Διαγωνισμός ειρηνοδικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Πέμ Απρ 19, 2012 3:17 pm

lawp έγραψε:
klaw έγραψε:Ειμαι μεταξυ 80 με 160 στη σειρά και με κάλεσαν και εμένα για να παραλάβω πρόσκληση διορισμού. Καλές Γιορτές και εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.


Παρέλαβες το διορισμό σου? Γιατί και εγώ είμαι μετά τους 80, αλλά μου είπαν ότι δεν είχε πάει ο διορισμός- ακόμα..φαντάζομαι-χωρίς να μπορούν να με πληροφορήσουν για τίποτε περαιτέρω σχετικά με τους υπόλοιπους 80. Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο? Γιατί όλη η ξαφνική ταχύτητα και βιασύνη εν μέσω γιορτών μου δημιουργεί ανασφάλεια και ανησυχία...και ένιωθα και σαν τρελή στην Ευελπίδων που έψαχνα το διορισμό μου......


Λοιπόν, μην πανικοβάλλεστε...πήρα τηλέφωνο σήμερα στο Υπουργείο Δικαιοσυνης και μου είπαν ότι και οι 160 προσκλησεις διορισμού έχουν σταλεί στις αρμόδιες εισαγγελείες του καθενός...Η αρμόδια εισαγγελεία έχει πλέον αρμοδιότητα να μας ειδοποιησει τηλεφωνικώς...Επίσης, κάλεσα στη δική μου αρμοδια εισαγγελεια (επαρχιακή εισαγγελεία) μου είπαν ότι την έχουν στα χέρια τους και θα με ειδοποιησουν αυριο-μεθαυριο, γιατι εκκρεμουν ο αριθμος πρωτοκολλου και οι υπογραφες απο τους αρμοδιους...Παρόλα αυτα, εμαθα οτι αυτο που περιεχει είναι η προσκομιση καποιων δικαιολογητικων (μεταξυ των οποιων και αιτηση ηθους για δευτερη φορα!!!!)..τα δε δικαιολογητικα οφειλουμε να τα προσκομισουμε εντος 20 ημερων απο την παραλαβη του εγγραφου της προκλησης...επίσης εχουμε δικαιωμα να καταθεσουμε προαιρετικως αιτηση προτιμησης...Συνεπως, εικαζω οτι οι τοποθετησεις θα κριθουν τον Ιουνιο, οποτε και γινεται αντιστοιχο συμβουλιο ΑΠ για τοποθετησεις...ακολουθως θα δημοσιευθει στο ΦΕΚ και τα υπολοιπα ειναι γνωστα...Καλο διορισμο ευχομαι σε ολους...και υπομονη, διοτι ειμαστε στην τελικη ευθεια...

donk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:57 pm

Δημοσίευσηαπό donk » Σάβ Απρ 21, 2012 11:52 pm

evi79 έγραψε:
lawp έγραψε:
klaw έγραψε:Ειμαι μεταξυ 80 με 160 στη σειρά και με κάλεσαν και εμένα για να παραλάβω πρόσκληση διορισμού. Καλές Γιορτές και εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.


Παρέλαβες το διορισμό σου? Γιατί και εγώ είμαι μετά τους 80, αλλά μου είπαν ότι δεν είχε πάει ο διορισμός- ακόμα..φαντάζομαι-χωρίς να μπορούν να με πληροφορήσουν για τίποτε περαιτέρω σχετικά με τους υπόλοιπους 80. Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο? Γιατί όλη η ξαφνική ταχύτητα και βιασύνη εν μέσω γιορτών μου δημιουργεί ανασφάλεια και ανησυχία...και ένιωθα και σαν τρελή στην Ευελπίδων που έψαχνα το διορισμό μου......


Λοιπόν, μην πανικοβάλλεστε...πήρα τηλέφωνο σήμερα στο Υπουργείο Δικαιοσυνης και μου είπαν ότι και οι 160 προσκλησεις διορισμού έχουν σταλεί στις αρμόδιες εισαγγελείες του καθενός...Η αρμόδια εισαγγελεία έχει πλέον αρμοδιότητα να μας ειδοποιησει τηλεφωνικώς...Επίσης, κάλεσα στη δική μου αρμοδια εισαγγελεια (επαρχιακή εισαγγελεία) μου είπαν ότι την έχουν στα χέρια τους και θα με ειδοποιησουν αυριο-μεθαυριο, γιατι εκκρεμουν ο αριθμος πρωτοκολλου και οι υπογραφες απο τους αρμοδιους...Παρόλα αυτα, εμαθα οτι αυτο που περιεχει είναι η προσκομιση καποιων δικαιολογητικων (μεταξυ των οποιων και αιτηση ηθους για δευτερη φορα!!!!)..τα δε δικαιολογητικα οφειλουμε να τα προσκομισουμε εντος 20 ημερων απο την παραλαβη του εγγραφου της προκλησης...επίσης εχουμε δικαιωμα να καταθεσουμε προαιρετικως αιτηση προτιμησης...Συνεπως, εικαζω οτι οι τοποθετησεις θα κριθουν τον Ιουνιο, οποτε και γινεται αντιστοιχο συμβουλιο ΑΠ για τοποθετησεις...ακολουθως θα δημοσιευθει στο ΦΕΚ και τα υπολοιπα ειναι γνωστα...Καλο διορισμο ευχομαι σε ολους...και υπομονη, διοτι ειμαστε στην τελικη ευθεια...



Kαλό διορισμό σε όλους και από μένα. Επιτέλους τα πράγματα δρομολογήθηκαν. Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά τα δικαιολογητικά και όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ρώτησα στο υπουργείο αν στην αίτηση προτίμησης μπορούμε να δηλώσουμε κατά σειρά περισσότερα από ένα ειρηνοδικεία και η υπάλληλος μου απάντησε αυστηρά ότι μόνο ένα μπορούμε. Βέβαια και η πρόσκληση κάνει λόγο μόνο για ένα ειρηνοδικείο. Το έχει ρωτήσει μήπως και κάποιος άλλος? Μήπως του απάντησαν κάτι διαφορετικό? Επίσης το εικοσαήμερο αρχίζει από την ημέρα της κοινοποίησης ή από την επομένη? Με βάση την γενική διάταξη του ΑΚ από την επομένη, αλλά εδώ πρόκειται για διοιηκητικό ζήτημα. Μήπως ισχύει κάτι άλλο? Αν η τελευταία ημέρα είναι αργία (Πρωτομαγιά) παρατείνεται ως την επόμενη? Μου κοινοποίησαν μέσα στη Μ. Εβδομάδα και έχασα πολλές ημέρες λόγω αργιών στη συγκέντρωση των δικαιολογητικών. Τέλος αν κάποιος στείλει τα δικαιολογητικά με κούριερ (από το υπουργείο μου είπαν ότι γίνεται) ποια ημερομηνία λαμβάνεται υπόψη? Αυτή της αποστολής ή αυτή της παραλαβής? Αν κάποιος τα έχει ρωτήσει αυτά στο υπουργείο παρακαλώ ας με διαφωτίσει και μένα. Αποφεύγω να ξαναπάρω τηλέφωνο. Έχω ήδη πάρει αρκετές φορές με αφορμή άλλες ερωτήσεις και στο τέλος θα τα ακούσω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εύηb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2011 11:52 am

Δημοσίευσηαπό Εύηb » Δευ Απρ 23, 2012 10:10 am

Συνάδελφος που κατέθεσε τα δικαιολογητικά του την Παρασκεύη με εμηνέρωσε ότι σχετικά με την προτίμηση του είπαν ότι μπορούμε να δηλώσουμε παραπάνω εορηνοδικεία αλλά θα ήταν καλό όχι περισσότερα από πέντε ώστε να διευκολυνθεί το συμβούλιο στην απόφασή του. Επίσης ήταν πολύ καθησυχαστικοί σε σχέση με τα πιστοποιητικά γενικά και είπαν ότι μπορούμε να καταθέσουμε ότι έχουμε μαζέψει μέσα στην προθεσμία και αν κάποιο πιστοποιητικό το παραλάβουμε μετά το πέρας της προθεσμίας να το προσκομίσουμε αργότερα....θα πρότεινα πάντως να θεωρήσεις ως έναρξη της προθεσμίας την μέρα που παρέλαβες την πρόσκληση για να είσαι σίγουρος...σε κάθε πρίπτωση νομίζω ότι δεν πρέπει να κολλάς να τους πάρεις τηλέφωνο, δέχονται κάθε μέρα αρκετά τηλεφωνήματα από διοριστέους και για τις προσκλήσεις που δεν έχουν σταλεί και για τα δικαιολογητικά...επίσης να αναφέρω ότι η υπ. δήλωση πρέπει να έχει επικύρωση του γνησίου της υπογραφής.

donk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:57 pm

Δημοσίευσηαπό donk » Δευ Απρ 23, 2012 6:20 pm

Εύηb έγραψε:Συνάδελφος που κατέθεσε τα δικαιολογητικά του την Παρασκεύη με εμηνέρωσε ότι σχετικά με την προτίμηση του είπαν ότι μπορούμε να δηλώσουμε παραπάνω εορηνοδικεία αλλά θα ήταν καλό όχι περισσότερα από πέντε ώστε να διευκολυνθεί το συμβούλιο στην απόφασή του. Επίσης ήταν πολύ καθησυχαστικοί σε σχέση με τα πιστοποιητικά γενικά και είπαν ότι μπορούμε να καταθέσουμε ότι έχουμε μαζέψει μέσα στην προθεσμία και αν κάποιο πιστοποιητικό το παραλάβουμε μετά το πέρας της προθεσμίας να το προσκομίσουμε αργότερα....θα πρότεινα πάντως να θεωρήσεις ως έναρξη της προθεσμίας την μέρα που παρέλαβες την πρόσκληση για να είσαι σίγουρος...σε κάθε πρίπτωση νομίζω ότι δεν πρέπει να κολλάς να τους πάρεις τηλέφωνο, δέχονται κάθε μέρα αρκετά τηλεφωνήματα από διοριστέους και για τις προσκλήσεις που δεν έχουν σταλεί και για τα δικαιολογητικά...επίσης να αναφέρω ότι η υπ. δήλωση πρέπει να έχει επικύρωση του γνησίου της υπογραφής.


Ευχαριστώ πολύ. Με πρόλαβες πριν τα στείλω. Θεωρώ όμως απαράδεκτο για τόσο σημαντικά ζητήματα να λένε άλλα στον ένα και άλλα στον άλλο. Σε μένα ήταν κατηγορηματική η υπάλληλος ότι δηλώνουμε μόνο ένα. Αλλά επειδή δυστυχώς γνωρίζουμε πως λειτουργούν τα πράγματα γι' αυτό και διατήρησα τις επιφυλάξεις μου. Όταν την Παρασκευή είπα σε ειρηνοδίκη για την μία μόνο προτίμηση έπεσε απ' τα σύννεφα. Επίσης δεν μου είπαν τίποτα για το γνήσιο της υπογραφής, αν και το είχα σκεφτεί και από μόνος μου. Για να είμαι σίγουρος θα βάλω σε όλες τις δηλώσεις γνήσιο της υπογραφής, ακόμα και στις αιτήσεις. Τελικά είναι σε πιον υπάλληλο θα πέσεις. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω πέσει και στις καλύτερες (φαίνεται ότι βαριούνται) γι' αυτό και αποφεύγω να τους ξαναπάρω.

thouvou13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am

Δημοσίευσηαπό thouvou13 » Σάβ Απρ 28, 2012 2:07 am

Παιδιά ξέρει κάποιος να μας πει υπεύθυνα τι αύξοντα αριθμό έχει ο τελευταίος από τους 160 άμεσα διορισθεντες;

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Σάβ Απρ 28, 2012 3:44 pm

thouvou13 έγραψε:Παιδιά ξέρει κάποιος να μας πει υπεύθυνα τι αύξοντα αριθμό έχει ο τελευταίος από τους 160 άμεσα διορισθεντες;

Καλησπέρα, έτυχε να μιλήσω με κάποια εφέτη στα δικαστήρια και μου είπε ότι ο πίνακας σταμάτησε στους 204!Θέλω να πιστεύω ότι είναι έγκυρη πηγή και ότι όντως έτσι έχουν τα πράγματα!Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω να βοήθησα!Αν ξέρει κανείς κάτι άλλο, ας ενημερώσει.

emale
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2012 8:13 pm

Δημοσίευσηαπό emale » Δευ Μάιος 07, 2012 1:51 pm

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την επιτυχία σας και τον διορισμό σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: εγώ είμαι εκτός πίνακα δηλ. κάτω του 329. Με την αποχώρηση όσων πέρασαν ΕΣΔΙ ανεβαίνουν οι θέσεις ώστε να βρεθώ εντός των 329 ή όχι?
Δηλαδή να ελπίζω σε μελλοντικό διορισμό ή όχι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή σταδιοδρομία σε όλους σας.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Δευ Μάιος 07, 2012 8:03 pm

emale έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την επιτυχία σας και τον διορισμό σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: εγώ είμαι εκτός πίνακα δηλ. κάτω του 329. Με την αποχώρηση όσων πέρασαν ΕΣΔΙ ανεβαίνουν οι θέσεις ώστε να βρεθώ εντός των 329 ή όχι?
Δηλαδή να ελπίζω σε μελλοντικό διορισμό ή όχι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή σταδιοδρομία σε όλους σας.


Αν η συνολική βαθμολογία σου είναι κάτω από 8, τότε δεν είσαι επιτυχών.

melanthia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 11:14 am

Δημοσίευσηαπό melanthia » Δευ Μάιος 07, 2012 8:53 pm

Dystyxws oxi giati den eisai epityxwn. Prepei na exeis mesw oro toulaxiston 8.

mam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 9:41 am

Δημοσίευσηαπό mam » Παρ Μάιος 11, 2012 11:32 am

δεν εχουμε αλλα νεα;
αρχιζω και απογοητευομαι...

emale
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2012 8:13 pm

Δημοσίευσηαπό emale » Παρ Μάιος 11, 2012 4:46 pm

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Καλή δύναμη σε όλους!

donk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:57 pm

Δημοσίευσηαπό donk » Παρ Μάιος 25, 2012 7:50 pm

evi79 έγραψε:
thouvou13 έγραψε:Παιδιά ξέρει κάποιος να μας πει υπεύθυνα τι αύξοντα αριθμό έχει ο τελευταίος από τους 160 άμεσα διορισθεντες;

Καλησπέρα, έτυχε να μιλήσω με κάποια εφέτη στα δικαστήρια και μου είπε ότι ο πίνακας σταμάτησε στους 204!Θέλω να πιστεύω ότι είναι έγκυρη πηγή και ότι όντως έτσι έχουν τα πράγματα!Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω να βοήθησα!Αν ξέρει κανείς κάτι άλλο, ας ενημερώσει.




Γεια σας παιδιά. Σήμερα διάβασα μία ανακοίνωση ότι το ανώτατο δικαστικό συμβούλιο θα συνεδριάσει στις 19-06-2012 με θέμα απόλυτης προτεραιότητας τις μεταθέσεις των παλιών και τις τοποθετήσεις των νέων ειρηνοδικών. Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι μετά τις εκλογές. Οπότε μετά θα μένει μόνο η έκδοση του προεδρικού διατάγματος. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χει καταρρεύσει το σύμπαν μέχρι τότε με το γενικότερο μπάχαλο που υπάρχει. Κυβέρνηση λογικά μέχρι τότε θα έχουμε. Έχει ακούσει κανείς τίποτα αν θα γίνουν τα περιβόητα σεμινάρια ή αν θα πάμε σχολή δικαστών? Και αν όλα αυτά γίνουν τότε η πρακτική στο πρωτοδικείο πότε θα γίνει? Δε νομίζω ότι μπορεί να παρακαμφθεί. Ο Κώδικας Οραγανισμού των Δικαστηρίων την προβλέπει ρητά. Πολλά ζητάω από τόσο νωρίς.

donk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:57 pm

Δημοσίευσηαπό donk » Παρ Μάιος 25, 2012 11:42 pm

donk έγραψε:
evi79 έγραψε:
thouvou13 έγραψε:Παιδιά ξέρει κάποιος να μας πει υπεύθυνα τι αύξοντα αριθμό έχει ο τελευταίος από τους 160 άμεσα διορισθεντες;

Καλησπέρα, έτυχε να μιλήσω με κάποια εφέτη στα δικαστήρια και μου είπε ότι ο πίνακας σταμάτησε στους 204!Θέλω να πιστεύω ότι είναι έγκυρη πηγή και ότι όντως έτσι έχουν τα πράγματα!Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω να βοήθησα!Αν ξέρει κανείς κάτι άλλο, ας ενημερώσει.




Γεια σας παιδιά. Σήμερα διάβασα μία ανακοίνωση ότι το ανώτατο δικαστικό συμβούλιο θα συνεδριάσει στις 19-06-2012 με θέμα απόλυτης προτεραιότητας τις μεταθέσεις των παλιών και τις τοποθετήσεις των νέων ειρηνοδικών. Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι μετά τις εκλογές. Οπότε μετά θα μένει μόνο η έκδοση του προεδρικού διατάγματος. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χει καταρρεύσει το σύμπαν μέχρι τότε με το γενικότερο μπάχαλο που υπάρχει. Κυβέρνηση λογικά μέχρι τότε θα έχουμε. Έχει ακούσει κανείς τίποτα αν θα γίνουν τα περιβόητα σεμινάρια ή αν θα πάμε σχολή δικαστών? Και αν όλα αυτά γίνουν τότε η πρακτική στο πρωτοδικείο πότε θα γίνει? Δε νομίζω ότι μπορεί να παρακαμφθεί. Ο Κώδικας Οραγανισμού των Δικαστηρίων την προβλέπει ρητά. Πολλά ζητάω από τόσο νωρίς.



Tην ανακοίνωση τη βρήκα στην γνωστή ιστοσελίδα της μειοψηφίας του δ.σ. της ένωσης δικαστών και εισαγγελέων. Το διευκρινίζω, μην την ψάχνετε στην σελίδα του αρείου πάγου. Εκεί δεν έχει αναρτηθεί τίποτα σχετικό.

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Τρί Ιουν 12, 2012 8:06 pm

Στις 19 λοιπον ξεκιναει το συμβουλιο του ΑΠ με προτεραιοτητα τις μεταθεσεις των παλιων και τις τοποθετησεις των νεων ειρηνοδικων...Μεχρι το τελος του μηνα θα γνωριζουμε-καλως εχοντων των πραγματων-τι μελλει γενεσθαι!...Εχω μεγαλη αγωνια, εσεις;

mam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 9:41 am

Δημοσίευσηαπό mam » Τετ Ιουν 13, 2012 1:50 pm

evi79 έγραψε:Στις 19 λοιπον ξεκιναει το συμβουλιο του ΑΠ με προτεραιοτητα τις μεταθεσεις των παλιων και τις τοποθετησεις των νεων ειρηνοδικων...Μεχρι το τελος του μηνα θα γνωριζουμε-καλως εχοντων των πραγματων-τι μελλει γενεσθαι!...Εχω μεγαλη αγωνια, εσεις;


εισαι στους 160;

αντε να δουμε για μας τους 300επ. .... θα χω παιδια μεχρι τοτε


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες