ΝΕΑ STAGE για 5.361 άτομα. Τι γνωρίζετε;

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
kirdou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2008 3:21 pm

Δημοσίευσηαπό kirdou » Παρ Νοέμ 28, 2008 6:20 pm

Αυτο το συστημα ισχυει και για μακροχρονια ανεργους;

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Παρ Νοέμ 28, 2008 6:47 pm

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ,,,,,,,,,,,,,28/11/2008 ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ 29/11/2008 ΠΑΣ ΣΕ ΣΤΕΙΤΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΦΟΡΑ ΚΙΟΛΑΣ,,,,ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ(ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ),,ΑΝ ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΙΟ,,Η ΚΟΙΝΩΣ ΜΠΑΡΜΠΑ ,ΕΕΕΕ ΒΑΛΤΟΝ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ,,,ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Δευ Δεκ 01, 2008 3:05 pm

XAI έγραψε:ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ,,,,,,,,,,,,,28/11/2008 ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ 29/11/2008 ΠΑΣ ΣΕ ΣΤΕΙΤΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΦΟΡΑ ΚΙΟΛΑΣ,,,,ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ(ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ),,ΑΝ ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΙΟ,,Η ΚΟΙΝΩΣ ΜΠΑΡΜΠΑ ,ΕΕΕΕ ΒΑΛΤΟΝ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ,,,ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ



Πολύ αξιοκρατικά τα παρουσιάζεις να είναι..!! :P Μάλιστα, δηλαδή είναι αυτό που λέμε, κοινώς, Ελλάς=ΜΕΣΟΝ :lol: :lol: :lol:

Καλή τύχη, σε μας που δεν έχουμε!!! :)

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Δευ Δεκ 01, 2008 3:44 pm

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΟΥ ΑΝ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ,,ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΩ ΣΧΟΛΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ,,,,,,,,,ΟΥΤΕ ΝΑ ΒΟΛΕΨΩ ΘΕΛΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΤΟΜΟ,,,ΟΥΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ,,,,ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΑΑΑ,,,,,,,,ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ(ΟΣ)ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ,,,,,(ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑ)ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΑΥΤΩΝ(ΜΟΡΦΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ,,,ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ,,,,,,,,ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΑΥΡΟ ΧΙΟΝΙ,,,ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΟΥΜΕ ΑΥΤΟ,,,,,,ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ, ΟΛΟΙ ΒΡΙΖΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΕΣΟΝ ΠΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ,ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΧ,ΛΕΩ ΕΓΩ,,,,,,,,,ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,,,,,,,,,,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΣΕ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΠΕΣΤΟΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ,,,ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ,,,ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ Η ΕΚΕΙΝΟ Η ΤΟ ΑΛΛΟ,,,ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΜΕΣΟΝ,,,, Η ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΣΥ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΗΣΟΥΝΑ,,ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ,,,ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΘΑΡΡΟΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ,,,,,,,,,,,,ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ,,ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ,,,ΕΔΩ Ο ΚΟΥΒΑΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΚΟΥΠΑ ΧΤΕΝΙΖΕΤΑΙ,,,,,,,ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ,,( ΕΡΜΗΝΕΨΕ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΣΥ ΑΝ ΘΕΣ)ΕΔΩ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΨΑΧΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΜΕΣΟΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΗΡΩΕΣ,,ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ,ΜΟΡΦΩΘΗΚΑΝ,ΕΧΑΣΑΝ ΩΡΕΣ,ΕΧΑΣΑΝ ΛΕΦΤΑ ,ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ ΣΤΕΙΤΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ,,,ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ,,,ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ,,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ,,ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΟΙΟ ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΣΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ,ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ,,,,,,,,,,,,ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ

gorgo77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 11:02 am

Δημοσίευσηαπό gorgo77 » Δευ Δεκ 01, 2008 6:51 pm

μπραβο σου φιλε μου.σε αυτο το σημειο εχουμε φτασει.

οσο και να μην θελετε καποιοι να το καταλαβετε(γιατι δεν μπορειτε)υπαρχουν καποιοι οι οποιοι δεν μπαινουν στην διαδικασια της κλεψιας.

δεν μπαινουν δεν μπαινουν δεν μπαινουν.

το ξερω οτι θα γελασετε ειρωνικα θα κοροιδεψετε.
λογικο ειναι.
χειροτερη φαρα απο τον νεοελληνα δεν υπαρχει στον κοσμο.

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Δευ Δεκ 01, 2008 11:38 pm

XAI, συγγνώμη αν το θεώρησες ειρωνεία το σχόλιό μου, αλλά δεν ήταν... :( Δεν συνηθίζω να ειρωνεύομαι.

Συμφωνώ ότι ο καθένας λίγο πολύ έχει κάποιο μέσον, αλλά και γω είμαι από τα άτομα που ποτέ δεν χρησιμοποίησα τίποτα για να φτάσω εδώ που έφτασα. Το αν θα χρησιμοποιήσω ποτέ αυτό δεν το ξέρω, αν φτάσω δλδ στο σημείο που να το χρειαστώ. Για τα stage, ναι, δεν έχω μέσον -κακό είναι να λέμε την αλήθεια;-.

Τεσπα, αν με επιλέξουν καλώς, αν πάλι όχι, τι να κάνουμε, θα υπάρξουν κι άλλες ευκαιρίες, θέλω να πιστεύω...


Αυτά είχα να πω και συγγνώμη που θεώρησες ότι σε ειρωνεύομαι. :(

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Τρί Δεκ 02, 2008 12:34 am

(γιατι δεν μπορειτε) ΤΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΓΡΑΨΩ ΘΑ ΣΕ ΕΓΡΑΦΑ,,,,,,,,,,,,,,ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΑ 10 ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ,,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΚΑΙ νεοελληνες μηπως δεν εχεις διαβασει ιστορια η με περνας για μαλακα,,,μαλλον εσυ και μερικοι αλλοι εισθαι σε κοσμο μαγικο,,,,,,,,ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΦΑΓΕΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΦΑΓΑ ,,,ΔΗΛ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΝΑ ΠΑΣ(ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΣΥ) ΜΕ ΑΛΛΗ ΠΛΑΓΙΑ ΟΔΟ Η ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ,,,,,,,,,,,,,,ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΙΛΑΩ,,,,,,,,,,,, ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΑ ΕΓΩ,,,ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΓΩ ΕΠΕΣΑ ΑΝΑΠΟΔΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΛΘΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ,,,,,,,,,ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ,,,ΞΥΠΝΑ ΜΗΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ,, Scully_κακό είναι να λέμε την αλήθεια;ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΤΟΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ,,,ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,,,,,,,αν με επιλέξουν καλώς,ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ,ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ,ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ,ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ,,,ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ,ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ,ΙΔΑΝΙΚΑ ,ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ,ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ,,,ΤΕΣΠΑ,ΤΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΚΟΣ, ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ,ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ,... ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ?

gv_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τρί Σεπ 23, 2008 12:58 am

Δημοσίευσηαπό gv_ » Τρί Δεκ 09, 2008 12:36 am

Πήγα στον οαεδ,και τούς ενημέρωσα ότι ενδιαφέρομαι για τα stege,τι πρέπει να κάνω.
Μού είπαν ότι ακόμη δεν τούς έχει έρθει τίποτε.
Πώς γίνεται αυτό?αφού έχει βγει φεκ. :roll:

perdika
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 5:48 pm

Δημοσίευσηαπό perdika » Τρί Δεκ 09, 2008 1:48 am

Πήρε κανείς κάποια θέση από αυτές τις 5.300-τόσες θέσεις stage? Γνωρίζει κανείς κάποιον που να υπέγραψε σύμβαση για stage (ή να ανανέωσε) οπουδήποτε στην Ελλάδα τις τελευταίες 10-15 μέρες?? Πότε θα ξεκινήσουν τελικά τα καινούρια "προεκλογικά" stage? (Μην ασχολείστε και μη παίρνετε σοβαρά τη πληροφόρηση του οαεδ είναι σπατάλη χρόνου -να μη πω παραπλάνηση- κατά τη γνώμη μου).

robot
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 24, 2007 4:55 pm

Δημοσίευσηαπό robot » Τρί Δεκ 09, 2008 10:39 pm

Για αρχες Ιανουαριου το βλεπω να ερχονται οι συμβασεις στις κατα τοπους Υπηρεσιες. Ελπιζω να μην επιβαιβεωθω και να ερθουν νωριτερα βεβαια..

Angelina Antoniou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 4:03 pm

Δημοσίευσηαπό Angelina Antoniou » Παρ Δεκ 12, 2008 5:34 pm

Γράφτηκα πριν μερικούς μήνες στον οαεδ και συμπλήρωσα κι εγώ το δελτίο εξατομ. ή όπως το λένε αυτό τέλος πάντων και είπα ότι με ενδιαφέρει το stage και τα σεμινάρια του οαεδ. Μου λέει ο φοβερός σύμβουλος: για σεμινάρια και stage πάρτε αυτά τα τηλ για να μάθετε, και μου δωσε ένα χαρτάκι με κάτι κωλοτηλέφωνα που δεν τα πιάνεις ποτέ γιατί είτε μιλάνε είτε βαριούνται οι φοβεροί υπάλληλοι και δεν τα σηκώνουν ποτέ. Αφού προσπαθούσα απεγνωσμένα και αφού βρήκα και κάτι άλλα τηλέφωνα (μέσω ίντερνετ) κι ο ένας με παρέπεμπε στον άλλον, κι αφού μα την παναγία δηλαδή, πέρασαν 2 μήνες να προσπαθώ να βγάλω άκρη, πέτυχα μία κυρία σε κάποιο από όλα αυτά τα τηλέφωνα (από τις σπάνιες περιπτώσεις που η κυρία και υπεύθυνη ήταν και ήξερε και τη δουλειά της) και μου λέει: για σεμινάρια είναι υποχρεωμένος ο σύμβουλος να σας ενημερώσει κι αν δεν το κάνει, ξαναπάρτε με να δω τι συμβαίνει και να επιληφθώ, και για τα stage απλώς αρκεί να είστε άνεργη και κάποια στιγμή ίσως επιλεγείτε. Ρώτησα κι εγώ η αφελής: με ποιο κριτήριο επιλέγονται οι υποψήφιοι; Μα φτάνει που είστε άνεργη μου λέει και δεν παίζει ρόλο πόσο καιρό είστε άνεργη. Φυσικά και στις δύο περιπτώσεις, εφόσον το μοναδικό κριτήριο είναι η ανεργία, όλοι καταλαβαίνουμε ότι αν έχεις κάποιον γνωστό να σε "σπρώξει" το σύστημα σε επιλέγει. Κι όσον αφορά λοιπόν στο σεμινάριο, ξαναπήγα στον οαεδ και είπα σε μία άλλη σύμβουλο που βρήκα εκεί (το σαΐνι έλειπε): μα γιατί μου είπατε να πάρω αυτά τα τηλ για να μάθω, ενώ είστε υποχρεωμένοι εσείς να με ενημερώνετε; Και η απάντηση: εμείς αποκλείεται, εδώ έχουμε τη λίστα με τα σεμινάρια, ορίστε δείτε και μόνη σας. Κι ανοίγω βρε παιδιά και βλέπω τη λίστα κι είχαν όλα λήξει ένα μήνα πριν. Δηλαδή αν ο υπάλληλος μου είχε πει την αλήθεια (γιατί τι τον νοιάζει που εγώ χαλάω τις σόλες μου ψάχνοντας για δουλειά - έστω κι αυτή), ίσως κάτι να είχα προλάβει. Και για να καταλήξω με τα stage, θα ήθελα λοιπόν να πω ότι η προσωπική μου άποψη είναι ότι απλώς πρέπει σ'αυτή τη χώρα (ίσως και σε κάποιες άλλες αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει στην παρούσα γιατί στην Ελλάδα ζω) πρέπει να είσαι συγγενής και γνωστός με κάποιον πολιτικό ή να έχεις ρίξει αφισσοκολήσεις με τις ώρες, αλλιώς μια ζωή θα περιμένεις να σε "επιλέξει το σύστημα". Και τελειώνοντας να απαντήσω στην κοπέλα που προτείνει να μείνουμε μακριά από το stage. Ναι, συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό δεν είναι λύση. Πολύ θα ήθελα να μην ασχολούμαι με κάτι τόσο ευτελές, αλλά όταν κάποιος που έχει δουλέψει απλώς σε stage παίρνει μόρια με το τσουβάλι... και να σου οι προσαυξήσεις και να σου τα 50%, ενώ κάποιοι άλλοι προσπαθούν κάτι αιώνες στον ιδιωτικό τομέα αλλά είναι λες και δουλεύουν λιγότερο και παίρνουν λιγότερα μόρια. Επίσης, την επόμενη φορά που θα προτείνεις σε κάποιον να μείνει μακριά από τα stage, σκέψου ότι ο νόμος λέει ότι όσοι δουλεύουν σε stage η σύμβαση δεν πρέπει να ξεπερνάει το 18μηνο, κι αυτό γιατί ο σκοπός δεν είναι να βολευτεί μόνιμα κάποιος σε μία θέση, αλλά να μπορέσουν όλοι οι άνεργοι αν είναι δυνατόν να περάσουν από ένα 18μηνο από το δημόσιο κι έτσι να αποκτήσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι άνεργοι εργασιακή εμπειρία. Ναι, δεν είναι οργανική θέση, πρόγραμμα εργασιακής εμπειρίας είναι. Πώς θα γίνει αυτό όμως, πώς δηλαδή θα αποκτήσουμε κι εμείς εμπειρία, όταν κάποιοι π.χ. εσύ, δουλεύουν 4 χρόνια κι άλλους δεν τους επιλέγει το σύστημα ποτέ; Αν σε κάποιον δεν αρέσει το stage, ας φύγει μήπως μπούμε κι εμείς που θέλουμε. Επίσης, όταν είναι κανείς άνεργος, προτιμά έστω κι αυτή τη λύση, από το να κάθεται. Αυτά, κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Ευχαριστώ.

nama
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2008 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό nama » Παρ Δεκ 12, 2008 7:58 pm

παιδια μη το κουραζουμε...
ρώτησα κι εγω σημερα μια υπαλληλο για τα stage και η απαντηση ηταν:
''χρειαζεσαι μεσον, εμεις δε γνωριζουμε τιποτα, βρισκονται ολα στα κεντρικα και εκει γινεται η επιλογη!''
απλα τα πραγματα!!!

katerina_dr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2008 4:30 pm

Δημοσίευσηαπό katerina_dr » Παρ Δεκ 26, 2008 10:49 pm

paidia den mporo na bro to fek. exei kaneis link?

frou-frou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 11:32 am

Δημοσίευσηαπό frou-frou » Σάβ Ιαν 24, 2009 1:51 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ STAGE ΤΩΝ 5.361 ΘΕΣΕΩΝ, ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ? ΈΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΟΡΕΑ ΈΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ STAGE?

cartoon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Ιαν 06, 2009 4:15 pm

Δημοσίευσηαπό cartoon » Κυρ Ιαν 25, 2009 3:46 pm

Frou-frou καλησπερα!Μποριες σε παρακαλω να μου πεις αν ενδιαφερεσαι για τα stage στις βιβλιοθηκες?


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες