ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ!

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
rakoonelius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 2:40 am

ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ!

Δημοσίευσηαπό rakoonelius » Τρί Νοέμ 25, 2008 12:39 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ...ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΕΠ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΣΑ Η ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ. ΤΑ 181, 182 ΚΑΙ 183 ΕΝΝΟΟΥΣΑΝ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ, ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ECDL ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ, ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ? ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΓΕΝΙΚΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

panagiotis k.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2007 3:31 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ!

Δημοσίευσηαπό panagiotis k. » Τρί Νοέμ 25, 2008 12:45 pm

Καταρχήν μην αγχώνεσαι. Σε ποιά προκύρηξη θέλεις να κάνεις τα χαρτιά σου και ως τι (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ,).

rakoonelius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 2:40 am

Δημοσίευσηαπό rakoonelius » Τρί Νοέμ 25, 2008 12:49 pm

ΣΤΗΝ 9Κ/2008 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΩΣ ΔΕ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ! ΕΚΤΟΣ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ ?!

panagiotis k.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2007 3:31 pm

Δημοσίευσηαπό panagiotis k. » Τρί Νοέμ 25, 2008 12:55 pm

1) θα συμπληρώσεις το έντυπο 183 και το 021. (τα οποία μπορείς να κατεβάσεις από το site του ΑΣΕΠ).

panagiotis k.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2007 3:31 pm

Δημοσίευσηαπό panagiotis k. » Τρί Νοέμ 25, 2008 1:06 pm

2) Όσον αφορά το ecdl, διάβασε αυτό:
Σε περίπτωση που ο υποψήφιος έχει ολοκληρώσει με επιτυχία τις εξετάσεις στις οριζόμενες από την προκήρυξη ενότητες αλλά το σχετικό πιστοποιητικό δεν έχει ακόμη εκδοθεί , μπορεί να γίνει αποδεκτή σχετική περί τούτου βεβαίωση του κατά τα ανωτέρω πιστοποιημένου φορέα έκδοσης αυτού. Ο υποψήφιος, όμως,εφόσον, είναι διοριστέος πρέπει να προσκομίσει το πιστοποιητικό στο φορέα που διορίζεται.
Λοιπά παραστατικά (βεβαιώσεις εξεταστικών κέντρων, κάρτες δεξιοτήτων κλπ) δεν γίνονται δεκτά. (σελ. 16189).

Αυτό που σου συνιστώ είναι να διαβάσεις πολύ καλά την προκύρηξη και να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στους κωδικούς (π.χ εντοπιότητας, ecdl...)

Άν χρειάζεσαι κάτι άλλο ενημέρωσε με. :lol:

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Τρί Νοέμ 25, 2008 3:13 pm

panagiotis k. έγραψε:2) Όσον αφορά το ecdl, διάβασε αυτό:
Σε περίπτωση που ο υποψήφιος έχει ολοκληρώσει με επιτυχία τις εξετάσεις στις οριζόμενες από την προκήρυξη ενότητες αλλά το σχετικό πιστοποιητικό δεν έχει ακόμη εκδοθεί , μπορεί να γίνει αποδεκτή σχετική περί τούτου βεβαίωση του κατά τα ανωτέρω πιστοποιημένου φορέα έκδοσης αυτού. Ο υποψήφιος, όμως,εφόσον, είναι διοριστέος πρέπει να προσκομίσει το πιστοποιητικό στο φορέα που διορίζεται.
Λοιπά παραστατικά (βεβαιώσεις εξεταστικών κέντρων, κάρτες δεξιοτήτων κλπ) δεν γίνονται δεκτά. (σελ. 16189).

Αυτό που σου συνιστώ είναι να διαβάσεις πολύ καλά την προκύρηξη και να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στους κωδικούς (π.χ εντοπιότητας, ecdl...)

Άν χρειάζεσαι κάτι άλλο ενημέρωσε με. :lol:


Τέλειος ο panagiotis k. Να συμπληρώσω κάτι ελάχιστο, για να πάρεις λοιπόν αυτή τη βεβαίωση ότι έχεις ολοκληρώσει τις ενότητες με επιτυχία, εφόσον δεν έχει εκδοθεί το πιστοποιητικό ακόμη θα πας σε ένα οποιοδήποτε εξεταστικό κέντρο ecdl και θα ζητήσεις να σου δώσουν βεβαίωση επιτυχίας. Προσοχή:η βεβαίωση αυτή ΔΕ ΘΑ είναι του εξεταστικού κέντρου αλλά της ecdl Hellas αλλά απλά η αίτηση θα γίνει στο εξεταστικό κέντρο ecdl. Τη βεβαίωση θα την παραλάβεις εντός 2 εργασίμων ημερών από το εξεταστικό κέντρο που υπέβαλες την αίτηση και κοστίζει 20 ευρώ και έχει διάρκεια ισχύος 1 μήνα. ,Ταυτόχρονα κάνε στο εξεταστικό κέντρο και αίτηση για έκδοση και του πιστοποιητικού.
Το γεγονός ότι έχει ισχύ για ένα μήνα δε σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα με το ΑΣΕΠ αρκεί όταν την καταθέσεις τη βεβαίωση να μην έχει αυτή λήξει.

rakoonelius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 2:40 am

Δημοσίευσηαπό rakoonelius » Τετ Νοέμ 26, 2008 4:52 pm

20? για ισχύ 1 μήνα? Ποοπο κλέψιμο! Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα ξαναρωτήσω.

rakoonelius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 2:40 am

Δημοσίευσηαπό rakoonelius » Πέμ Νοέμ 27, 2008 9:31 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ! ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΛΕΕΙ:
ΚΩΔ. 99: Οι υποψήφιοι προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία, πρέπει απαραιτήτως να δηλώσουν
με τον κωδικό 99 στη θέση του εντύπου της αίτησης όπου αναφέρονται τα ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ότι δεν
έχουν διορισθεί με τις διατάξεις του ν. 2190/1994 ή ότι έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορι−
σμού τους μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων (παρ. 5, άρθρου 10 ν. 2839/2000). Η πα−
ράλειψη της αναγραφής του κωδικού αυτού στην αίτηση, συνεπάγεται τον αποκλεισμό του υποψηφίου από
την περαιτέρω διαδικασία.

ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ? ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ 2010 ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΣΕΠ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ.

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Πέμ Νοέμ 27, 2008 9:33 am

rakoonelius έγραψε:20? για ισχύ 1 μήνα? Ποοπο κλέψιμο! Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα ξαναρωτήσω.


Κλέψιμο δε λες τίποτα αλλά ποντάρουν στο ό,τι το βιάζεσαι και εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις μέχρι να βγει το πιστοποιητικό αλλά έως τότε θα έχεις χάσει την προθεσμία. Εκμεταλλεύονται την ανάγκη μας και την ανελαστικότητα του ΑΣΕΠ. Θα μπορούσαν κάλλιστα να ζητούν απο το ΑΣΕΠ μόνο υπεύθυνη δήλωση εάν έχεις επιτύχει και δεν έχει εκδοθεί το πιστοποιητικό και με υποχρέωση να το προσκομίσεις στο φορέα κατά την ορκομωσία σου αλλά βλέπεις:
ο σκοπός είναι να παίρνουνε από τους πολλούς-όλους εμάς τους υποψηφίους- και να τα δίνουνε στους λίγους -ecdlατζήδες,vellumατζήδες, toeicατζήδες κλπ δικαιούχους :x

rakoonelius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 2:40 am

Δημοσίευσηαπό rakoonelius » Πέμ Νοέμ 27, 2008 10:06 am

ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ (ΣΑΣ ΕΧΩ ΖΑΛΙΣΕΙ! ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...ΧΑΧΑΑΧΑΧΑ). ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΦΑΚΕΛΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ. ΓΡΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΩ ΓΡΑΜΜΑ Ή ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΣΕΠ?

VaKaDi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Πέμ Νοέμ 27, 2008 10:09 am

rakoonelius έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ! ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΛΕΕΙ:
ΚΩΔ. 99: Οι υποψήφιοι προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία, πρέπει απαραιτήτως να δηλώσουν
με τον κωδικό 99 στη θέση του εντύπου της αίτησης όπου αναφέρονται τα ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ότι δεν
έχουν διορισθεί με τις διατάξεις του ν. 2190/1994 ή ότι έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορι−
σμού τους μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων (παρ. 5, άρθρου 10 ν. 2839/2000). Η πα−
ράλειψη της αναγραφής του κωδικού αυτού στην αίτηση, συνεπάγεται τον αποκλεισμό του υποψηφίου από
την περαιτέρω διαδικασία.

ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ? ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ 2010 ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΣΕΠ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ.


1)Θα δηλώσεις στα πρόσθετα προσόντα τον κωδικό 99 (επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης για το ότι διάβασες παραπάνω. Είναι τυπικό αλλά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να το δηλώσεις!

ΚΩΔ. 99: Οι υποψήφιοι προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία, πρέπει απαραιτήτως να δηλώσουν με τον κωδικό 99 στη θέση του εντύπου της αίτησης όπου αναφέρονται τα ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ότι δεν έχουν διορισθεί με τις διατάξεις του ν. 2190/1994 ή ότι έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων (παρ. 5, άρθρου 10 ν. 2839/2000).


2)Το λέει ξεκάθαρα. Αν διοριστείς κάπου για 5 χρόνια δεν μπορείς να συμμετέχεις σε προκήρυξη. Μετά 5 ετών διορισμένος μπορείς να ξανακάνεις χαρτιά στον ΑΣΕΠ.
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ: μπορείς να κάνεις χαρτιά όσες φορές θέλεις για όπου θέλεις εφόσον δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος!!! Αν είσαι (ή γίνεις) δημόσιος υπάλληλος 5 χρόνια ΜΕΤΑ το διορισμό σου μπορείς να συμμετέχεις σε προκηρύξεις.
Δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος αν κάνεις χαρτιά σε προκηρύξεις παρά μόνο ΑΝ & ΟΤΑΝ διοριστείς! Διορισμός= πιάσεις δουλειά ως δημόσιος υπάλληλος.

panagiotis k.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2007 3:31 pm

Δημοσίευσηαπό panagiotis k. » Πέμ Νοέμ 27, 2008 11:30 am

rakoonelius έγραψε:ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ (ΣΑΣ ΕΧΩ ΖΑΛΙΣΕΙ! ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...ΧΑΧΑΑΧΑΧΑ). ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΦΑΚΕΛΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ. ΓΡΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΩ ΓΡΑΜΜΑ Ή ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΣΕΠ?


Ναι. Συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και τα στοιχεία του ΑΣΕΠ.
Η συμβουλή που θα σου δώσω είναι να βγάλεις αντίγραφο της αίτησης και να συρράψεις την απόδειξη του ταχυδρομείου, για να έχεις κι εσύ ένα αποδεικτικό στα χέρια σου για οτιδήποτε προκύψει και τέλος ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! :wink:

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Πέμ Νοέμ 27, 2008 1:05 pm

VaKaDi έγραψε:
rakoonelius έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ! ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΛΕΕΙ:
ΚΩΔ. 99: Οι υποψήφιοι προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία, πρέπει απαραιτήτως να δηλώσουν
με τον κωδικό 99 στη θέση του εντύπου της αίτησης όπου αναφέρονται τα ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ότι δεν
έχουν διορισθεί με τις διατάξεις του ν. 2190/1994 ή ότι έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορι−
σμού τους μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων (παρ. 5, άρθρου 10 ν. 2839/2000). Η πα−
ράλειψη της αναγραφής του κωδικού αυτού στην αίτηση, συνεπάγεται τον αποκλεισμό του υποψηφίου από
την περαιτέρω διαδικασία.

ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ? ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ 2010 ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΣΕΠ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ.


1)Θα δηλώσεις στα πρόσθετα προσόντα τον κωδικό 99 (επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης για το ότι διάβασες παραπάνω. Είναι τυπικό αλλά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να το δηλώσεις!

ΚΩΔ. 99: Οι υποψήφιοι προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία, πρέπει απαραιτήτως να δηλώσουν με τον κωδικό 99 στη θέση του εντύπου της αίτησης όπου αναφέρονται τα ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ότι δεν έχουν διορισθεί με τις διατάξεις του ν. 2190/1994 ή ότι έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων (παρ. 5, άρθρου 10 ν. 2839/2000).


2)Το λέει ξεκάθαρα. Αν διοριστείς κάπου για 5 χρόνια δεν μπορείς να συμμετέχεις σε προκήρυξη. Μετά 5 ετών διορισμένος μπορείς να ξανακάνεις χαρτιά στον ΑΣΕΠ.
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ: μπορείς να κάνεις χαρτιά όσες φορές θέλεις για όπου θέλεις εφόσον δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος!!! Αν είσαι (ή γίνεις) δημόσιος υπάλληλος 5 χρόνια ΜΕΤΑ το διορισμό σου μπορείς να συμμετέχεις σε προκηρύξεις.
Δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος αν κάνεις χαρτιά σε προκηρύξεις παρά μόνο ΑΝ & ΟΤΑΝ διοριστείς! Διορισμός= πιάσεις δουλειά ως δημόσιος υπάλληλος.


Προσοχή, επειδή ο/η rakoonelius -αν κατάλαβα καλά-εμπλέκει το θέμα διορισμού ως εκπαιδευτικός και διορισμού στο δημόσιο με σειρά προτεραιότητας ή γραπτό. Μίλησα με ΑΣΕΠ πριν λίγο και με διαβεβαίωσαν ότι:
1. ΑΝ κάποιος διοριστεί ως ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΜΕΣΩ γραπτού διαγωνισμού ΔΕΝ έχει κανένα κώλυμα και την επόμενη μέρα του διορισμού του να υποβάλει αίτηση για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας ή γραπτό, θα σημειώσει κανονικά τον κωδικό 99, ότι δηλαδή δεν έχει διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ καθώς ο διαγωνισμός των εκπαιδευτικών είναι άλλου τύπου και δε θεωρείται κώλυμα
2. Αν κάποιος είναι διορισμένος στο δημόσιο ως υπάλληλος με διαγωνισμό ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας ή γραπτό μπορεί οποτεδήποτε χωρίς κώλυμα 99-πενταετίας- να συμμετάσχει και να διοριστεί μέσω γραπτού διαγωνισμού εκπαιδευτικών. Σε αυτή την περίπτωση ούτως ή άλλως δεν υπάρχει ο κωδικός 99 στις προκηρύξεις των εκπαιδευτικών

takith
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 27, 2008 7:35 pm

Δημοσίευσηαπό takith » Πέμ Νοέμ 27, 2008 9:33 pm

kserei kaneis an sthn sygekrimeni prokurhksi mporeis na laveis meros an exeis ptyxio mathimatikwn?

rakoonelius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 2:40 am

Δημοσίευσηαπό rakoonelius » Παρ Νοέμ 28, 2008 11:07 am

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.
ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ CPE ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ :
ΘΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ?
ΕΠΙΣΗΣ, ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ 021, ΖΗΤΑΕΙ ΚΩΔΙΚΟ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΣΕΠ. ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΕΝΟ? ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΤΟ ΣΥΡΡΑΠΤΩ Ή ΤΟ ΒΑΖΩ ΑΠΛΑ ΜΕΣΑ? ΤΕΛΟΣ, ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ : ...../.....Κ/20... ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΓΡΑΦΩ 9Κ/2008, ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΠΙΟ ΠΡΙΝ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες