Αναστολή προσλήψεων στους ΟΤΑ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ahai
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Δευ Απρ 12, 2010 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό ahai » Τρί Ιουν 08, 2010 4:30 pm

marionik έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ πηρα τηλεφωνο στο υπεσ στην βασιλισης σοφιας στην κυρια μαγνησαλη (εκτος απο ευγενικη ξερει και παρα πολλα)

και μου ειπε οτι εχει προκυψει θεμα με συμβασιουχους στον οπεκεπε ακριβως το ιδιο με αυτο που συζηταμε με τους δημους και επειδη ειναι διφορουμενο το ζητημα το εχουν στειλει στο νομικο συμβουλο του υπουργειου για διευκρυνιση..συ,φωνα με τις προκηρυξεις μενετε συμφωνα με την αναστολη φευγετε..αλλα επειδηξ ειναι διφορουμενο και πολυ σημαντικο μεχρι τελος του μηνα θα υπαρχει απαντηση..

τελικα στην σταδιου εκτος απο αγενεις δεν ξερουν και τι τους γινετε..


marionik, πολλά συγχαρητήρια για την ενημέρωση που μας δίνεις.
Τρέχεις εσύ για όλους εμάς.
Απο όλα όσα αποκόμησες απο γραφείο σε γραφείο του ΥΠΕΣΔΑ και απο διευθύντρια σε διευθύντρια, μπορούν οι ΟΤΑ να προσλάβουν τους προσωρινά διοριστέους των προκηρύξεων του ΑΣΕΠ μέχρι την οριστικοποίηση των πινάκων διοριστέων ή θα πρέπει να αναμένουμε την σχετική εγκύκλιο?

marionik
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 2:22 pm

Δημοσίευσηαπό marionik » Τρί Ιουν 08, 2010 5:13 pm

επειδη με ενδιαφερει το θεμα οπως εσας και επειδη δουλευω στο κεντρο μπορω να πηγαινω και να ρωταω γιατι απο τα τηλεφωνα ακρη δεν βγαζεις..αλλα καλο ειναι ν ατους ενοχλουμε ποιο πολλοι ωστε να ξερουν οτι καιει το θεμα πολυ κοσμο..

πριν 2 εβδομαδες στο γραφειο της διαμαντοπουλου στην κοραη ειχα ρωτησει αν μπορουν να γινονται συμβασεις βαση των προσωρινων αποτελεσματων μετα τις 19-05-2010 (οπου και εγινε το παγωμα των προσληψεων για τους οτα) και μου ειχε πει ΟΧΙ..αλλα οπως καταλαβαινεις δεν νομιζω οτι ξερει το αντικειμενο της με καθε λεπτομερεια..δεν ξερω..το καλυτερο ειναι να παρεις τηλ να την ρωτησεις και να εισαι ετοιμος οτι θα σου μιλησει πολυ αποτομα..

ahai
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Δευ Απρ 12, 2010 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό ahai » Τρί Ιουν 08, 2010 5:42 pm

marionik έγραψε:επειδη με ενδιαφερει το θεμα οπως εσας και επειδη δουλευω στο κεντρο μπορω να πηγαινω και να ρωταω γιατι απο τα τηλεφωνα ακρη δεν βγαζεις..αλλα καλο ειναι ν ατους ενοχλουμε ποιο πολλοι ωστε να ξερουν οτι καιει το θεμα πολυ κοσμο..

πριν 2 εβδομαδες στο γραφειο της διαμαντοπουλου στην κοραη ειχα ρωτησει αν μπορουν να γινονται συμβασεις βαση των προσωρινων αποτελεσματων μετα τις 19-05-2010 (οπου και εγινε το παγωμα των προσληψεων για τους οτα) και μου ειχε πει ΟΧΙ..αλλα οπως καταλαβαινεις δεν νομιζω οτι ξερει το αντικειμενο της με καθε λεπτομερεια..δεν ξερω..το καλυτερο ειναι να παρεις τηλ να την ρωτησεις και να εισαι ετοιμος οτι θα σου μιλησει πολυ αποτομα..


Απο ότι κατάλαβα, άλλα λέει η κα Διαμαντοπούλου και άλλα η κα Μαγνήσαλη, που η γνώμη της σαν Γενική Διευθύντρια Προσλήψεων του ΥΠΕΣΔΑ έχει βαρύνουσα σημασία.
Ας περιμένουμε το τέλος του μήνα να δούμε τι θα λέει και η ερμηνευτική εγκύκλιος.
Πάντως θα επικοινωνήσω με το Γραφείο της Γ. Γραμματέως του ΥΠΕΣΔΑ κας Μπεργελέ, που ήταν σύμβουλος του ΑΣΕΠ, και του υφυπουργού κου Ντόλιου και θα τους θέσω το θέμα.
Να έχουμε επικοινωνία.
Ευχαριστώ πολύ marionik.

sifis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 7:46 pm

Δημοσίευσηαπό sifis » Τρί Ιουν 08, 2010 6:46 pm

Συγνωμη δηλαδη υπαρχει περιπτωση να κρατησουν τους χιλιαδες συμβασιουχους ΒΥΣΜΑΤΑ και εμεις που μπηκαμε με μια συμβαση αναμονης της προσληψης να μας διωξουν μετα τους οριστικους πινακες?
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ Π Ο Υ Τ Α Ν Α Σ .......ΜΑΜΩ ΤΟ ΚΩΛΟΚΡΑΤΟ ΣΑΣ :evil: :evil: :evil:

sifis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 7:46 pm

Δημοσίευσηαπό sifis » Τρί Ιουν 08, 2010 6:49 pm

Οσο για την κα Διαναντοπουλου οταν φαει μια καλη μηνυση θα μαθει να μιλαει καλυτερα.....μαθαμε ολοι περνουμε μια θεση και γινομαστε Βασιλιαδες!!!!

AQ123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 11:44 am

Δημοσίευσηαπό AQ123 » Τρί Ιουν 08, 2010 7:21 pm

Πάντως θα επικοινωνήσω με το Γραφείο της Γ. Γραμματέως του ΥΠΕΣΔΑ κας Μπεργελέ, που ήταν σύμβουλος του ΑΣΕΠ, και του υφυπουργού κου Ντόλιου και θα τους θέσω το θέμα.
Να έχουμε επικοινωνία.
Ευχαριστώ πολύ marionik.[/quote]

η Κα Μπεργελέ, ΚΥΡΙΑ......
όταν ήταν σύμβουλος του ΑΣΕΠ φοβερή εξυπηρέτηση.

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Re: Διευκρινήσεις..

Δημοσίευσηαπό anthemio » Τετ Ιουν 09, 2010 5:05 am

Πηνελόπη Ζ. έγραψε:Τα προσωρινά αποτελέσματα για μένα βγήκαν τον Φεβρουάριο 2009.Τα οριστικά βγήκαν το Φεβρουάριο 2010. Το θέμα είναι ότι έχω προσληφθεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου έως ότου διοριστώ.(Δηλαδή μέχρι την ημέρα που θα ορκιστώ).Ξέρει κανείς τι θα γίνει; Θα με διώξουν και θα με ξαναπάρουν το 2011 ή θα συνεχίσω να δουλεύω με σύμβαση ως το διορισμό μου;Όσον αφορά το τετράμηνο που είναι το ανώτατο όριο για το μόνιμο διορισμό μετά την ανακοίνωση των οριστικών αποτελεσμάτων, αυτό πλέον καταργήθηκε με το νόμο περί αναστολής προσλήψεων από το υπουργείο. Βέβαια αυτό, όπως και όλες αυτές οι διαδικασίες που γίνονται είναι αντισυνταγματικό. Τέλος φίλοι μου, με προβληματίζει τι θα γίνει με τον Καλλικράτη... Υπάρχει περίπτωση οι νέοι δήμοι να πουν πως δε μας έχουν ανάγκη και να μη διοριστούμε εν τέλει;
Ευχαριστώ.

Σε ποιό σημείο του νόμου λέει για την κατάργηση του τετράμηνου;
Μου έχει διαφύγει και θα ήθελα να το δω, δεν θα ξαναχρησιμοποιηθεί ποτέ;

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Τετ Ιουν 09, 2010 5:09 am

Επίσης η ανησυχία μου είναι ότι δεν θα υπάρχει η οργανική θέση μου μετά το Καλλικράτη, αφού ο σκοπός είναι να λογοστέψουν οι θέσεις.

Πηνελόπη Ζ.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2010 9:03 am

Δημοσίευσηαπό Πηνελόπη Ζ. » Τετ Ιουν 09, 2010 8:54 am

Δε λέει πουθενά ότι καταργείται το τετράμηνο ΄μέσα στο οποίο πρέπει να γίνει η πρόσληψη,αλλά αφού αυτή δε γίνεται και μας λένε περιμένετε μέχρι το 2011 και να δούμε, ε τότε καταργείται.
Μερικά πράγματα(τα δικαιώματά μας δηλαδή) δεν τα καταργούν ρητά γιατί θα ξεσηκωθούμε πια με άγριες διαθέσεις.Πάντως, δεν το βλέπω για το 2011.Στο 2013 και να δούμε.....Τώρα για τον Καλλικράτη,υποτίθεται ότι ο παλιός δήμος εισάγεται στον νέο και μεγαλύτερο με όλα του τα περιουσιακά στοιχεία και το προσωπικό του.Για να δούμε.............
ΥΓ.marionik σ'ευχαριστώ και εγώ για το ενδιαφέρον!

ilaeira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:05 pm

Δημοσίευσηαπό ilaeira » Τετ Ιουν 09, 2010 9:18 am

Μarionik ευχαριστούμε πολύ για την άμεση και σωστή ενημέρωσή σου. Όπως φαίνεται είμαστε αρκετοί που ενδιαφερόμαστε και είναι πολύ σημαντικό να ανταλλάσσουμε τις πληροφορίες μας...

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Τετ Ιουν 09, 2010 11:34 am

γεια σας παιδια
να ρωτησω και εγω κατι για την περιπτωση μου αν μπορειτε να με βοηθησετε;
λοιπον εκδοση προκυρηξης 2007 ΝΟΜΑΡΧΙΑ.
καταθεση διακαιολογητικων 04/08.
ριστικα 09/08 ημουν 3η επιλαχουσα.
το φεκ των διοριστεων εκδοθηκε τον 08/09 .
18/01/10 με καλουν για αναπληρωση και επειτα απο την κλασσικη διαδικασια(εγκριση ασεπ , βεβαιωσεις υγειας κτλ...) τελη Απριλιου τα στελνουν στο ΥΠΕΣ.
μου ειπαν οτι υπο κανονικες συνθηκες (λογιστηριο κρατους και εκδοση φεκ)σεπτεμβρη-οκτωβρη θα πρεπει να με καλεσουν .
ομως τώρα με Καλλικράτη και οικονομικη κριση δεν ξέρουν...μπορει και αρχες του 2011...
το θεμα ειναι οτι ειμαι εγκυος τον δεκεμβρη γενναω (εργαζομαι σε ιδιωτικο τομεα) και θα ηθελα να μαθω αν τελικα (προλλάβω) να εργασθω το 2010 ή θα με παει 2011..και...

γνωριζει λοιπον κανεις για την περίπτωση μιας τετοιας προκυρηξης?
ευχαριστω.

ZINA_19
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Μαρ 01, 2010 10:06 am

Δημοσίευσηαπό ZINA_19 » Τετ Ιουν 09, 2010 12:57 pm

sifis έγραψε:Συγνωμη δηλαδη υπαρχει περιπτωση να κρατησουν τους χιλιαδες συμβασιουχους ΒΥΣΜΑΤΑ και εμεις που μπηκαμε με μια συμβαση αναμονης της προσληψης να μας διωξουν μετα τους οριστικους πινακες?
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ Π Ο Υ Τ Α Ν Α Σ .......ΜΑΜΩ ΤΟ ΚΩΛΟΚΡΑΤΟ ΣΑΣ :evil: :evil: :evil:


ΣΥΜΦΩΝΩ 1000% ΜΑΖΙ ΣΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΒΥΣΜΑΤΟΥΧΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΕΡΓΟΥ ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ!
Είναι απαράδεκτο και ανεπίτρεπτο συμβασιούχοι με προσωρινά αποτελέσματα από διαγωνισμούς μέσω ΑΣΕΠ που απασχολούνται στο Δήμο μέχρι την ανακοίνωση των οριστικών αποτελεσμάτων από το ΑΣΕΠ να απολύονται και από την άλλη συμβασιούχοι βυσματίες δίχως ΑΣΕΠ και χωρίς να ικανοποιούν καμία νόμιμη προϋπόθεση για απασχόληση με σύμβαση έργου ή σύμβαση ορισμένου χρόνου να παραμένουν στις θέσεις τους λόγω ασφαλιστικών μέτρων! Είναι δυνατόν να δεχτούμε τέτοια μέτρα; Είναι ποτέ δυνατόν να μην αντιδράσουμε; Ζητάμε άμεσα την απομάκρυνση των βυσματικών συμβασιούχων έργου στο Δήμο. Ζητάμε το αυτονόητο: όλες οι συμβάσεις έργου και ορισμένου χρόνου να διενεργούνται νόμιμα μέσω ΑΣΕΠ! Όποιος / όποια έχει τα προσόντα (πτυχία, γνώσεις ξένων γλωσσών, προϋπηρεσία, μήνες ανεργίας, πολυτεκνία κλπ) να μπορεί να εργαστεί στο Δήμο δίχως να του κλέβουν τη θέση άτομα που μπήκαν από την πίσω πόρτα, άτομα δίχως πτυχία, άτομα που δεν πρέπει να βρίσκονται εκεί! Δεν μπορούμε να πληρώνουμε πλέον κανέναν βυσματία, κανέναν συμβασιούχο δημοτικό υπάλληλο που λόγω βύσματος μπήκε στο Δήμο και τρώει στην ουσία τη θέση αυτή από άτομο που πέρασε μέσω ΑΣΕΠ και έχει όλες τις νόμιμες προϋποθέσεις για να εργαστεί στο Δήμο. Εμείς πεινάμε και αυτοί κάνουν και άλλη δουλειά μιας και από το Δήμο σχολάνε νωρίς και παίρνουν ένα μηνιάτικο από εκεί και άλλο ένα μετά ως ιδιωτικοί υπάλληλοι από άλλη δουλειά! ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ! ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΒΥΣΜΑΤΟΥΧΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΕΡΓΟΥ! ΔΙΩΞΤΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΤΕ ΤΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ.-

madragon3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 1:41 pm

Δημοσίευσηαπό madragon3 » Τετ Ιουν 09, 2010 1:59 pm

ahai έγραψε:
marionik έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ πηρα τηλεφωνο στο υπεσ στην βασιλισης σοφιας στην κυρια μαγνησαλη (εκτος απο ευγενικη ξερει και παρα πολλα)

και μου ειπε οτι εχει προκυψει θεμα με συμβασιουχους στον οπεκεπε ακριβως το ιδιο με αυτο που συζηταμε με τους δημους και επειδη ειναι διφορουμενο το ζητημα το εχουν στειλει στο νομικο συμβουλο του υπουργειου για διευκρυνιση..συ,φωνα με τις προκηρυξεις μενετε συμφωνα με την αναστολη φευγετε..αλλα επειδηξ ειναι διφορουμενο και πολυ σημαντικο μεχρι τελος του μηνα θα υπαρχει απαντηση..

τελικα στην σταδιου εκτος απο αγενεις δεν ξερουν και τι τους γινετε..


marionik, πολλά συγχαρητήρια για την ενημέρωση που μας δίνεις.
Τρέχεις εσύ για όλους εμάς.
Απο όλα όσα αποκόμησες απο γραφείο σε γραφείο του ΥΠΕΣΔΑ και απο διευθύντρια σε διευθύντρια, μπορούν οι ΟΤΑ να προσλάβουν τους προσωρινά διοριστέους των προκηρύξεων του ΑΣΕΠ μέχρι την οριστικοποίηση των πινάκων διοριστέων ή θα πρέπει να αναμένουμε την σχετική εγκύκλιο?




marionik. TEΛΙΚΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ,ΟΠΟΤΕ ΒΡΕΙΣ ΠΑΛΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ahai
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Δευ Απρ 12, 2010 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό ahai » Πέμ Ιουν 10, 2010 11:57 am

madragon3 έγραψε:
ahai έγραψε:
marionik έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ πηρα τηλεφωνο στο υπεσ στην βασιλισης σοφιας στην κυρια μαγνησαλη (εκτος απο ευγενικη ξερει και παρα πολλα)

και μου ειπε οτι εχει προκυψει θεμα με συμβασιουχους στον οπεκεπε ακριβως το ιδιο με αυτο που συζηταμε με τους δημους και επειδη ειναι διφορουμενο το ζητημα το εχουν στειλει στο νομικο συμβουλο του υπουργειου για διευκρυνιση..συ,φωνα με τις προκηρυξεις μενετε συμφωνα με την αναστολη φευγετε..αλλα επειδηξ ειναι διφορουμενο και πολυ σημαντικο μεχρι τελος του μηνα θα υπαρχει απαντηση..

τελικα στην σταδιου εκτος απο αγενεις δεν ξερουν και τι τους γινετε..


marionik, πολλά συγχαρητήρια για την ενημέρωση που μας δίνεις.
Τρέχεις εσύ για όλους εμάς.
Απο όλα όσα αποκόμησες απο γραφείο σε γραφείο του ΥΠΕΣΔΑ και απο διευθύντρια σε διευθύντρια, μπορούν οι ΟΤΑ να προσλάβουν τους προσωρινά διοριστέους των προκηρύξεων του ΑΣΕΠ μέχρι την οριστικοποίηση των πινάκων διοριστέων ή θα πρέπει να αναμένουμε την σχετική εγκύκλιο?




marionik. TEΛΙΚΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ,ΟΠΟΤΕ ΒΡΕΙΣ ΠΑΛΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.


Παιδιά καλημέρα.
Η κατάσταση είναι απελπιστική.
Τηλεφωνώ στο ΥΠΕΣΔΑ εδώ και 2 ημέρες και άκρη δεν έχω βγάλει.
Στην Σταδίου πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Άλλα λέει ο ένας και άλλα λέει ο άλλος. Επίσημη ενημέρωση δεν έχουμε.
Με την κα Μαγνήσαλη δεν κατάφερα να μιλήσω, γιατί όσες φορές και αν κάλεσα ήταν απασχολημένη.
Απο το γραφείο της κας Μπεργελέ, της Γ. Γραμματέως με παρέπεμψαν στους υπηρεσιακούς παράγοντες που όμως δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα και αν τα σηκώσουν δεν ξέρουν τι να απαντήσουν.
ΕΛΕΟΣ.........
Δυστυχώς δεν μπορώ να περάσω απο την Σταδίου και την Βασ. Σοφίας για να μου δώσουν απαντήσεις στα ερωτήματα που έχουμε όλοι μας και μας απασχολούν.

marionik
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 2:22 pm

Δημοσίευσηαπό marionik » Πέμ Ιουν 10, 2010 1:09 pm

καλημερα..

να πεις στην κυρια μπεγλερε οτι οι υπηρεσιακοι που με παραπεμπεται δεν απαντανε ΠΟΤΕ τα τηλεφωνα τους..

στην σταδιου τα τηλεφωνα τα εχουν στο αθορυβο..μην περιμενετε απαντησεις..μονο αν απατε απο εκει..η μονη που απαμτα ειναι η γραμματεας της γιαβη που παραπεμπει στο τμημα της διαμαντοπουλου ..το τηλεφωνο της διαμαντοπουλου αν επιμεινεις θα την βρεις..αλλα θα ειναι αγενεστατη και αποτομη..

επισης η κυρια μαγνησαλη απαντα οταν ειναι στο γραφειο της..αν παιρνεις κατα διαστηματα θα την πετυχεις θα σε εξυπηρετησει και θα ειναι ευγενικη..


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες