ, οταν τους πας για επικυρωση χαρτι από ιδιωτική εταιρία και γενικα μη δημοσιους φορεις, το επικυρωνουν ως εξης: επισυναπτουν μια υπευθυνη δηλωση η οποια γραφει οτι "το επισυναπτομενο στην παρουσα δηλωση είναι ακριβες φωτοαντιγραφο του εγγραφου που εχω στα χερια μου", και με αυτο τον τροπο κανουν την επικυρωση.

Ομως, οταν ειναι στα αγγλικα γραμμενο, πως θα γινει η επικυρωση? Με τον ιδιο τροπο?
Ουσιαστικα απλη φωτοτυπια ειναι, με μια ματια φαινεται.
Μηπως, για να κανουν την επικυρωση στα ΚΕΠ, πρεπει να προηγηθει απαραιτητως μεταφραση?
Επικυρωνουν μονο εγγραφα γραμμενα στα ελληνικα, ή μπορουν να επικυρωσουν και στα αγγλικα επισυναπτοντας υπευθυνη δηλωση?

________

Μια συναφης ερωτηση:

Διαβαζω σε ξενα sites για διαφορες συναλλαγες με μια ξενη χωρα(πχ ολιγομηνη διαμονη στο εξωτερικο) οτι θελουν καποια βασικα εγγραφα μεταφρασμενα.
Αυτο που δεν ξερω, ειναι, γενικα, για χρηση στο εξωτερικο, αρκεί, μεταφραση απο δικηγορο? Ή μονο υπουργειο εξωτερικων? (χρημα+κοπος...)
Αν, οπως για χρηση στο δημοσιο, αρκει η μεταφραση απο ελληνα δικηγορο, καλως.
Αλλιως αν ξερετε οτι δεν αρκει, πειτε μου ωστε να ξερω οτι αναγκαστικα πρεπει να απευθυνθω αλλου.

g1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 18, 2008 10:55 am

Re: Μεταφράσεις & επικυρωσεις για ειδικες περιπτωσεις

Δημοσίευσηαπό g1985 » Δευ Ιαν 19, 2009 8:59 am

minus έγραψε:Διαθέτω διάφορα χαρτια-τιτλους απο σεμιναρια, τα οποία το βρισκω μαλλον δυσκολο να μου χρησιμευσουν ποτε στο δημοσιο, αλλα ωστοσο, επειδη αντιπροσωπεύουν κόπο δικο μου για να τα αποκτησω, θεωρω οτι ειναι κριμα να ειναι 'αραχνιασμενα' σε καποιο συρταρι.
Θελω λοιπον να επικυρωσω μερικα αντιγραφα, μηπως και ποτε χρειαστουν.
Το θεμα ειναι οτι ειναι γραμμενα στα αγγλικα.

Ξερω οτι γενικοτερα, στα ΚΕΠ, οταν τους πας για επικυρωση χαρτι από ιδιωτική εταιρία και γενικα μη δημοσιους φορεις, το επικυρωνουν ως εξης: επισυναπτουν μια υπευθυνη δηλωση η οποια γραφει οτι "το επισυναπτομενο στην παρουσα δηλωση είναι ακριβες φωτοαντιγραφο του εγγραφου που εχω στα χερια μου", και με αυτο τον τροπο κανουν την επικυρωση.

Ομως, οταν ειναι στα αγγλικα γραμμενο, πως θα γινει η επικυρωση? Με τον ιδιο τροπο?
Ουσιαστικα απλη φωτοτυπια ειναι, με μια ματια φαινεται.
Μηπως, για να κανουν την επικυρωση στα ΚΕΠ, πρεπει να προηγηθει απαραιτητως μεταφραση?
Επικυρωνουν μονο εγγραφα γραμμενα στα ελληνικα, ή μπορουν να επικυρωσουν και στα αγγλικα επισυναπτοντας υπευθυνη δηλωση?

________

Μια συναφης ερωτηση:

Διαβαζω σε ξενα sites για διαφορες συναλλαγες με μια ξενη χωρα(πχ ολιγομηνη διαμονη στο εξωτερικο) οτι θελουν καποια βασικα εγγραφα μεταφρασμενα.
Αυτο που δεν ξερω, ειναι, γενικα, για χρηση στο εξωτερικο, αρκεί, μεταφραση απο δικηγορο? Ή μονο υπουργειο εξωτερικων? (χρημα+κοπος...)
Αν, οπως για χρηση στο δημοσιο, αρκει η μεταφραση απο ελληνα δικηγορο, καλως.
Αλλιως αν ξερετε οτι δεν αρκει, πειτε μου ωστε να ξερω οτι αναγκαστικα πρεπει να απευθυνθω αλλου.


ΤΑ ΚΕΠ ΕΧΟΥΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΜΟΝΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΠ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ.
ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ( ΔΗΜΟΣΙΑ & ΙΔΙΩΤΙΚΑ) ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΣΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ.
ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΚΕΠ ΟΣΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΘΕΛΕΙΣ.

Giorgio78
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 12:13 pm

Re: Μεταφράσεις & επικυρωσεις για ειδικες περιπτωσεις

Δημοσίευσηαπό Giorgio78 » Δευ Ιαν 19, 2009 2:11 pm

g1985 έγραψε:
minus έγραψε:Διαθέτω διάφορα χαρτια-τιτλους απο σεμιναρια, τα οποία το βρισκω μαλλον δυσκολο να μου χρησιμευσουν ποτε στο δημοσιο, αλλα ωστοσο, επειδη αντιπροσωπεύουν κόπο δικο μου για να τα αποκτησω, θεωρω οτι ειναι κριμα να ειναι 'αραχνιασμενα' σε καποιο συρταρι.
Θελω λοιπον να επικυρωσω μερικα αντιγραφα, μηπως και ποτε χρειαστουν.
Το θεμα ειναι οτι ειναι γραμμενα στα αγγλικα.

Ξερω οτι γενικοτερα, στα ΚΕΠ, οταν τους πας για επικυρωση χαρτι από ιδιωτική εταιρία και γενικα μη δημοσιους φορεις, το επικυρωνουν ως εξης: επισυναπτουν μια υπευθυνη δηλωση η οποια γραφει οτι "το επισυναπτομενο στην παρουσα δηλωση είναι ακριβες φωτοαντιγραφο του εγγραφου που εχω στα χερια μου", και με αυτο τον τροπο κανουν την επικυρωση.

Ομως, οταν ειναι στα αγγλικα γραμμενο, πως θα γινει η επικυρωση? Με τον ιδιο τροπο?
Ουσιαστικα απλη φωτοτυπια ειναι, με μια ματια φαινεται.
Μηπως, για να κανουν την επικυρωση στα ΚΕΠ, πρεπει να προηγηθει απαραιτητως μεταφραση?
Επικυρωνουν μονο εγγραφα γραμμενα στα ελληνικα, ή μπορουν να επικυρωσουν και στα αγγλικα επισυναπτοντας υπευθυνη δηλωση?

________

Μια συναφης ερωτηση:

Διαβαζω σε ξενα sites για διαφορες συναλλαγες με μια ξενη χωρα(πχ ολιγομηνη διαμονη στο εξωτερικο) οτι θελουν καποια βασικα εγγραφα μεταφρασμενα.
Αυτο που δεν ξερω, ειναι, γενικα, για χρηση στο εξωτερικο, αρκεί, μεταφραση απο δικηγορο? Ή μονο υπουργειο εξωτερικων? (χρημα+κοπος...)
Αν, οπως για χρηση στο δημοσιο, αρκει η μεταφραση απο ελληνα δικηγορο, καλως.
Αλλιως αν ξερετε οτι δεν αρκει, πειτε μου ωστε να ξερω οτι αναγκαστικα πρεπει να απευθυνθω αλλου.


ΤΑ ΚΕΠ ΕΧΟΥΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΜΟΝΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΠ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ.
ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ( ΔΗΜΟΣΙΑ & ΙΔΙΩΤΙΚΑ) ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΣΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ.
ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΚΕΠ ΟΣΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΘΕΛΕΙΣ.



Επισης τα κεπ επικυρωνουν ξενογλωσσα αντιγραφα εγγραφων, οπως πτυχιου, αναλυτικων βαθμολογιων, βεβεωσεων ασφαλιστικου φορεα κτλ, εφ οσον ειναι επικυρωμενα απο δικηγορο. αυτο που δε γνωριζω ειναι αν αυτο ισχυει μονο για δημοσια εγγραφα η και για ιδιωτικα.

g1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 18, 2008 10:55 am

Re: Μεταφράσεις & επικυρωσεις για ειδικες περιπτωσεις

Δημοσίευσηαπό g1985 » Τρί Ιαν 20, 2009 9:09 am

Giorgio78 έγραψε:Επισης τα κεπ επικυρωνουν ξενογλωσσα αντιγραφα εγγραφων, οπως πτυχιου, αναλυτικων βαθμολογιων, βεβεωσεων ασφαλιστικου φορεα κτλ, εφ οσον ειναι επικυρωμενα απο δικηγορο. αυτο που δε γνωριζω ειναι αν αυτο ισχυει μονο για δημοσια εγγραφα η και για ιδιωτικα.


ΣΩΣΤΑ. ΤΑ ΚΕΠ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΚΡΙΒΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ, ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΔΑΠΗ Η ΤΗΝ ΑΛΛΟΔΑΠΗ.
ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΜΗ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ, ΤΑ ΚΕΠ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ, ΔΗΛ. ΟΣΩΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

minus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 7:56 am

Δημοσίευσηαπό minus » Τρί Ιαν 20, 2009 5:30 pm

Παιδια, sorry που ρωτω ξανα, αλλα για επιβεβαιωση και σιγουρια το κανω, ειναι σιγουρο οτι απο ιδιωτικο φορεα, για ελληνικο εγγραφο, θελει δικηγορο πρωτα?

Εχω, για τη γνωση η/υ, χαρτι απο cambridge, που πιστοποιει τη γνωση μου.
Ειναι στα ελληνικα, απο την εταιρια που κανει τις εξετασεις cambridge στην ελλαδα(vellum).

Διχως να ξερω αυτα που λετε, το πηγα στο κεπ, μου εβαλαν μπροστα μια υπευθυνη δηλωση οτι 'το ταδε αντιγραφο ειναι ιδιο με αυτο που εχω στα χερια μου' κλπ, και πισω τη φωτοτυπια του cambridge, και τελος.
Αυτο, δεν ειναι εγκυρο? Δεν ισχυει?
Θελει δικηγορο? Λαθος ξερουν εκει στο Κεπ?

Θα στειλω mail στο ασεπ, αλλα θα κανουν κανα μηνα να απαντησουν, οποτε πειτε μου σας παρακαλω.

g1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 18, 2008 10:55 am

Δημοσίευσηαπό g1985 » Τετ Ιαν 21, 2009 9:13 am

minus έγραψε:Παιδια, sorry που ρωτω ξανα, αλλα για επιβεβαιωση και σιγουρια το κανω, ειναι σιγουρο οτι απο ιδιωτικο φορεα, για ελληνικο εγγραφο, θελει δικηγορο πρωτα?

Εχω, για τη γνωση η/υ, χαρτι απο cambridge, που πιστοποιει τη γνωση μου.
Ειναι στα ελληνικα, απο την εταιρια που κανει τις εξετασεις cambridge στην ελλαδα(vellum).

Διχως να ξερω αυτα που λετε, το πηγα στο κεπ, μου εβαλαν μπροστα μια υπευθυνη δηλωση οτι 'το ταδε αντιγραφο ειναι ιδιο με αυτο που εχω στα χερια μου' κλπ, και πισω τη φωτοτυπια του cambridge, και τελος.
Αυτο, δεν ειναι εγκυρο? Δεν ισχυει?
Θελει δικηγορο? Λαθος ξερουν εκει στο Κεπ?

Θα στειλω mail στο ασεπ, αλλα θα κανουν κανα μηνα να απαντησουν, οποτε πειτε μου σας παρακαλω.


ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ TOPIC.
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΚΕΠ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ECDL H ΤΟΥ CAMBRIDGE ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ. ΘΕΛΕΙ ΠΡΩΤΑ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ. ΩΣΤΟΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΠ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ. ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΠ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΤΟΥ CAMBRIDGE Η ΤΟΥ ECDL ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΧΙ.
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΡΙΦΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΕΠ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ECDL Η ΤΟΥ CAMBRIDGE ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΚΥΡΩΘΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ (ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟ). ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ. ΑΛΛΑ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες