Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
armandomvb
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό armandomvb » Τετ Φεβ 24, 2010 2:16 pm

gοlden eagle έγραψε:Εικόνα


theos!!! :D :P :!: :!:

ΕΛΕΝΗ ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΥ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 10:46 am

Δημοσίευσηαπό ΕΛΕΝΗ ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΥ » Τετ Φεβ 24, 2010 2:17 pm

Ναι. Τελεια, πήγα κι έγραψα μέσα στο κείμενο που έκανα quote και φυσικά βγήκε άλλα αντί άλλων.... :?

andreas70
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 10:18 pm

Δημοσίευσηαπό andreas70 » Τετ Φεβ 24, 2010 2:19 pm

pavlos-thess έγραψε:

Kαποιοι εχουν γραψει οτι τα κονδυλια μισθοδοσιας μας ειναι ηδη γραμμενα στον προυπολογισμο του 2010. Αρα θα μας παρουν. Δε ξερω πως μπορει να επαληθευτει ανεξαρτητα αυτη η πληροφορια.


Παύλο αυτό είναι το πιο ευχάριστο και ενδεχομένως το πιο αισιόδοξο νέο που έχω ακούσει τους τελευταίους 3 μήνες φτάνει αυτή η πληροφορία να διασταυρωθεί από 2η και 3η πηγή.

Λογικά ο προϋπολογισμός πρέπει να είναι στο διαδίκτυο οπότε θα ψάξω να τον βρω και να τον κατεβάσω και να διαβάσω τα σχετικά, αλλά το θέμα είναι κατά πόσο η εισοδηματική πολιτική δεσμεύει ή δεσμεύεται από τον προϋπολογισμό...γιατί αυτή βγήκε - θα βγει αργότερα...

Συμπολίτης, σαλονικιός ;

Έχω πάντως τις αμφιβολίες μου γιατί κατέβασα και διάβασα τη εισοδηματική πολιτική για το 2010 από το ΥπΟικ και εκεί λέει ξεκάθαρα για το καθεστώς προσλήψεων.. ακόμη και για τα "ευνοημένα" υπουργεία βλέπω ότι πάνε και εκεί για μειώσεις...
Το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει επίσημη θέση και η σεναριολαγνεία ενδεχομένως όσο παράδοξο και αν ακούγεται να ...βολεύει για πρώτη φορά...τους κυβερνώντες.

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τετ Φεβ 24, 2010 2:22 pm

andreas70 έγραψε:
pavlos-thess έγραψε:

Kαποιοι εχουν γραψει οτι τα κονδυλια μισθοδοσιας μας ειναι ηδη γραμμενα στον προυπολογισμο του 2010. Αρα θα μας παρουν. Δε ξερω πως μπορει να επαληθευτει ανεξαρτητα αυτη η πληροφορια.


Παύλο αυτό είναι το πιο ευχάριστο και ενδεχομένως το πιο αισιόδοξο νέο που έχω ακούσει τους τελευταίους 3 μήνες φτάνει αυτή η πληροφορία να διασταυρωθεί από 2η και 3η πηγή.

Λογικά ο προϋπολογισμός πρέπει να είναι στο διαδίκτυο οπότε θα ψάξω να τον βρω και να τον κατεβάσω και να διαβάσω τα σχετικά, αλλά το θέμα είναι κατά πόσο η εισοδηματική πολιτική δεσμεύει ή δεσμεύεται από τον προϋπολογισμό...γιατί αυτή βγήκε - θα βγει αργότερα...

Συμπολίτης, σαλονικιός ;

Έχω πάντως τις αμφιβολίες μου γιατί κατέβασα και διάβασα τη εισοδηματική πολιτική για το 2010 από το ΥπΟικ και εκεί λέει ξεκάθαρα για το καθεστώς προσλήψεων.. ακόμη και για τα "ευνοημένα" υπουργεία βλέπω ότι πάνε και εκεί για μειώσεις...
Το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει επίσημη θέση και η σεναριολαγνεία ενδεχομένως όσο παράδοξο και αν ακούγεται να ...βολεύει για πρώτη φορά...τους κυβερνώντες.


Ναι συμπολιτης αλλα οχι για πολυ ακομα, θελω να ελπιζω.
Δε θυμαμαι ποιος ακριβως δημοσιευσε για το γεγονος των κονδυλιων αλλα εαν ειναι ευκολο και μπορει να διακριβωθει απο τα δημοσιευμενα στοιχεια του υπ.οικ ή του γ.λ.κ θα ειναι θετικο.

chas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 1:51 am

Δημοσίευσηαπό chas » Τετ Φεβ 24, 2010 2:24 pm

andreas70 έγραψε:Πάντως έχω μια απορία....
Αφού στο σύμφωνο σταθερότητας που στείλαμε έξω γράφει για αναστολή προσλήψεων...και έχουν ελέγχους κάθε μήνα...πως θα μας πάρουν;
Τι μαμουνιά θα βρούνε για να μας πάρουν;
Το χειρότερο... τι μαμουνιά θα κάνουν για να μην μας πάρουν;

Οι νόμοι είναι με το μέρος μας... το σύνταγμα επίσης...υπάρχει βέβαια ένα αλλά... αλλά πραγματικά είμαι πολύ περίεργος για την όλη ιστορία.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο...

Δυστυχώς μέχρι τώρα πληρώνουν τα σπασμένα οι ίδιοι...δηλαδή η δημόσιοι...οι επαγγελματίες φοροφυγάδες !!!

Είναι φυσικό το 75% να θεωρεί τα μέτρα προς το σωστό δρόμο... γιατί τα μέτρα μέχρι τώρα θίγουν τη μερίδα των πλουσίων και φοροφυγάδων!
Και αφού το 75% θέλει τα μέτρα ας πάει και ο 14ο μισθός από τον ιδιωτικό τομέα, να καταργηθεί η συλλογική σύμβαση, να απελευθερωθούν οι απολύσεις , το ταμείο ανεργίας να σταματήσει για 1 χρόνο να δίνει χρήματα και 1 μέρα την εβδομάδα όλοι να δουλεύουμε υπέρ του κράτους.....

Επίσης ήθελα να αποδοκιμάσω σχόλια δημοσιογράφων σχετικά με τις αμοιβές των Δ.Υ. και ειδικά για τα επιδόματα του κλάδου μας... σε σχέση με μισθούς και επιδόματα άλλων κλάδων και του ιδιωτικού τομέα... Θα τους κάνω μια απλή ερώτηση..
Κύριοι εσείς πόσα παίρνεται;
Με τόση μεγάλη ευκολία λέτε να κοπεί ο 14ο μισθός αν είναι να σωθεί το κράτος;
Χλευάζετε τους εκπροσώπους των υπαλλήλων του Υπ.Οικ για τις διεκδικήσεις τους;
Ας μου πουν οι κύριοι του πρωϊνομεσημεριανοαπογευματινοβραδινής ζώνης ότι ζουν με 1800 καθαρά το μήνα (δεν λέω με λιγότερα γιατί σήμερα και αυτός ο μισθός είναι μισθός πείνας) και χαρίζουν τον 14ο μισθό με τόση ευκολία....

Προκειμένου να πουλήσουν και να δημιουργήσουν εντυπώσεις ότι για όλα φταίει το μεγάλο δημόσιο , οι υπεράριθμοι υπάλληλοι και άλλα ...

Το επόμενο σύνθημα θα είναι : Πίσσα και πούπουλα στους Δ.Υ.


υπάρχουν πολλοί που χαίρονται και επιβραβεύουν το μαχαίρι στις αμοιβές των Δ.Υ. (απωθημένα?) χωρίς να καταλαβαίνουν οι δύστυχοι ότι αυτά που προετοιμάζονται για τον ιδιωτικό τομέα είναι χειρότερα (πλήρης ελαστικοποίηση-απολύσεις χωρίς όρια και κατάργηση αποζημιώσεων-μείωση μισθών κτλ.)

ANIFOREISON
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό ANIFOREISON » Τετ Φεβ 24, 2010 2:30 pm

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΕΞΑΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ 1/49

ΕΣΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 48 ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ;

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τετ Φεβ 24, 2010 2:34 pm

Δεκα επαγγελματα υπο εξαφανιση, συμφωνα με την Yahoo!:
1.Πολυκαταστηματα
2.Βιομηχανια Ημιαγωγων
3.Κατασκευαστες Μοτοποδηλατων
4.Ταχυδρομικες Υπηρεσιες
5.Τυπογραφεια και Εκτυπωτικες Εργασιες
6.Βιοτεχνιες Κοπτοραπτικης Ρουχων
7.Εκδοσεις Εφημεριδων
8.Ορυχεια
9.Βενζιναδικα
10.Σταθερη Τηλεφωνια

Οι τεχνολογικες εξελιξεις μαλλον θα μετατρεψουν το 9 σε Φορτιστάδικα για τα ηλεκτρικα αυτοκινητα και το 7 θα εξαφανιστει εντελως με τη σημερινη μορφη, μετατρεπομενο σε καθαρα Διαδικτυακη.

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τετ Φεβ 24, 2010 2:38 pm

ANIFOREISON έγραψε:ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΕΞΑΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ 1/49

ΕΣΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 48 ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ;


Ο φθονος δεν ειναι το καταλληλοτερο συναισθημα για αυτο το κοσκινισμα που κανει ενας Γραπτος Διαγωνισμος.
Κι εγω θα ηθελα να ημουν πρωθυπουργος αλλα εχω τη στοιχειωδη συναισθηση οτι τα προσοντα μου ειναι εντελως ανεπαρκη για αυτη τη δουλεια, το λειτουργημα εστω οπως θελετε πειτε το.

john81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 12:53 pm

Δημοσίευσηαπό john81 » Τετ Φεβ 24, 2010 2:40 pm

ANIFOREISON έγραψε:ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΕΞΑΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ 1/49

ΕΣΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 48 ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ;


:lol: ΚΑΛΟ

chas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 1:51 am

Δημοσίευσηαπό chas » Τετ Φεβ 24, 2010 2:41 pm

ANIFOREISON έγραψε:ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ

ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΕΞΑΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ 1/49

ΕΣΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 48 ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ;


από τη δική μου εμπειρία, αυτοί που ξέρω και έδωσαν , δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Άλλωστε και αυτοί μπήκαν σε μια αξιοκρατική διαδικασία, προσπάθησαν....νομίζω ότι εξακολουθούν να με συμπαθούν :lol:

Αναφέρομαι στο γενικότερο κλίμα που έχει διαμορφωθεί εδώ και κάποια χρόνια

thk2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2009 10:22 am

Δημοσίευσηαπό thk2 » Τετ Φεβ 24, 2010 2:44 pm

[quote="pavlos-thess"]Δεκα επαγγελματα υπο εξαφανιση, συμφωνα με την Yahoo!:
1.Πολυκαταστηματα
2.Βιομηχανια Ημιαγωγων
3.Κατασκευαστες Μοτοποδηλατων
4.Ταχυδρομικες Υπηρεσιες
5.Τυπογραφεια και Εκτυπωτικες Εργασιες
6.Βιοτεχνιες Κοπτοραπτικης Ρουχων
7.[b]Εκδοσεις Εφημεριδων[/b]
8.Ορυχεια
9.[b]Βενζιναδικα[/b]
10.Σταθερη Τηλεφωνια

Οι τεχνολογικες εξελιξεις μαλλον θα μετατρεψουν το 9 σε Φορτιστάδικα για τα ηλεκτρικα αυτοκινητα και το 7 θα εξαφανιστει εντελως με τη σημερινη μορφη, μετατρεπομενο σε καθαρα Διαδικτυακη.[/quote]

11. ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ

ipopsifia2009
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1055
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 10:26 am

Δημοσίευσηαπό ipopsifia2009 » Τετ Φεβ 24, 2010 2:57 pm

gοlden eagle έγραψε:Εικόνα


ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

tsitsios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 1:26 pm

Δημοσίευσηαπό tsitsios » Τετ Φεβ 24, 2010 3:05 pm

και κάτι άλλο ενδιαφέρον... τυχαία βρήκα το εξής blog

http://eleftherizoni.blogspot.com/

που αναφέρεται στις πολιτιστικές και κοινωνικές δραστηριότητες ομάδας τελωνειακών....

από ποδόσφαιρο και μπριτζ μέχρι και μουσικές εκδηλώσεις..


δραστήριοι, μπράβο τους :lol:

ANIFOREISON
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό ANIFOREISON » Τετ Φεβ 24, 2010 3:13 pm

ΤΟΚΟΠΙΤΟΠΙΤΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΟΙΟΤΙΚΗ tv

UZESCO
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 5:27 pm

Δημοσίευσηαπό UZESCO » Τετ Φεβ 24, 2010 3:22 pm

''Kαποιοι εχουν γραψει οτι τα κονδυλια μισθοδοσιας μας ειναι ηδη γραμμενα στον προυπολογισμο του 2010. Αρα θα μας παρουν. Δε ξερω πως μπορει να επαληθευτει ανεξαρτητα αυτη η πληροφορια''

Δεν λέει τίποτα απολύτως αυτό. Οι πιστώσεις μπορεί να υπάρχουν αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν κιόλας. Δεν στλεκει καμια συνεπαγωγή ''Έχουν εγγραφεί κονδύλια :arrow: Άρα θα μας πάρουν''.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες