Συμβαση ορισμενου χρονου (8 μηνων) σε Περιφερεια

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
Sofiabog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 9:41 pm

Συμβαση ορισμενου χρονου (8 μηνων) σε Περιφερεια

Δημοσίευσηαπό Sofiabog » Σάβ Ιαν 08, 2011 12:54 am

Καλησπέρα,

Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα, καθώς είναι η πρώτη φορά που θα προσληφθώ σε κάποιο φορέα (με 8μηνη ιδιωτικου δικαιου, ΔΕ Διοικητικων-Γραμματεων σε περιφερεια) και δε γνωρίζω τις διαδικασίες:
- Συνυπολογίζονται στο μισθό η προϋπηρεσία (εχω 15ετη στον ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλος γραφείου) και το επίδομα γάμου, παιδιών??
- Είμαι στη λίστα των επιτυχόντων αλλά δεν έλαβα ακόμη κάποια γραπτή ή τηλεφωνική ενημέρωση (τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν στις 31-12). Πότε γίνεται συνήθως η ενημέρωση? Ποια είναι η διαδικασία πρόσληψης μετά?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

vulamax
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 5:22 pm

Re: Συμβαση ορισμενου χρονου (8 μηνων) σε Περιφερεια

Δημοσίευσηαπό vulamax » Σάβ Ιαν 08, 2011 5:41 pm

Sofiabog έγραψε:Καλησπέρα,

Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα, καθώς είναι η πρώτη φορά που θα προσληφθώ σε κάποιο φορέα (με 8μηνη ιδιωτικου δικαιου, ΔΕ Διοικητικων-Γραμματεων σε περιφερεια) και δε γνωρίζω τις διαδικασίες:
- Συνυπολογίζονται στο μισθό η προϋπηρεσία (εχω 15ετη στον ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλος γραφείου) και το επίδομα γάμου, παιδιών??
- Είμαι στη λίστα των επιτυχόντων αλλά δεν έλαβα ακόμη κάποια γραπτή ή τηλεφωνική ενημέρωση (τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν στις 31-12). Πότε γίνεται συνήθως η ενημέρωση? Ποια είναι η διαδικασία πρόσληψης μετά?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.


Η πρόσληψη σου θα γίνει με σύμβαση υπαλλήλου γραφείου, θα σου αναγνωρίσουν όλα τα χρόνια προϋπηρεσίας από το δημόσιο και ιδ.τομεα (ως υπάλληλος γραφείου, γραμματέας, βοηθός λογιστή και παρεμφ.) θα πάρεις κανονικά και το επίδομα γάμο, παιδιών δεν έχει η συμβαση του υπ. γραφειου, ότι θα έπαιρνες και στον ιδ.τομεα, η σύμβαση σου θα είναι ιδ.δικαίου, απλά θα είσαι υπάλληλος δημοσίου
Όσο για την ειδοποίηση, παρ'τους ένα τηλ. εσυ να ενημερωθείς.

Sofiabog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 9:41 pm

Δημοσίευσηαπό Sofiabog » Σάβ Ιαν 08, 2011 6:56 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Re: Συμβαση ορισμενου χρονου (8 μηνων) σε Περιφερεια

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Ιαν 09, 2011 1:09 am

vulamax έγραψε:
Sofiabog έγραψε:Καλησπέρα,

Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα, καθώς είναι η πρώτη φορά που θα προσληφθώ σε κάποιο φορέα (με 8μηνη ιδιωτικου δικαιου, ΔΕ Διοικητικων-Γραμματεων σε περιφερεια) και δε γνωρίζω τις διαδικασίες:
- Συνυπολογίζονται στο μισθό η προϋπηρεσία (εχω 15ετη στον ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλος γραφείου) και το επίδομα γάμου, παιδιών??
- Είμαι στη λίστα των επιτυχόντων αλλά δεν έλαβα ακόμη κάποια γραπτή ή τηλεφωνική ενημέρωση (τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν στις 31-12). Πότε γίνεται συνήθως η ενημέρωση? Ποια είναι η διαδικασία πρόσληψης μετά?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.


Η πρόσληψη σου θα γίνει με σύμβαση υπαλλήλου γραφείου, θα σου αναγνωρίσουν όλα τα χρόνια προϋπηρεσίας από το δημόσιο και ιδ.τομεα (ως υπάλληλος γραφείου, γραμματέας, βοηθός λογιστή και παρεμφ.) θα πάρεις κανονικά και το επίδομα γάμο, παιδιών δεν έχει η συμβαση του υπ. γραφειου, ότι θα έπαιρνες και στον ιδ.τομεα, η σύμβαση σου θα είναι ιδ.δικαίου, απλά θα είσαι υπάλληλος δημοσίου
Όσο για την ειδοποίηση, παρ'τους ένα τηλ. εσυ να ενημερωθείς.

Έχω την εντύπωση πως η προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα ισχύει για μοριοδότηση για την πρόσληψη και όχι για το μισθολογικό κλιμάκιο που εντάσεσαι αφού προσληφθείς. Για τον μισθό το δημόσιο αναγνωρίζει την προυπηρεσία που έχει διανυθεί μόνο στον δημόσιο τομέα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

vulamax
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 5:22 pm

Δημοσίευσηαπό vulamax » Κυρ Ιαν 09, 2011 3:49 pm

εγω ειμαι στη ΔΕΗ με συμβαση 8 μηνη ιδ.δικαίου, διοικητικων-γραμματεων ΔΕ, μου έκαναν σύμβαση υπαλληλου γραφειου, μου αναγνώρισαν όλα τα έτη προυπηρεσιας , είχα μόνο απο το ιδ.τομεα ως υπαλληλος γραφειου και ως βοηθος λογιστή, μου αναγνωριστηκαν ολα τα χρονια.
μια γνωστή μου που ειναι στο δήμο με 8 σύμβαση επίσης ειναι με συμβαση ιδ.δικαιου - υπαλληλου γραφειου και της τα αναγνωρισαν ολα τα χρονια προυπηρεσιας, αυτη ειχε και απο το δημοσιο με συμβασεις, και απο το ιδ.τομεα.

katerina11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό katerina11 » Κυρ Ιαν 09, 2011 10:56 pm

στην περιφέρεια επειδή κι εγω εκεί ήμουν, αναγνωρίζουν την προϋπηρεσία μόνο απο τον δημόσιο τομέα για το μισθολογικό κλιμάκιο.

Sofiabog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 9:41 pm

Δημοσίευσηαπό Sofiabog » Κυρ Ιαν 09, 2011 11:49 pm

katerina11 έγραψε:στην περιφέρεια επειδή κι εγω εκεί ήμουν, αναγνωρίζουν την προϋπηρεσία μόνο απο τον δημόσιο τομέα για το μισθολογικό κλιμάκιο.


Κατάλαβα...
Πάλι από την αρχή δηλαδή...
Ας είναι όμως, αφού δε βρίσκω δουλειά στον ιδ.τομέα...κάλιο πέντε και στο χέρι!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Sofiabog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 9:41 pm

Δημοσίευσηαπό Sofiabog » Κυρ Ιαν 09, 2011 11:58 pm

Sofiabog έγραψε:
katerina11 έγραψε:στην περιφέρεια επειδή κι εγω εκεί ήμουν, αναγνωρίζουν την προϋπηρεσία μόνο απο τον δημόσιο τομέα για το μισθολογικό κλιμάκιο.


Κατάλαβα...
Πάλι από την αρχή δηλαδή...
Ας είναι όμως, αφού δε βρίσκω δουλειά στον ιδ.τομέα...κάλιο πέντε και στο χέρι!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!


Μία τελευταία ερώτηση, αφού ήσουν σε περιφέρεια...
Ο μισθός έγγαμου, χωρίς προϋπηρεία στο δημόσιο, πόσο περίπου είναι???

katerina11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό katerina11 » Δευ Ιαν 10, 2011 2:24 pm

κατηγορία ΔΕ με επιδομα γαμου και 1 παιδι 805....

Sofiabog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 9:41 pm

Δημοσίευσηαπό Sofiabog » Δευ Ιαν 10, 2011 5:44 pm

katerina11 έγραψε:κατηγορία ΔΕ με επιδομα γαμου και 1 παιδι 805....


Θα κάνουμε και αποταμίευση!!! :lol:
Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως...


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες