ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ-ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΥ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
nge
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2011 6:41 pm

Δημοσίευσηαπό nge » Τρί Μαρ 20, 2012 2:30 pm

eleni_her έγραψε:παιδια..

δεν εχει αλλαξει τελικα κατι ως προς τσς αναπληρωσεις? οποιος δεν εχει αναπληρωσει χανει τη θεση?


Αθήνα, 19 Μαρτίου 2012
Αριθμ. Πρωτ.: ΔΙΠΠ/Φ.2.9/ 35 /οικ 6842

ΘΕΜΑ: Εκκρεμότητες διορισμών

Σε συνέχεια της από 3-2-2012 επιστολής μου προς τους Υπουργούς και στο πλαίσιο της εφαρμογής της αναλογίας μία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις που ορίζουν οι διατάξεις του άρθρου 11 του ν.3833/2010, όπως ισχύει, (για τις δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμούς του Ν. 3429/2005, για το έτος 2012 ο λόγος έχει οριστεί σε μία πρόσληψη ανά δέκα αποχωρήσεις, σύμφωνα με την παρ. 3 άρθρου 7 του ν.4051/2012) καθώς και της ορθολογικής κατανομής του προσωπικού του Δημοσίου Τομέα που στόχο έχει τη βελτίωση των παρεχομένων υπηρεσιών και προκειμένου να εκδοθούν οι προβλεπόμενες αποφάσεις του Υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης για την κατανομή προσωπικού για το έτος 2012, θα πρέπει οι Υπηρεσίες να μας γνωστοποιήσουν έως 23 Μαρτίου 2012 εκκρεμότητες διορισμών, ως εξής:

α) από εκδοθέντες -μέχρι την ημερομηνία έκδοσης της παρούσης- οριστικούς πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ ή των φορέων (π.χ. ΟΤΑ),

β) διορισμούς ή προσλήψεις κατόπιν της έκδοσης αμετακλήτων δικαστικών αποφάσεων, με προσδιορισμό της ημερομηνίας έκδοσής τους και της ημερομηνίας κατά την οποία αυτές κατέστησαν αμετάκλητες,

γ) διορισμούς βάσει ειδικών διατάξεων (π.χ. διακριθέντες αθλητές, συγγενείς θανόντων εν υπηρεσία, για τους οποίους θα πρέπει να αναφέρεται κατά περίπτωση η ημερομηνία θανάτου και η ημερομηνία υποβολής της σχετικής αίτησης καθώς και εάν υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις του αυτού κλάδου και ειδικότητας των διοριστέων.) Ειδικά για τους διακριθέντες αθλητές παρακαλείται η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού όπως μας γνωστοποιήσει τον αριθμό αυτών (ανά έτος) που είχαν υποβάλει αίτηση διορισμού μέχρι και το έτος 2007 και για τους οποίους δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία διορισμού.

δ) κατατάξεις προσωπικού σε θέσεις ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου με βάση το Π.Δ. 164/2004, και

ε) διορισμούς/προσλήψεις από αντικατάσταση- αναπλήρωση διοριστέων για τους οποίους έχει εκδοθεί απόφαση διάθεσης από το ΑΣΕΠ, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 παρ.17 του ν.4038/2012 (ΦΕΚ 14/Α/2-2-2012).

Παρακαλείσθε όπως συμπληρώσετε τους επισυναπτόμενους πίνακες ΑΙ, Α2, A3, Α4 και Α5 που αφορούν στις ανωτέρω εκκρεμότητες, κατά κατηγορία, κλάδο ή ειδικότητα.

Τα ανωτέρω στοιχεία θα πρέπει να υποβληθούν συνολικά από κάθε Υπουργείο τόσο για τις υπηρεσίες του, όσο και για τους φορείς που εποπτεύει, στη Διεύθυνση Προσλήψεων Προσωπικού του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης.

Οι Ενιαίες Αποκεντρωμένες Διοικήσεις και οι ΟΤΑ α' και β' βαθμού θα τα υποβάλλουν μέσω της Δ/νσης Διοίκησης και της Δ/νσης Οργάνωσης και Λειτουργίας ΟΤΑ /ΥΠ.ΕΣ. (Σταδίου 27 - Αθήνα) αντιστοίχως.

Στο πλαίσιο των ανωτέρω, παρακαλείσθε να ενημερώσετε άμεσα όλες τις υπηρεσίες που εμπίπτουν στην αρμοδιότητά σας καθώς και τα νομικά πρόσωπα (δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου και ΔΕΚΟ) που εποπτεύετε, με τον προσφορότερο τρόπο, περιλαμβανομένης και της ηλεκτρονικής επικοινωνίας (e- mail).

Η παρούσα εγκύκλιος διατίθεται και μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (Ηλ. Δ/νση www.ydmed.gov.gr στη Διαδρομή: Προκηρύξεις - Προσωπικό - Προσλήψεις καθώς και στο «Διαύγεια»),

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
NT. ΡΟΒΛΙΑΣ

katpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 2:43 pm

Δημοσίευσηαπό katpap » Τρί Μαρ 20, 2012 4:01 pm

Δεν εχει αλλάξει τίποτε ως προς τις αναπληρώσεις...δυστυχώς.Εγω βιάστικα να χαρώ χωρίς να έχω διαβάσει καλά καλά τη δημοσίευση.
Ενημερώνω ότι εχω στείλει σε Δήμους όπου είμαι επιλαχούσα έγγραφο που αναφέρει τον νέο νόμο παρακαλώ και για τις δικές τους ενέργειες προκειμένου να τροποποιηθεί η συγκεκριμένη παράγραφος και να προστατεύει τις θέσεις που είχαν εγκριθεί με ΦΕΚ και είχαν ζητηθεί από τους ΟΤΑ

EFH VITZHLAIOU
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 4:36 am

Δημοσίευσηαπό EFH VITZHLAIOU » Τρί Μαρ 20, 2012 6:16 pm

Ευχαριστώ και εγώ, πράγματι έτσι είναι μπήκα και διάβασα την απόφαση.
Αν δεν μας ξεχάσει ο φορέας μας ή αν δεν πεί ο -χ- αρμόδιος υπάλληλος, "άστο για μετά τις εκλογές", έχουμε ελπίδα. Αν και ο ανάδρομος δεν φεύγει πρίν τις αρχές Απριλίου....

eleni_her
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 8:39 am

Δημοσίευσηαπό eleni_her » Τετ Μαρ 21, 2012 1:02 pm

EFH VITZHLAIOU έγραψε:Ευχαριστώ και εγώ, πράγματι έτσι είναι μπήκα και διάβασα την απόφαση.
Αν δεν μας ξεχάσει ο φορέας μας ή αν δεν πεί ο -χ- αρμόδιος υπάλληλος, "άστο για μετά τις εκλογές", έχουμε ελπίδα. Αν και ο ανάδρομος δεν φεύγει πρίν τις αρχές Απριλίου....


εχουμε ελπιδα ρε παιδια..αν οι δημοι ενημερωσουν εγκαιρα κατι μπορει να γινει..

katpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 2:43 pm

Δημοσίευσηαπό katpap » Τετ Μαρ 21, 2012 2:39 pm

Θεωρώ ότι όλοι όσοι γνωρίζουμε ότι είχαμε την πιθανότητα διορισμού μέσω αναπλήρωσης θα πρέπει να ενημερώσουν τους δήμους εγγράφως γιατί έρχονται και εκλογες....Αν είναι να δεχτούν πιέσεις για τροποποίηση της παρ. του άρθρου του νέου νόμου, τώρα είναι η κατάλληλη φάση.

NEFEL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Μαρ 09, 2012 4:11 pm

Δημοσίευσηαπό NEFEL » Τετ Μαρ 21, 2012 6:32 pm

Παιδιά λέτε οι φορείς μας να νοιαστούν για την τύχη μας; Τουλάχιστον ο δικός μου δεν το νομίζω.Μήπως θα πρέπει όλοι μαζί, και αναφέρομαι στους επιλαχόντες που δεν πρόλαβαν να πάρουν διάθεση από ΑΣΕΠ έως την εφαρμογή του Ν4038/2012, να πιέσουμε το Υπουργείο για εξαίρεσή μας;Δεν είναι το πιο δίκαιο, αφού οι προκηρύξεις μας είναι δύο, τριών ή και τεσσάρων ετών τουλάχιστον;(Η δική μου είναι του 2008)Μήπως πρέπει να στείλουμε επιστολές στο αρμόδιο γραφείο του Υπουργείου Διοικ. Μεταρρύθμισης;

katpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 2:43 pm

Δημοσίευσηαπό katpap » Πέμ Μαρ 22, 2012 8:42 am

Συμφωνώ κι εγώ.Να συνταχθεί ένα έγγραφο και να σταλεί στο γραφείο του Υπουργείου Διοικ. Μεταρρύθμισης.Πως υπογράφουμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι;Εκτός κι αν σταλλεί ηλεκτρονικά. Ποιος θα το συντάξει;
Θεωρώ ότι πρέπει να γίνει πριν τις εκλογές

eleni_her
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 8:39 am

Δημοσίευσηαπό eleni_her » Πέμ Μαρ 22, 2012 1:01 pm

katpap έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ.Να συνταχθεί ένα έγγραφο και να σταλεί στο γραφείο του Υπουργείου Διοικ. Μεταρρύθμισης.Πως υπογράφουμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι;Εκτός κι αν σταλλεί ηλεκτρονικά. Ποιος θα το συντάξει;
Θεωρώ ότι πρέπει να γίνει πριν τις εκλογές


συμφωνω και εγω παιδια..κατι πρεπει να κανουμε..εμενα οι δημοι εχουν στειλει χαρτι για τις εκκρεμοτητες αλλα δεν μου λεει κανεις οτι οταν ο πρωτος δεν δεχτει τη θεση θα γινει η αναπληρωση..

παιδια?????? ας κινηθουμε προεκλογικα..

katpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 2:43 pm

Δημοσίευσηαπό katpap » Πέμ Μαρ 22, 2012 4:28 pm

Θα προσπαθήσω να συντάξω κάτι αλλά θα χρειαστώ βοήθεια ειδικά από NEFEL η οποία είχε ξεκινήσει μια αντίστοιχη διαδικασία

NEFEL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Μαρ 09, 2012 4:11 pm

Δημοσίευσηαπό NEFEL » Πέμ Μαρ 22, 2012 11:40 pm

eleni_her έγραψε:
katpap έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ.Να συνταχθεί ένα έγγραφο και να σταλεί στο γραφείο του Υπουργείου Διοικ. Μεταρρύθμισης.Πως υπογράφουμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι;Εκτός κι αν σταλλεί ηλεκτρονικά. Ποιος θα το συντάξει;
Θεωρώ ότι πρέπει να γίνει πριν τις εκλογές


συμφωνω και εγω παιδια..κατι πρεπει να κανουμε..εμενα οι δημοι εχουν στειλει χαρτι για τις εκκρεμοτητες αλλα δεν μου λεει κανεις οτι οταν ο πρωτος δεν δεχτει τη θεση θα γινει η αναπληρωση..

παιδια?????? ας κινηθουμε προεκλογικα..

Μπορεί να προτείνει κανείς τρόπο επικοινωνίας;Πρέπει να πιέσουμε να περάσει τροποποίηση οπωσδήποτε.Είναι άδικο να πάρει η μπάλα και τις παλιές προκηρύξεις πριν την ψήφιση του νόμου.Ο συνήγορος του πολίτη που μου απάντησε μου λέει ότι θα πρέπει να δούμε και δικηγόρο.Σε δικηγόρο που απευθύνθηκα μου είπε πως η διαδικασία για να προσβάλλω το νόμο από μόνη μου θα είναι δαπανηρή.Θα πρέπει να κατέβουμε πολλοί μαζί, μου είπε, όπως στην προκήρυξη του ΙΚΑ για να μπορέσουμε να πετύχουμε κάτι.

tas_karag
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2007 9:56 am

Δημοσίευσηαπό tas_karag » Παρ Μαρ 23, 2012 1:45 pm

καλα σε αυτο το φορουμ ο ενας παρακεινει τον αλλο και στο τελος τιποτα..κινηθειτε δικαστικα..και ζητηστε ακυρωση του νομου..οι προθεσμιες ειναι 2 μηνες μετα την δημοσιευση..δεν προκειται να σας ακουσει κανενας στην δημοσια διοικηση..

NEFEL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Μαρ 09, 2012 4:11 pm

Δημοσίευσηαπό NEFEL » Σάβ Μαρ 24, 2012 1:53 pm

tas_karag έγραψε:καλα σε αυτο το φορουμ ο ενας παρακεινει τον αλλο και στο τελος τιποτα..κινηθειτε δικαστικα..και ζητηστε ακυρωση του νομου..οι προθεσμιες ειναι 2 μηνες μετα την δημοσιευση..δεν προκειται να σας ακουσει κανενας στην δημοσια διοικηση..
Αν ισχύει το χρονικό όριο αυτό, δηλαδή έως 2 Μαρτίου μπορούμε να κάνουμε κάτι.Εμένα ανέλαβε ο συνήγορος του πολίτη το θέμα της απόλυσής μου.Ζητάει στοιχεία από το φορέα μου για το τι και πως με απέλυσε και το ψάχνει.Όσον αφορά την παύση διορισμού από αναπλήρωση σε όσους δεν κατάφεραν να έχουν τη διάθεση, προτείνω να στείλουμε όλοι μία κοινή επιστολή.Θα την αναρτήσουμε εδώ για να μπορέσει ο καθένας να την εκτυπώσει και να την υπογράψει.Θα σταλεί στον υπουργό Διοικ Μεταρρύθμισης και θα ζητήσουμε να κλείσουμε ένα ραντεβού μαζί του για να ακούσει το αίτημά μας.Θα ζητήσουμε να μας απαντήσουν γραπτώς.Θα πρέπει να υπογραφεί και να σταλεί από όλους όσους μας αφορά.Είναι η μοναδική λύση αφού καμιά κίνηση δε γίνεται για να προσεγγίσουμε δικηγόρο.Συμφωνείται eleni_her, katpap;Ποιους άλλους αφορά;Τι άλλο θεωρείτε καλύτερο;tas_karag τι λες εσύ;

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Σάβ Μαρ 24, 2012 4:32 pm

Τρόπος επικοινωνίας; Μόνο εδώ μέσα. Επειδή κι εγώ είμαι δεύτερος και με καίει, λέω να προτείνει κάποιος ένα εργατολόγο στην Αθήνα και ακολουθήσουν όσοι ενδιαφέρονται. Έχω κι εγώ κάποιον να προτείνω, αλλά θα πρέπει πρώτα να συμφωνήσουν αρκετοί.
Από τις 6.800 αναγνώσεις που έχει το τοπικάκι , αν βγουν 50 άτομα για το δικηγόρο είναι καλά.

tas_karag
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2007 9:56 am

Δημοσίευσηαπό tas_karag » Σάβ Μαρ 24, 2012 9:17 pm

και αν σας απαντησουν γραπτως και τι εγινε????να σας θυμίσω οτι το 2010 με τον ν.3833 που ανεστειλε τις προσληψεις για το 2013 (πριν παει το 2015 αρχικά ισχυε το 2013) είχαμε κάνει ερώτημα στο υπουργειο διοικητικής μεταρρυθμισης τι γίνεται με τις αναπληρώσεις, δεδομένου οτι οταν εκδοθουν τα οριστικα παοτελεσματα οι πινακες ισχυουν 1 η 2 χρονια για τις αναπληρωσεις..εστω οτι εκδοθηκε οριστικο αποτελεσμα οκωβριο του 2010..και ο διορισμός του πρωτου ολοκληρωνεται το 2014 η οι πίνακες δεν ισχυουν για αναπληρωση..ετσι ειχαμε κανει σχετικο ερωτημα και ζητουσαμε να γινει προβλεψη για τις αναπληρωσεις δηλαδη να δοθει η αναλογη παραταση στην ισχυει των οριστικων πινακων..τοτε το υπουργειο μας ειχε απαντησει εγγραφως οτι θα γινει η απαραιτητη προβλεψη..τελικα τιποτα δεν εγινε...και οχι μονο δεν εγινε τις κατηργησαν κιολας..

συμφωνα με το υπουργειο εστω οτι καποιος διοριζεται το 2012 βασει της αναλογιας 1 προς 5..εστω οτι παραιτειται το 2013 και ο φορεας παει για να αναπληρωσει την θεση..θα γινει νεος διορισμος το 2013 (χωρις να ειναι στην αναλογια 1 προς πεντε) δηαλδη θα ειναι εκτος αναλογιας και θεωρουν οτι εστι χανουν τηνμπαλα με τις προσληψεις..βεβαια με λιγη θελησει ολα διορθωνονται..αλλα μπα...

μονο με δικαστηριο θα βρειτε λυση..αλλα αν δεν σας ενδιαφερει μην ασχολειστε..τι ναπω...

επισης για να μην ξεχνιομαστε ο αρης σπηλιωτοπουλος σε συνεντευξη του για τις απολυσεις 15.000 δ.υ. τονισε οτι η θεση της ν.δ. ειναι να μην γινει καμια απόλυση..αλλα για 5 έτη να μην γινει καμια προσληψη και με βάσει τον αριθμό συνταξιοδοτησεων και με 0 διορισμούς δεν θα υπάρχει κανενα πρόβλημα..

ELENA KARALH
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Δευ Οκτ 15, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό ELENA KARALH » Κυρ Μαρ 25, 2012 7:06 pm

Αυτό που ακριβώς αναφέρεται...????Δεν έχει σχέση με τις αναπληρώσεις...????
Β. ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
1.Έγκριση της ΠΥΣ 33/2006 (Α' 280) για πρόσληψη προσωπικού

6.Μεταβατική διάταξη- προκηρύξεις πλήρωσης θέσεων προσωπικού

Με την παρ.29 του άρθρου ένατου του Ν.4057/12 ορίζεται ότι για τις προκηρύξεις πλήρωσης θέσεων μόνιμου προσωπικού και προσωπικού ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, καθώς και προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου σε φορείς του δημοσίου τομέα που εκδόθηκαν μέχρι την έναρξη ισχύος του Ν.4057/2012 (δηλ.14.03.2012), η διαδικασία θα ολοκληρωθεί με το προϊσχύσαν νομικό καθεστώς.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες