Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
aggeliki29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 10, 2017 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό aggeliki29 » Δευ Φεβ 13, 2017 11:15 pm

mitsakiiiii έγραψε:
MATILDA έγραψε:Είμαι υπέρ της εντοπιότητας αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας τα Γιαννιτσά και η Έδεσσα όπου βρίσκονται οι θέσεις είναι 1 και 1,5 ώρες αντίστοιχα από Θεσσαλονίκη!!!!


Με βάση τον νόμο όμως ο νομός Πέλλας συνορεύει με χώρα μη ευρωπαϊκής ένωσης, είναι παραμεθόριος περιοχή και οφείλει να έχει εντοπιότητα. Και ο νομός Σερρών είναι 1 ώρα από τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν ασχολήθηκε κανένας. Επειδή τυγχάνει να είμαι από παραμεθόριο περιοχή και έχω ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου, το παραμεθόριο η μη δεν κρίνεται με βάση την απόσταση από τη Θεσσαλονίκη


Για τα γιαννενα γιατι δεν ισχυει το ιδιο;

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Τρί Φεβ 14, 2017 11:35 am

aggeliki29 έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:
MATILDA έγραψε:Είμαι υπέρ της εντοπιότητας αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας τα Γιαννιτσά και η Έδεσσα όπου βρίσκονται οι θέσεις είναι 1 και 1,5 ώρες αντίστοιχα από Θεσσαλονίκη!!!!


Με βάση τον νόμο όμως ο νομός Πέλλας συνορεύει με χώρα μη ευρωπαϊκής ένωσης, είναι παραμεθόριος περιοχή και οφείλει να έχει εντοπιότητα. Και ο νομός Σερρών είναι 1 ώρα από τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν ασχολήθηκε κανένας. Επειδή τυγχάνει να είμαι από παραμεθόριο περιοχή και έχω ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου, το παραμεθόριο η μη δεν κρίνεται με βάση την απόσταση από τη Θεσσαλονίκη


Για τα γιαννενα γιατι δεν ισχυει το ιδιο;


Δεν ξέρω γιατί δεν είναι τα Γιάννενα στις παραμεθόριες περιοχές, προφανώς πέρα από τα σύνορα ίσως είναι και άλλα κριτήρια ένταξης ενός νομού στον νόμο παραμεθόριου. Εξάλλου η εντοπιότητα θα καταργηθεί για τις περισσότερες περιοχές πλην των νησιών. Επιπλέον, παρότι γεννήθηκα σε νομό με εντοπιότητα δεν μπορώ να κάνω χρήση αυτής γιατί διαμένω σε άλλη πόλη, αλλά παρόλα αυτά συμφωνώ με την εντοπιότητα. Τέλος, όσον αφορά την ανεργία που έχει φτάσει κόκκινο το έχουμε καταλάβει για αυτό και προσπαθούν να δώσουν και καλά "ίσες ευκαιρίες" στα πτυχία. Την επόμενη φορά και οι νομικοί όμως θα διεκδικήσουμε την εισαγωγή μας στο Υπουργείο Παιδείας για ίσες ευκαιρίες. Εάν θέλετε να δώσετε ίσες ευκαιρίες να δώσετε εξετάσεις σε μαθήματα νομικής για να αποδείξετε τη συνάφεια του πτυχίου σας και τις νομικέ σας γνώσεις.Και εγώ απλά τη γνώμη μου είπα ότι διαφωνώ με την προκήρυξη να μπούνε όλα τα πτυχία, αλλά τώρα θα πέσουν να με φάνε. Άρα ο καθένας από το η δική του σκοπιά τα βλέπει και τα δικά του συμφέροντα εξυπηρετεί!!

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τρί Φεβ 14, 2017 12:27 pm

mitsakiiiii έγραψε:
aggeliki29 έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:
Με βάση τον νόμο όμως ο νομός Πέλλας συνορεύει με χώρα μη ευρωπαϊκής ένωσης, είναι παραμεθόριος περιοχή και οφείλει να έχει εντοπιότητα. Και ο νομός Σερρών είναι 1 ώρα από τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν ασχολήθηκε κανένας. Επειδή τυγχάνει να είμαι από παραμεθόριο περιοχή και έχω ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου, το παραμεθόριο η μη δεν κρίνεται με βάση την απόσταση από τη Θεσσαλονίκη


Για τα γιαννενα γιατι δεν ισχυει το ιδιο;


Δεν ξέρω γιατί δεν είναι τα Γιάννενα στις παραμεθόριες περιοχές, προφανώς πέρα από τα σύνορα ίσως είναι και άλλα κριτήρια ένταξης ενός νομού στον νόμο παραμεθόριου. Εξάλλου η εντοπιότητα θα καταργηθεί για τις περισσότερες περιοχές πλην των νησιών. Επιπλέον, παρότι γεννήθηκα σε νομό με εντοπιότητα δεν μπορώ να κάνω χρήση αυτής γιατί διαμένω σε άλλη πόλη, αλλά παρόλα αυτά συμφωνώ με την εντοπιότητα. Τέλος, όσον αφορά την ανεργία που έχει φτάσει κόκκινο το έχουμε καταλάβει για αυτό και προσπαθούν να δώσουν και καλά "ίσες ευκαιρίες" στα πτυχία. Την επόμενη φορά και οι νομικοί όμως θα διεκδικήσουμε την εισαγωγή μας στο Υπουργείο Παιδείας για ίσες ευκαιρίες. Εάν θέλετε να δώσετε ίσες ευκαιρίες να δώσετε εξετάσεις σε μαθήματα νομικής για να αποδείξετε τη συνάφεια του πτυχίου σας και τις νομικέ σας γνώσεις.Και εγώ απλά τη γνώμη μου είπα ότι διαφωνώ με την προκήρυξη να μπούνε όλα τα πτυχία, αλλά τώρα θα πέσουν να με φάνε. Άρα ο καθένας από το η δική του σκοπιά τα βλέπει και τα δικά του συμφέροντα εξυπηρετεί!!

Ρε παιδιά οι εντοπιότητες δεν είναι το πρόβλημα. Συνήθως οι θέσεις είναι λίγες για αυτές τις πόλεις. Αν δείτε την 1Κ/2017 θα παρατηρήσετε οτι δεν ζητάνε πάνω απο 1 άντε 2 θέσεις για κάθε πόλη.
Δεν σας πειράζουν το 45% των θέσεων που χάνετε για ειδικές κατηγορίες? ΑΜΕΑ 15%, Πολυτεκνοι 20%, τρίτεκνοι 10% και αν συνυπολογίσουμε Μουσουλμάνους, Παλιννοστούντες απο Σοβιετική ένωση και Πόντο φτάνουμε το 50-55%...

aggeliki29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 10, 2017 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό aggeliki29 » Τρί Φεβ 14, 2017 9:49 pm

Φυσικα ολα τα ειδικα κριτηρια ευνοουν καποιους και επιβαρυνουν αλλους! Εγω ανεφερα την εντοπιοτητα γιατι μου προκαλεσε εκπληξη ο συγκεκριμενος νομος! Δυστυχως κι εγω νομικος ειμαι και δεν ευχαριστηθηκα απο την εξελιξη της προκηρυξης...

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Τετ Φεβ 15, 2017 12:18 am

aggeliki29 έγραψε:Φυσικα ολα τα ειδικα κριτηρια ευνοουν καποιους και επιβαρυνουν αλλους! Εγω ανεφερα την εντοπιοτητα γιατι μου προκαλεσε εκπληξη ο συγκεκριμενος νομος! Δυστυχως κι εγω νομικος ειμαι και δεν ευχαριστηθηκα απο την εξελιξη της προκηρυξης...

Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχουν συγκεκριμένες κατηγορίες θέσεων (εκτός των παλινοστούντων που πιστεύω είναι κατάλοιπο του παρελθόντος) αλλά ότι καταλαμβάνουν συνολικά με καταχρηστικό τρόπο τόση μεγάλη ποσόστωση ώστε να καταλήγουν οι γενικές κατηγορίες των προκηρυσσόμενων θέσεων, που απευθύνονται στην πλειοψηφία των πολιτών, να υστερούν. Με την λόγικη του βοηβώ προνομιακά όσους έχουν ιδιαίτερες κοινωνικές ανάγκες, θα έπρεπε να επιφυλάσσεται προνομιακή θέση και στους ανέργους και σ' όσους έχουν χαμηλό έως μηδενικό εισόδημα. Δηλαδή λ.χ. ο τρίτεκνος, γιατί πρέπει να προηγείται του ανέργου, που είναι κοινωνικά και εργασιακά αποκλεισμένος, και δεν έχει τη δυνατότητα ούτε ένα παιδί να φέρει στον κόσμο για τον λόγο αυτό.

thanostteo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 19, 2017 10:24 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό thanostteo » Κυρ Φεβ 19, 2017 1:19 pm

Καλησπέρα παιδιά.προσπαθώ να κάνω την ηλεκτρονική αίτηση στον Ασεπ αλλά δε βρίσκω άκρη.πηγαίνοντας στις ηλεκτρονικές αιτήσεις μου βγάζει μόνο μια αίτηση επιτελικών στελεχών χωρίς να αναφέρεται πουθενά ο αριυμός προκύρηξης.καμια ιδέα?

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό vtz » Κυρ Φεβ 19, 2017 1:40 pm

H καταχώριση της εργασιακής εμπειρίας/μηνών ασφάλισης κλπ για τους δικηγόρους στο μητρώο του ΑΣΕΠ, βάσει της Βεβαιώσης του Ταμείου Νομκών και του αρμόδιου Δικηγορικού Συλλόγου, γνωρίζετε πώς γίνεται?Τί ακριβώς δηλαδή και πώς συμπληρώνουμε τα αντίστοιχα πεδία?

alex23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 9:33 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό alex23 » Δευ Φεβ 20, 2017 9:38 am

thanostteo, τι ψάχνεις; αφού οι αιτήσεις δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη! η 1κ/2017 αποσύρθηκε για να να μπουν όλα τα πτυχία ΠΕ και θα επανέλθει ανανεωμένη με νέα αφετηρία των ηλεκτρονικών αιτήσεων η δε προκήρυξη για τους πληροφορικάριους ξεκινάει 1 Μαρτίου.

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό vtz » Δευ Φεβ 20, 2017 9:39 am

thanostteo έγραψε:Καλησπέρα παιδιά.προσπαθώ να κάνω την ηλεκτρονική αίτηση στον Ασεπ αλλά δε βρίσκω άκρη.πηγαίνοντας στις ηλεκτρονικές αιτήσεις μου βγάζει μόνο μια αίτηση επιτελικών στελεχών χωρίς να αναφέρεται πουθενά ο αριυμός προκύρηξης.καμια ιδέα?



Δεν έχει ξεκινήσει ακόμη η υποβολή των αιτήσεων.Θα ξεκινούσε κανονικά στις 10/2 και μέχρι τις 24/2.

ip41
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Σεπ 02, 2011 9:33 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό ip41 » Τρί Φεβ 21, 2017 9:26 am

Αλήθεια έχει σκεφτεί κανείς για καμία ομαδική αίτηση ακύρωσης κατά της προκήρυξης; Η λογική να έχουν δικαίωμα εντελώς άσχετα πτυχία για διορισμό, ως γραμματείς Δικαστηρίων "μπάζει" από παντού! Πιστεύω ότι θα ευδοκιμούσε!
Με την λογική της συμμετοχής όλων των πτυχίων, θα μπορούσε ένας νομικός να διορισθεί και σε θέσεις μάρκετινγκ αγροτικών προϊόντων, μεσογειακών σπουδών, ναυτιλιακά κλπ. Η αδικία είναι προφανής πιστεύω!

KARA2007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2017 1:12 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό KARA2007 » Τρί Φεβ 21, 2017 4:43 pm

ip41 έγραψε:Αλήθεια έχει σκεφτεί κανείς για καμία ομαδική αίτηση ακύρωσης κατά της προκήρυξης; Η λογική να έχουν δικαίωμα εντελώς άσχετα πτυχία για διορισμό, ως γραμματείς Δικαστηρίων "μπάζει" από παντού! Πιστεύω ότι θα ευδοκιμούσε!
Με την λογική της συμμετοχής όλων των πτυχίων, θα μπορούσε ένας νομικός να διορισθεί και σε θέσεις μάρκετινγκ αγροτικών προϊόντων, μεσογειακών σπουδών, ναυτιλιακά κλπ. Η αδικία είναι προφανής πιστεύω!



Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου.Θεωρώ ότι το θέμα της νομιμότητας θα έπρεπε να το επιληφθούν οι δικηγορικοί σύλλογοι όλης της χώρας. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι εφικτό , αλλά τουλάχιστον θα ήταν μία καλή προσπάθεια....

ip41
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Σεπ 02, 2011 9:33 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό ip41 » Τετ Φεβ 22, 2017 9:20 am

Με την λογική της διεύρυνσης των πτυχίων, να έχουν δικαίωμα και οι νομικοί στη 2κ/2017 με κάποιο πτυχίο Η/Υ στυλ ECDL, να συμμετάσχουν. Όσο ξέρουν οι νομικοί από πληροφορική, άλλο τόσο ξέρουν και οι πτυχιούχοι πχ του μάρκετινγκ αγροτικών προϊόντων, από τη διαφορά μονομελούς και τριμελούς δικαστηρίου, αγωγής και μήνυσης, και όταν θα βρίσκονται στην έδρα για να γράφουν τις ενστάσεις των Δικηγόρων και τις καταθέσεις μαρτύρων, να δούμε τι θα γράφουν. Θα έρχεται Δικηγόρος για κατάθεση και δεν θα ξέρουν τι είναι ειδική ή εκούσια διαδικασία για να κατατάξουν σωστά το δικόγραφο. Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι ο γραμματέας Δικαστηρίων δεν είναι ένας απλός γραμματέας που περνάει απλά πρωτόκολλα και δακτυλογραφεί. Πολλές φορές οι Δικαστές και οι Εισαγγελείς μεταβιβάζουν εργασία σε γραμματείς και πρέπει να υπάρχουν κάποιες γνώσεις νομικές. Απαράδεκτα πράγματα!

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Τετ Φεβ 22, 2017 10:38 am

ip41 έγραψε:Με την λογική της διεύρυνσης των πτυχίων, να έχουν δικαίωμα και οι νομικοί στη 2κ/2017 με κάποιο πτυχίο Η/Υ στυλ ECDL, να συμμετάσχουν. Όσο ξέρουν οι νομικοί από πληροφορική, άλλο τόσο ξέρουν και οι πτυχιούχοι πχ του μάρκετινγκ αγροτικών προϊόντων, από τη διαφορά μονομελούς και τριμελούς δικαστηρίου, αγωγής και μήνυσης, και όταν θα βρίσκονται στην έδρα για να γράφουν τις ενστάσεις των Δικηγόρων και τις καταθέσεις μαρτύρων, να δούμε τι θα γράφουν. Θα έρχεται Δικηγόρος για κατάθεση και δεν θα ξέρουν τι είναι ειδική ή εκούσια διαδικασία για να κατατάξουν σωστά το δικόγραφο. Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι ο γραμματέας Δικαστηρίων δεν είναι ένας απλός γραμματέας που περνάει απλά πρωτόκολλα και δακτυλογραφεί. Πολλές φορές οι Δικαστές και οι Εισαγγελείς μεταβιβάζουν εργασία σε γραμματείς και πρέπει να υπάρχουν κάποιες γνώσεις νομικές. Απαράδεκτα πράγματα!

Δυστυχώς η νοοτροπία του παρελθόντος "όλοι ο καλοί χωράνε" και "είσαι ότι δηλώσεις" διαιωνίζεται. Λες και γυρνάμε νοερά στη δεκαετία του 80΄ ζώντας με τα δεδομένα του 2017. Προφανώς δεν υπάρχει πρόθεση βελτίωσης και επιτάχυνσης της διαδικασίας απονομής της Δικαιοσύνης. Αν σκεφτείτε τις επαναδιορισμένες και αναβαθμισμένες καθαρίστριες στα δικαστήρια αρκεί να διαπιστώσετε ποια είναι η σύγχρονη εννοιοδότηση της "αξιοκρατίας" αλλά και τον λόγο για τον οποίον πρέπει να δίδονται σε όλους ίσες ευκαιρίες χωρίς τον κατά την πρακτική διενεργούμενο γραπτό διαγωνισμό. Όσο για την ιδιότητα του γραμματέα στα Δικαστηρία αντί να ισχυροποιηθεί με την πρόσκτηση συναφών προσόντων των υποψηφίων αποδυναμώνεται. Ίσως γιατί πολλοί (συμπεριλαμβανομένων και των δικηγορικών συλλόγων) θεωρούν τους γραμματείς ως επουσιώδη μέρη του δικαστικού μηχανισμού. Όμως κάθε κομμάτι του συστήματος είναι σημαντικό και αν δεν γίνει κατανοητό αυτό, θα εξακολουθούμε να μιλάμε εσαεί για ένα δυσκίνητο και αναποτελεσματικό σύστημα απονομής δικαιοσύνης. Τους νοιάζει;

jean84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 8:59 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό jean84 » Τετ Φεβ 22, 2017 11:33 am

Καλημέρα και από μένα. Θα συμμετάσχω στο διαγωνισμό. Προσωπικά δηλώνω άσχετος με ότι έχει να κάνει με το αντικείμενο. Το πτυχίο μου ήταν από Πολιτικές Επιστήμες. Βλέπω αναρτήσεις από τους συνυποψήφιους αποφοίτους Νομικής που θεωρούν ότι οι συγκεκριμένες θέσεις θα πρέπει να περιορίζονται αποκλειστικά σε αποφοίτους αυτής της σχολής. Έχω να θέσω δυο ερωτήματα: Τα προηγούμενα χρόνια που το επάγγελμα του δικηγόρου πήγαινε πολύ καλύτερα, υπήρχε ενδιαφέρον από δικηγόρους για το αντικείμενο του δικαστικού υπαλλήλου; Δεύτερον, αν πρέπει να έχουν νομική κατάρτιση οι δικαστικοί υπάλληλοι, παρατήρηση εύλογη, τότε γιατί το κράτος δεν περιορίζει τη προκήρυξη αποκλειστικά στο ΠΕ Νομικών και ουσιαστικά συμπεριλαμβάνει όλα τα πτυχία του ΠΕ Διοικητικού; Με την ίδια λογική γιατί οι απόφοιτοι Νομικής να συμπεριλαμβάνονται στο ΠΕ Διοικητικό για άλλες διοικητικές θέσεις στο δημόσιο, πέρα του υπουργείου δικαιοσύνης; Ας είμαστε ειλικρινείς, ζούμε σε ένα κράτος που η οργάνωσή του απέχει αιώνες από το ευρωπαϊκό κεκτημένο και οι κανόνες του αλλάζουν συνεχώς για να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένα συμφέροντα.

ΥΓ: Ξέρετε πότε θα ξαναβγεί η προκήρυξη;

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Τετ Φεβ 22, 2017 7:36 pm

jean84 έγραψε:Καλημέρα και από μένα. Θα συμμετάσχω στο διαγωνισμό. Προσωπικά δηλώνω άσχετος με ότι έχει να κάνει με το αντικείμενο. Το πτυχίο μου ήταν από Πολιτικές Επιστήμες. Βλέπω αναρτήσεις από τους συνυποψήφιους αποφοίτους Νομικής που θεωρούν ότι οι συγκεκριμένες θέσεις θα πρέπει να περιορίζονται αποκλειστικά σε αποφοίτους αυτής της σχολής. Έχω να θέσω δυο ερωτήματα: Τα προηγούμενα χρόνια που το επάγγελμα του δικηγόρου πήγαινε πολύ καλύτερα, υπήρχε ενδιαφέρον από δικηγόρους για το αντικείμενο του δικαστικού υπαλλήλου; Δεύτερον, αν πρέπει να έχουν νομική κατάρτιση οι δικαστικοί υπάλληλοι, παρατήρηση εύλογη, τότε γιατί το κράτος δεν περιορίζει τη προκήρυξη αποκλειστικά στο ΠΕ Νομικών και ουσιαστικά συμπεριλαμβάνει όλα τα πτυχία του ΠΕ Διοικητικού; Με την ίδια λογική γιατί οι απόφοιτοι Νομικής να συμπεριλαμβάνονται στο ΠΕ Διοικητικό για άλλες διοικητικές θέσεις στο δημόσιο, πέρα του υπουργείου δικαιοσύνης; Ας είμαστε ειλικρινείς, ζούμε σε ένα κράτος που η οργάνωσή του απέχει αιώνες από το ευρωπαϊκό κεκτημένο και οι κανόνες του αλλάζουν συνεχώς για να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένα συμφέροντα.

ΥΓ: Ξέρετε πότε θα ξαναβγεί η προκήρυξη;


Να σας ενημερώσω ότι μέχρι την τελευταία προκήρυξη του 2009 ο διαγωνισμός ήταν γραπτός πάνω σε 6 μαθήματα νομικής.Επομένως, αποκλείεται να πέρασαν και άτομα εντελώς άσχετα από Νομική, γιατί ένας εντελώς άσχετος αποκλείεται να μπορέσει να βγάλει ύλη 4 χρόνων και να εξεταστεί σε λίγους μήνες σε όλα αυτά τα μαθήματα. Ίσως συνάδελφοι σου από πολιτικές επιστήμες, επειδή κάνετε και κάποια μαθήματα δικαίου, που βέβαια δεν έχουν καμία σχέση με δικονομίες κλπ, δηλαδή με την εφαρμογή του δικαίου στην πράξη που απαιτείται στα Δικαστήρια. Να σας ενημερώσω επειδή βγάζειτε κακία ως προς το επάγγελμα, που προφανώς ήταν και δικός σας πρωταρχικός στόχος πριν από τις πολιτικές επιστήμες, δεν είναι όλοι οι δικηγόροι πλούσιοι, παρά μόνο αυτοί με πολλά έτη δικηγορίας που έχουν και μεγάλο κεφάλαιο να ανοίξουν δικηγορικές εταιρίες. Προσωπικά γνωρίζω πολλούς συναδέλφους μου που πέρασαν στο διαγωνισμό του 2009 και η διαφορά στη βαθμολογία ήταν αισθητή. Το ότι έκρινε το κράτος έτσι, δεν πάει το μυαλό σας λίγο πιο μακρυά???Προφανώς ήθελε να βολέψει τα ρουσφέτια του. Η προηγούμενη προκήρυξη ήταν άκρως φωτογραφική και για αυτό αποσύρθηκε. Δηλαδή ζητούσε απόφοιτο Μαθηματικών αλλά όχι Φυσικής!!!Ήμαρτον!!!ποια ήταν τα κριτήρια αυτής της διάκρισης???Ακολούθως, οι δικηγόροι στις μοναδικές θέσεις του δημοσίου που έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν είναι μόνο στις Εφορίες και στα Υπουργεία και αυτό επειδή ζητάνε νομικούς!!!Καθαρά για να λειτουργήσει το νομικό κομμάτι αυτών των υπηρεσιών!!! Δεν έχω δει σε προκήρυξη για διοικητικές θέσεις π.χ. του νοσοκομείου που έγινε πρόσφατα να υπάρχει δυνατότητα για τα πτυχία της Νομικής, ούτε έχω δει στα Υπουργεία παιδείας να ζητούνται πτυχιούχοι νομικής, παρά φιλόλογοι, δάσκαλοι, μαθηματικοί κλπ. Η μοναδική εξαίρεση είναι για την κατηγορία ΠΕ13 που ζητάει απόφοιτους νομικών - πολιτικών επιστημών, αλλά και οι θέσεις είναι για αναπληρωτές και ελάχιστες. Τέλος, τα κοινωνικά και οικονομικά δεδομένα μιας χώρας αλλάζουν και οι άνθρωποι πρέπει να προσαρμόζονται σε αυτά. Ναι ίσως κανείς να μην είχε ως στόχο να γίνει δημόσιος υπάλληλος αλλά να ήθελε να ανοίξει τα φτερά του για κάτι πιο δημιουργικό. Εσείς προσωπικά, όταν περάσατε στη σχολή σας είχατε ως στόχο να γίνεται δικαστικός υπάλληλος???Μην κρίνετε έτσι ελαφρά χωρίς να γνωρίζετε την κατάσταση. Και εκτός των άλλων είναι πολύ άδικο, παιδιά που κόπιασαν και πήραν πτυχίο στην καλύτερη σε 4 χρόνια γιατί είναι δύσκολη σχολή, με χαμηλό μέσο όρο και μεταπτυχιακό να επισκιάζονται από απόφοιτους άλλων σχολών, όπως πχ εκπαιδευτικούς που όλοι έχουν μέσο όρο 9, έβγαλαν την σχολή σε 4 χρόνια και έδιναν εξετάσεις στο μεταλόφωνο!!! Για μένα προσωπικά, μακάρι η νέα προκήρυξη να αναφέρεται σε γραπτό διαγωνισμό με εξετάσεις σε 6 μαθήματα δικαίου. Όποιος θέλει τότε ας έρθει να αποδείξει τις "νομικές" του γνώσεις και την αξία του!!!!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες