Διοριστέοι με τελικά αποτελέσματα ΑΣΕΠ μέσα στο 2010

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
zoira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2010 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό zoira » Τρί Οκτ 08, 2013 2:05 pm

EFH VITZHLAIOU έγραψε:
giorgos1979 έγραψε:αυτο ειναι το σχεδιο νομου
http://www.opengov.gr/minreform/wp-cont ... shedio.pdf

Δεν τα πολυκαταλαβαίνω, ρυθμίζει θέματα αναπλήρωσης, αλλά δεν λέει κάπου ξεκάθαρα τι θα γίνει με τις αναπληρώσεις που εκκρεμούν. Ολα αυτά θα ισχύσουν μετά την δημοσίευση του νόμου. Για αυτούς που περιμένουν ήδη δεν βλέπω να δίνει διευκρινήσεις.


σε ποιό άρθρο ρυθμίζει θέματα αναπλήρωσης? δέν το βλέπω..

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Τρί Οκτ 08, 2013 5:02 pm

zoira έγραψε:
EFH VITZHLAIOU έγραψε:
giorgos1979 έγραψε:αυτο ειναι το σχεδιο νομου
http://www.opengov.gr/minreform/wp-cont ... shedio.pdf

Δεν τα πολυκαταλαβαίνω, ρυθμίζει θέματα αναπλήρωσης, αλλά δεν λέει κάπου ξεκάθαρα τι θα γίνει με τις αναπληρώσεις που εκκρεμούν. Ολα αυτά θα ισχύσουν μετά την δημοσίευση του νόμου. Για αυτούς που περιμένουν ήδη δεν βλέπω να δίνει διευκρινήσεις.


σε ποιό άρθρο ρυθμίζει θέματα αναπλήρωσης? δέν το βλέπω..

ουτε εγω το εχω δει αλλα λεει οτι για την προσλήψεις ειναι αρμοδιοσ ο φορεασ στον οποιο εχεισ πετυχει για αυτουσ που εχουνε οριστικουσ πινακεσ

EFH VITZHLAIOU
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 4:36 am

Δημοσίευσηαπό EFH VITZHLAIOU » Τετ Οκτ 16, 2013 9:59 am

[quote="giorgos1979"][quote="zoira"][quote="EFH VITZHLAIOU"]Καλημέρα παιδιά, πήγα εχθές στο ΥΔΜΗΔ και μίλησα με τον αρμόδιο στο τμήμα προσλήψεων. Η εγκύκλιος δεν έχει υπογραφεί ακόμη, δεν θα ισχύσει όμως ο νέος νόμος για εμάς τους παλιούς, που θα παραμείνουμε στο καθεστώς 1/5 ή 1/10 και θα απαιτηθεί απόφαση κατανομής προκειμένου να προχωρήσει ο διορισμός μας....Η ευνοϊκή διάταξη αφορά τις αναπληρώσεις που θα προκύψουν στο μέλλον, θυμάμαι όμως ότι το καλοκαίρι διάβασα σε κάποιο νόμο ότι οι αναπληρώσεις καταργούνται πλέον, θα προκηρύσσονται συγκεκριμένες θέσεις, οι οποίες θα χάνονται σε περίπτωση που δεν θα γίνει διορισμός για τον οποιονδήποτε λόγο. Για ποιές μελλοντικές αναπληρώσεις μου μιλάνε λοιπόν? Θα ψάξω να βρω σε ποιά διάταξη διάβασα τα περί αναπλήρωσης και θα επανέλθω. Αν κάποιος από εσάς θυμάται πού αναφέρονται τα περί κατάργησης των αναπληρώσεων, ας με ενημερώσει.

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Πέμ Οκτ 24, 2013 3:52 pm

Σχετικά με τις προσλήψεις στον δημόσιο τομέα, το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης διευκρινίζει εκ νέου ότι κατά την περίοδο 2013 – 2014 οι προσλήψεις γίνονται με βάση τους ακόλουθους δύο κανόνες:

• 1:5, δηλαδή μία πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις (συνταξιοδοτήσεις και παραιτήσεις). Η μείωση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων κατά 150.000 την πενταετία 2011 – 2015 επιτυγχάνεται μέσω της εφαρμογής αυτού του κανόνα.

• 1:1, δηλαδή μία πρόσληψη για κάθε μία αναγκαστική αποχώρηση. Οι συνολικά 15.000 αναγκαστικές αποχωρήσεις, επομένως, δεν σχετίζονται καθ’ οιονδήποτε τρόπο με τη μείωση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων, αλλά αφορούν αποκλειστικά και μόνο στην ανανέωση του ανθρώπινου δυναμικού στο Δημόσιο.
αυτό σήμερα βγήκε και έχει ανακοινωθεί στο σαιτ του υπουργείου μεταρρυθμισεισ λέτε να προχωράει κάτι να βλέπουμε φως στο τούνελ ελπίζω να έχουμε θετικά αποτελέσματα όλοι εμείς εδώ που περιμένουμε πάντως σήμερα που μίλησα με την περιφέρεια όσο αφορά την εγκύκλιο ακόμα την περιμένουνε και όσο αφορά το τι έχει γραφτεί νομίζω δεν υσχει, μου είπε αν δεν την δούμε να έρχεται και να λέει ακριβώς τι γράφει μην ακούς τίποτα και μην πιστεύεις έτσι μου είπε αν έχω κανένα άλλο νέο θα γράψω και αν έχετε και εσείς πείτε και εσείς

EFH VITZHLAIOU
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 4:36 am

Δημοσίευσηαπό EFH VITZHLAIOU » Κυρ Οκτ 27, 2013 7:33 pm

[quote="giorgos1979"]Ναι, και εσύ είδες να ανακοινώνεται κάπου κάποιος σχετικός διορισμός εφέτος?? Μέχρι τον Δεκέμβριο του '12 ανακοίνωνε κάθε μήνα το ΥΔΜΗΔ στοιχεία αποχωρήσεων και προσλήψεων στο δημόσιο. Μετά,.....σιγή.... Πόσοι έχουν διοριστεί εφέτος με βάση τα ποσοστά που επιτρέπονται? Κάποιος από εμάς σίγουρα όχι!

sofias
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2010 11:23 am

Δημοσίευσηαπό sofias » Τετ Νοέμ 06, 2013 9:15 pm

ΤΕΛΙΚΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΟ Η' ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΤΡΟΪΚΑ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΟΥΝ ΟΣΟΙ ΑΔΙΚΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΜΕ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ????

EFH VITZHLAIOU
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 4:36 am

Δημοσίευσηαπό EFH VITZHLAIOU » Πέμ Νοέμ 07, 2013 12:28 am

[quote="sofias"]Θεωρώ οτι όσοι βγαίνουν σε διαθεσιμότητα είναι ΔΕ και ΥΕ προς το παρόν. Οι θέσεις που θα καλύψουν όσοι από αυτούς καταφέρουν να επιστρέψουν σε υπηρεσία σίγουρα θα υπερκαλύψουν τις ανάγκες που υπάρχουν σε προσωπικό. Για τους ΠΕ όμως δεν μας λένε κάτι, οι δηλώσεις περί 1/5 ή 1/1 είναι αοριστολογίες κατά την γνώμη μου.

zoira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2010 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό zoira » Πέμ Νοέμ 07, 2013 10:05 am

EFH VITZHLAIOU έγραψε:
sofias έγραψε:Θεωρώ οτι όσοι βγαίνουν σε διαθεσιμότητα είναι ΔΕ και ΥΕ προς το παρόν. Οι θέσεις που θα καλύψουν όσοι από αυτούς καταφέρουν να επιστρέψουν σε υπηρεσία σίγουρα θα υπερκαλύψουν τις ανάγκες που υπάρχουν σε προσωπικό. Για τους ΠΕ όμως δεν μας λένε κάτι, οι δηλώσεις περί 1/5 ή 1/1 είναι αοριστολογίες κατά την γνώμη μου.

Συφωνώ μαζί σου!! Αυτό το 1/1 είναι πουθενά γράμμενο σε νόμο ή είναι μόνο ακόμη μία αόριστη εξαγγελία?

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Τετ Νοέμ 13, 2013 3:53 pm

Εμένα μου είπαν για αναλογία 1 προς 5.

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Δευ Νοέμ 25, 2013 3:11 pm

καλησπέρα παιδιά σήμερα μίλησα με την περιφέρεια με την κοπέλα που είναι υπεύθυνη για τής προσλήψεις και μου είπε ότι ακόμα περιμένουνε να τούς στείλουν την εγκύκλιο για να δούνε τι θα γίνει με τής αναπληρώσεις ρώτησα ακόμα και με αυτό που έλεγε ο υπουργός όσοι θα φύγουνε τόσοι θα μπούνε και μου είπε να το ξέρουμε και εμείς άλλα άμα δεν το δούμε γραπτά όλα αυτά δεν μπορούνε να κάνουνε τίποτα αν έχετε και εσείς παιδιά τώρα κανένα νέο γραφτε εδώ .

chot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2012 1:54 pm

Δημοσίευσηαπό chot » Τετ Δεκ 04, 2013 4:44 am

καλημερα παιδια!Με πηραν τηλεφωνο απο το νοσοκομειοπου ειχα διοριστει οτι ηρθε ο διορισμος κ σε κανα μηνα θα βγει το φεκ κ να ετοιμαζομαι να παω να δουλεψω!!Κανουν οντως κανα μηνα τα φεκ ή θα περιμενω 2-3 χρονια παλι??Σαν ψεμα μου ακουγετε γι αυτο ρωταω!Ευχομαι να ξεπλοκαρουν για ολους σιγα σιγα επιτελους κ να διοριστουμε επιτελους μετα απο τοσα χρονια!

EFH VITZHLAIOU
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 4:36 am

Δημοσίευσηαπό EFH VITZHLAIOU » Τετ Δεκ 04, 2013 9:25 am

[quote="chot"]Μπράβο φίλε!! χάρηκα για λογαριασμό σου, οι δημοσιεύσεις γίνονται γρήγορα μην ανησυχείς. Δώσε μας στοιχεία σου για να έχουμε μέτρο σύγκρισης, με ποια προκήρυξη μπήκες? Είσαι αναπληρωματικός ή όχι?
Αντε και στα δικά μας σιγά σιγά!!

AVGVSTVS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 1:13 pm

Δημοσίευσηαπό AVGVSTVS » Τετ Δεκ 04, 2013 11:06 am

chot, δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες. Είσαι ΠΕ ή ΤΕ; Πότε σου ανακοινώθηκε αρχικά ο διορισμός;
Καλή σταδιοδρομία αν είναι αλήθεια, αλλά όσοι δεν είναι σε νοσοκομεία δεν νομίζω να είναι τόσο τυχεροί.
Από περίπτωση στενού φίλου τα ΦΕΚ κάνει 4 μήνες για να βγει.

zoira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2010 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό zoira » Τετ Δεκ 04, 2013 12:56 pm

chot έγραψε:καλημερα παιδια!Με πηραν τηλεφωνο απο το νοσοκομειοπου ειχα διοριστει οτι ηρθε ο διορισμος κ σε κανα μηνα θα βγει το φεκ κ να ετοιμαζομαι να παω να δουλεψω!!Κανουν οντως κανα μηνα τα φεκ ή θα περιμενω 2-3 χρονια παλι??Σαν ψεμα μου ακουγετε γι αυτο ρωταω!Ευχομαι να ξεπλοκαρουν για ολους σιγα σιγα επιτελους κ να διοριστουμε επιτελους μετα απο τοσα χρονια!


Μπράβο! Μακάρι να πάνε όλα καλά!

chot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2012 1:54 pm

Δημοσίευσηαπό chot » Τετ Δεκ 04, 2013 1:46 pm

Ειμαι ΤΕ κ μπηκα με την 7κ/09 με αναπληρωση ομως κ με ειχαν ειδοποιησει για αποδοχη τον ιουλιο του 2011.2μιση σχεδον χρονια μετα επεστρεψαν τα χαρτια μου απο τα υπουργεια!Μακαρι τωρα να ειναι πιο συντομη η διαδικασια που εμεινε!Παντως μην απογοητευεστε καποια στιγμη θα μας καλεσουν ολους πιστευω,κατι φαινετε πως παει να γινει τωρα κ θα ξεκαθαρισουν τα πραγματα ελπιζω!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες