Προγράμματα κοινωφελούς εργασίας

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τετ Ιαν 09, 2013 7:16 pm

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα να συμμετασχεις σε νεο ΚΟΧ.Εγω εφυγα απο ΣΟΧ για ΚΟΧ και με εβαλαν κ υπεγραψα υπευθυνη δηλωση πως απο την ημερομηνια υποβολης της αρχικης αιτησης μου στο κοχ και μεχρι την εναρξη των καθηκοντων μο, δεν απασχοληθηκα σε αλλο κοχ προγραμμα ή εσπα γενικα. Σκεψου πως ειχα υποβαλλει αιτηση στα κοχ Ιουνιου και με καλεσανε Νοεμβριο. Οποτε αν ληξει η συμβαση σου και κανεις μια νεα αιτηση με νεα καρτα ανεργιας λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό fly_high » Τετ Ιαν 09, 2013 9:49 pm

NikosKat έγραψε:Καλήμερα
Είμαι ήδη σε 5μηνο απο το πράσινο+μπλε στη Αιτ/νια.
Πληροφορήθηκα οτι εγκρίθηκαν κι αλλα 5μηνα που θα ξεκινήσουν μέσα στο 2013.
Θα μπορέσω να κάνω την αίτηση μου και γι αυτά τα προγράμματα εφόσον θα εχει λήξει η σύμβασή μου με το πρώτο;
πχ εγω τελειώνω το Φεβρουάριο του 2013 και τα αλλο 5μηνο να ξεκινά το Μάρτιο.


Όχι δεν μπορείς να συμμετάσχεις διότι δικαιούσαι στα ΚΟΧ μόνο 5 μήνες απασχόλησης μέσα σε ένα 12μήνο.Δηλαδή θα πρέπει να περάσουν 7 μήνες από την ημερομήνια λήξης της υπάρχουσας σύμβασης σου ΚΟΧ.

NikosKat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2013 10:29 am

Δημοσίευσηαπό NikosKat » Πέμ Ιαν 10, 2013 12:31 pm

fly_high έγραψε:
NikosKat έγραψε:Καλήμερα
Είμαι ήδη σε 5μηνο απο το πράσινο+μπλε στη Αιτ/νια.
Πληροφορήθηκα οτι εγκρίθηκαν κι αλλα 5μηνα που θα ξεκινήσουν μέσα στο 2013.
Θα μπορέσω να κάνω την αίτηση μου και γι αυτά τα προγράμματα εφόσον θα εχει λήξει η σύμβασή μου με το πρώτο;
πχ εγω τελειώνω το Φεβρουάριο του 2013 και τα αλλο 5μηνο να ξεκινά το Μάρτιο.


Όχι δεν μπορείς να συμμετάσχεις διότι δικαιούσαι στα ΚΟΧ μόνο 5 μήνες απασχόλησης μέσα σε ένα 12μήνο.Δηλαδή θα πρέπει να περάσουν 7 μήνες από την ημερομήνια λήξης της υπάρχουσας σύμβασης σου ΚΟΧ.


μπορώ να το δω κάπου γραμμένο αυτό?
Υπάρχει γενικά κάτι για να δω τα δικαιώματα μας?

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό fly_high » Πέμ Ιαν 10, 2013 4:40 pm

Σε κάθε ανακοινωση πρόσληψης ΚΟΧ της κάθε ΜΚΟ,αναφέρεται ρητά στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΕΜΠΤΟ: Πρόσληψη
"Κάθε ωφελούμενος μπορεί να απασχοληθεί σε μία θέση εργασίας έως πέντε (5) μήνες μέσα σε διάστημα δώδεκα (12) μηνών."

Πχ. δες εδώ στη ΜΚΟ Ινστιτούτο Εργασίας της Γ.Σ.Ε.Ε. (ΙΝΕ/Γ.Σ.Ε.Ε.) τις σχετικές ανακοινώσεις http://www.inegsee.gr/koinofeloys-ergasias.html

Όπως επίσης και στο site του asep Κοινωφελής Εργασία (ΚΟΧ) Υποδείγματα ανακοινώσεων http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Me ... ta/kox.csp

dinos_366
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 8:26 pm

Δημοσίευσηαπό dinos_366 » Σάβ Ιαν 26, 2013 2:00 am

στουπας88 έγραψε:
and5155 έγραψε:stage με 625 ευρω και ασφαλιση δεν ειναι.Οτι μπορει να γινει ο θεσμος σαν τα stage μπορει.Πάντως αναφέρεται οτι θα κανει αιτηση ο υποψηφιος οπως γινεται κ με το εποχικο προσωπικο και θα βγαινει ενα συνολο μοριων για τον καθενα.Τωρα για τις λιστες του ΟΑΕΔ δεν εχω ακουσει κατι.Μην ξεχνάμε πως τρέχουν ή μαλλον καλύερα θα τρεξουν 3 προγράμματα μέσω του ΟΑΕΔ.Ενδεχομένως το κάθε πρόγραμμα να εχει κ τα δικά του χαρακτηριστικά γνωρίσματα.Πάντως εφόσον μπάινει ΑΣΕΠ στην μέση ίσως τα πράγματα να ειναι αξιοκρατικά και οχι ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΑ οπως ηταν με τα stage.

Επειδή τόσο καιρό ακούω και διαβάζω ότι όπου εμπλέκεται ο ασεπ τα πράγματα είναι αξιοκρατικά και όλοι το επικροτούν να σας πω δύο πραγματάκια για να ξέρετε και για να μην σας δουλεύουν:το γεγονός ότι ένας διαγωνισμός πρόσληψης διεξάγεται υπό την αιγίδα του ασεπ δεν σημαίνει ότι διεξάγεται από τον ασεπ!απλά εποπτεύεται από τον ασεπ!αυτοί είναι οι λεγόμενοι διαγωνισμοί οι οποίοι εποπτεύονται από τον ασεπ!τι σημαίνει αυτό;ότι τα χαρτιά σου τα καταθέτεις στον φορέα ο οποίος διεξάγει τον διαγωνισμό,ο φορέας είναι υπεύθυνος για τα αποτελέσματα και στέλνει τους πίνακες στον ασεπ για επικύρωση και μόνο!η αξιοκρατία δεν ισχύει.αυτό ισχύει κατά κύριο λόγω στις προσλήψεις εποχικού διαγωνισμού που διεξάγουν οι δήμοι της χώρας.αυτό θα ισχύσει και τώρα.και κάτι τελευταίο:ο "αξιοκρατικός" ασεπ είναι που είχε κάνει φωτογραφικό διαγωνισμό για να προσλάβει προσωπικό για τον ίδιο τον ασεπ.ακόμα και γαι τους γραπτούς διαγωνισμούς η αξιοκρατία πάει περίπατο όταν πολλοί πε μπορούν να διαγωνιστούν σαν δε και άλλα πολλά παραδείγματα..α, και ο ασεπ ήταν που μονιμοποίησε τόσους συμβασιούχους με το πδ του παυλόπουλου..και ο ασεπ ήταν που μονιμοποίησε τα stage του σημίτη και του παπανδρέου..όλα αυτά με νόμιμες διαδικασίες..

Λες την μισή αλήθεια. Καλό είναι να την λέμε όλη. Π.χ. από το προεδρικο 164 Παυλ. ο ΑΣΕΠ δεν είπε ποτε ότι πρέπει να περάσουν. Είπε είναι παράνομο και ειδικά θεραπίες και αμισθοί. Αλλά επειδή υπήρχαν πελάτες, ο οργανισμός παράκουσε και με προεδρικο τους ...έμπασε.
Π.χ. οι δήμοι ΔΕΝ εμπίπτους στον ασεπ σαν ΝΠΙΔ (στις επιχειρήσεις γινόταν η δουλειά) και δεν είχες δικαίβμα ένστασης
Είπαμε να τα λέμε όλα, στα λέει και ο παρακάτω, που θα κάνω παράθεση

dinos_366
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 8:26 pm

Δημοσίευσηαπό dinos_366 » Σάβ Ιαν 26, 2013 2:02 am

and5155 έγραψε:το γεγονος οτι εποπτευεται η ολη διαδιακασια απο μια ανεξαρτητη αρχη σου εξασφαλιζει το διακαιωμα με 30 η 50 ευρω να κανεις ΕΝΣΤΑΣΗ κατα υποψηφιου που πηρε τη θεση χωρις να την αξιζει.Μεχρι τωρα οι δημαρχοι μεσω των προγραμματων μερικης απασχολησης επελεγαν οποιον ''ψηφοφορο'' ηθελαν και αφηναν στην απ εξω ατομα με πολλα προσοντα χωρις να δικαιολογησουν το παραμικρο.Φυσικα ενσταση δεν μπορουσες να κανεις πουθενα παρα μονο να αναφερθεις στον περιφερειαρχη και φυσικα με ΔΙΚΑ σου εξοδα να αναθεσεις σε δικηγορο την ολη διδιαδικασια ωστε να ερευνηθει κατα ποσο εγινε παρατυπη προσληψη κτλ.Και ολα αυτα σκεψου να γινουν στην επαρχια!!!!!Να κινησεις ολη αυτη τη διδαδικασια για μια θεση 400 ευρω και να σε κοιτανε και ολοι στο δρομο λεγοντας να κ αυτος που τρεχει στα δικαστηρια.Τουλαχιστον τωρα πια ξερουμε οτι μπορει να γινουν παρατυπιες στη διδαδιακσια προσληψεων αλλα πιστεψε με στη διαδικασια των ενστασεων ειναι μετρημενα κουκια.Εκει αν ανοιχτει φακελος υποψηφιου ξεπσαχνιζεται και αν διαπιστωθει λαθος μοριοδοτηση κτλ εχει φυγει απο τη δουλεια!!!!Σιγουρα η χωρα μας δεν φημιζεται για την νομιμοτητα της αλλα σε καποια πραγματα υπαρχει και ενα οριο..

Έτσι ακριβώς. Και να προσθέσω, ότι από γνωστό που του έκανα την ένσταση, του είπαν στον ασεπ ότι, δεν έχει κάνει άλλος ένσταση οργανισμού, που καθαρά είναι παράνομος, και έτσι δεν μπορούσαν να κινήσουν διαδικασίες.

filius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2011 6:16 pm

Δημοσίευσηαπό filius » Σάβ Ιαν 26, 2013 10:11 pm

Καλησπέρα.Ξέρεις κανείς αν αυτές οι θέσεις για τα μουσεία έχουν σχέση με τις γνωστές συμβάσεις στο υπποτ;;

tasos633
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 1:35 pm

Δημοσίευσηαπό tasos633 » Κυρ Ιαν 27, 2013 12:18 am

Τί εννοείς?

filius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2011 6:16 pm

Δημοσίευσηαπό filius » Κυρ Ιαν 27, 2013 2:17 pm

Aν έχουν σχέση με τις γνωστές προκυρήξεις που βγαίνουν κάθε Απρίλιο-Μάιο...Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις;

MAKISS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2013 12:37 pm

Δημοσίευσηαπό MAKISS » Δευ Ιαν 28, 2013 10:50 pm

Βασικά σε αυτές τις προκηρυξεις που είναι για τα μουσεια κτλ παρατήρησα ότι για τις θέσεις φυλάκων ζητάνε προυπηρεσία ενός έτους και ο λόγος είναι για να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα απο τις πολλες αιτήσεις..Πως σας φαίνεται αυτό δικαιο?

Στις προυούμενες δεν ζηταγαν προυπηρεσία και τα έκαναν όλοι τα χαρτιά τους, ενώ τώρα όσοι έχουν ξανα δουλέψει σαν φυλακες...

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Τρί Ιαν 29, 2013 1:54 pm

MAKISS έγραψε:Βασικά σε αυτές τις προκηρυξεις που είναι για τα μουσεια κτλ παρατήρησα ότι για τις θέσεις φυλάκων ζητάνε προυπηρεσία ενός έτους και ο λόγος είναι για να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα απο τις πολλες αιτήσεις..Πως σας φαίνεται αυτό δικαιο?

Στις προυούμενες δεν ζηταγαν προυπηρεσία και τα έκαναν όλοι τα χαρτιά τους, ενώ τώρα όσοι έχουν ξανα δουλέψει σαν φυλακες...

που βρήκες τις πρκυρήξεις γιατι εγω ψάχνω συγκεκριμένα την 1.202/1/2013 και 7.202/1/2013 αλλά δε βρήσκω κάτι

MAKISS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2013 12:37 pm

Δημοσίευσηαπό MAKISS » Τρί Ιαν 29, 2013 4:49 pm

Βασικά μπαίνεις στην ιστοσελίδα του ασεπ και πας θεσεις εργασίας μετά κοινωφελής εργασία κοχ μετά πινακας θεσεων κοχ πολιτισμου και εκει ψάχνεις τον δικαιουχο φορέα και μπαίνεις στην ιστοσελίδα του για να δεις την προκήρυξη.

Όμως σε αυτές που έχω δει εγώ ζητάνε 1 χρόνο προυπηρεσία για τους φύλακες ενώ παλιά δεν ζητούσαν, οπότε σε αυτές που είδα εγώ ξανα τονίζω, δικαιωμα έχουν να κάνουν όσοι έχουν ξανα δουλέψει............

tasos633
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 1:35 pm

Δημοσίευσηαπό tasos633 » Τρί Ιαν 29, 2013 7:59 pm

H αξιοκρατία στο μεγαλείο της πάλι!!αυτή τη φορά το σωματείο φίλων βυζαντινού μουσείου Θεσσαλονίκης θα τρέξει την προκήρυξη για τα επτάμηνα στα μουσεία της πόλης!ντροπή και αίσχος!!!

Panagiotis81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 11:52 am

Δημοσίευσηαπό Panagiotis81 » Πέμ Ιαν 31, 2013 3:30 pm

Λοιπον παιδια,εχω απορια.Επειδη εχω να κανω πολλα χρονια κινηση για προκηρυξη του ΑΣΕΠ δεν ξερω πως λειτουργουν τα πραγματα τωρα.Ενδιαφερομαι να κανω αιτηση για κοχ πολιτισμου,μπαινω στην σελιδα του ασεπ και παω στις θεσεις και δεν υπαρχει καμια προκηρυξη που να λεει τα δικαιολογητικα,το περιθωριο που μπορουμε να κανουμε τα χαρτια και ολα αυτα οπως θυμαμαι ειχε την αλλη φορα που ειχα κανει τοτε.Εχουν ξεκινησει οι διαδικασεις;Που πρεπει να παω ακριβως για να δω τι χρειαζεται;

tasos633
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 1:35 pm

Δημοσίευσηαπό tasos633 » Πέμ Ιαν 31, 2013 8:07 pm

άν δείς το προηγούμενο μου post θα καταλάβεις ότι τις προκυρήξεις θα τις τρέξουν ΜΚΟ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΕΙΑ και όχι το ασέπ!


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες