Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
13137827
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 3:56 am

Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό 13137827 » Πέμ Αύγ 23, 2012 2:18 pm

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις κατι για τα αποτελεσματα του ικυ μεσω εσπα.
η ιστοσελιδα του ικυ δεν φορτωνει και οταν τους παιρνω τηλ μου λενε οτι θα βγουν τον οκτωβριο γιατι ειναι εν μεσω μετακομισης :lol:
εχει κανει καποιος τα χαρτια του για αυτα τα προγραμματα ωστε να με κατατοπισει λιγουλακι.
ευχαριστω.

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Re: Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Πέμ Αύγ 30, 2012 2:52 pm

13137827 έγραψε:Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις κατι για τα αποτελεσματα του ικυ μεσω εσπα.
η ιστοσελιδα του ικυ δεν φορτωνει και οταν τους παιρνω τηλ μου λενε οτι θα βγουν τον οκτωβριο γιατι ειναι εν μεσω μετακομισης :lol:
εχει κανει καποιος τα χαρτια του για αυτα τα προγραμματα ωστε να με κατατοπισει λιγουλακι.
ευχαριστω.


έχω κάνει και εγώ αίτηση για υποτροφία με σκοπό να κάνω μεταπτυχιακό...είχα στείλει mail τέλη Ιουλίου για να ρωτήσω πότε θα βγουν τα αποτελέσματα και μου είχαν πει τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτώβρη! Οπότε περιμένουμε.. για οποιαδήποτε εξέλιξη θα σε ενημερώσω... :D είναι πρώτη φορά που έκανες τα χαρτιά σου για υποτροφία;;

13137827
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 3:56 am

Re: Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό 13137827 » Κυρ Σεπ 02, 2012 7:00 pm

Ειναι η πρωτη φορα που κανω αιτηση οποτε δεν ξερω τι ισχυει γενικα. οταν πηρα τηλ μου ειπαν οκτωβριο θα βγουν, απλα η ιστοσελιδα του ικυ δεν μου ανοιγει καθολου.

EIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2012 6:45 pm

Re: Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό EIS » Δευ Σεπ 03, 2012 9:02 am

13137827 έγραψε:Ειναι η πρωτη φορα που κανω αιτηση οποτε δεν ξερω τι ισχυει γενικα. οταν πηρα τηλ μου ειπαν οκτωβριο θα βγουν, απλα η ιστοσελιδα του ικυ δεν μου ανοιγει καθολου.


Ναι και σε εμένα το ίδιο, οπότε πιθανότατα θα κάνουν τίποτα εργασίες στο site και δεν θα λειτουργεί.

EIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2012 6:45 pm

Re: Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό EIS » Δευ Σεπ 03, 2012 9:03 am

13137827 έγραψε:Ειναι η πρωτη φορα που κανω αιτηση οποτε δεν ξερω τι ισχυει γενικα. οταν πηρα τηλ μου ειπαν οκτωβριο θα βγουν, απλα η ιστοσελιδα του ικυ δεν μου ανοιγει καθολου.


Ναι κι εμένα το ίδιο, οπότε πιθανότατα θα κάνουν κάποιες εργασίες στο site και δεν θα λειτουργεί.

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Re: Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Τετ Σεπ 05, 2012 3:05 pm

13137827 έγραψε:Ειναι η πρωτη φορα που κανω αιτηση οποτε δεν ξερω τι ισχυει γενικα. οταν πηρα τηλ μου ειπαν οκτωβριο θα βγουν, απλα η ιστοσελιδα του ικυ δεν μου ανοιγει καθολου.


και σε εμένα δεν ανοίγει η σελίδα.. :( θα τους τηλεφωνήσω πάλι κατά τις 15 Σεπτεμβρίου.. ελπίζω να μου πουν την ημερομηνία που θα ανακοινωθούν! προσωπικά πιστεύω πως θα βγουν την πρώτη εβδομάδα του Οκτώβρη ώστε να κάνουμε και τις εγγραφές στα πανεπιστήμια..

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Re: Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Τρί Σεπ 11, 2012 4:00 pm

έστειλα mail στο ικυ και μου απάντησαν σήμερα ... μου είπαν πως τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν το Νοέμβριο!!! έχει μιλήσει κάποιος άλλος μαζί τους;;; γιατί τόση καθυστέρηση;;;;

13137827
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 3:56 am

Re: Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό 13137827 » Κυρ Σεπ 16, 2012 5:40 pm

dimitrakv έγραψε:έστειλα mail στο ικυ και μου απάντησαν σήμερα ... μου είπαν πως τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν το Νοέμβριο!!! έχει μιλήσει κάποιος άλλος μαζί τους;;; γιατί τόση καθυστέρηση;;;;


Ε, και εσεις πολυ βιαζεστε...Αφου σας εξηγησα, μου ειπαν εχουν μετακομιση...
Προφανως δεν λειτουργει τιποτα και προφανως ουτε το site.
Το γεγονος οτι τα μεταπτυχιακα ξεκινουν πριν τον νοεμβριο δεν τους απασχολει ιδιατερα. Εκτος αν εχουμε δικαιωμα εγγραφης και μετα το διαστημα εγγραφων των υπολοιπων φοιτητων... Τι να πω!!
Τι λετε? Ειναι αξιοκρατικη αυτη η διαδικασια?
εμενα μου φανηκε πολυ απλη σαν διαδικασια για να παρεις υποτροφια, ουτε εξετασεις, ουτε συνεντευξεις, μια χαρουλα!
Πιστευω οτι εχει και αντικειμενικοτητα πχ βαθμος πτυχιου κτλ και κομματακι υποκειμενικοτητα πχ αξιολογηση αιτιολογημενης εκθεσης.

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Re: Υποτροφιες ικυ μεσω εσπα αποτελεσματα 2012

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Δευ Σεπ 17, 2012 1:29 pm

13137827 έγραψε:
dimitrakv έγραψε:έστειλα mail στο ικυ και μου απάντησαν σήμερα ... μου είπαν πως τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν το Νοέμβριο!!! έχει μιλήσει κάποιος άλλος μαζί τους;;; γιατί τόση καθυστέρηση;;;;


Ε, και εσεις πολυ βιαζεστε...Αφου σας εξηγησα, μου ειπαν εχουν μετακομιση...
Προφανως δεν λειτουργει τιποτα και προφανως ουτε το site.
Το γεγονος οτι τα μεταπτυχιακα ξεκινουν πριν τον νοεμβριο δεν τους απασχολει ιδιατερα. Εκτος αν εχουμε δικαιωμα εγγραφης και μετα το διαστημα εγγραφων των υπολοιπων φοιτητων... Τι να πω!!
Τι λετε? Ειναι αξιοκρατικη αυτη η διαδικασια?
εμενα μου φανηκε πολυ απλη σαν διαδικασια για να παρεις υποτροφια, ουτε εξετασεις, ουτε συνεντευξεις, μια χαρουλα!
Πιστευω οτι εχει και αντικειμενικοτητα πχ βαθμος πτυχιου κτλ και κομματακι υποκειμενικοτητα πχ αξιολογηση αιτιολογημενης εκθεσης.

λογικά οι εγγραφές για τους υποτρόφους του ικυ θα μπορούν να γίνουν και μέσα στο Νοέμβριο! απλά μου έκανε εντύπωση πως ενώ στην αρχή μου έλεγαν πως θα βγουν τέλη Σεπτεμβρίου μετά είπαν Οκτώβρη και τώρα Νοέμβριο!!! :?

όσον αφορά τη διαδικασία ..εμένα προσωπικά με βρίσκει σύμφωνη.. φτάνει πια με τις εξετάσεις!! ( όπου οι περισσότεροι παπαγαλίζουν και κάποιος που ενώ έχει διαβάσει μπορεί να μην γράψει καλά επειδή έχει απλώς μια κακή μέρα) θεωρώ πως κάποιος που ενδιαφέρεται για το αντικείμενο του μεταπτυχιακού μπορεί να το αποδείξει με το βιογραφικό του και την πορεία του.. :)

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

ΙΚΥ

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Τρί Σεπ 18, 2012 1:59 am

Χαιρετώ την παρέα!

Προσωπικά βρίσκω παρακινδυνευμένο να περιμένει κανείς τα αποτελέσματα του ΙΚΥ για να κάνει εγγραφή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Πρώτον γιατί ο Νοέμβριος... κείται μακράν και δεύτερον, και πιο ουσιαστικό, γιατί κανείς, όσο καλό φάκελο και να έχει, δεν μπορεί να είναι σίγουρος για την υποτροφία. Επίσης, και ο ανταγωνισμός λόγω κρίσης είναι τεράστιος. Προσωπικά δεν είχα τόσο καλό βαθμό και φάκελο ώστε να υποβάλω υποψηφιότητα, αλλά πολλές φίλες και φίλοι μου έχουν υποβάλει και πολλοί γνωστοί μου επίσης. Ο ανταγωνισμός αναμένεται τεράστιος και λόγω κρίσης πολλοί έχουν στραφεί στο ΙΚΥ.

Καλή επιτυχία σε όλες και σε όλους.

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Re: ΙΚΥ

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Τρί Σεπ 18, 2012 11:47 am

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά έγραψε:Χαιρετώ την παρέα!

Προσωπικά βρίσκω παρακινδυνευμένο να περιμένει κανείς τα αποτελέσματα του ΙΚΥ για να κάνει εγγραφή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Πρώτον γιατί ο Νοέμβριος... κείται μακράν και δεύτερον, και πιο ουσιαστικό, γιατί κανείς, όσο καλό φάκελο και να έχει, δεν μπορεί να είναι σίγουρος για την υποτροφία. Επίσης, και ο ανταγωνισμός λόγω κρίσης είναι τεράστιος. Προσωπικά δεν είχα τόσο καλό βαθμό και φάκελο ώστε να υποβάλω υποψηφιότητα, αλλά πολλές φίλες και φίλοι μου έχουν υποβάλει και πολλοί γνωστοί μου επίσης. Ο ανταγωνισμός αναμένεται τεράστιος και λόγω κρίσης πολλοί έχουν στραφεί στο ΙΚΥ.

Καλή επιτυχία σε όλες και σε όλους.


Για κάποιον όμως που δεν έχει τους οικονομικούς πόρους ώστε να ξεκινήσει μεταπτυχιακές σπουδές είναι δύσκολο να κάνει την εγγραφή εκ των προτέρων.. και όσον αφορά τον ανταγωνισμό σίγουρα είναι πάρα πολύ μεγάλος..ιδιαίτερα για τους υποψήφιους που ενδιαφέρονται για παιδαγωγικά! όπως και να έχει καλή επιτυχία σε όλους!

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Τρί Σεπ 18, 2012 2:53 pm

Αν τα μεταπτυχιακά έχουν δίδακτρα ή αν κάποιος επέλεξε μεταπτυχιακό εξωτερικού, σίγουρα αυτό που λες έχει βάση. Αλλά αν δεν έχουν δίδακτρα και είναι εσωτερικού, η δική μου γνώμη θα ήταν κάποιος να επιδιώξει να εγγραφεί και να παλέψει να ολοκληρώσει, παρά τις δυσκολίες, το μεταπτυχιακό του, με ή χωρίς υποτροφία.

Καλή επιτυχία σε όλους και σε όλες.

EIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2012 6:45 pm

Δημοσίευσηαπό EIS » Παρ Σεπ 21, 2012 9:08 am

Παίδες καλημέρα, εάν ισχύει αυτό που γράψατε, ότι δηλαδή τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν τον Νοέμβριο, δεν είναι κάπως περίεργο; Για να μην πω ύποπτο...όσοι έχουν κάνει αιτήσεις για υποτροφία εξωτερικού, το οποίο προϋποθέτει να έχουν γίνει δεκτοί στα Πανεπιστήμια αυτά....τι θα πουν; ''περιμένετε κανα δυο μήνες γιατί το ίδρυμα που μου δίνει την υποτροφία, καθυστέρησε, χωρίς επίσημη ανακοίνωση;''....συγνώμη αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά....μάλλον κάποιος άλλος είναι ο λόγος...

Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό Σούλα(Αθανασία) Κατσαπλιά » Παρ Σεπ 21, 2012 10:28 pm

Καλόν είναι να μη βλέπομε παντού φαντάσματα και συνωμοσίες. Δηλαδή τι ύποπτο υπάρχει; Μια διαδικασία αξιολόγησης είναι, δεν φαίνονται τα ονόματα των κρινόμενων. Τι ύποπτο υπάρχει; Ότι μεταφέρθηκαν αλλού τα γραφεία του ΙΚΥ και καθυστέρησε, φυσιολογικά, λιγάκι η διαδικασία; Ας μην σπεύδουμε να συκοφαντούμε ότι καλό και αγαθό συμβαίνει σε αυτή τη χώρα. Για τους υποψηφίους του εξωτερικού, ήταν αυτονόητο από την προκήρυξη ότι τα χρήματα δεν θα καταβάλλονταν με καμιά δύναμη από την 01/09 ούτε καν από Οκτώβριο, ούτε καν μέχρι Νοέμβριο, αφού μέχρι Νοέμβριο είχε - ούτως ή άλλως - διαδικαστικά ζητήματα για τον ορισμό των υποτρόφων. Οπότε δεν δικαιολογείται κανείς να πει "δεν έφυγα στο εξωτερικό γιατί περίμενα την υποτροφία του ΙΚΥ" για δύο λόγους:

1. Διότι [u]ακόμη και αν δεν καθυστερούσαν τα αποτελέσματα[/u], αν επελέγετο, χρήματα δεν θα έπαιρνε πριν τον Νοέμβριο/Δεκέμβριο. Οπότε στην περίπτωση αυτή ο υποψήφιος δεν διάβασε καν την προκήρυξη και τους κανονισμούς.
2. Διότι [u]κανείς [/u]δεν μπορεί να είναι σίγουρος a priori για τη λήψη μιας υποτροφίας.

Μη μηδενίζετε το ΙΚΥ και την Παιδεία.

dimitrakv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 9:19 pm

Δημοσίευσηαπό dimitrakv » Σάβ Σεπ 22, 2012 3:40 pm

EIS έγραψε:Παίδες καλημέρα, εάν ισχύει αυτό που γράψατε, ότι δηλαδή τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν τον Νοέμβριο, δεν είναι κάπως περίεργο; Για να μην πω ύποπτο...όσοι έχουν κάνει αιτήσεις για υποτροφία εξωτερικού, το οποίο προϋποθέτει να έχουν γίνει δεκτοί στα Πανεπιστήμια αυτά....τι θα πουν; ''περιμένετε κανα δυο μήνες γιατί το ίδρυμα που μου δίνει την υποτροφία, καθυστέρησε, χωρίς επίσημη ανακοίνωση;''....συγνώμη αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά....μάλλον κάποιος άλλος είναι ο λόγος...


στο mail που μου έστειλαν αναφέρουν πως τα αποτελέσματα θα βγουν περίπου το Νοέμβριο.. οπότε μπορεί να ανακοινωθούν και τέλη Οκτώβρη.. ακριβή ημερομηνία δεν έχουν δώσει... και εμένα μου φάνηκε πως καθυστερούν πολύ αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος 'περίεργος' λόγος για αυτό.. θεωρώ πως πως θα λάβουν υπόψιν τους την ιδιαιτερότητα των υποψηφίων για το εξωτερικό και τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων και δεν θα υπάρξουν προβλήματα.. επιπλέον υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι που για οικονομικούς λόγους εξαρτώνται απόλυτα από την υποτροφία για να κάνουν μεταπτυχιακό. οπότε η δικαιολογία : ''δεν έφυγα στο εξωτερικό γιατί περίμενα την υποτροφία του ΙΚΥ'' υπάρχει και στις μέρες μας σε μεγάλο βαθμό μάλιστα.. γιατί εάν κάποιος γίνει δεκτός στο πανεπιστήμιο αλλά δεν πάρει την υποτροφία δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί στα έξοδα.. και δυστυχώς το ίδιο ισχύει και υποψήφιους στο εσωτερικό.. εάν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα δεν κάνει καν αίτηση για υποτροφία.. εγώ τουλάχιστον δεν θα έμπαινα στη διαδικασία. Καλή αναμονή σε όλους να ευχηθώ και καλά αποτελέσματα!


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες