1Κ/2013

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
tp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό tp » Τετ Δεκ 10, 2014 12:51 pm

Μήπως είναι εύκολο καποιος τι ακριβως απο γιατρούς τί γνωματευσεις έστειλε για το διορισμό;

Τι ζητούσε δλδ το ΥΠΟΙΚ για το διορισμό όσον αφορα τους γιατρούς;

manos2014
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Φεβ 12, 2014 8:58 pm

Δημοσίευσηαπό manos2014 » Τετ Δεκ 10, 2014 4:53 pm

tp έγραψε:Μήπως είναι εύκολο καποιος τι ακριβως απο γιατρούς τί γνωματευσεις έστειλε για το διορισμό;

Τι ζητούσε δλδ το ΥΠΟΙΚ για το διορισμό όσον αφορα τους γιατρούς;


Γνωμάτευση από ψυχίατρο και παθολόγο, δημοσίου ή ιδιώτη, μας είχαν δώσει παραπεμπτικό από το ΥΠΟΙΚ.

mpoukitsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 12:32 pm

Επιλαχόντες

Δημοσίευσηαπό mpoukitsa » Τετ Δεκ 10, 2014 8:12 pm

Καλησπέρα σας, με κάλεσαν πριν ένα μήνα περίπου απο το Υπουργείο να καταθέσω χαρτιά (ως επιλαχόντας). Υπάρχει κάποιος άλλος που τον κάλεσαν το προσεχές διάστημα; Κατέθεσα τα χαρτιά και περιμένω..μου είπαν να πάρω τηλ μετά τις γιορτές για να δω αν έχει σταλεί προς δημοσίευση το ΦΕΚ διορισμού. Γνωρίζετε την διαδικασία; Είναι κάποιος στην ίδια θέση με μένα (από επιλαχόντες); Να ψάχνω στο ΕΤ με το όνομα μου για κάποια δημοσίευση διορισμού; Θα καθυστερήσει η διαδικασία;;

tp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό tp » Πέμ Δεκ 11, 2014 7:46 am

manos2014 έγραψε:
tp έγραψε:Μήπως είναι εύκολο καποιος τι ακριβως απο γιατρούς τί γνωματευσεις έστειλε για το διορισμό;

Τι ζητούσε δλδ το ΥΠΟΙΚ για το διορισμό όσον αφορα τους γιατρούς;


Γνωμάτευση από ψυχίατρο και παθολόγο, δημοσίου ή ιδιώτη, μας είχαν δώσει παραπεμπτικό από το ΥΠΟΙΚ.


Είναι εύκολο να περιγράψεις λίγο τι λέι το παραπεμπτικό , γιατί εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμη μίλησα τηέφωνικώς και μου είπαν θα αργήσει λίγο ακόμη, αλλα θέλω να είμαι έτοιμος να έχω ετοιμα αυτα τα χαρτια από τους γιατρους.

Το καλύτερο θα ήταν να έβλεπα το παραπεμπτικό αλλα τί ακριβώς ζηταει? λεει για φυσική καταλληλοτητα, μεταδοτικά νοσήματα κλπ?

corsair
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2014 12:37 am

Δημοσίευσηαπό corsair » Πέμ Δεκ 11, 2014 9:31 am

b19 έγραψε:Το έντυπο ανακοίνωσης διορισμού που μας κοινοποίησαν και μας δίνει πενθήμερη προθεσμία αναφέρει για "δόκιμο υπάλληλο με βαθμό ΣΤ". Εγώ σε κάθε περίπτωση ζήτησα προθεσμία που εκπνέει μέσα στο 2014, γιατί πραγματικά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Μία πίκρα να διοριστείς και άλλη μία να προλάβεις προθεσμίες. Αδρεναλίνη! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.
Απο αυτους που τελικα ανελαβαν ποσο υπολογιζουν ναναι ο πρωτος μισθος και βαθμολογιο;φιλε b19 που απευθυνικετς για παραταση με τι αιτιολογια και τελικα την πηρες σου απαντησαν;

astag1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2014 10:58 pm

Re: Επιλαχόντες

Δημοσίευσηαπό astag1987 » Πέμ Δεκ 11, 2014 10:02 am

mpoukitsa έγραψε:Καλησπέρα σας, με κάλεσαν πριν ένα μήνα περίπου απο το Υπουργείο να καταθέσω χαρτιά (ως επιλαχόντας). Υπάρχει κάποιος άλλος που τον κάλεσαν το προσεχές διάστημα; Κατέθεσα τα χαρτιά και περιμένω..μου είπαν να πάρω τηλ μετά τις γιορτές για να δω αν έχει σταλεί προς δημοσίευση το ΦΕΚ διορισμού. Γνωρίζετε την διαδικασία; Είναι κάποιος στην ίδια θέση με μένα (από επιλαχόντες); Να ψάχνω στο ΕΤ με το όνομα μου για κάποια δημοσίευση διορισμού; Θα καθυστερήσει η διαδικασία;;


Καλημέρα! Και εμένα με είχαν καλέσει μέσα στο Νοέμβρη για κατάθεση δικαιολογητικών. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το νέο έτος θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ. Εφόσον δημοσιευτεί ΦΕΚ, περιμένουμε υπηρεσιακό συμβούλιο για τοποθέτηση και μετά καλούν. Χωρίς να λάβω υπόψιν μου ενδεχόμενες εκλογές, υπολόγιζω μέσα Φλεβάρη. Τώρα εφόσον προκυρηχθούν εκλογές, θα πάει κι άλλο μακριά!

esa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2014 10:02 pm

δεύτερο πτυχίο

Δημοσίευσηαπό esa » Παρ Δεκ 12, 2014 5:47 pm

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει μισθολογικό ή βαθμολογικό όφελος από αναγνώριση δεύτερου πτυχίου ΑΕΙ (όχι μεταπτυχιακού)?

LYDIA1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό LYDIA1989 » Παρ Δεκ 12, 2014 7:17 pm

Στ κλιμακιο πε 720 καθαρα με μεταπτυχιακο 770 το 1ο χρονο κετα τη διετισ 830

jef1243
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2012 12:13 am

Δημοσίευσηαπό jef1243 » Παρ Δεκ 12, 2014 10:50 pm

LYDIA1989 έγραψε:Στ κλιμακιο πε 720 καθαρα με μεταπτυχιακο 770 το 1ο χρονο κετα τη διετισ 830


720 και το κλειδί στο χέρι :D

LYDIA1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό LYDIA1989 » Τετ Δεκ 17, 2014 4:06 pm

Στ κλιμακιο πε 720 καθαρα με μεταπτυχιακο 770 το 1ο χρονο κετα τη διετισ 830

b19
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2014 10:51 pm

Δημοσίευσηαπό b19 » Τετ Δεκ 17, 2014 7:04 pm

corsair έγραψε:
b19 έγραψε:Το έντυπο ανακοίνωσης διορισμού που μας κοινοποίησαν και μας δίνει πενθήμερη προθεσμία αναφέρει για "δόκιμο υπάλληλο με βαθμό ΣΤ". Εγώ σε κάθε περίπτωση ζήτησα προθεσμία που εκπνέει μέσα στο 2014, γιατί πραγματικά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Μία πίκρα να διοριστείς και άλλη μία να προλάβεις προθεσμίες. Αδρεναλίνη! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.
Απο αυτους που τελικα ανελαβαν ποσο υπολογιζουν ναναι ο πρωτος μισθος και βαθμολογιο;φιλε b19 που απευθυνικετς για παραταση με τι αιτιολογια και τελικα την πηρες σου απαντησαν;


Με βάση το αρ. 17 του δημοσ/κου κώδικα υπάρχει η δυνατότητα παράτασης διορισμού ως και 6 μήνες για σοβαρούς λόγους. Εγώ ζήτησα μικρή παράταση και την πήρα. Όταν πλέον έχεις στα χέρια σου την ανακοίνωση διορισμού, θα έχεις κάποιες μέρες (εμείς 5) για να εμφανιστείς στην υπηρεσία. Μέσα σε αυτήν την προθεσμία πρέπει να καταθέσεις την αίτησή σου (στο πρωτόκολλο και αυτοί θα την μεταφέρουν στο HR). Σε κάθε περίπτωση, είτε πάρεις, είτε όχι την αιτούμενη παράταση, με την διαδικασία αυτή ανακόπτεις την προθεσμία εμφάνισής σου και αναμένεις νέα ειδοποίηση. Αν έχει ικανοποιηθεί η αίτησή σου έχει καλώς, διαφορετικά σου δίδεται νέα προθεσμία εμφάνισης, η οποία αυτή την φορά είναι και η οριστική. Ελπίζω όσοι αλλάζουμε δουλειά να πήραμε την σωστή απόφαση... Θα τα πούμε "μέσα" :D

NIKOS12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Αύγ 11, 2014 2:12 pm

Δημοσίευσηαπό NIKOS12 » Πέμ Δεκ 18, 2014 11:08 pm

Καλησπέρα, και εγώ εχω κάνει αίτηση παράτασης, αλλά ακόμα Σεν με έχει ενημερώσει κανένας. Να ανησύχησω, όταν τούς είχα καλέσει με ενημέρωσαν ότι θα τηλεφωνήσουν οι ίδιοι.Ποτέ είχες κάνει αίτηση? Εγώ 21/11/2014. Όσον για το δίλημμα της δουλειας καταλαβαίνω τι εννοείς..

johnkamp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2014 5:43 pm

Re: Επιλαχόντες

Δημοσίευσηαπό johnkamp » Παρ Ιαν 02, 2015 11:52 am

astag1987 έγραψε:
mpoukitsa έγραψε:Καλησπέρα σας, με κάλεσαν πριν ένα μήνα περίπου απο το Υπουργείο να καταθέσω χαρτιά (ως επιλαχόντας). Υπάρχει κάποιος άλλος που τον κάλεσαν το προσεχές διάστημα; Κατέθεσα τα χαρτιά και περιμένω..μου είπαν να πάρω τηλ μετά τις γιορτές για να δω αν έχει σταλεί προς δημοσίευση το ΦΕΚ διορισμού. Γνωρίζετε την διαδικασία; Είναι κάποιος στην ίδια θέση με μένα (από επιλαχόντες); Να ψάχνω στο ΕΤ με το όνομα μου για κάποια δημοσίευση διορισμού; Θα καθυστερήσει η διαδικασία;;


Καλημέρα! Και εμένα με είχαν καλέσει μέσα στο Νοέμβρη για κατάθεση δικαιολογητικών. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το νέο έτος θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ. Εφόσον δημοσιευτεί ΦΕΚ, περιμένουμε υπηρεσιακό συμβούλιο για τοποθέτηση και μετά καλούν. Χωρίς να λάβω υπόψιν μου ενδεχόμενες εκλογές, υπολόγιζω μέσα Φλεβάρη. Τώρα εφόσον προκυρηχθούν εκλογές, θα πάει κι άλλο μακριά!


Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που κλήθηκαν μέσα στο Νοέμβριο για την υποβολή δικαιολογητικών ως επιλαχών. Έχω όμως κάποιους προβληματισμούς τους οποίους θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

1. Σε περίπτωση αλλαγής της Κυβέρνησης, θα μας διορίσουν ? Από διάφορους (γνωστούς και φίλους) ακούω ότι υπάρχει σημαντική πιθανότητα να μην μας πάρουν (εμάς τους επιλαχόντες), διότι η νέα κυβέρνηση μπορεί να έχει άλλο σχεδιασμό για προσλήψεις στο Υπουργείο Οικονομικών. Από τη στιγμή που δεν έχει βγει ΦΕΚ διορισμού, θεωρώ και εγώ προσωπικά ότι είμαστε "στον αέρα".

2. Σε περίπτωση που μας πάρουν εν τέλει, αλλά παράλληλα ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο από την νέα Κυβέρνηση, θα ενταχθούμε στο κλιμάκιο Ζ (αντί για το ΣΤ όπως ισχύει μέχρι σήμερα), στο οποίο ο πρώτος μισθός θα είναι ακόμα χαμηλότερος. Μιλάμε για περίπου ~600€-640€ καθαρά το μήνα. Εγώ προσωπικά είμαι από επαρχία, και θα είναι πολύ δύσκολο, να έρθω στην Αθήνα και να πρέπει να βγάζω τον μήνα (πληρώνοντας ενοίκιο και κοινόχρηστα) με 600€. Πέραν αυτού, με το νέο μισθολόγιο, θα αξιολογηθούμε μετά το πέρας της διετίας, και μόνο αν κριθούμε κατάλληλοι θα μονιμοποιηθούμε. Θεωρητικά και τώρα ισχύει η δόκιμη περίοδος, αλλά μόνο στα χαρτιά. Η μονιμοποίηση ήταν δεδομένη για τους δόκιμους υπαλλήλους μέχρι τώρα. Για εμάς, όμως σε περίπτωση που ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο, η δόκιμη περίοδους θα είναι ουσιαστική, και θα πρέπει επί δύο χρόνια να δουλέψουμε σκληρά για να κερδίσουμε την μονιμότητα.

Αυτά είχα να πω, και ήθελα να μοιραστώ με τα παιδιά αυτού του forum τους προβληματισμούς μου. Ελπίζω και εύχομαι, το καλύτερο σε όλους μας.

astag1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2014 10:58 pm

Re: Επιλαχόντες

Δημοσίευσηαπό astag1987 » Παρ Ιαν 02, 2015 7:43 pm

johnkamp έγραψε:
astag1987 έγραψε:
mpoukitsa έγραψε:Καλησπέρα σας, με κάλεσαν πριν ένα μήνα περίπου απο το Υπουργείο να καταθέσω χαρτιά (ως επιλαχόντας). Υπάρχει κάποιος άλλος που τον κάλεσαν το προσεχές διάστημα; Κατέθεσα τα χαρτιά και περιμένω..μου είπαν να πάρω τηλ μετά τις γιορτές για να δω αν έχει σταλεί προς δημοσίευση το ΦΕΚ διορισμού. Γνωρίζετε την διαδικασία; Είναι κάποιος στην ίδια θέση με μένα (από επιλαχόντες); Να ψάχνω στο ΕΤ με το όνομα μου για κάποια δημοσίευση διορισμού; Θα καθυστερήσει η διαδικασία;;


Καλημέρα! Και εμένα με είχαν καλέσει μέσα στο Νοέμβρη για κατάθεση δικαιολογητικών. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το νέο έτος θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ. Εφόσον δημοσιευτεί ΦΕΚ, περιμένουμε υπηρεσιακό συμβούλιο για τοποθέτηση και μετά καλούν. Χωρίς να λάβω υπόψιν μου ενδεχόμενες εκλογές, υπολόγιζω μέσα Φλεβάρη. Τώρα εφόσον προκυρηχθούν εκλογές, θα πάει κι άλλο μακριά!


Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που κλήθηκαν μέσα στο Νοέμβριο για την υποβολή δικαιολογητικών ως επιλαχών. Έχω όμως κάποιους προβληματισμούς τους οποίους θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

1. Σε περίπτωση αλλαγής της Κυβέρνησης, θα μας διορίσουν ? Από διάφορους (γνωστούς και φίλους) ακούω ότι υπάρχει σημαντική πιθανότητα να μην μας πάρουν (εμάς τους επιλαχόντες), διότι η νέα κυβέρνηση μπορεί να έχει άλλο σχεδιασμό για προσλήψεις στο Υπουργείο Οικονομικών. Από τη στιγμή που δεν έχει βγει ΦΕΚ διορισμού, θεωρώ και εγώ προσωπικά ότι είμαστε "στον αέρα".

2. Σε περίπτωση που μας πάρουν εν τέλει, αλλά παράλληλα ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο από την νέα Κυβέρνηση, θα ενταχθούμε στο κλιμάκιο Ζ (αντί για το ΣΤ όπως ισχύει μέχρι σήμερα), στο οποίο ο πρώτος μισθός θα είναι ακόμα χαμηλότερος. Μιλάμε για περίπου ~600?-640? καθαρά το μήνα. Εγώ προσωπικά είμαι από επαρχία, και θα είναι πολύ δύσκολο, να έρθω στην Αθήνα και να πρέπει να βγάζω τον μήνα (πληρώνοντας ενοίκιο και κοινόχρηστα) με 600?. Πέραν αυτού, με το νέο μισθολόγιο, θα αξιολογηθούμε μετά το πέρας της διετίας, και μόνο αν κριθούμε κατάλληλοι θα μονιμοποιηθούμε. Θεωρητικά και τώρα ισχύει η δόκιμη περίοδος, αλλά μόνο στα χαρτιά. Η μονιμοποίηση ήταν δεδομένη για τους δόκιμους υπαλλήλους μέχρι τώρα. Για εμάς, όμως σε περίπτωση που ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο, η δόκιμη περίοδους θα είναι ουσιαστική, και θα πρέπει επί δύο χρόνια να δουλέψουμε σκληρά για να κερδίσουμε την μονιμότητα.

Αυτά είχα να πω, και ήθελα να μοιραστώ με τα παιδιά αυτού του forum τους προβληματισμούς μου. Ελπίζω και εύχομαι, το καλύτερο σε όλους μας.


Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Από τη στιγμή που έχει βγει απόφαση ΑΣΕΠ και έχουμε καταθέσει χαρτιά δεν κρίνω εύλογο έναν ενδεχόμενο αποκλεισμό μας από την προκήρυξη. Η προκήρυξη επιλαχόντων, κάνει λόγο για 279 (+21 θέσεις για προστατευόμενες κατηγορίες). Είναι δυνατόν να διοριστούν οι 208 και οι άλλοι 71 να μείνουμε απ'έξω; Σε κάθε περίπτωση, θα μπορούσαμε να κινηθούμε δικαστικά -εφόσον όντως μας παγώσουν - γιατί έχουμε όλο το δίκιο με το μέρος μας.

Σε αυτούς που σου λένε ότι η αλλαγή κυβέρνησης μπορεί να ακυρώσει τη διαδικασία, τους απαντάω ότι αν είναι έτσι - και εφόσον η πρόσληψή μας είναι επιταγή της ΤΡΟΙΚΑ- περισσότερες πιθανότητες δίνω στη απόλυση όσων της 1Κ έχουν διοριστεί μέχρι στιγμής παρά στο αποκλεισμό εμάς των 71. Γιατί από τη στιγμή που η Χ νέα κυβέρνηση θέλει να χαράξει νέα πολιτική (αναφορικά με τις προσλήψεις στο ΥΠΟΙΚ), αυτή η πολιτική θα αποτάξει ό,τι έχει να κάνει με μνημονιακές υποχρεώσεις.

Ο μισθός είναι όντως ένα θέμα στο οποίο ίσως σταθούμε άτυχοι, αλλά και πάλι - ρεαλιστικά μιλώντας - πιστεύω θα εξαιρεθούμε από το νέο ενιαίο μισθολόγιο. Δεν είμαστε 71 άτομα ξεχωριστά, είμαστε μέρος ενός συνόλου 279 οι οποίοι ετεροχρονισμένα θα απορροφηθούμε. Δύο μέτρα και δύο σταθμά για τα άτομα που της ίδιας προκήρυξης; Δεν θα αναφερθώ στην περίπτωση των ΠΕ της 1Γ γιατί είναι πολύ ιδιαίτερη. Παρ'όλα αυτά καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι.

Σε κάθε περίπτωση, για όσους ήδη δουλεύουν (σε ιδιωτικό τομέα με αξιοπρεπείς συνθήκες αναφορικά με μισθούς και ασφάλιση κλπ) θέλει πολύ σκέψη το βήμα της αποδοχής του διορισμού γιατί η ανασφάλεια υπάρχει και στις 2 περιπτώσεις. Όλη αυτή η κινδυνολογία αναφορικά και μείωση μισθών, αλλαγή τρόπου μονιμοποίησης κλπ είναι κάτι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο - και ακόμη δεν ξέρουμε τα τι πως που πότε του διορισμού.

Καλή χρονιά!

johnkamp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2014 5:43 pm

Re: Επιλαχόντες

Δημοσίευσηαπό johnkamp » Πέμ Ιαν 29, 2015 9:24 am

astag1987 έγραψε:
johnkamp έγραψε:
astag1987 έγραψε:
mpoukitsa έγραψε:Καλησπέρα σας, με κάλεσαν πριν ένα μήνα περίπου απο το Υπουργείο να καταθέσω χαρτιά (ως επιλαχόντας). Υπάρχει κάποιος άλλος που τον κάλεσαν το προσεχές διάστημα; Κατέθεσα τα χαρτιά και περιμένω..μου είπαν να πάρω τηλ μετά τις γιορτές για να δω αν έχει σταλεί προς δημοσίευση το ΦΕΚ διορισμού. Γνωρίζετε την διαδικασία; Είναι κάποιος στην ίδια θέση με μένα (από επιλαχόντες); Να ψάχνω στο ΕΤ με το όνομα μου για κάποια δημοσίευση διορισμού; Θα καθυστερήσει η διαδικασία;;


Καλημέρα! Και εμένα με είχαν καλέσει μέσα στο Νοέμβρη για κατάθεση δικαιολογητικών. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το νέο έτος θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ. Εφόσον δημοσιευτεί ΦΕΚ, περιμένουμε υπηρεσιακό συμβούλιο για τοποθέτηση και μετά καλούν. Χωρίς να λάβω υπόψιν μου ενδεχόμενες εκλογές, υπολόγιζω μέσα Φλεβάρη. Τώρα εφόσον προκυρηχθούν εκλογές, θα πάει κι άλλο μακριά!


Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που κλήθηκαν μέσα στο Νοέμβριο για την υποβολή δικαιολογητικών ως επιλαχών. Έχω όμως κάποιους προβληματισμούς τους οποίους θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

1. Σε περίπτωση αλλαγής της Κυβέρνησης, θα μας διορίσουν ? Από διάφορους (γνωστούς και φίλους) ακούω ότι υπάρχει σημαντική πιθανότητα να μην μας πάρουν (εμάς τους επιλαχόντες), διότι η νέα κυβέρνηση μπορεί να έχει άλλο σχεδιασμό για προσλήψεις στο Υπουργείο Οικονομικών. Από τη στιγμή που δεν έχει βγει ΦΕΚ διορισμού, θεωρώ και εγώ προσωπικά ότι είμαστε "στον αέρα".

2. Σε περίπτωση που μας πάρουν εν τέλει, αλλά παράλληλα ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο από την νέα Κυβέρνηση, θα ενταχθούμε στο κλιμάκιο Ζ (αντί για το ΣΤ όπως ισχύει μέχρι σήμερα), στο οποίο ο πρώτος μισθός θα είναι ακόμα χαμηλότερος. Μιλάμε για περίπου ~600?-640? καθαρά το μήνα. Εγώ προσωπικά είμαι από επαρχία, και θα είναι πολύ δύσκολο, να έρθω στην Αθήνα και να πρέπει να βγάζω τον μήνα (πληρώνοντας ενοίκιο και κοινόχρηστα) με 600?. Πέραν αυτού, με το νέο μισθολόγιο, θα αξιολογηθούμε μετά το πέρας της διετίας, και μόνο αν κριθούμε κατάλληλοι θα μονιμοποιηθούμε. Θεωρητικά και τώρα ισχύει η δόκιμη περίοδος, αλλά μόνο στα χαρτιά. Η μονιμοποίηση ήταν δεδομένη για τους δόκιμους υπαλλήλους μέχρι τώρα. Για εμάς, όμως σε περίπτωση που ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο, η δόκιμη περίοδους θα είναι ουσιαστική, και θα πρέπει επί δύο χρόνια να δουλέψουμε σκληρά για να κερδίσουμε την μονιμότητα.

Αυτά είχα να πω, και ήθελα να μοιραστώ με τα παιδιά αυτού του forum τους προβληματισμούς μου. Ελπίζω και εύχομαι, το καλύτερο σε όλους μας.


Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Από τη στιγμή που έχει βγει απόφαση ΑΣΕΠ και έχουμε καταθέσει χαρτιά δεν κρίνω εύλογο έναν ενδεχόμενο αποκλεισμό μας από την προκήρυξη. Η προκήρυξη επιλαχόντων, κάνει λόγο για 279 (+21 θέσεις για προστατευόμενες κατηγορίες). Είναι δυνατόν να διοριστούν οι 208 και οι άλλοι 71 να μείνουμε απ'έξω; Σε κάθε περίπτωση, θα μπορούσαμε να κινηθούμε δικαστικά -εφόσον όντως μας παγώσουν - γιατί έχουμε όλο το δίκιο με το μέρος μας.

Σε αυτούς που σου λένε ότι η αλλαγή κυβέρνησης μπορεί να ακυρώσει τη διαδικασία, τους απαντάω ότι αν είναι έτσι - και εφόσον η πρόσληψή μας είναι επιταγή της ΤΡΟΙΚΑ- περισσότερες πιθανότητες δίνω στη απόλυση όσων της 1Κ έχουν διοριστεί μέχρι στιγμής παρά στο αποκλεισμό εμάς των 71. Γιατί από τη στιγμή που η Χ νέα κυβέρνηση θέλει να χαράξει νέα πολιτική (αναφορικά με τις προσλήψεις στο ΥΠΟΙΚ), αυτή η πολιτική θα αποτάξει ό,τι έχει να κάνει με μνημονιακές υποχρεώσεις.

Ο μισθός είναι όντως ένα θέμα στο οποίο ίσως σταθούμε άτυχοι, αλλά και πάλι - ρεαλιστικά μιλώντας - πιστεύω θα εξαιρεθούμε από το νέο ενιαίο μισθολόγιο. Δεν είμαστε 71 άτομα ξεχωριστά, είμαστε μέρος ενός συνόλου 279 οι οποίοι ετεροχρονισμένα θα απορροφηθούμε. Δύο μέτρα και δύο σταθμά για τα άτομα που της ίδιας προκήρυξης; Δεν θα αναφερθώ στην περίπτωση των ΠΕ της 1Γ γιατί είναι πολύ ιδιαίτερη. Παρ'όλα αυτά καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι.

Σε κάθε περίπτωση, για όσους ήδη δουλεύουν (σε ιδιωτικό τομέα με αξιοπρεπείς συνθήκες αναφορικά με μισθούς και ασφάλιση κλπ) θέλει πολύ σκέψη το βήμα της αποδοχής του διορισμού γιατί η ανασφάλεια υπάρχει και στις 2 περιπτώσεις. Όλη αυτή η κινδυνολογία αναφορικά και μείωση μισθών, αλλαγή τρόπου μονιμοποίησης κλπ είναι κάτι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο - και ακόμη δεν ξέρουμε τα τι πως που πότε του διορισμού.

Καλή χρονιά!




Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Μήπως έχει κανείς κάποια πληροφορία για το κατά πόσο θα προχωρήσει η διαδικασία διορισμού μας στο Υπουργείο Οικονομικών ? Εννοώ τους επιλαχόντες της 1Κ/2013 που ειδοποιήθηκαν προ δύο μηνών για να καταθέσουν τα δικαιολογητικά τους στο Υπουργείο. Ελπίζω να μην κολλήσει πάλι η διαδικασία όπως έγινε λόγω της διενέργειας των εθνικών εκλογών.

Ευχαριστώ πολύ.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες