ΕΑΠ - αξίζει τελικά?

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
Cleopatra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 11:33 am

ΕΑΠ - αξίζει τελικά?

Δημοσίευσηαπό Cleopatra » Παρ Νοέμ 06, 2009 11:53 am

Αυτό που θα ήθελα είναι η άποψή σας αν το ΕΑΠ αξίζει τελικά τα λεφτά που δίνεις και το χρόνο (χρόνια) που ξοδεύεις και αν αξιοποιείται τελικά επαγγελματικά.

Για κάποιον 35 χρονών που δουλεύει ως απλός υπάλληλος το να πάρει ένα πτυχίο πχ στην Πληροφορική σε 6 χρόνια και δίνοντας 5000 ευρώ ή στις Φυσικές επιστήμες αντίστοιχα (τρέχοντας παράλληλα και στην Πάτρα), θα τον βοηθήσει τελικά?

Μήπως είναι απλά καλύτερο να επιλέξει κάποια ιδιωτική σχολή ΙΕΚ ή κολλέγιο
να δώσει 2000-3000 χιλιάρικα εκεί πχ για Πληροφορική, που θα τον μάθουν πράγματα επι της ουσίας.

Εν ολίγοις ποιες θεωρούνται καλές σχολές?
Ποιο τμήμα αξίζει πραγματικά και το χρόνο και τα λεφτά?


:?: :?

vavi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2007 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό vavi » Παρ Νοέμ 06, 2009 1:22 pm

Να σε ρωτήσω τι εννοείς όταν λες ποιες σχολές θεωρούνται καλές? Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης?
Στο ΕΑΠ κάποιος εργαζόμενος, με οικογένεια και χίλιες άλλες υποχρεώσεις, για να ανταπεξέλθει στο διάβασμα (που θέλει πολύ, πίστεψέ με) πρέπει να ακολουθήσει κάποια σχολή που του αρέσει το αντικείμενο. Μ΄αυτό το κριτήριο πρέπει να επιλέξεις την σχολή και όχι με το ποια είναι καλή γιατί αν δεν σου αρέσει θα τα παρατήσεις.
Όσο για το αν αξίζει τον κόπο, θα σου μιλήσω προσωπικά, αξίζει και πολύ μάλιστα. Τα χρήματα μπορεί να είναι αρκετά, αλλά στην πορεία τα ξεχνάς.

Cleopatra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 11:33 am

Δημοσίευσηαπό Cleopatra » Παρ Νοέμ 06, 2009 1:59 pm

vavi έγραψε:Να σε ρωτήσω τι εννοείς όταν λες ποιες σχολές θεωρούνται καλές? Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης?
Στο ΕΑΠ κάποιος εργαζόμενος, με οικογένεια και χίλιες άλλες υποχρεώσεις, για να ανταπεξέλθει στο διάβασμα (που θέλει πολύ, πίστεψέ με) πρέπει να ακολουθήσει κάποια σχολή που του αρέσει το αντικείμενο. Μ΄αυτό το κριτήριο πρέπει να επιλέξεις την σχολή και όχι με το ποια είναι καλή γιατί αν δεν σου αρέσει θα τα παρατήσεις.
Όσο για το αν αξίζει τον κόπο, θα σου μιλήσω προσωπικά, αξίζει και πολύ μάλιστα. Τα χρήματα μπορεί να είναι αρκετά, αλλά στην πορεία τα ξεχνάς.


Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι ουσιαστικά εννοώ από επαγγελματικής απόψεως τι συμφέρει να ακολουθήσει καποιος.

Δικαιούμαστε μόνο 1 επιλογή και αν είναι να επιλέξουμε ή να μπούμε στον κόπο ας είναι κάτι καλό. Τώρα όσον αφορά στο τι αρέσει στον καθένα πιστεύω ότι για να επιλέγει να ακολουθήσει σπουδές σε τέτοια ηλικία πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος ότι αυτό που κάνει θέλει δουλειά.

Οποτε μια επιλογή έχουμε, any suggestions? :)

OPALAKIA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2009 8:43 am

Δημοσίευσηαπό OPALAKIA » Παρ Νοέμ 06, 2009 2:23 pm

Cleopatra έγραψε:
vavi έγραψε:Να σε ρωτήσω τι εννοείς όταν λες ποιες σχολές θεωρούνται καλές? Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης?
Στο ΕΑΠ κάποιος εργαζόμενος, με οικογένεια και χίλιες άλλες υποχρεώσεις, για να ανταπεξέλθει στο διάβασμα (που θέλει πολύ, πίστεψέ με) πρέπει να ακολουθήσει κάποια σχολή που του αρέσει το αντικείμενο. Μ΄αυτό το κριτήριο πρέπει να επιλέξεις την σχολή και όχι με το ποια είναι καλή γιατί αν δεν σου αρέσει θα τα παρατήσεις.
Όσο για το αν αξίζει τον κόπο, θα σου μιλήσω προσωπικά, αξίζει και πολύ μάλιστα. Τα χρήματα μπορεί να είναι αρκετά, αλλά στην πορεία τα ξεχνάς.


Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι ουσιαστικά εννοώ από επαγγελματικής απόψεως τι συμφέρει να ακολουθήσει καποιος.

Δικαιούμαστε μόνο 1 επιλογή και αν είναι να επιλέξουμε ή να μπούμε στον κόπο ας είναι κάτι καλό. Τώρα όσον αφορά στο τι αρέσει στον καθένα πιστεύω ότι για να επιλέγει να ακολουθήσει σπουδές σε τέτοια ηλικία πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος ότι αυτό που κάνει θέλει δουλειά.

Οποτε μια επιλογή έχουμε, any suggestions? :)




Κοιτα να δεις,προσπαθω εδω και 5 χρονια να μπω στο ανοιχτο πανεπιστημιο,και καθε φορα στον κλαδο πληροφορικης αλλα τζιφος.Φετος διαλεξα ελληνικο πολιτισμο και ελπιζω να ειμαι πιο τυχερη.Ξερω οτι αν τελειωσεις Πληροφορικη ή Φυσικες Επιστημες μπορεις να γινεις και καθηγητης.Ειναι ισοτημο με τα ΑΕΙ.

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Παρ Νοέμ 06, 2009 3:38 pm

ισχύει ότι αν το θέλεις πολύ, τα παρατάς.
η θέληση σου δίνει τη δύναμη να τραβήξεις το ζόρι.
με μισή καρδιά, δεν προχωρά ένα τόσο μεγάλο εγχείρημα.

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Παρ Νοέμ 06, 2009 3:39 pm

καλά, αν δεν το θέλεις πολύ τα παρατας. 8)

MissKa8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 8:30 pm

Re: ΕΑΠ - αξίζει τελικά?

Δημοσίευσηαπό MissKa8 » Παρ Νοέμ 06, 2009 5:16 pm

Cleopatra έγραψε:Αυτό που θα ήθελα είναι η άποψή σας αν το ΕΑΠ αξίζει τελικά τα λεφτά που δίνεις και το χρόνο (χρόνια) που ξοδεύεις και αν αξιοποιείται τελικά επαγγελματικά.

Για κάποιον 35 χρονών που δουλεύει ως απλός υπάλληλος το να πάρει ένα πτυχίο πχ στην Πληροφορική σε 6 χρόνια και δίνοντας 5000 ευρώ ή στις Φυσικές επιστήμες αντίστοιχα (τρέχοντας παράλληλα και στην Πάτρα), θα τον βοηθήσει τελικά?

Μήπως είναι απλά καλύτερο να επιλέξει κάποια ιδιωτική σχολή ΙΕΚ ή κολλέγιο
να δώσει 2000-3000 χιλιάρικα εκεί πχ για Πληροφορική, που θα τον μάθουν πράγματα επι της ουσίας.

Εν ολίγοις ποιες θεωρούνται καλές σχολές?
Ποιο τμήμα αξίζει πραγματικά και το χρόνο και τα λεφτά?


:?: :?

το ΕΑΠ πιστεύω ότι αξίζει....μιας και ειμαι φανατική των Master και των σπουδών γενικότερα.
τα κολλέγια δεν κοστίζουν 3.000 ευρώ, αλλά 11-12.000 ευρώ......
επίσης τα ΙΕΚ κυμαίνονται στο 2.200-2.700....
ακόμα, έλεος πια με την ερώτηση "καλές σχολές".....τί εννοείς καλή σχολή.....επαγγελαμτική αποκατάσταση ή ξακουστό όνομα?....
xxx

grigorios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Παρ Μαρ 30, 2007 10:45 am

Δημοσίευσηαπό grigorios » Δευ Νοέμ 09, 2009 1:49 pm

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟ ΕΑΠ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΗΡΩΣΗ......
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ. ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΛΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ (ΒΛ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΕΙΜΠΡΙΤΖ ΟΞΦΟΡΔΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΝΕΥΤΩΝΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΛΑΛΕΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΝΟΜΠΕΛ).
ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΩΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΩΣ ΤΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΛΗΡΩΣΗ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ "ΠΕΤΑΕΙ" ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΡΟΥΣΦΕΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ. ....
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΕΑΠ ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ ΩΣ ΙΔΕΑ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΑΛΛΟΘΙ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ?".

MissKa8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 8:30 pm

Δημοσίευσηαπό MissKa8 » Δευ Νοέμ 09, 2009 4:08 pm

grigorios έγραψε:ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟ ΕΑΠ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΗΡΩΣΗ......
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ. ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΛΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ (ΒΛ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΕΙΜΠΡΙΤΖ ΟΞΦΟΡΔΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΝΕΥΤΩΝΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΛΑΛΕΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΝΟΜΠΕΛ).
ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΩΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΩΣ ΤΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΛΗΡΩΣΗ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ "ΠΕΤΑΕΙ" ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΡΟΥΣΦΕΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ. ....
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΕΑΠ ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ ΩΣ ΙΔΕΑ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΑΛΛΟΘΙ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ?".





Από όσα γνωρίζω.
δεν γίνεται ακριβώς με κλήρωση....δλδ υπάρχουν και κάποια κριτήρια....ηλικία, βαθμός πτυχίου, έτος απόκτησης πτυχίου, πόσα χρόνια έκανες να λάβεις το πτυχίο....οπότε η κλήρωση είναι βλακεία...
Είναι κτ σαν την ηλεκτρονική κλήρωση για να βγουν οι δικαστικοί αντιπρόσωποι και βλέπεις ότι για συνεχόμενα χρόνια νομικός πηγαίνει στα ίδια λιμέρια......

Από όπου και να το πάρεις....βρωμάει...λίγο !

dg79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:34 pm

Δημοσίευσηαπό dg79 » Πέμ Νοέμ 12, 2009 8:28 am

παντως για τους αποφοιτους ΤΕΙ αξιζει και με το παραπανω (για μεταπτυχιακο μιλαω).

οχι μονο κοστιζει λιγοτερο απο το να βγεις στο εξωτερικο ή να το κανεις εντος της ελλαδος σε καποιο πανεπιστημιο ή κολεγιο, αλλα εχεις και πιθανοτητες με την κληρωση να μπορεσεις να μπεις.

για τους κατοχους πτυχιου ΤΕΙ ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα με τα μεταπτυχιακα στα ελληνικα πανεπιστημια, γιατι τους εχουν σε δευτερη μοιρα, υπαρχει μια προτιμηση για τους αποφοιτους ΑΕΙ.

αν ειναι να δωσω ενα καρο χρηματα, GMAT, IELTS και ορισμενα μαθηματα ως εισαγωγικες εξετασεις (οπως στο πανεπιστημιο πειραια) για να μπω σε ενα μεταπτυχιακο προγραμμα πανεπιστημιου, καλυτερα να βγω εξωτερικο με τα ιδια χρηματα και μονο με IELTS.

sanka
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 10:16 am

Δημοσίευσηαπό sanka » Πέμ Νοέμ 12, 2009 7:42 pm

Βρε παιδιά, ας μην βλέπουμε συνωμοσίες παντού...αμάν πια αυτή η μανία καταδίωξης που έχουμε...και όσοι μένουν εκτός πανεπιστημίων λένε για το αδιάβλητο των πανελλαδικών...

Όσο για το σύστημα της κλήρωσης...ναι κλήρωση...γιατί όχι δηλαδή; ποια είναι τα αντικειμενικά κριτήρια για να μπουν οι καλύτεροι; ποιοι είναι οι καλύτεροι ανάμεσα σε εργαζόμενους με οικογένεια, ή σε άτομα που για Χ λόγους δεν μπήκαν κάποτε σε ΑΕΙ και ζητούν τώρα μια δεύτερη ευκαιρία; καλύτεροι θα είναι αυτοί που θα βγούν, όχι αυτοί που θα μπουν και θα τα εγκαταλείψουν αργότερα

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Παρ Νοέμ 13, 2009 11:17 am

MissKa8 τι εννοεις οτι δεν γινεται ακριβως κληρωση;και οτι παιζουν και αλλα πραγματα....
δηλαδη κατηγοριοποιουνε αναλογα με χρονολογια κτησεως πτυχιου και απο καθε κατηγορια παιρνουν καποια ατομα;;;....
μου φαινεται περιεργο και σε ρωταω, γιατι εγω προσπαθω 6 χρονια για μαστερ ,ολο κατηγορια c βγαινω και μια φιλη μου η οποια τελειωσε 4 χρονια μετα απο εμενα με πιο χαμηλο βαθμο πτυχιου εκανε για πρωτη φορα αιτηση στο ιδιο μαστερ περυσι βγηκε στην κατηγορια β επιλαχων.
αυτο τι ηταν ; δεν ηταν καθαρη τυχη...;

kostas78
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 3:51 pm

Δημοσίευσηαπό kostas78 » Παρ Νοέμ 13, 2009 11:27 am

Εδώ τίθεται θέμα δυσφήμησης για μένα, στο οποίο μπορεί να υπάρξει και νομική συνέχεια αν θέλει κάποιος να το κυνηγήσει.

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η διαδικασία της κλήρωσης δεν είναι αδιάβλητη και διάφανη, πρώτον να μάς τα κοινοποιήσει για να πειστούμε και δεύτερον οφείλει αύριο το πρωί να πάει στον εισαγγελέα.

Έχω κουραστεί να ακούω ραδιοαρβύλες στη χώρα αυτή. Για να μην παρεξηγούμαι, έχω υπόψιν μου αρκετές περιπτώσεις αδιαφάνειας στην Ελλάδα σε πολλούς τομείς και χώρους, αλλά την κλήρωση του ΕΑΠ την θεωρώ από τα λίγα καθαρά συστήματα.

Αν διαδίδουμε ραδιοαρβύλες και θεωρίες συνομωσίας, χωρίς να έχουμε συγκεκριμένα στοιχεία, είμαστε υπόλογοι και ηθικοί αυτουργοί σε εγκλήματα.

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Παρ Νοέμ 13, 2009 12:42 pm

<Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η διαδικασία της κλήρωσης δεν είναι αδιάβλητη και διάφανη, πρώτον να μάς τα κοινοποιήσει για να πειστούμε και δεύτερον οφείλει αύριο το πρωί να πάει στον εισαγγελέα.>


συνφωνω απολυτα μαζι σου!
MissKa8 εξηγησε μας τι εννοεις σε παρακαλω...γιατι δεν μπορουμε να πεταμε ετσι κουβεντες και μετα τιποτα...

kessy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Μάιος 06, 2008 9:42 am

Δημοσίευσηαπό kessy » Παρ Νοέμ 13, 2009 1:02 pm

kostas78 έγραψε:Εδώ τίθεται θέμα δυσφήμησης για μένα, στο οποίο μπορεί να υπάρξει και νομική συνέχεια αν θέλει κάποιος να το κυνηγήσει.

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η διαδικασία της κλήρωσης δεν είναι αδιάβλητη και διάφανη, πρώτον να μάς τα κοινοποιήσει για να πειστούμε και δεύτερον οφείλει αύριο το πρωί να πάει στον εισαγγελέα.

Έχω κουραστεί να ακούω ραδιοαρβύλες στη χώρα αυτή. Για να μην παρεξηγούμαι, έχω υπόψιν μου αρκετές περιπτώσεις αδιαφάνειας στην Ελλάδα σε πολλούς τομείς και χώρους, αλλά την κλήρωση του ΕΑΠ την θεωρώ από τα λίγα καθαρά συστήματα.

Αν διαδίδουμε ραδιοαρβύλες και θεωρίες συνομωσίας, χωρίς να έχουμε συγκεκριμένα στοιχεία, είμαστε υπόλογοι και ηθικοί αυτουργοί σε εγκλήματα.


αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι έκανα αίτηση πέρισυ και πέρασα με την πρώτη...Τώρα πώς μπορώ εγώ να σου αποδείξω ότι δεν έβαλα ΚΑΝΕΝΑΝ?πώς μπορείς να αποδείξεις ότι ήταν θέμα τύχης...!Γιατί αν πάρουμε και το άλλο σενάριο , ότι δηλ. ίσως κάτι ΄παίζει ΄, τότε μιλάμε για διαολεμένη τύχη.
οποιος θέλει τις απόψεις μου περί ΕΑΠ ας μου γράψει kessyl@hotmail.com


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες