Κάλεσμα σε διορισμό από δύο φορείς -επείγον

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
jorikas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 3:39 pm

Κάλεσμα σε διορισμό από δύο φορείς -επείγον

Δημοσίευσηαπό jorikas » Τετ Μαρ 20, 2013 10:18 am

Καλημέρα σας, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Είμαι επιτυχών στην 2Σ (υπήρεσία ασύλου) όπου κατέθεσα τα χαρτιά ως επιτυχών της 8κ 2008. Αφού με καλέσαν να καταθέσω τα δικαιολογητικά από την υπηρεσία ασύλου, μου ηρθε μια αντίστοιχη ειδοποίηση από το ΙΚΑ για την 8κ. Αν και προτιμώ την υπηρεσία ασύλου, φοβάμαι μην κολλήσει πάλι κάπου ο διορισμός και σκέφτομαι μήπως να καταθέσω χαρτιά και στο ΙΚΑ,ώστε να έχω μια εναλλακτική αν η υπόθεση στραβώσει με την υπηρεσία ασύλου. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό να καθυστερήσω το διορισμό αν με καλέσουν πρώτα από το ΙΚΑ, και για πόσο διάστημα, ώστε να δω τι θα γίνει με την υπηρεσία ασύλου ή αν θα πρέπει να παρουσιαστώ στο ΙΚΑ αναγκαστικά. Είναι νορμάλ να μου στέλνουν 2 έγγραφα για διορισμό από δύο φορείς για μια προκύρηξη; Κανονικά δεν θα έπρεπε να ανησυχώ αλλά τους έχει φοβηθεί το μάτι μου με αυτά που γίνονται... Τι θα με συμβουλεύατε;Θα πρέπει να πάρω απόφαση σύντομα για το τι κα κάνω με το ΙΚΑ, καθώς οι μέρες περνάνε..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Τετ Μαρ 20, 2013 1:19 pm

Να κάνεις τα χαρτιά σου και στις δύο προκυρήξεις γιατί στις μέρες μας δεν ξέρεις τι γίνεται, θα πας σ' αυτόν που θα σε καλέσει πρώτα (σε συμφέρει να μαζεύεις προϋπηρεσία) και "βλέποντας και κάνοντας". Είμαι ήδη διορισμένη σε υπουργείο, και μένα μου στείλανε επιστολή να καταθέσω τα χαρτιά μου από την 8κ, δεν θα πάω αλλά θα τα καταθέσω και θα το καθυστερήσω όσο μπορώ για να υπάρχει μια πόρτα ανοιχτή, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται και με τις εφεδρίες.

gada
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2008 6:07 pm

Δημοσίευσηαπό gada » Τετ Μαρ 20, 2013 4:22 pm

συμφωνώ με την ΤΗL.
Στείλε τα χαρτιά σου και στις 2 και όποια σε καλέσει πρώτη να πας. Εσύ δεν φταις σε τίποτα.
Γιατί όμως προτιμάς την υπηρεσία ασύλου εφόσον εσύ αρχικά έχεις κάνει αίτηση για ΙΚΑ;

jorikas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 3:39 pm

Δημοσίευσηαπό jorikas » Πέμ Μαρ 21, 2013 5:41 pm

gada έγραψε:συμφωνώ με την ΤΗL.
Στείλε τα χαρτιά σου και στις 2 και όποια σε καλέσει πρώτη να πας. Εσύ δεν φταις σε τίποτα.
Γιατί όμως προτιμάς την υπηρεσία ασύλου εφόσον εσύ αρχικά έχεις κάνει αίτηση για ΙΚΑ;


Την προτιμώ και όσον αφορά το αντικείμενο εργασίας και γιατί είναι πιο κοντά στο σπίτι μου. Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας!

ahai
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Δευ Απρ 12, 2010 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό ahai » Παρ Μαρ 22, 2013 12:37 pm

jorikas έγραψε:
gada έγραψε:συμφωνώ με την ΤΗL.
Στείλε τα χαρτιά σου και στις 2 και όποια σε καλέσει πρώτη να πας. Εσύ δεν φταις σε τίποτα.
Γιατί όμως προτιμάς την υπηρεσία ασύλου εφόσον εσύ αρχικά έχεις κάνει αίτηση για ΙΚΑ;


Την προτιμώ και όσον αφορά το αντικείμενο εργασίας και γιατί είναι πιο κοντά στο σπίτι μου. Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας!


ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μην κάνεις το τραγικό λάθος και στείλεις χαρτιά και στους δύο φορείς. Η 2Σ/2012, είναι πρόσκληση του ΑΣΕΠ για διορισμό στην Υπηρεσία Ασύλου, από διοριστέους του ΑΣΕΠ που δεν έχουν ακόμη διοριστεί. Εσύ, στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποιήσες το ΦΕΚ των οριστικών αποτελεσμάτων της 8Κ/2008, για να συμμετάσχεις στην πρόσκληση του ΑΣΕΠ για την Υπηρεσία Ασύλου. Αν πάς στην Υπηρεσία Ασύλου και αποδεχθείς ουσιαστικά το διορισμό σου, στέλνοντας τα χαρτιά σου και υπεύθυνη δήλωση, έχεις χάσει τη θέση στο ΙΚΑ. Οι προσκλήσεις του ΑΣΕΠ για την Υπηρεσία Ασύλου δεν είναι προξηρύξεις.

gada
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2008 6:07 pm

Δημοσίευσηαπό gada » Παρ Μαρ 22, 2013 2:11 pm

Η αποδοχή διορισμού γίνεται με την ανάληψη υπηρεσίας, και όχι με την αποστολή δικαιολογητικών.

ahai
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Δευ Απρ 12, 2010 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό ahai » Παρ Μαρ 22, 2013 5:52 pm

gada έγραψε:Η αποδοχή διορισμού γίνεται με την ανάληψη υπηρεσίας, και όχι με την αποστολή δικαιολογητικών.


Σίγουρα, αλλά οσονούπω βγαίνουν τα ατομικά ΦΕΚ διορισμού των επιτυχόντων της 2Σ/2012. Η θέση της 8Κ/2008, χάθηκε από τη στιγμή που βγαίνει το ΦΕΚ διορισμού στην Υπηρεσία Ασύλου και αναλάβει υπηρεσία ο επιτυχόντας.

planet-
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μάιος 19, 2009 9:46 am

Δημοσίευσηαπό planet- » Παρ Μαρ 22, 2013 7:10 pm

THL έγραψε:Να κάνεις τα χαρτιά σου και στις δύο προκυρήξεις γιατί στις μέρες μας δεν ξέρεις τι γίνεται, θα πας σ' αυτόν που θα σε καλέσει πρώτα (σε συμφέρει να μαζεύεις προϋπηρεσία) και "βλέποντας και κάνοντας". Είμαι ήδη διορισμένη σε υπουργείο, και μένα μου στείλανε επιστολή να καταθέσω τα χαρτιά μου από την 8κ, δεν θα πάω αλλά θα τα καταθέσω και θα το καθυστερήσω όσο μπορώ για να υπάρχει μια πόρτα ανοιχτή, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται και με τις εφεδρίες.

τί εννοείς οτι θα καθυστερήσεις όσο μπορείς? Γιατί κ εγώ εργάζομαι σε ΝΠΔΔ και μου είρθε ειδοποίηση για την αποστολή δικαιολογιτικών.
Επίσης ξέρεις μήπως αν με την δημοσίευση στο ΦΕΚ διορισμού γίνεται η αυτοδίκαιη παραίτηση απο τον προηγούμενο φορέα η με την ορκωμοσία?

gada
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2008 6:07 pm

Δημοσίευσηαπό gada » Σάβ Μαρ 23, 2013 12:59 pm

αποδοχή διορισμού (και κατά συνέπεια παραίτηση από άλλη υπηρεσία αν είσαι ήδη διορισμένος) γίνεται ΜΟΝΟ όταν αναλάβεις υπηρεσία.

supermario
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2013 4:26 am

Δημοσίευσηαπό supermario » Σάβ Μαρ 23, 2013 1:01 pm

ahai έγραψε:
gada έγραψε:Η αποδοχή διορισμού γίνεται με την ανάληψη υπηρεσίας, και όχι με την αποστολή δικαιολογητικών.


Σίγουρα, αλλά οσονούπω βγαίνουν τα ατομικά ΦΕΚ διορισμού των επιτυχόντων της 2Σ/2012. Η θέση της 8Κ/2008, χάθηκε από τη στιγμή που βγαίνει το ΦΕΚ διορισμού στην Υπηρεσία Ασύλου και αναλάβει υπηρεσία ο επιτυχόντας.


ahai, επειδή σε βλέπω πληροφορημενο για την 2Σ/2012, έχεις κάτι νεότερο για την έκδοση των ατομικών ΦΕΚ; :?:

thmmy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2007 8:57 am

Δημοσίευσηαπό thmmy » Τρί Απρ 02, 2013 1:33 pm

Καλημέρα σας!
έχετε κανένα νεο για τα ΦΕΚ και το γενικο λογιστήριο του κράτος για την 2Σ/2012 ???

zoe13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2008 6:45 pm

Δημοσίευσηαπό zoe13 » Τετ Απρ 03, 2013 9:46 am

Καλήμερα! Και εγώ στην Υπηρεσία Ασύλου έχω περάσει και όπως με ενημέρωσαν την Δευτέρα τα χαρτιά είναι ακόμα στο ΓΛΚ. Πάντως αυτό που μου είπαν είναι πως μας θέλουν συντομότερο δυνατό.

jorikas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 3:39 pm

Δημοσίευσηαπό jorikas » Τετ Απρ 03, 2013 3:50 pm

Σου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου που έστειλε η υπηρεσία το φάκελό σου στο ΓΛΚ; Είναι καιρό εκεί; Σε αυτό το λινκ έχει μια συζήτηση για το ΓΛΚ, χρήσιμα τηλέφωνα και τη διαδικασία που ακολουθείται. Θα πάρει αρκετό καιρό ακομα φοβαμαι...

http://www.diorismos.gr/forum/viewtopic ... sc&start=0

valdom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2011 4:25 pm

Δημοσίευσηαπό valdom » Τετ Απρ 03, 2013 3:58 pm

zoe13 έγραψε:Καλήμερα! Και εγώ στην Υπηρεσία Ασύλου έχω περάσει και όπως με ενημέρωσαν την Δευτέρα τα χαρτιά είναι ακόμα στο ΓΛΚ. Πάντως αυτό που μου είπαν είναι πως μας θέλουν συντομότερο δυνατό.


Γνωρίζει κανείς αν έχει γίνει η μετακόμιση της υπηρεσίας από την Συγγρού στην Κατεχάκη?
Γιατί αναμένονται 150+ νέοι υπάλληλοι, πως να χωρέσουν στο παλιό κτίριο?
Εύχομαι νέα σύντομα.

zoe13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2008 6:45 pm

Δημοσίευσηαπό zoe13 » Τετ Απρ 03, 2013 8:36 pm

Στις 15/3 που έιχα επικοινωνήσει ξανά μου είχαν πει πως τα χαρτία είναι στο ΓΛΚ.
Γνωρίζω το τηλεφωνο που πρέπει να καλέσουμε στο ΓΛΚ αλλά δεν γνωρίζω αριθμ. πρωτοκόλλου.

Όσο για το εάν έχει μετακομίσει η υπηρεσία δεν έχω ιδέα. Ίσως για αρχή κανουμε επιμόρφωση κάπου αλλού.

Μακάρι να έχουμε σύντομα νέα.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες