Προγράμματα κοινωφελούς εργασίας

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
pshlos30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 09, 2012 6:52 pm

Δημοσίευσηαπό pshlos30 » Παρ Φεβ 10, 2012 11:44 am

καλημερα μια ερωτηση σε οποιον γνωριζει κατι.εκτος απο τα προγραμματα κοινωφελους εργασιας ειδα στο σαιτ του ασεπ για κατι προγραμματα εργων με αυτεπιστασια σε δημους : http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Me ... 5XDqQLvpAe
Η ερωτηση μου ειναι η εξης : τα εργα με αυτεπιστασια ειναι κατι διαφορετικο απο τα προγραμματα κοινωφελους εργασιας;Στα εργα αυτεπιστασιας στους δημους ειδα οτι συμπληρωνεις μια ηλεκτρονικη αιτηση στο σαιτ του οαεδ χωρις να χρειαζεται η υποβολη δικαιολογητικων οπως στα προγραμματα κοινωφελους εργασιας.

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Παρ Φεβ 10, 2012 2:44 pm

ΣΤα προγραμματα αυτεπιστασιας του οαεδ καταθετεις τα δικαιολογητικα σου μονο εαν προσληφθεις απο το δημο!!!!!Υπαρχουν ομως καποια δικαιολογητικα οπως το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης το οποιο πρεπει να κατατεθει στον οαεδ σου μεχρι τις 29/2 ώστε να σου προσμετρηθουν τα μορια για τυχν ανηλικα τεκνα που εχεις.Πιστευω πως η μοριοδοτηση στα προγραμματα αυτεπιστασις ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αντικειμενικη ενω στα κοινωφελους εργασιας κατι δεν μου αρεσει!!!!!!!Δεν μπορει στην κοινωφελη εργασια να μην προσμετρα τους συνολικους μηνες της ανεργιας σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αλλα να σε κατατασσει σε καποια κατηγορια πχ ανεργοι κατω απο 30 ετων 25 μορια!ΟΚ ειμαι κατω απο 30 ετων αλλα εχω μεγαλο χρονο ανεργιας!Γιατι κυριοι να εχω ακριβως τα ιδια μορια με καποια.α που εχει καρτα ανεργιας μολις 4 μηνες ενω εγω εχω πανω απο 2 χρονια???Για αυτο πιστευω πως η ηλεκτρονικη υποβλοη αλλα κ η μοριοδοτηση στα προγραμματα αυτεπιστασιςας ειναι σαφως αντικειμενικοτερη απο αυτα της κοινωφελους εργασιαςς!!!!!

Υ.Γ. Εαν υποβαλλεις τα χαρτια σου για αυτεπιστασια σε θεση που ζηταει συγκεκριμενο πτυχιο διαβασε προσεκτικα αν πρεπει να καταθεσεις το πτυχιο σου σαν το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης-δηλαδη μεχρι τις 29/2-

lenaki_pan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό lenaki_pan » Τρί Φεβ 28, 2012 2:28 pm

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν και πότε θα βγούνε θέσεις για Θεσσαλονίκη?Κοινωφελούς εργασίας εννοώ!

ioli_24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Μάιος 10, 2010 11:57 pm

Δημοσίευσηαπό ioli_24 » Παρ Μαρ 02, 2012 12:13 am

lenaki_pan έγραψε:Μήπως γνωρίζει κάποιος αν και πότε θα βγούνε θέσεις για
Θεσσαλονίκη?Κοινωφελούς εργασίας εννοώ!


φεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεέτα!Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα τίποτα για Θεσσαλονίκη :(

lenaki_pan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό lenaki_pan » Τρί Μαρ 13, 2012 3:57 pm

Σττα αυτεπιστασίας βγήκαν τα αποτελέσματα.Είναι στη σελίδα του οαεδ!

pshlos30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 09, 2012 6:52 pm

Δημοσίευσηαπό pshlos30 » Τετ Μαρ 14, 2012 12:28 am

lenaki_pan έγραψε:Σττα αυτεπιστασίας βγήκαν τα αποτελέσματα.Είναι στη σελίδα του οαεδ!


Ναι βηκαν αλλα δεν ξερουμε τι ατομα θα παρουν οι δημοι

Panagiotis81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 11:52 am

Δημοσίευσηαπό Panagiotis81 » Παρ Μαρ 16, 2012 12:12 am

Που βγηκαν ρε παιδια;Εγω που μπηκα δεν εχει κανενα ονομα..

matteus_x
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 11:37 pm

Δημοσίευσηαπό matteus_x » Κυρ Μαρ 25, 2012 12:19 am

Κανα νεώτερο για Αχαϊα έχουμε? Επίσης είναι πλήρες το ωράριο σε αυτές τις θέσεις γνωρίζει κανένας? και αν όχι τα ένσημα είναι πλήρη? ευχαριστω

pshlos30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 09, 2012 6:52 pm

Δημοσίευσηαπό pshlos30 » Τρί Απρ 17, 2012 3:34 pm

ρε παιδια τι κοροιδια ειναι αυτην με τα κοινωφελους.ξεκινησανε σημερα στην περιοχη μας οι αιτησεις και σε οποια υπηρεσια και να πηγα μου ειπαν να κατεβασω την προκηρυξη απο το ιντερνετ. ο καθενας ελεγε και ενα διαφορετικο σαιτ. σε κανα 2 σαιτ που ειδα οι προκηρυξεις ειχανε διαφορεε σε μερικες θεσεις. δεν ξερω μεγαλη κοροιδια μου φαινεται το ολο θεμα.

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τρί Απρ 17, 2012 10:29 pm

Εμενα αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι το γεγονος πως το ολο θεμα κοινωφελους εργασιας εξελισσεται με ρυθμους χελωνας.Ειναι δυνατον απο το Φεβρουαριο να εχει δοθει οκ για εγκριση θεσεων απο το ΑΣΕΠ, να εχει φτασει Απριλιος και σε λιγο καιρο Μαιος και να μην εχουνε βγει προκηρυξεις σε ορισμενες περιοχες??????????Επισης στο site του epanad.gov.gr ενω στην αρχη ανεβαζανε ολες τις προκηρυξεις για καθε φορεα τωρα κανουνε τουμπεκι και αντε εμεις να βρουμε τις προκηρυξεις.ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!!!Παιζουνε με τον πονο των ανεργων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και στα αυτεπιστασιας που βγηκανε τα προσωρινα αποτελεσματα πριν ενα μηνα, σημερα δεν εχει βγαλει ακομη οριστικα, αλλα κ σε ενα δημο που ρωτησα μου ειπανε δεν εχουμε ιδεα για τα προγραμματα αυτεπιστασιας.Πιασε το αυγο κ κουρεφτο...Τι να πω... :(

pshlos30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 09, 2012 6:52 pm

Δημοσίευσηαπό pshlos30 » Τετ Απρ 18, 2012 5:00 pm

and5155 έγραψε:Εμενα αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι το γεγονος πως το ολο θεμα κοινωφελους εργασιας εξελισσεται με ρυθμους χελωνας.Ειναι δυνατον απο το Φεβρουαριο να εχει δοθει οκ για εγκριση θεσεων απο το ΑΣΕΠ, να εχει φτασει Απριλιος και σε λιγο καιρο Μαιος και να μην εχουνε βγει προκηρυξεις σε ορισμενες περιοχες??????????Επισης στο site του epanad.gov.gr ενω στην αρχη ανεβαζανε ολες τις προκηρυξεις για καθε φορεα τωρα κανουνε τουμπεκι και αντε εμεις να βρουμε τις προκηρυξεις.ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!!!Παιζουνε με τον πονο των ανεργων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και στα αυτεπιστασιας που βγηκανε τα προσωρινα αποτελεσματα πριν ενα μηνα, σημερα δεν εχει βγαλει ακομη οριστικα, αλλα κ σε ενα δημο που ρωτησα μου ειπανε δεν εχουμε ιδεα για τα προγραμματα αυτεπιστασιας.Πιασε το αυγο κ κουρεφτο...Τι να πω... :(



οπως ειπες ψαχνουμε να βρουμε τις προκηρυξεις και δεν τις βγαζουνε.αλλο θεμα για οποιον γνωριζει : δεν διευκρινιζει αν μπορουμε να δηλωσουμε μια ειδικοτητα πχ τε η δε και υε.μπορουμε σε μια απο αυτες τις κατηγοριες η μονο σε μια?

seridim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 17, 2009 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό seridim » Παρ Απρ 20, 2012 3:29 pm

pshlos30 έγραψε:
and5155 έγραψε:Εμενα αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι το γεγονος πως το ολο θεμα κοινωφελους εργασιας εξελισσεται με ρυθμους χελωνας.Ειναι δυνατον απο το Φεβρουαριο να εχει δοθει οκ για εγκριση θεσεων απο το ΑΣΕΠ, να εχει φτασει Απριλιος και σε λιγο καιρο Μαιος και να μην εχουνε βγει προκηρυξεις σε ορισμενες περιοχες??????????Επισης στο site του epanad.gov.gr ενω στην αρχη ανεβαζανε ολες τις προκηρυξεις για καθε φορεα τωρα κανουνε τουμπεκι και αντε εμεις να βρουμε τις προκηρυξεις.ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!!!Παιζουνε με τον πονο των ανεργων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και στα αυτεπιστασιας που βγηκανε τα προσωρινα αποτελεσματα πριν ενα μηνα, σημερα δεν εχει βγαλει ακομη οριστικα, αλλα κ σε ενα δημο που ρωτησα μου ειπανε δεν εχουμε ιδεα για τα προγραμματα αυτεπιστασιας.Πιασε το αυγο κ κουρεφτο...Τι να πω... :(



οπως ειπες ψαχνουμε να βρουμε τις προκηρυξεις και δεν τις βγαζουνε.αλλο θεμα για οποιον γνωριζει : δεν διευκρινιζει αν μπορουμε να δηλωσουμε μια ειδικοτητα πχ τε η δε και υε.μπορουμε σε μια απο αυτες τις κατηγοριες η μονο σε μια?


Αν ο φορέας υλοποίησης είναι το ΙΝΕ/ΓΣΕΕ μπορείς να βρείς τις προκηρύξεις για κάθε περιφερειακή ενότητα εδώ:
http://www.inegsee.gr/koinofeloys-ergasias.html

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Δευ Απρ 23, 2012 12:32 am

Γνωρίζετε αν θα παγώσουν οι προσλήψεις και σε αυτά τα προγράμματα? γιατι υποτίθεται ότι δεν είναι θέσεις στο δημόσιο και μάλλον είναι και επιδοτούμενα απο την ΕΕ, αν δεν κάνω λάθος.

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Δευ Απρ 23, 2012 8:56 pm

Το ΑΣΕΠ ακομη και σημερα ''ανεβασε'' στο διαδικτυο νεες εγκρισεις θεσεων κοινωφελους εργασιας.Αλλωστε ειχα ακουσει πως οι θεσεις εργασιας που επιχορηγουνται απο ευρωπαικα κονδυλια ΕΣΠΑ δεν επηρεαζουν το κρατικο προϋπολογισμο κ κατε' επεκταση τις κρατικες διαδικασιες δαπανων. Ετσι λοιπον πιστεύω πως οι διαδικασιες συνεχιζονται κανονικα.Να μπαινετε καθε μερα στο ΑΣΕΠ και να βλεπετε τις νεες εγκρισεις θεσεων κοινωφελους εργασιας.

spyros77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό spyros77 » Τρί Απρ 24, 2012 11:30 pm

εγω μιλησα σημερα με ΚΕΠ και μου είπαν οτι οι διαδικασίες παγωσαν λογω εκλογών.


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες