Stage και ασφαλιστικά μέτρα

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Νοέμ 03, 2010 12:45 pm

trypokarydos έγραψε:Elinaki, έχω μια απόφαση διοικητικού πρωτοδικείου απορριπτική. Αν ασκήσω έφεση μπορώ ταυτόχρονα να ζητήσω και προσωρινή διαταγή μέχρι την έκδοση απόφασης από το εφετείο; ή ισχύει η πρωτόδικη απόφαση;
Υπάρχει όμως και ένα παράδοξο. Υπάρχει και μια δεύτερη απόφαση πάλι διοικητικού πρωτοδικείου, "δεκτή εν όλω" για άλλη υπόθεση (διαφορετική διοικητική πράξη, αλλά ίδιας φύσεως). Δηλαδή για το ίδιο θέμα υπάρχουν δύο αντικρουόμενες απόφάσεις. Την δεύτερη απόφαση δεν την έχω πάρει ακόμη στα χέρια μου (καθαρογράφεται). Είχαμε συζητήσει περί τίνος πρόκειται (μου είχες πει ότι γνωρίζεις το θέμα και την εγκύκλιο). Φυσικά δεν αφορά η ερώτηση την ουσία, αλλά το διαδικαστικό κομμάτι. Τον δικηγόρο μου που τον ρώτησα μου είπε πως αυτά περί "αναστολής εκτέλεσης διοικητικής πράξης" είναι καινούρια, δηλαδή τα τελευταία χρόνια εφαρμόζονται. Μάλλον δεν θα το έχει ξαναδεί.
Και κάτι ακόμα. Υπάρχει περίπτωση το δικαστήριο που έκανε δεκτή την προσφυγή να μην εξέτασε την ουσία της υπόθεσης; και να την έκανε δεκτή για τυπικούς λόγους; π.χ. γιατί δεν τηρήθηκε ο κώδικας διοικητικής διαδικασίας (δεν την έχω πάρει ακόμη στα χέρια μου).


1: Δεν μπορείς να ζητήσεις προσωρινή διαταγή. Τους λόγους στους έχω εξηγήσει σε παλαιότερο ποστ, αναζήτησε το, διότι η διοικηση θα υποχρεωθεί σε ανεπίτρεπτη θετική ενέργεια.

2: Αν το δικαστήριο διέγνωσε ότι η προσφυγή σου είναι τυπικα ΔΕΚΤΗ τότε προχώρησε στην ουσία.
Η ερώτηση σου νομικά δεν είναι σωστή...μήπως εννοούσες να στην απορρίψει.

3: Η αναστολή εκτέλεσης διοικητικής πράξης δεν είναι κατι καινούριο, είναι κάτι πολύ πολύ παλιό....!!! Στην δική σου περίπτωση όμως δεν εφαρμόζεται.
Μάλλον κάτι άλλο κατάλαβε ο δικηγόρος σου.

4: Αν υπάρχουν 2 αποφάσεις με διαφορετικό δεδικασμένο θα πας Εφετείο, θα επικαλεστείς την άλλη απόφαση, το δικαστήριο θα αποφασίσει να την λάβει υπόψη ή όχι, ανάλογα αν αφορά την ίδια υπόθεση...και από εκεί και πέρα μάλλον το πρόβλημά διαφορετικών δεδικασμένων θα το λύσει το ΣτΕ.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Νοέμ 03, 2010 1:00 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Elinaki, έχω μια απόφαση διοικητικού πρωτοδικείου απορριπτική. Αν ασκήσω έφεση μπορώ ταυτόχρονα να ζητήσω και προσωρινή διαταγή μέχρι την έκδοση απόφασης από το εφετείο; ή ισχύει η πρωτόδικη απόφαση;
Υπάρχει όμως και ένα παράδοξο. Υπάρχει και μια δεύτερη απόφαση πάλι διοικητικού πρωτοδικείου, "δεκτή εν όλω" για άλλη υπόθεση (διαφορετική διοικητική πράξη, αλλά ίδιας φύσεως). Δηλαδή για το ίδιο θέμα υπάρχουν δύο αντικρουόμενες απόφάσεις. Την δεύτερη απόφαση δεν την έχω πάρει ακόμη στα χέρια μου (καθαρογράφεται). Είχαμε συζητήσει περί τίνος πρόκειται (μου είχες πει ότι γνωρίζεις το θέμα και την εγκύκλιο). Φυσικά δεν αφορά η ερώτηση την ουσία, αλλά το διαδικαστικό κομμάτι. Τον δικηγόρο μου που τον ρώτησα μου είπε πως αυτά περί "αναστολής εκτέλεσης διοικητικής πράξης" είναι καινούρια, δηλαδή τα τελευταία χρόνια εφαρμόζονται. Μάλλον δεν θα το έχει ξαναδεί.
Και κάτι ακόμα. Υπάρχει περίπτωση το δικαστήριο που έκανε δεκτή την προσφυγή να μην εξέτασε την ουσία της υπόθεσης; και να την έκανε δεκτή για τυπικούς λόγους; π.χ. γιατί δεν τηρήθηκε ο κώδικας διοικητικής διαδικασίας (δεν την έχω πάρει ακόμη στα χέρια μου).


1: Δεν μπορείς να ζητήσεις προσωρινή διαταγή. Τους λόγους στους έχω εξηγήσει σε παλαιότερο ποστ, αναζήτησε το, διότι η διοικηση θα υποχρεωθεί σε ανεπίτρεπτη θετική ενέργεια.

2: Αν το δικαστήριο διέγνωσε ότι η προσφυγή σου είναι τυπικα ΔΕΚΤΗ τότε προχώρησε στην ουσία.
Η ερώτηση σου νομικά δεν είναι σωστή...μήπως εννοούσες να στην απορρίψει.

3: Η αναστολή εκτέλεσης διοικητικής πράξης δεν είναι κατι καινούριο, είναι κάτι πολύ πολύ παλιό....!!! Στην δική σου περίπτωση όμως δεν εφαρμόζεται.
Μάλλον κάτι άλλο κατάλαβε ο δικηγόρος σου.

4: Αν υπάρχουν 2 αποφάσεις με διαφορετικό δεδικασμένο θα πας Εφετείο, θα επικαλεστείς την άλλη απόφαση, το δικαστήριο θα αποφασίσει να την λάβει υπόψη ή όχι, ανάλογα αν αφορά την ίδια υπόθεση...και από εκεί και πέρα μάλλον το πρόβλημά διαφορετικών δεδικασμένων θα το λύσει το ΣτΕ.

1. Μου είχες πει όμως πως αν αυτό που ζητώ ικανοποιούνταν πριν την έκδοση της εγκυκλίου μπορώ να ζητήσω αναστολή εκτέλεσης.
2. Δεν εννοούσα να την απορρίψει. Επειδή η διοίκηση δεν με κάλεσε σε προηγούμενη ακρόαση πριν προχωρήσει σε δυσμενή απόφαση σε βάρος μου μήπως για αυτό ακύρωσε τη διοικητική πράξη το δικαστήριο και δεν εξέτασε την ουσία.
4. Πως θα κάνω έφεση χωρίς να ξέρω το περιεχόμενο της ευνοικής απόφασης; σε λίγες μέρες λήγει το διάστημα των 60 ημερών για την έφεση και την άλλη απόφαση (την δεκτή) ακόμη την καθαρογράφουν...

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Νοέμ 03, 2010 1:51 pm

1. Μου είχες πει όμως πως αν αυτό που ζητώ ικανοποιούνταν πριν την έκδοση της εγκυκλίου μπορώ να ζητήσω αναστολή εκτέλεσης.
2. Δεν εννοούσα να την απορρίψει. Επειδή η διοίκηση δεν με κάλεσε σε προηγούμενη ακρόαση πριν προχωρήσει σε δυσμενή απόφαση σε βάρος μου μήπως για αυτό ακύρωσε τη διοικητική πράξη το δικαστήριο και δεν εξέτασε την ουσία.
4. Πως θα κάνω έφεση χωρίς να ξέρω το περιεχόμενο της ευνοικής απόφασης; σε λίγες μέρες λήγει το διάστημα των 60 ημερών για την έφεση και την άλλη απόφαση (την δεκτή) ακόμη την καθαρογράφουν...[/quote]

1: Πες στον δικηγόρο σου να υποβάλλει το αίτημα, αλλά δεν νομίζω ότι θα γίνει δεκτό...."ικανοποιούνταν πριν την έκδοση της εγκυκλίου" όχι όμως ως προς εσένα, αλλά ως προς άλλους, άλλωστε δεν υπάρχουν και οι προυποθέσεις του νόμου.
2. Αν δε σε κάλεσε για προηγούμενη ακρόαση είναι πολύ σημαντική παράλειψη (παράβαση ουσιώδους τύπου) αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω το αποτέλεσμα της απόφασης. Ενδεχομένως να ακύρωσε την πράξη και να αναπέμψει στην διοίκηση για εκ νέου έκδοση, αφού τηρηθούν όλα τα τυπικά.
Μάντης δεν είμαι.
4: Άσκησε την έφεσή σου, ανάφερε ότι υπάρχει ευνοικό δεδικασμένο με συγκεκριμένα στοιχεία και μετά επανέρχεσαι με πρόσθετους λόγους έφεσης(ρωτα τον δικηγόρο σου για τα τυπικά) και την επικαλείσαι αργότερα.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Νοέμ 03, 2010 3:33 pm

Elinaki έγραψε:1. Μου είχες πει όμως πως αν αυτό που ζητώ ικανοποιούνταν πριν την έκδοση της εγκυκλίου μπορώ να ζητήσω αναστολή εκτέλεσης.
2. Δεν εννοούσα να την απορρίψει. Επειδή η διοίκηση δεν με κάλεσε σε προηγούμενη ακρόαση πριν προχωρήσει σε δυσμενή απόφαση σε βάρος μου μήπως για αυτό ακύρωσε τη διοικητική πράξη το δικαστήριο και δεν εξέτασε την ουσία.
4. Πως θα κάνω έφεση χωρίς να ξέρω το περιεχόμενο της ευνοικής απόφασης; σε λίγες μέρες λήγει το διάστημα των 60 ημερών για την έφεση και την άλλη απόφαση (την δεκτή) ακόμη την καθαρογράφουν...


1: Πες στον δικηγόρο σου να υποβάλλει το αίτημα, αλλά δεν νομίζω ότι θα γίνει δεκτό...."ικανοποιούνταν πριν την έκδοση της εγκυκλίου" όχι όμως ως προς εσένα, αλλά ως προς άλλους, άλλωστε δεν υπάρχουν και οι προυποθέσεις του νόμου.
2. Αν δε σε κάλεσε για προηγούμενη ακρόαση είναι πολύ σημαντική παράλειψη (παράβαση ουσιώδους τύπου) αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω το αποτέλεσμα της απόφασης. Ενδεχομένως να ακύρωσε την πράξη και να αναπέμψει στην διοίκηση για εκ νέου έκδοση, αφού τηρηθούν όλα τα τυπικά.
Μάντης δεν είμαι.
4: Άσκησε την έφεσή σου, ανάφερε ότι υπάρχει ευνοικό δεδικασμένο με συγκεκριμένα στοιχεία και μετά επανέρχεσαι με πρόσθετους λόγους έφεσης(ρωτα τον δικηγόρο σου για τα τυπικά) και την επικαλείσαι αργότερα.[/quote]
1. Μα πριν από την έκδοση της εγκυκλίου ικανοποιούνταν ως προς εμένα αφού ήμουνα εγγεγραμμένος στα μητρώα. Το θέμα είναι αν μπορεί να διατάξει το εφετείο αναστολή εκτέλεσης αφού υπάρχει δυσμενής απόφαση από το πρωτοδικείο.
2. Μπορεί από τη διοίκηση να εκδοθεί εκ νέου απόφαση; μα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα και εγώ δεν είμαι. Άλλωστε δεν επιτρέπεται να εγγραφούν στα μητρώα ορισμένες επαγγελματικές ομάδες. Άρα αυτό δεν μπορεί να επαναληφθεί με τον σωστό τρόπο. Επιπλέον ο δικηγόρος μου, μου είπε πως τα διοικητικά δικαστήρια λόγω πείρας γνωρίζουν ότι η διοίκηση κάνει συχνά παραλείψεις ως προς το τυπικό της διαδικασίας και δεν ασχολούνται με αυτό παρά με την ουσία. Θα είναι δυσάρεστο να έγινε η προσφυγή "δεκτή εν όλω" χωρίς να εξεταστεί η ουσία. Αν συνέβη αυτό δεν θα έπρεπε να είναι "δεκτή εν μέρει";

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Νοέμ 03, 2010 5:18 pm

trypokarydos έγραψε:1. Μα πριν από την έκδοση της εγκυκλίου ικανοποιούνταν ως προς εμένα αφού ήμουνα εγγεγραμμένος στα μητρώα. Το θέμα είναι αν μπορεί να διατάξει το εφετείο αναστολή εκτέλεσης αφού υπάρχει δυσμενής απόφαση από το πρωτοδικείο.
2. Μπορεί από τη διοίκηση να εκδοθεί εκ νέου απόφαση; μα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα και εγώ δεν είμαι. Άλλωστε δεν επιτρέπεται να εγγραφούν στα μητρώα ορισμένες επαγγελματικές ομάδες. Άρα αυτό δεν μπορεί να επαναληφθεί με τον σωστό τρόπο. Επιπλέον ο δικηγόρος μου, μου είπε πως τα διοικητικά δικαστήρια λόγω πείρας γνωρίζουν ότι η διοίκηση κάνει συχνά παραλείψεις ως προς το τυπικό της διαδικασίας και δεν ασχολούνται με αυτό παρά με την ουσία. Θα είναι δυσάρεστο να έγινε η προσφυγή "δεκτή εν όλω" χωρίς να εξεταστεί η ουσία. Αν συνέβη αυτό δεν θα έπρεπε να είναι "δεκτή εν μέρει";


To ότι πριν σου εχορηγείτο και τώρα δεν σου χορηγείται μου το λες τώρα!
Δεν μπορώ να ξέρω το περιεχόμενο της πρωτόδικης διοικητικής απόφασης γι'αυτό και δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Με ρωτάς πράγματα που μόνο αν εξετάσω το φάκελο και μόνο αν διαβάσω την απόφαση μπορώ να απαντήσω...

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Νοέμ 03, 2010 8:33 pm

Κάτι άλλο. Ο Οργανισμός σύμφωνα με τον Ν.1545/1985 άρθρο 3 παρ.2α συνδέει την ιδιότητα του ανέργου με την ικανότητα προς επιδότηση. Η πράξη όμως το διαψεύδει. Τι θέλω να πω: από τους 700.000 που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα μόνο οι 200.000 είναι επιδοτούμενοι. Αυτά είναι στατιστικά στοιχεία που ανακοινώνονται από τον ίδιο τον οργανισμό κάθε μήνα. Άρα με βάση το νόμο ο οργανισμός θα πρέπει περίπου 500.000 να τους διαγράψει.
Και θέτω ένα κρίσιμο ερώτημα: ένα δικαστήριο, διοικητικό εφετείο εν προκειμένω, για να εκδόσει απόφαση λαμβάνει υπόψη μόνο τους νόμους ή και την πραγματική κατάσταση; είναι κρίσιμο το ερώτημα γιατί από αυτό θα εξαρτηθεί αν η έφεσή μου θα είναι βάσιμη.
Αυτές οι επαγγελματικές κατηγορίες δικαιούνται επίδομα ανεργίας αν είναι μισθωτοί και έχουν τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων. Παράδειγμα εγώ πρόσφατα ήμουν επιδοτούμενος και κάτοχος κάρτας. Παρόλα αυτά δεν είχα κανένα από τα ευεργετήματα του ανέργου. Καμία προστασία δηλαδή από το κράτος.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Νοέμ 04, 2010 9:31 am

trypokarydos έγραψε:Κάτι άλλο. Ο Οργανισμός σύμφωνα με τον Ν.1545/1985 άρθρο 3 παρ.2α συνδέει την ιδιότητα του ανέργου με την ικανότητα προς επιδότηση. Η πράξη όμως το διαψεύδει. Τι θέλω να πω: από τους 700.000 που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα μόνο οι 200.000 είναι επιδοτούμενοι. Αυτά είναι στατιστικά στοιχεία που ανακοινώνονται από τον ίδιο τον οργανισμό κάθε μήνα. Άρα με βάση το νόμο ο οργανισμός θα πρέπει περίπου 500.000 να τους διαγράψει.
Και θέτω ένα κρίσιμο ερώτημα: ένα δικαστήριο, διοικητικό εφετείο εν προκειμένω, για να εκδόσει απόφαση λαμβάνει υπόψη μόνο τους νόμους ή και την πραγματική κατάσταση; είναι κρίσιμο το ερώτημα γιατί από αυτό θα εξαρτηθεί αν η έφεσή μου θα είναι βάσιμη.
Αυτές οι επαγγελματικές κατηγορίες δικαιούνται επίδομα ανεργίας αν είναι μισθωτοί και έχουν τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων. Παράδειγμα εγώ πρόσφατα ήμουν επιδοτούμενος και κάτοχος κάρτας. Παρόλα αυτά δεν είχα κανένα από τα ευεργετήματα του ανέργου. Καμία προστασία δηλαδή από το κράτος.


Το δικαστήριο λαμβάνει υποψη του το νομοθετικό πλαίσιο που ισχύει και εφαρμόζεται στην εκάστοτε περίπτωση.
Θα εξετάσει την δική σου περίπτωση αποκλειστικά. Δεν θα εκφέρει γνώμη για το τι γίνεται γενικά. Αν πάλι υπάρχει κάποια πραγματική κατάσταση που όπως λες σε αφορά, θα την λάβει υπόψη αφού την αποδείξεις.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Νοέμ 04, 2010 5:26 pm

Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σου δώσω μία ακριβή απάντηση αν δεν διαβάσω το φάκελο της δικογραφίας, γι'αυτό και καταφεύγω δυστυχώς σε γενικολογίες....
Θα στα πει καλύτερα ο δικηγόρος σου, που ξέρει και την υπόθεσή σου.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Πέμ Νοέμ 04, 2010 6:19 pm

Elinaki έγραψε:Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σου δώσω μία ακριβή απάντηση αν δεν διαβάσω το φάκελο της δικογραφίας, γι'αυτό και καταφεύγω δυστυχώς σε γενικολογίες....
Θα στα πει καλύτερα ο δικηγόρος σου, που ξέρει και την υπόθεσή σου.

Δεν μου είπες όμως κάτι γενικό που πιστεύω μπορείς να απαντήσεις. Με δεδομένο ότι υπάρχει δυσμενής πρωτόδικη απόφαση, μπορώ από το εφετείο να ζητήσω "έκδοση προσωρινής διαταγής αναστολής εκτέλεσης";
Το πως θα το τεκμηριώσω είναι άλλο θέμα.
Και το εφετείο είναι πιο "γρήγορο" από το πρωτοδικείο; εννοώ όσων αφορά τον προσδιορισμό και την έκδοση απόφασης.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Νοέμ 04, 2010 8:34 pm

trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σου δώσω μία ακριβή απάντηση αν δεν διαβάσω το φάκελο της δικογραφίας, γι'αυτό και καταφεύγω δυστυχώς σε γενικολογίες....
Θα στα πει καλύτερα ο δικηγόρος σου, που ξέρει και την υπόθεσή σου.

Δεν μου είπες όμως κάτι γενικό που πιστεύω μπορείς να απαντήσεις. Με δεδομένο ότι υπάρχει δυσμενής πρωτόδικη απόφαση, μπορώ από το εφετείο να ζητήσω "έκδοση προσωρινής διαταγής αναστολής εκτέλεσης";
Το πως θα το τεκμηριώσω είναι άλλο θέμα.
Και το εφετείο είναι πιο "γρήγορο" από το πρωτοδικείο; εννοώ όσων αφορά τον προσδιορισμό και την έκδοση απόφασης.


Δύσκολα θα πάρεις αναστολή, δεν χάνεις τίποτα να καταθέσεις μια αίτηση, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να στην επιδικάσει.
Δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να κάνει το Εφετείο να προσδιορίσει την έφεση. Σίγουρα όμως πάνω από 2 χρόνια. (στην επαρχία που είμαι κάνουν 2 χρόνια).
Όταν καταθέτεις την έφεση δεν παίρνει δικάσιμο εκείνη την στιγμή, αλλά έρχεται η κλήση μετά από πολύ καιρό.Ρώτα τον δικηγόρο σου, περίπου πόσο καιρό κάνει.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Πέμ Νοέμ 04, 2010 10:44 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σου δώσω μία ακριβή απάντηση αν δεν διαβάσω το φάκελο της δικογραφίας, γι'αυτό και καταφεύγω δυστυχώς σε γενικολογίες....
Θα στα πει καλύτερα ο δικηγόρος σου, που ξέρει και την υπόθεσή σου.

Δεν μου είπες όμως κάτι γενικό που πιστεύω μπορείς να απαντήσεις. Με δεδομένο ότι υπάρχει δυσμενής πρωτόδικη απόφαση, μπορώ από το εφετείο να ζητήσω "έκδοση προσωρινής διαταγής αναστολής εκτέλεσης";
Το πως θα το τεκμηριώσω είναι άλλο θέμα.
Και το εφετείο είναι πιο "γρήγορο" από το πρωτοδικείο; εννοώ όσων αφορά τον προσδιορισμό και την έκδοση απόφασης.


Δύσκολα θα πάρεις αναστολή, δεν χάνεις τίποτα να καταθέσεις μια αίτηση, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να στην επιδικάσει.
Δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να κάνει το Εφετείο να προσδιορίσει την έφεση. Σίγουρα όμως πάνω από 2 χρόνια. (στην επαρχία που είμαι κάνουν 2 χρόνια).
Όταν καταθέτεις την έφεση δεν παίρνει δικάσιμο εκείνη την στιγμή, αλλά έρχεται η κλήση μετά από πολύ καιρό.Ρώτα τον δικηγόρο σου, περίπου πόσο καιρό κάνει.

Σοβαρά; εγώ στο πρωτοδικείο είχα την απόφαση μέσα σε 16 μήνες. Από την κατάθεση της αίτησης μέχρι την απόφαση. Είχα κάνει όμως αίτηση προτίμησης. Και ακούω ότι το εφετείο είναι πιο γρήγορο.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Παρ Νοέμ 05, 2010 1:06 am

Για να είμαι ακριβής από την κατάθεση της προσφυγής μέχρι να φτάσει στα χέρια μου (μαζί δηλ. με την καθαρογραφή) μεσολάβησαν κάτι λιγότερο από 18 μήνες. Μήπως είναι χρόνος ρεκόρ;

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Παρ Νοέμ 05, 2010 7:08 am

trypokarydos έγραψε:Για να είμαι ακριβής από την κατάθεση της προσφυγής μέχρι να φτάσει στα χέρια μου (μαζί δηλ. με την καθαρογραφή) μεσολάβησαν κάτι λιγότερο από 18 μήνες. Μήπως είναι χρόνος ρεκόρ;


Είναι χρόνος ρεκόρ!!!! Έχω προσφυγές που έχω καταθέσει απο το 2007 και ακόμα περιμένω κλήση!!! Το ότι εκανες αίτηση προτίμησης τα εξηγεί όλα!!!!

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Παρ Δεκ 03, 2010 12:01 am

Elinaki, οι γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους συνιστούν νομολογία; μπορεί δηλαδή μια απόφαση δικαστηρίου να στηριχθεί σε μια τέτοια γνωμοδότηση;

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Παρ Δεκ 03, 2010 12:20 am

τρυποκαρυδε τι εγινε τελικα εκανες ασφαλιστικα?

ελινακι εχω 2 αποριες.
ποσο καιρο κανει μια αποφαση των ασφαλιστικων να βγει στην αθηνα??

δευτερον οταν ασκηθει η κυρια αγωγη καποια στιγμη στο μελλον μετα απο ποσο καιρο βγαινει αποφαση?και μεχρι την εκδοση της αποφασης παραμενεις στη δουλειας σου ή μενεις εκτος? για να παραμεινεις στη δουλεια οταν ασκεις κυρια αγωγη πως το λενε αυτο? γιατι τα ασφαλιστικα μετρα αν βγει θετικη αποφαση ειναι για να παραμεινεις μεχρι να γινει η κυρια αγωγη.μετα οταν γινει η αγωγη υπαρχει τροπος να μεινεις στη δουλεια μεχρι να βγει η αποφαση της?


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες