μεταταξη σε ανωτερη εκπαιδευτικη βαθμιδα

Γενικές πληροφορίες, υπηρεσιακά και μισθολογικά θέματα για μεταθέσεις, αμοιβαίες μεταθέσεις, μετατάξεις και αποσπάσεις υπαλλήλων.
Vassilikim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 10:25 am
Τοποθεσία: Αθηνα

μεταταξη σε ανωτερη εκπαιδευτικη βαθμιδα

Δημοσίευσηαπό Vassilikim » Δευ Δεκ 22, 2008 12:58 pm

Διαβασα οτι για να κανεις μεταταξη σε ανωτερη εκπαιδευτικη βαθμιδα πριν την 8ετια πρεπει να παρεις το πτυχιο μετα την αιτηση διορισμου
Ισχυει αυτο?
και εννοουν την αιτηση που κανουμε στον ασεπ για την προκηρυξη?ή μετα τον διορισμο?
αν εχει βρεθει καποιος σε παρομοια κατασταση και γνωριζει τον παρακαλω να με διαφωτισει

VaKaDi
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am
Τοποθεσία: Κα..........................

Re: μεταταξη σε ανωτερη εκπαιδευτικη βαθμιδα

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Τρί Δεκ 23, 2008 9:56 am

Vassilikim έγραψε:Διαβασα οτι για να κανεις μεταταξη σε ανωτερη εκπαιδευτικη βαθμιδα πριν την 8ετια πρεπει να παρεις το πτυχιο μετα την αιτηση διορισμου
Ισχυει αυτο?
και εννοουν την αιτηση που κανουμε στον ασεπ για την προκηρυξη?ή μετα τον διορισμο?
αν εχει βρεθει καποιος σε παρομοια κατασταση και γνωριζει τον παρακαλω να με διαφωτισει


Πολύ καλή ερώτηση!
Αντιγράφω απο άλλο post!
senekas έγραψε:1.Το θέμα που ρωτάς λέγεται: μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας, δηλαδή από ΥΕ σε ΔΕ, από ΔΕ σε ΤΕ ή ΠΕ κλπ.
Πρέπει απαραιτήτως να κατέχεις τον τίτλο σπουδών στην ανώτερη κατηγορία που επιθυμείς να μεταταγείς.

2.Εάν είχες τον τίτλο της ανώτερης κατηγορίας όταν διορίστηκες, πχ πτυχίο ΤΕΙ αλλά εσύ διορίστηκες ως ΔΕ πρέπει να περιμένεις 8 έτη από το διορισμό σου μέχρι να δικαιούσαι μετάταξης σε ανώτερο κλάδο, δηλαδή από ΔΕ σε ΤΕ

3.Εάν αποκτήσεις τον ανώτερο τίτλο μετά το διορισμό σου ο νόμος δεν προβλέπει περιορισμό, μόλις τον αποκτήσεις δικαιούσαι να υποβάλεις αίτηση για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο

Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας (Νόμος 3528/2007) άρθρο 70
Άρθρο 70
"Μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας
1. Μετάταξη υπαλλήλου σε κενή θέση κλάδου ανώτε−
ρης κατηγορίας του ίδιου Υπουργείου ή της ίδιας δημό−
σιας υπηρεσίας ή του ίδιου νομικού προσώπου δημοσίου
δικαίου αντίστοιχα, επιτρέπεται μετά από αίτηση του
υπαλλήλου και ύστερα από γνώμη του υπηρεσιακού
συμβουλίου του κλάδου στον οποίο μετατάσσεται.
Ο μετατασσόμενος πρέπει να κατέχει τον τίτλο σπου−
δών που απαιτείται για τον κλάδο στον οποίο μετατάσσεται.

2. Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό
σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο
υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται
να μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας
πριν από τη συμπλήρωση οκταετίας από το διορισμό
του.

3. Ο υπάλληλος μετατάσσεται με το βαθμό που κατέ−
χει. Αν ο εισαγωγικός βαθμός του κλάδου στον οποίο
μετατάσσεται είναι ανώτερος του βαθμού που κατέχει,
μετατάσσεται με τον εισαγωγικό αυτό βαθμό. Ο χρόνος
υπηρεσίας που έχει διανυθεί στο βαθμό με τον οποίο ο
υπάλληλος μετατάσσεται, θεωρείται ότι έχει διανυθεί
στο βαθμό της θέσης στην οποία μετατάσσεται, εφόσον
έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για
τον κλάδο αυτόν."

Οπότε κι εγώ συμπληρώνω


Πότε υποβάλλονται οι αιτήσεις για μετάταξη υπαλλήλων από κλάδο σε κλάδο της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας;

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του αρθ. 71 του Υ.Κ. (ν. 2683/99), οι αιτήσεις για μετάταξη υπαλλήλων από κλάδο σε κλάδο της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας υποβάλλονται στην αρμόδια υπηρεσία προσωπικού δυο (2) φορές το χρόνο, δηλαδή από 1 έως 31 Μαρτίου και από 1 έως 31 Οκτωβρίου. Η εξέταση των αιτήσεων από τα οικεία υπηρεσιακά συμβούλια γίνεται μετά το πέρας των μηνών Μαρτίου και Οκτωβρίου. [ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ]


Πότε έχει δικαίωμα μετάταξης σε ανώτερη κατηγορία υπάλληλος που όταν υπέβαλλε αίτηση στο ΑΣΕΠ για συμμετοχή του σε διαγωνισμό δεν κατείχε τίτλο Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, τον οποίο απέκτησε μετά τη διενέργεια του διαγωνισμού και πριν το διορισμό του;
Εάν ο υπάλληλος μέχρι τη λήξη προθεσμίας υποβολής αιτήσεων για τη συμμετοχή του σε διαγωνισμό, χρονικό διάστημα κατά το οποίο υποχρεούται να προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την κατάληψη της θέσης, δεν κατείχε το τυπικό προσόν της ανώτερης κατηγορίας, το οποίο απέκτησε μετά το διαγωνισμό, μπορεί αφού πρώτα διανύσει τη διετή δοκιμαστική υπηρεσία να κάνει μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας. [ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ]

ΠΗΓΗ: Υπουργείο εσωτερικών
http://www.gspa.gr/(9808219474778291)/eCPortal.asp?id=1544&nt=18&lang=1&pID=235&p2ID=1543&lang=1
Θέματα μετατάξεων


Αρά εφόσον κατά την αίτηση σου στον ΑΣΕΠ ΔΕΝ κατ είχες το πτυχίο ανώτερης βαθμίδας δεν χρειάζεται να κλείσεις 8ετία, αλλά απλά τη 2ετή διετή δοκιμαστική υπηρεσία... 8)

Vassilikim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 10:25 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Vassilikim » Τρί Δεκ 23, 2008 10:48 am

VaKaDi σε ευχαριστω πολυ !!
μου εδωσες ευχαριστα νεα :D
γιατι θα ηταν κριμα για λιγες μερες διαφορα αποκτησης πτυχιου και διορισμου μου να αναγκαστω να περιμενω 8 χρονια για την μεταταξη

VaKaDi
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am
Τοποθεσία: Κα..........................

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Τρί Δεκ 23, 2008 11:28 am

Vassilikim έγραψε:VaKaDi σε ευχαριστω πολυ !!
μου εδωσες ευχαριστα νεα :D
γιατι θα ηταν κριμα για λιγες μερες διαφορα αποκτησης πτυχιου και διορισμου μου να αναγκαστω να περιμενω 8 χρονια για την μεταταξη


Χαίρομαι που βοήθησα. 8) :D

VaKaDi
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am
Τοποθεσία: Κα..........................

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Τρί Δεκ 23, 2008 11:44 am

Επειδή κι εγώ παρά τα όσα παραθέτω παραπάνω (που ισχύουν, λόγω εγκυρότητας πηγής) διαθέτω κάποιες μικρές αμφιβολίες περί την ερμήνευση των ανωτέρω:
Πότε έχει δικαίωμα μετάταξης σε ανώτερη κατηγορία υπάλληλος που όταν υπέβαλλε αίτηση στο ΑΣΕΠ για συμμετοχή του σε διαγωνισμό δεν κατείχε τίτλο Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, τον οποίο απέκτησε μετά τη διενέργεια του διαγωνισμού και πριν το διορισμό του;
Εάν ο υπάλληλος μέχρι τη λήξη προθεσμίας υποβολής αιτήσεων για τη συμμετοχή του σε διαγωνισμό, χρονικό διάστημα κατά το οποίο υποχρεούται να προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την κατάληψη της θέσης, δεν κατείχε το τυπικό προσόν της ανώτερης κατηγορίας, το οποίο απέκτησε μετά το διαγωνισμό, μπορεί αφού πρώτα διανύσει τη διετή δοκιμαστική υπηρεσία να κάνει μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας.


Έχω χρωματίσει τα σημεία που θα μπορούσαν να τύχουν διαφορετικής ερμηνείας.
καλή θα ήταν και 1 δεύτερη γνώμη (ίσως και τρίτη, και τέταρτη :wink: ...).
Ελπίζω να είναι όπως τα ερμήνευσα (καθότι αυτοί που τα γράφουν φροντίζουν πάντα να αφήνουν "τον καρπό" της αμφιβολίας :roll: )!

Vassilikim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 10:25 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Vassilikim » Τρί Δεκ 23, 2008 3:10 pm

εχεις δικιο ,οπως το γραφουν η μια παραγραφος καταργει την αλλη
ΟΜΩΣ αν παρεις μια προκηρυξη και διαβασεις θα δεις τα παρακατω
στο κεφαλαιο Β'(υποβολη αιτησεων) γραφει
οι υποψηφιοι που υποβαλλουν αιτηση για την καλυψη θεσεων Δευτεροβαθμιας Εκπαιδευσης ......
και στο παραρτημα Δ'
τονιζεται ιδιαιτερως οτι τα κριτηρια ή οι ιδιοτητες που αναγραφονται απο τον υποψηφιο στην αιτηση συμμετοχης του στη διαδικασιοα πληρωσης των θεσεων πρεπει να υφιστανται κατα την ημερομηνια ληξεως της προθεσμιας υποβολης των αιτησεων

σε ολες τις περιπτωσεις αναφερεται στο χρονικο διαστημα των αρχικων αιτησεων

ενω οταν αναφερεται για τον διορισμο το αναφερει καπως ετσι
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ(κεφ Ε')
οι διοριζομενοι θα πρεπει να καταθεσουν κατα τον χρονο του διορισμου τους .....
σε αυτο το κεφαλαιο γραφει επισης
επισης καταθετουν υπευθ.δηλ. οτι κατα τη ληξη της προθεσμιας υποβολης της αιτησης συμμετοχης τους στην διαδικασια πληρωσης θεσεων της παρουσης προκηρυξης ....... μεχρι να διοριστεις μπορει να περασουν και 2 χρονια δηλαδη μεσα σε αυτο το μεγαλο χρονικο διαστημα λογικο ειναι να αλλαξουν τα προσοντα μας δηλ τι πρεπει να κανουμε να μην παρουμε ποτε πτυχιο αν δεν διοριστουμε πρωτα ?

Vassilikim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 10:25 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Vassilikim » Τρί Δεκ 23, 2008 3:37 pm

VaKaDi μολις ειδα οτι εισαι συναδελφος η μεταταξη μου θα ειναι σε τε πολ.μηχανικων μιας και το εχεις ψαξει το θεμα μπορεις να μου πεις σε τι υπηρεσια ειναι καλυτερα να ζητησω ( οταν ερθει εκεινη η ωρα)μεταταξη ?
κατι ειδα για δημους που λες οτι ειναι καλυτερα ισχυει?

Vassilikim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 10:25 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Vassilikim » Τρί Δεκ 23, 2008 3:37 pm

VaKaDi μολις ειδα οτι εισαι συναδελφος η μεταταξη μου θα ειναι σε τε πολ.μηχανικων μιας και το εχεις ψαξει το θεμα μπορεις να μου πεις σε τι υπηρεσια ειναι καλυτερα να ζητησω ( οταν ερθει εκεινη η ωρα)μεταταξη ?
κατι ειδα για δημους που λες οτι ειναι καλυτερα ισχυει?

Vassilikim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 10:25 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Vassilikim » Τρί Δεκ 23, 2008 3:51 pm

VaKaDi μολις ειδα οτι εισαι συναδελφος η μεταταξη μου θα ειναι σε τε πολ.μηχανικων μιας και το εχεις ψαξει το θεμα μπορεις να μου πεις σε τι υπηρεσια ειναι καλυτερα να ζητησω ( οταν ερθει εκεινη η ωρα)μεταταξη ?
κατι ειδα για δημους που λες οτι ειναι καλυτερα ισχυει?

VaKaDi
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am
Τοποθεσία: Κα..........................

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Τρί Δεκ 23, 2008 8:07 pm

Vassilikim έγραψε:VaKaDi μολις ειδα οτι εισαι συναδελφος η μεταταξη μου θα ειναι σε τε πολ.μηχανικων μιας και το εχεις ψαξει το θεμα μπορεις να μου πεις σε τι υπηρεσια ειναι καλυτερα να ζητησω ( οταν ερθει εκεινη η ωρα)μεταταξη ?
κατι ειδα για δημους που λες οτι ειναι καλυτερα ισχυει?


Μισθολογικά γενικά καλύτερα είναι σε Δήμο απο ότι σε Νομαρχία αλλά θα είναι δύσκολο να φύγεις απο Δήμο... Εγώ είμαι σε περιφέρεια και με μία νέα αύξηση σε ένα επίδομα που παίρναμε (θα γίνει 510? έως το ... 2012) θα είμαστε "προνομιούχοι"! Νομίζω θα υπάρξει κύμα μετατάξεων προς τις περιφέρειες!
Η καλύτερη υπηρεσία (αυτό ισχύει για όλους τους δημ. υπάλληλους) είναι όσες υπάγονται στο Υπ. Οικονομικών... πχ η Κτηματική υπηρεσία απο άποψη αποδοχών είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ...
Απο εκεί κ πέρα για μηχανικούς γενικά θα συνιστούσα λόγω ειδικότητας ΟΧΙ σε δήμο. Προτίμησε Νομαρχίες, Περιφέρειες ή κάποια άλλη υπηρεσία (κι αυτό για να παίρνεις εκτός έδρας που δεν θα μπορούσες να πάρεις σε δήμο)... Οπότε στην περίπτωση σου τελευταία επιλογή οι Δήμοι.

Vassilikim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 10:25 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Vassilikim » Τρί Δεκ 23, 2008 8:51 pm

σε ευχαριστω και παλι!!

VaKaDi
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am
Τοποθεσία: Κα..........................

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Τρί Δεκ 23, 2008 8:54 pm

Vassilikim έγραψε:σε ευχαριστω και παλι!!


Παρακαλώ. 8)
Καλά ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!

ANGEL_DREAM
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 9:56 pm

Δημοσίευσηαπό ANGEL_DREAM » Τετ Δεκ 24, 2008 3:01 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ, ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ή ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ? ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΚΤΗ
ΕΙΜΑΙ ΔΕ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΕ.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Πέμ Δεκ 25, 2008 3:11 pm

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ,,,ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΟΡΤΑΖΟΥΣΕΣ ,,ΚΑΘΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,,,,,,,,,,,ANGEL_DREAM,,,,,,,,,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΤΡΑΕΙ,,


Επιστροφή σε “ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης