2Κ/2014 - Θέσεις στα τελωνία (Υπ. Οικ)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
teo00000
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2014 6:45 pm

Re: 2Κ/2014 - Θέσεις στα τελωνία (Υπ. Οικ)

Δημοσίευσηαπό teo00000 » Τετ Ιουν 04, 2014 11:57 am

diorismenos se pago έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ 2Κ/2014 ΓΙΑ ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΥΣ ΕΧΩ 2 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

1) ΥΠΗΡΕΤΗΣΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΣΑΝ ΝΑΥΤΗΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΤΗΣ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΤΥΠΟΥ Α Η ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΩΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ?

ΓΙΑ ΤΑ 150 ΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΕΕΚ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΙΤΛΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΩΣΤΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ-ΔΙΠΛΩΜΑ ΔΟΚΙΜΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΛΕΙΟΥ
ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ?


Φίλε μου γλώσσες ξένες μιλάς?? Και τί βαθμό απολυτηρίου έχεις?
Πιστεύω πως μετράει σαν δεύτερος τίτλος εφόσον η φοίτηση είναι 12μηνη, οπότε εάν αποδείξεις 12μηνη φοίτηση τότε είσαι κομπλέ! Ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος για ΔΕ πάντως, ξέρω άτομο που δήλωσε για ΔΕ με 3 γλώσσες, απολυτήριο λυκείου 19,2 και δεύτερο τίτλο σπουδών από πανεπιστήμιο. Παρόλα αυτά καλή επιτυχία εύχομαι!

teo00000
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2014 6:45 pm

Re: 2Κ/2014 - Θέσεις στα τελωνία (Υπ. Οικ)

Δημοσίευσηαπό teo00000 » Τετ Ιουν 04, 2014 12:09 pm

vasilis_patra έγραψε:Καλησπέρα,

Όπως ήδη θα έχετε δει έχει βγει η παρακάτω προκήρυξη.
http://www.asep.gr/portal-files/dynamic ... _el_GR.pdf
Προσωπικά, επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα και ο βραχνάς του ΤΣΜΕΔΕ μεγάλος (300 Ευρώ το μήνα πλέον και συνεχίσουμε), παρότι έχω τελειώσει Μηχανικός Η/Υ σκέφτομαι να κάνω αίτηση για τις θέσεις ΔΕ.
Από παλαιότερα θέματα στο forum είδα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, καταθέτω στην αίτηση το απολυτήριο Λυκείου και προχωράω κανονικά, σωστά;

Απορίες:
1. Απόδειξη γνώσης χειρισμού Η/Υ
Προφανώς δεν έχω ECDL αφού έχω τελειώσει Τμήμα Πληροφορικής. Είδα ότι η γνώση Η/Υ αποδεικνύεται με το πτυχίο που έχω (σελ 31 του παραπάνω PDF) κανονικά.
Αν το καταθέσω ως αποδεικτικό για την γνώση χειρισμού H/Y υπάρχει περίπτωση να μου απορρίψουν την αίτηση μιας και στην πραγματικότητα είμαι ΠΕ και όχι ΔΕ?!
Πάντως να πάω να πληρώσω το ECDL για γνώσεις που έχω ήδη, μόνο και μόνο για μια αίτηση, δεν παίζει...

Οι παρακάτω απορίες αφορούν την περίπτωση που είμαι στους επιτυχόντες. Ναι, ξέρω, υπεραισιόδοξος! :D
2. Αίτηση σε άλλες θέσεις.
Σημαντικό! Έστω ότι υπογράφω στο τελωνείο και μετά από μερικούς μήνες βγαίνει μία προκήρυξη για θέση ΠΕ Πληροφορικής κάπου αλλού... Θα έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση;
Στη σελίδα 3, στην ενότητα "Γενικά προσόντα διορισμού" λέει στη σημείωση:
Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ, των ΟΤΑ α ́ και β ́ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων Αρχών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του Ν. 2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους. Η απαγόρευση αυτή αφορά αποκλειστικά τους μόνιμους υπαλλήλους των ανωτέρω φορέων η υπηρεσιακή κατάσταση των οποίων ρυθμίζεται από τον Υπαλληλικό Κώδικα. Η απαγόρευση δεν ισχύει για τους υπαλλήλους που απασχολούνται στους ανωτέρω φορείς με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου, ακόμη κι αν αυτοί έχουν προσληφθεί βάσει του Ν. 2190/1994 και κατέχουν οργανικές θέσεις.

Φαντάζομαι ότι η σύμβαση με το τελωνείο θα είναι ΙΔΑΧ, άρα με βάση το παραπάνω θα μπορώ να κάνω νέες αιτήσεις κανονικά, δε με αφορά η πενταετία, σωστά;

3. Ασφάλιση
Εγώ είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ και πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας. Αν με πάρουν, υπάρχει περίπτωση να απαιτήσουν να διαγραφώ από το ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ και να μπω στο ΙΚΑ? Σε άλλες περιπτώσεις που είχα σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου, ακόμη και με ΝΠΔΔ, μου έκαναν κρατήσεις κανονικά για ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ και γλίτωνα κάποιους μήνες από το να πληρώνω σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

4. Αναγνώριση πτυχίου
Διάβασα στο forum ότι από τη στιγμή που το πτυχίο το είχα πριν την πρόσληψη, αυτό θα μου αναγνωριστεί μετά από 8 χρόνια από τον διορισμό. Αυτό ισχύει ακόμη; Μέχρι τότε θα πληρώνομαι ως ΔΕ προφανώς, σωστά;

5. Μετατάξεις
Βλέπω ότι βγαίνουν αρκετές θέσεις κατά καιρούς που αφορούν όμως άτομα που είναι ήδη στο Δημόσιο! Αν βγει μία θέση ΠΕ Πληροφορικής κάπου (με μετάταξη) θα μπορώ να κάνω αίτηση, παρότι εγώ τυπικά θα φαίνομαι ως ΔΕ?

6. Μπλοκάκι
Θα έχω δικαίωμα να κρατήσω το μπλοκάκι μου και να κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών για άλλες δουλειές που τυχόν θα κάνω τα απογεύματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις απαντήσεις. :)


Φίλε μου αρχικά το ΤΣΜΕΔΕ θα μπορείς να το κάνεις παύση, δεν πρόκειται να στο πληρώσουν ως ΔΕ, μόνο σε ανώτερη κλίμακα αν κάνεις αίτηση θα μπορούσαν.

Το μπλοκάκι κανονικά μετά δεν επιτρέπεται να το κρατήσεις εφόσον κάνεις παύση, εκτός κι αν συνεχίσεις να πληρώνεις εισφορές από μόνος σου και το διατηρήσεις επειδή θα σε συμφέρει.

Δε θα μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάταξη, δεν είναι σαν το λιμενικό που βγάζει θέσεις η προκύρυξη για ήδη υπάρχων προσωπικό, εκτός κι αν αλλάξει αυτό στο μέλλον που χλωμό το κόβω.(προσωπική μου άποψη!)

Το πτυχίο όντως μετά από την 8ετία κι αυτό υπό προυποθέσεις!

Αν δηλώσεις ΔΕ δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα να δείξεις το πτυχίο σου για πιστοποίηση των Η/Υ σύμφωνα με το ΦΕΚ. Απλά εφόσον είσαι ΠΕ θα ήταν καλύτερο να διεκδικήσεις κάτι ανώτερο μισθολογικά κι εξελικτικά, αλλά αυτό είναι στην κρίση σου.

Υπάρχει άτομο απο Ε.Μ.Π με 3 γλώσσες αλλά όχι απο σχολή υπολογιστών που δήλωσε ΔΕ, οπότε εαν εχεις τις γλωσσες προσπαθησε το, αξιζει, καλη επιτυχία!

portokali
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2014 6:43 pm

Re: 2Κ/2014 - Θέσεις στα τελωνία (Υπ. Οικ)

Δημοσίευσηαπό portokali » Τετ Ιουν 04, 2014 4:40 pm

teo00000 έγραψε:
diorismenos se pago έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ 2Κ/2014 ΓΙΑ ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΥΣ ΕΧΩ 2 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

1) ΥΠΗΡΕΤΗΣΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΣΑΝ ΝΑΥΤΗΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΤΗΣ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΤΥΠΟΥ Α Η ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΩΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ?

ΓΙΑ ΤΑ 150 ΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΕΕΚ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΙΤΛΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΩΣΤΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ-ΔΙΠΛΩΜΑ ΔΟΚΙΜΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΛΕΙΟΥ
ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ?


Φίλε μου γλώσσες ξένες μιλάς?? Και τί βαθμό απολυτηρίου έχεις?
Πιστεύω πως μετράει σαν δεύτερος τίτλος εφόσον η φοίτηση είναι 12μηνη, οπότε εάν αποδείξεις 12μηνη φοίτηση τότε είσαι κομπλέ! Ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος για ΔΕ πάντως, ξέρω άτομο που δήλωσε για ΔΕ με 3 γλώσσες, απολυτήριο λυκείου 19,2 και δεύτερο τίτλο σπουδών από πανεπιστήμιο. Παρόλα αυτά καλή επιτυχία εύχομαι!


τεο τίτλος σπουδών απο πανεπιστήμιο δε μετράει σα δεύτερος τίτλος. Πρέπει να είναι της ίδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας δλδ ΔΕ.

ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 5:49 pm

Δημοσίευσηαπό ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ » Τετ Ιουν 18, 2014 6:27 pm

Μην απελπζεται κανείς γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί! Έχω 1780 μορια στην κατηγορία ΔΕ και μέχρι στιγμής δεν έχω διοριστεί πουθενά για ευνόητους λόγους! Ο νοών νοείτο. Απολυτήριο 18, τρεις γλώσσες, ECDL, 102 μηνες προυπηρεσία, 2ος τίτλος σπουδών και δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο. Μπορεί κάτι να γίνει και να πάρει τη θέση κάποιος με λιγότερα μόρια κια μαγκιά του! Αν ξεκινάμε με απαισιοδοξία και με λύπη γαι τα 15 ευρώ, πιστέψτε με τα έχω επίσης πολύ μεγάλη ανάγκη κι εγώ, δεν κάνουμε τίποτα! Αγωνίσου κι ας χάσεις αυτό είναι το moto μου. Καλή επιτυχά σε όλους μας!

tina1981
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 10:02 am

Δημοσίευσηαπό tina1981 » Πέμ Ιουν 19, 2014 10:36 am

ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ έγραψε:Μην απελπζεται κανείς γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί! Έχω 1780 μορια στην κατηγορία ΔΕ και μέχρι στιγμής δεν έχω διοριστεί πουθενά για ευνόητους λόγους! Ο νοών νοείτο. Απολυτήριο 18, τρεις γλώσσες, ECDL, 102 μηνες προυπηρεσία, 2ος τίτλος σπουδών και δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο. Μπορεί κάτι να γίνει και να πάρει τη θέση κάποιος με λιγότερα μόρια κια μαγκιά του! Αν ξεκινάμε με απαισιοδοξία και με λύπη γαι τα 15 ευρώ, πιστέψτε με τα έχω επίσης πολύ μεγάλη ανάγκη κι εγώ, δεν κάνουμε τίποτα! Αγωνίσου κι ας χάσεις αυτό είναι το moto μου. Καλή επιτυχά σε όλους μας!


Θέλω να σε ρωτήσω κάτι χωρίς ίχνος ειρωνείας! Με 1780 μόρια είναι δυνατόν να μην έχει διοριστεί? Μου φαίνεται περίεργο! Υπολογίζει 102 μήνες προυπηρεσία? 60 είναι το ανώτερο

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Πέμ Ιουν 19, 2014 2:10 pm

tina1981 έγραψε:Θέλω να σε ρωτήσω κάτι χωρίς ίχνος ειρωνείας! Με 1780 μόρια είναι δυνατόν να μην έχει διοριστεί? Μου φαίνεται περίεργο! Υπολογίζει 102 μήνες προυπηρεσία? 60 είναι το ανώτερο


Και όμως τα μόρια βγαίνουν σχεδόν τόσα ;)
Αν υποθέσουμε ότι οι 3 γλώσσες είναι με άριστη γνώση και υπολογίσουμε 420 μόρια από την προϋπηρεσία, που είναι όντως το ανώτερο, τόσο βγαίνει.
Εγώ έστειλα τα χαρτιά μου, και αν τυχόν είμαι επιτυχών, βλέπουμε!
1511 μόρια... Φίλη Αδαμαντία ελπίζω να μην έκανες αίτηση για τη θέση της Πάτρας :lol:
Πάντως σε θέσεις ΠΕ, με τόσα χρόνια που έχει να βγει διαγωνισμός μέσω ΑΣΕΠ, χωρίς διδακτορικό ΚΑΙ master δεν πας πουθενά! :?

Ένα γενικότερο σχόλιο:
Η αλήθεια είναι ότι τα λεφτά πλέον για τους ΔΕ είναι πολύ λίγα, πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει... :(
Ειδικά για άτομα που είναι ΠΕ με master κλπ

ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 5:49 pm

Δημοσίευσηαπό ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ » Πέμ Ιουν 19, 2014 11:55 pm

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης και προπαντός δεν πουλώ μούρη! Είμαι κι εγώ ΠΕ με μεταπτυχιακό αλλά έχω περισσότερη προυπηρεσία ως ΔΕ. Το ξέρω ότι μετράνε 60 μήνες έιμαι μετρ των προκηρύξεων! Το περίεργο δεν έιναι που δεν έχω διοριστεί το περίεργο είναι ότι η σειρά κατάταξής μου ήταν άθλια! 2.500 χιλιάδες άτομα πριν από μένα!Και για να σε κουφάνω περισσότερο είμαι και πολύτεκνη! Απλώς δεν είμαι πια ρομαντική κι έχω πλήρη συναίσθηση του πού ζω! είναι κρίμα πάντως η νέα γενιά να είναι εξαιρετικής μορφώσεως και΄ανεργη ενώ κάποιοι άλλοι....

ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 5:49 pm

Δημοσίευσηαπό ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ » Παρ Ιουν 20, 2014 12:21 am

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης και προπαντός δεν πουλώ μούρη! Είμαι κι εγώ ΠΕ με μεταπτυχιακό αλλά έχω περισσότερη προυπηρεσία ως ΔΕ. Το ξέρω ότι μετράνε 60 μήνες έιμαι μετρ των προκηρύξεων! Το περίεργο δεν έιναι που δεν έχω διοριστεί το περίεργο είναι ότι η σειρά κατάταξής μου ήταν άθλια! 2.500 χιλιάδες άτομα πριν από μένα!Και για να σε κουφάνω περισσότερο είμαι και πολύτεκνη! Απλώς δεν είμαι πια ρομαντική κι έχω πλήρη συναίσθηση του πού ζω! είναι κρίμα πάντως η νέα γενιά να είναι εξαιρετικής μορφώσεως και΄ανεργη ενώ κάποιοι άλλοι....

vasilis ser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 8:44 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis ser » Παρ Ιουν 20, 2014 10:38 am

ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ έγραψε:Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης και προπαντός δεν πουλώ μούρη! Είμαι κι εγώ ΠΕ με μεταπτυχιακό αλλά έχω περισσότερη προυπηρεσία ως ΔΕ. Το ξέρω ότι μετράνε 60 μήνες έιμαι μετρ των προκηρύξεων! Το περίεργο δεν έιναι που δεν έχω διοριστεί το περίεργο είναι ότι η σειρά κατάταξής μου ήταν άθλια! 2.500 χιλιάδες άτομα πριν από μένα!Και για να σε κουφάνω περισσότερο είμαι και πολύτεκνη! Απλώς δεν είμαι πια ρομαντική κι έχω πλήρη συναίσθηση του πού ζω! είναι κρίμα πάντως η νέα γενιά να είναι εξαιρετικής μορφώσεως και΄ανεργη ενώ κάποιοι άλλοι....


1780 μόρια ως ΔΕ , είσαι περασμένη σίγουρα

πως και δεν έκανες στην ΝΕΡΙΤ ?

ΚΑΛΉ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΊΑ

vasilis ser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 8:44 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis ser » Παρ Ιουν 20, 2014 1:13 pm

tina1981 έγραψε:
ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΔΕΛΙΟΓΛΟΥ έγραψε:Μην απελπζεται κανείς γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί! Έχω 1780 μορια στην κατηγορία ΔΕ και μέχρι στιγμής δεν έχω διοριστεί πουθενά για ευνόητους λόγους! Ο νοών νοείτο. Απολυτήριο 18, τρεις γλώσσες, ECDL, 102 μηνες προυπηρεσία, 2ος τίτλος σπουδών και δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο. Μπορεί κάτι να γίνει και να πάρει τη θέση κάποιος με λιγότερα μόρια κια μαγκιά του! Αν ξεκινάμε με απαισιοδοξία και με λύπη γαι τα 15 ευρώ, πιστέψτε με τα έχω επίσης πολύ μεγάλη ανάγκη κι εγώ, δεν κάνουμε τίποτα! Αγωνίσου κι ας χάσεις αυτό είναι το moto μου. Καλή επιτυχά σε όλους μας!


Θέλω να σε ρωτήσω κάτι χωρίς ίχνος ειρωνείας! Με 1780 μόρια είναι δυνατόν να μην έχει διοριστεί? Μου φαίνεται περίεργο! Υπολογίζει 102 μήνες προυπηρεσία? 60 είναι το ανώτερο


μήπως τα μόρια σου είναι 1679 ?
έβλεπα προηγούμενους διαγωνισμούς και είδα το όνομα σου

τίτλος σπουδών 979
2ος τίτλος 150
1 γλώσσα 70
2 γλώσσα 30
3 γλώσσα 30
εμπειρία 420

αλλά και πάλι για πολύτεκνη έχεις πολλά μόρια

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Δευ Ιουν 23, 2014 10:00 am

Ανακοινώθηκαν οι αριθμοί των αιτήσεων:
14.661 αιτήσεις

Καλά είναι... :lol:

vasilis ser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 8:44 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis ser » Δευ Ιουν 23, 2014 11:00 am

vasilis_patra έγραψε:Ανακοινώθηκαν οι αριθμοί των αιτήσεων:
14.661 αιτήσεις

Καλά είναι... :lol:


παλιά μόνο για την ΔΕ , γινόταν 40.000 αιτήσεις ( 8κ/2008 )

καλή επιτυχία σε όλους

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Δευ Ιουν 23, 2014 4:28 pm

40.000 αιτήσεις αλλά για πόσες θέσεις?

Το θέμα είναι ότι ο μισθός του ΔΕ πάει να συμπιεστεί και άλλο, για 500 ευρώ μικτά λένε!
http://www.diorismos.gr/Dpages/news/vie ... job&type=1
Τα ίδια έλεγε και η Χριστοφιλοπούλου το πρωί στο MEGA.

Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι 27 ΔΕ που θα διοριστούν δεν παίζει να έχουν μόνο απολυτήριο Λυκείου, σίγουρα θα είναι με πτυχία και μεταπτυχιακά!
Από την άλλη, αν πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 8 χρόνια μέχρι να ξεκολλήσεις από ΔΕ και να πας ΠΕ (και αυτό με προϋποθέσεις), δεν ξέρω...
Ζόρικα τα πράγματα...

+ ότι είναι πολύ δύσκολο να έχεις νόμιμα δεύτερη δουλειά το απόγευμα...

Πραγματικά, μόνο κελεπούρι δε φαντάζουν οι θέσεις αλλά εκεί μας κατάντησαν...

vasilis ser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 8:44 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis ser » Δευ Ιουν 23, 2014 11:00 pm

[quote="vasilis_patra"]40.000 αιτήσεις αλλά για πόσες θέσεις?

Το θέμα είναι ότι ο μισθός του ΔΕ πάει να συμπιεστεί και άλλο, για 500 ευρώ μικτά λένε!
http://www.diorismos.gr/Dpages/news/vie ... job&type=1
Τα ίδια έλεγε και η Χριστοφιλοπούλου το πρωί στο MEGA.

Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι 27 ΔΕ που θα διοριστούν δεν παίζει να έχουν μόνο απολυτήριο Λυκείου, σίγουρα θα είναι με πτυχία και μεταπτυχιακά!
Από την άλλη, αν πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 8 χρόνια μέχρι να ξεκολλήσεις από ΔΕ και να πας ΠΕ (και αυτό με προϋποθέσεις), δεν ξέρω...
Ζόρικα τα πράγματα...

+ ότι είναι πολύ δύσκολο να έχεις νόμιμα δεύτερη δουλειά το απόγευμα...

Πραγματικά, μόνο κελεπούρι δε φαντάζουν οι θέσεις αλλά εκεί μας κατάντησαν...
[/quote

Αν διάβασες , αναφέρει ότι θα κοπούν από αυτούς που έχουν μόνο απολυτήριο λυκείου

πριν το υπάρχων μισθολόγιο , οι ΔΕ που είχαν απολυτήριο λυκείου και πτυχίο επαγγελματικού λυκείου , μισθολογικά τους εξίσωνε με τους ΤΕ ( χωρίς πτυχίο ) ελαφρώς μικρότερες αποδοχές από τους ΤΕ ( με πτυχίο )

κάτι τέτοιο σχεδιάζει πάλι η κυβέρνηση με το νέο μισθολόγιο

αναφέρθηκε επίσης ότι αυτοί που θα έχουν παραπάνω πτυχία από τα απαιτούμενα όχι μόνο δεν θα χάσουν οικονομικά αλλά θα κερδίσουν ( όπως είπε και ο υπουργός θέλει να προσελκύσει στους διαγωνισμούς άτομα με πολλά προσόντα )

Στην τελική όλα θα ξεκαθαρίσουν μόλις ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο , είναι νωρίς ακόμη να λέμε τι θα γίνει και τι όχι


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες