Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
olympoula
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 12:17 am

Δημοσίευσηαπό olympoula » Τρί Φεβ 01, 2011 9:21 pm

γειά ..ξέρει κάποιος αν έγραφα τα οποια έχουν ημερομηνία έκδοσης μεταγενέστερη της λήξης ενος διαγωνισμού π.χ αν ο διαγωνισμός λήγει 5-1 και υπάρχει μέσα έγγραφο με ημερομηνία έκδοσης 8-1 θεωρείται αάκυρο απο το ασέπ...

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Τρί Φεβ 01, 2011 9:24 pm

olympoula έγραψε:γειά ..ξέρει κάποιος αν έγραφα τα οποια έχουν ημερομηνία έκδοσης μεταγενέστερη της λήξης ενος διαγωνισμού π.χ αν ο διαγωνισμός λήγει 5-1 και υπάρχει μέσα έγγραφο με ημερομηνία έκδοσης 8-1 θεωρείται αάκυρο απο το ασέπ...


γενικά ή για τον 2643/98 ?

olympoula
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 12:17 am

Δημοσίευσηαπό olympoula » Τρί Φεβ 01, 2011 9:29 pm

δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες...για ένα διαγωνισμό εποχικού πρωσοπικού υπάρχει εντύπο (σε φάκελο αυτού πού θέλω να κάνω ένσταση )με ημερομηνία μέτα την λήξη του διαγωνισμού..ο ασεπ θα το απορριψει αν κάνω ένσταση

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Τρί Φεβ 01, 2011 9:34 pm

olympoula έγραψε:δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες...για ένα διαγωνισμό εποχικού πρωσοπικού υπάρχει εντύπο (σε φάκελο αυτού πού θέλω να κάνω ένσταση )με ημερομηνία μέτα την λήξη του διαγωνισμού..ο ασεπ θα το απορριψει αν κάνω ένσταση


νομίζω είσαι σε λάθος σημείο του forum

olympoula
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 12:17 am

Δημοσίευσηαπό olympoula » Τρί Φεβ 01, 2011 9:49 pm

σορρυ...

elkal1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 3:42 pm

Δημοσίευσηαπό elkal1981 » Πέμ Φεβ 03, 2011 12:02 pm

vasilis15 έγραψε:
solostar έγραψε:Σε επικοινωνία που είχα χθεσ με τα κεντρικα του ΟΑΕΔ στον Άλοιμο και σε μένα μέσα στο γενάρη είπαν οτι θα ανακοινωθούν τα τελικά αποτελέσματα. Καλη επιτυχία σε όλους σας. :D
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΟΥ 24ΜΗΝΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΟΜΟ,ΜΕΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΕΝΕΣ



Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όσους κατάφεραν και πήραν μια θέση.Όσον αφορά τις θέσεις ΚΕΠ εγώ έχω κάνει μια έγγραφη ερώτηση στον ΟΑΕΔ όταν είχαν βγεί τα προσωρινά και μου απαντησαν αρνητικά. Αλλα και τώρα θα το ξανακάνω. Πίστευώ ότι αν κινητοποιηθούμε όλοι μπορεί κάτι να τα καταφέρουμε, γιατι απο πληροφορίες έμαθα ότι η απόφαση του συμβουλίου να μην δώσουν τις θέσεις ΚΕΠ, δεν ήταν ομόφωνη.

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Πέμ Φεβ 03, 2011 4:32 pm

και από μένα συγχαρητήρια σε όλους !!!,
να δούμε από εδώ και πέρα πως θα προχωρήσει το θέμα.

Ξέρει κανείς τη διαδικασία ακριβώς και πόσο χρόνο θα πάρει μέχρι τους διορισμούς? Πρέπει να εξαρτάται πολύ από το φορέα του καθενός μας.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Φεβ 03, 2011 5:25 pm

μπορεί κάποιος να αναρτήσει την σελίδα των επιτυχόντων?

fermat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό fermat » Παρ Φεβ 04, 2011 11:02 am

Η ανάρτηση των πινάκων τοποθέτησης που θα γίνει;Θα βγει στο internet στο site του ΟΑΕΔ; :?:

persefoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 12:34 pm

Δημοσίευσηαπό persefoni » Παρ Φεβ 04, 2011 1:24 pm

pindos έγραψε:νεα ανακοινωση του οαεδ. http://www.oaed.gr/Pages/SN_1276.pg



ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι πίνακες που δημοσιοποιήθηκαν την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2011 από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. που είναι αρμόδιες για την εφαρμογή του Ν.2643/1998 (ΦΕΚ 220 Α΄), είναι οι τελικοί πίνακες μοριοδότησης και όχι οι πίνακες οριστικών τοποθετήσεων.

Οι πίνακες οριστικών τοποθετήσεων θα καταρτισθούν στη συνέχεια από τις Πρωτοβάθμιες Επιτροπές του Ν. 2643/1998, όπως προβλέπεται στις σχετικές ρυθμίσεις και θα δημοσιοποιηθούν κατά τον ίδιο τρόπο κατά τον οποίο ανακοινώθηκαν οι τελικοί πίνακες μοριοδότησης.

Όταν δημοσιοποιηθούν οι πίνακες τοποθετήσεων των Πρωτοβαθμίων Επιτροπών, τότε και μέσα σε αποκλειστική προθεσμία τριάντα ημερών, μπορούν οι υποψήφιοι να ασκήσουν προσφυγή (ενδικοφανής προσφυγή) στην αρμόδια Δευτεροβάθμια Επιτροπή του Ν.2643/1998, που εδρεύει στο Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, Πειραιώς 40, Τ.Κ. 101 82 – Αθήνα (παρ. 3 του άρθρου 9 του Ν.2643/1998 όπως αντικαταστάθηκε από την παρ. 19 του άρθρου 31 του Ν.2956/2001, ΦΕΚ 258 Α΄/6-11-2001).
Sygnvmh den katalavainw.den einai ta oristika ayta;oi topotheteiseis ti einai;den pame ekei pot exoyme perasei kai epishs ti enstaseis tha ginoyn den eginan;;

vasilis15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 4:56 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis15 » Κυρ Φεβ 06, 2011 12:48 pm

elkal1981 έγραψε:
vasilis15 έγραψε:
solostar έγραψε:Σε επικοινωνία που είχα χθεσ με τα κεντρικα του ΟΑΕΔ στον Άλοιμο και σε μένα μέσα στο γενάρη είπαν οτι θα ανακοινωθούν τα τελικά αποτελέσματα. Καλη επιτυχία σε όλους σας. :D
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΟΥ 24ΜΗΝΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΟΜΟ,ΜΕΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΕΝΕΣ



Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όσους κατάφεραν και πήραν μια θέση.Όσον αφορά τις θέσεις ΚΕΠ εγώ έχω κάνει μια έγγραφη ερώτηση στον ΟΑΕΔ όταν είχαν βγεί τα προσωρινά και μου απαντησαν αρνητικά. Αλλα και τώρα θα το ξανακάνω. Πίστευώ ότι αν κινητοποιηθούμε όλοι μπορεί κάτι να τα καταφέρουμε, γιατι απο πληροφορίες έμαθα ότι η απόφαση του συμβουλίου να μην δώσουν τις θέσεις ΚΕΠ, δεν ήταν ομόφωνη.

vasilis15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 4:56 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis15 » Κυρ Φεβ 06, 2011 12:57 pm

:lol: ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΡΑΠΤΩΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ.ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΘΕΤΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ.ΤΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ?ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ :roll:

persefoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 12:34 pm

Δημοσίευσηαπό persefoni » Κυρ Φεβ 06, 2011 2:13 pm

pindos έγραψε:Αυτα ειναι τα οριστικα της μοριοδοτησης και η θεση που εχεις δηλωσει.
Τα μορια σου δεν αλλαζουν ειναι αυτα που δημοσιευτικαν(2-2-2011).
Η επιτροπη του ν.2643/98 θα εξεταση τη θεση που δηλωσες με το φεκ .
Παραδειγμα....αν εσυ π.χ. εχεις 500 μορια και δηλωσες π.χ. φυλακας-νυχτοφυλακας και το φεκ ζηταει π.χ. να εισαι 1.80 υψος η να εισαι μεχρι 35 χρονων και εσυ δεν εχεις καποιο απο τα προσοντα που ζηταει το φεκ της συγκεκρυμενης θεσης τοτε τη χανεις τη θεση και την παιρνη αλλος ασ εχει και 200 μορια, αν εχει τα συγκεκριμενα προσοντα.Εσυ θα πας στην επομενη θεση που δηλωσες αν δηλωσες.Αμεσως η επιτροπη σε τοποθετει αναλογα στον πινακα τοποθετησης, και σε στελνει επιστολη και σου λεει οτι εσυ π. χ. τοποθετησαι ως ταδε στον φορεα ταδε ειδικοτητα ταδε.
Και δινει το δικαιωμα ο νομος αν καποιος θεωρει οτι εχει αδικηθει ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΦΥΓΗ εντος 30 ημερων μονο στα δικαστηρια αφου οι ενστασεις εχουν γινει.
s eyxaristw poly gia ton xrono soy.mporv na rwthsw kai kati allo?h ekdikash ths prosfyghs argei?tha eina mallon megalh diadikasia?

M A R A
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 2:20 pm

Δημοσίευσηαπό M A R A » Δευ Φεβ 07, 2011 5:45 pm

Συγχαρητηρια στους επιτυχοντες και με το καλο ο διορισμος σας :D

Μηπως εχει κανεις σας ακουσει ποτε θα βγει η επομενη προκυρηξη???

gzep
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 3:58 pm

Δημοσίευσηαπό gzep » Δευ Φεβ 07, 2011 9:28 pm

Γνωρίζει κάποιος αν για τις προσλήψεις με τον 2643 ισχύουν οι περιορισμοί 1:5 κλπ όπως για τις υπόλοιπες μέσω ΑΣΕΠ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες