SOS: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ Ή ΑΣΠΑΙΤΕ;

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Re: SOS: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ Ή ΑΣΠΑΙΤΕ;

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Τρί Σεπ 29, 2009 11:39 pm

senekas έγραψε:
elena_soti έγραψε:
senekas έγραψε:
elena_soti έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,

ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ, ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ«ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ». ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΣΤΕΡ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ.

ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΑ ΑΣΠΑΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ. Η ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΑΠΕΧΕΙ 2.5 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΣΠΑΙΤΕ.

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΖΟΡΙΣΤΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΜΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΑ ΑΣΠΑΙΤΕ Ή ΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΑΣΤΕΡ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ (ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ), ΔΙΑΡΚΕΙ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ 150 ΜΟΡΙΑ ΣΕ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ;


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.


Καταρχάς η απάντηση είναι εύκολη:σε συμφέρει να επιλέξεις το μεταπτυχιακό που σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Και αυτό για τους εξής λόγους:

Α.Για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών

1. Θα έχεις προτεραιότητα στο διορισμό, όπως και με την ασπαιτέ
2. Θα πάρεις προσαύξηση σε διαγωνισμό εκπαιδευτικών, δες από την τελευταία προκήρυξη για διαγωνισμο εκπαιδευτικών:
Β. Με βάση τις μεταπτυχιακές σπουδές
Λαμβάνονται υπόψη μόνο αναγνωρισμένοι μεταπτυχιακοί τίτλοι διάρκειας φοιτήσεως τουλάχιστον ενός ακα−
δημαϊκού έτους καθώς και διδακτορικό με τις επόμενες προσαυξήσεις:
• Μεταπτυχιακός τίτλος στην ειδικότητα του κλάδου για την οποία διαγωνίζεται ο υποψήφιος, προσαύξηση
2 μονάδες
• Μεταπτυχιακός τίτλος στην διδακτική της ειδικότητας του κλάδου για την οποία διαγωνίζεται ο υποψήφιος,
ή στα παιδαγωγικά, προσαύξηση 3 μονάδες
• Διδακτορικό στην ειδικότητα του κλάδου για την οποία διαγωνίζεται ο υποψήφιος, προσαύξηση 4 μονάδες
• Διδακτορικό στην διδακτική της ειδικότητας του κλάδου για την οποία διαγωνίζεται ο υποψήφιος, ή στα παι−
δαγωγικά, προσαύξηση 5 μονάδες
3. Θα πάρεις και μόρια για να επιλεγείς για αναπληρώτρια-ωρομίσθια
4. Αν διοριστείς ως εκπαιδευτικός θα πάρεις το επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
5. Θα σε βοηθήσει στην εξέλιξή σου ενδοϋπηρεσιακά

Β. Ο μεταπτυχιακός τίτλος θα σε βοηθήσει και σε διαγωνισμούς μη εκπαιδευτικών, πχ βρεφονηπιοκόμων σε Δήμους κλπ
1. Θα πάρεις 150 μόρια
2. Θα πάρεις το επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
3.Θα σε βοηθήσει στην εξέλιξή σου ενδοϋπηρεσιακά

Η ασπαίτε δίνει "πιστοποιητικό" ενώ το μεταπτυχιακό είναι τίτλος σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που θα σε ακολουθεί σε όλη τη ζωή σου και θα ενισχύει το βασικό πτυχίο σου

Μόνο ένα πρόβλημα βλέπω:
αν πάρεις ασπαιτε σίγουρα προλαβαίνεις τον επόμενο διαγωνισμό εκπαιδευτικών, που θα προκηρυχθεί τέλος του 2010. Το μάστερ θέλει 1,5 χρόνο και πολλές φορές για λόγους όχι απαραίτητα που οφείλονται στο πρόσωπο του φοιτητή κρατάει πολύ περισσότερο.Έτσι με το μάστερ ίσως δεν προλάβεις τον επόμενο διαγωνισμό εκπαιδευτικών

Καλή επιτυχία στις αποφάσεις σου! :D



Seneka,

ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΚΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 6-7 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΑ. ΣΤΙΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η Β/ΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ...
ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΡΕΘΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΒΛΕΠΟΥΜΕ! ΧΑΧΑΧΑ


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

:D


Εύχομαι πραγματικά καλή επιτυχία!
Είχα ένα παρόμοιο δίλημμα πριν από μερικά χρόνια αλλά δυστυχώς δε βρήκα μάστερ που να δίνει επάρκεια και να μη ζητά ασπαιτέ ως προαπαιτούμενο και τελικά έκανα ασπαιτε. Αυτό που είναι σίγουρο πάντως είναι ότι αν βγάλεις ασπαιτε σε βοηθάει πολύ στο να γράψεις καλά στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών!
Και πάλι καλές αποφάσεις!



ΑΦΟΥ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΔΙΛΛΗΜΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΕΙΜΑΙ! ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΑΣΤΕΡ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΥΠΕΡ ΠΟΥ ΑΝΦΕΡΑΜΕ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΣΥΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΑΣΠΑΙΤΕ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΕΙΧΑΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΜΑΣΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ: «Η ασπαίτε δίνει "πιστοποιητικό" ενώ το μεταπτυχιακό είναι τίτλος σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που θα σε ακολουθεί σε όλη τη ζωή σου και θα ενισχύει το βασικό πτυχίο σου» , ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Τρί Σεπ 29, 2009 11:45 pm

elena_soti έγραψε:
Thanos25 έγραψε:
elena_soti έγραψε: ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ.


Τι ακριβως λέει ο νομος που ψηφιστηκε?



ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ. ΙΣΩΣ Η ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΩΨΑ «ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΝΟΜΟΣ» ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. ΕΓΡΑΦΑ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ, ΑΦΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΑ. ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΩ.



Thano25,

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΑΣΤΕΡ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΗΚΕ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΑΣΤΕΡ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΜΗΜΑ. ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

ΣΥΓΝΩΜΗ.

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Τρί Σεπ 29, 2009 11:45 pm

μόνο που, καλό θα είναι να μην πετάμε αβασάνιστα φράσεις όπως : ψηφίστηκε νόμος για τρεχαγύρευε,
γιατί οι άνθρωποι εδώ μέσα ελιναι πολύ ευαίσθητοι στα θέματα αυτά και τα θεωρούν και μεγάλης σημασίας για τη ζωή τους.

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Τρί Σεπ 29, 2009 11:50 pm

ntoni έγραψε:μόνο που, καλό θα είναι να μην πετάμε αβασάνιστα φράσεις όπως : ψηφίστηκε νόμος για τρεχαγύρευε,
γιατί οι άνθρωποι εδώ μέσα ελιναι πολύ ευαίσθητοι στα θέματα αυτά και τα θεωρούν και μεγάλης σημασίας για τη ζωή τους.


ΣΥΜΦΩΝΩ, ΖΗΤΗΣΑ ΣΥΓΜΩΜΗ!

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Τρί Σεπ 29, 2009 11:54 pm

ναι, ποστάραμε σχεδόν ταυτόχρονα, απ΄ ό,τι βλέπω. :)

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Τετ Σεπ 30, 2009 12:02 am

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! :D

glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Πέμ Οκτ 01, 2009 12:25 am

Γειά σας και από εμένα!
elena_soti αναφερεις οτι
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΦΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ!

ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ
.

Είναι έγκυρη η συγκεκριμένη πληροφορία?
Μπορείς σε παρακαλώ να με παραπέμψεις στις πηγές σου?
Είναι η πρώτη φορά που συναντάω αυτή την πληροφορία :?

glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Πέμ Οκτ 01, 2009 12:35 am

[quote="glianna"]Γειά σας και από εμένα!
elena_soti αναφερεις οτι
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΦΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ!

ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ
.

Είναι έγκυρη η συγκεκριμένη πληροφορία?
Μπορείς σε παρακαλώ να με παραπέμψεις στις πηγές σου?
Είναι η πρώτη φορά που συναντάω αυτή την πληροφορία :?[/quote

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη εννοώ ότι οι απόφοιτοι του ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας Αθηνών έχουν παιδαγωγική επάρκεια. :!:

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Πέμ Οκτ 01, 2009 1:53 pm

glianna έγραψε:
glianna έγραψε:Γειά σας και από εμένα!
elena_soti αναφερεις οτι
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΦΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ!

ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ
.

Είναι έγκυρη η συγκεκριμένη πληροφορία?
Μπορείς σε παρακαλώ να με παραπέμψεις στις πηγές σου?
Είναι η πρώτη φορά που συναντάω αυτή την πληροφορία :?[/quote

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη εννοώ ότι οι απόφοιτοι του ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας Αθηνών έχουν παιδαγωγική επάρκεια. :!:



ΓΕΙΑ ΣΟΥ glianna,

ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΚΕΙ.

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Πέμ Οκτ 01, 2009 2:48 pm

glianna έγραψε:
glianna έγραψε:Γειά σας και από εμένα!
elena_soti αναφερεις οτι
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΦΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ!

ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ
.

Είναι έγκυρη η συγκεκριμένη πληροφορία?
Μπορείς σε παρακαλώ να με παραπέμψεις στις πηγές σου?
Είναι η πρώτη φορά που συναντάω αυτή την πληροφορία :?[/quote

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη εννοώ ότι οι απόφοιτοι του ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας Αθηνών έχουν παιδαγωγική επάρκεια. :!:



ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ :
http://www.pasyvn.gr/

Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Βρεφονηπιαγωγών ΤΕΙ είναι το Επιστημονικό και Επαγγελματικό Όργανο των αποφοίτων του Τμήματος Προσχολικής Αγωγής του Τ.Ε.Ι. Αθήνας (πρώην βρεφονηπιοκομίας) και των τμημάτων Βρεφονηπιοκομίας των ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και Ηπείρου. Ιδρύθηκε το 1989 και έχει έδρα την Αθήνα, οδός Μάρνη 10, 1ος όροφος.

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ, ΑΛΛΑΞΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ (ΒΛΕΠΕ: ΠΡΩΗΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ)

glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Πέμ Οκτ 01, 2009 6:56 pm

Η προκήρυξη 4π αναφέρει με σαφήνεια

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ έχεις αν τελειώσεις ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ)

ή

Τα πτυχία που αντικαθιστούν το πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) είναι τα κάτωθι:
α) Των Τμημάτων Α.Ε.Ι.:
-Παιδαγωγικού Νηπιαγωγών
-Δημοτικής Εκπαίδευσης
-Επιστημών της Αγωγής ή Επιστημών Αγωγής Προδημοτικής Εκπαίδευσης ή Επιστημών της
Αγωγής Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου της Κύπρου
-Φιλοσοφίας
-Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
-Φιλοσοφίας και Κοινωνικών Σπουδών
β) Σχολής Νηπιαγωγών
γ) Παιδαγωγικής Ακαδημίας
δ) Διδακτορικό δίπλωμα ή μεταπτυχιακός τίτλος στις επιστήμες της Αγωγής και
ε) Καθηγητικών Σχολών.
Σημειώνεται ότι Καθηγητικές σχολές κατά την έννοια των διατάξεων του άρθρου 2 παρ.5 του Ν.1894/1990 (ΦΕΚ 110 Α΄), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 παρ.2 του Ν.3194/2003 (ΦΕΚ 267/20-11-2003 τ.Α΄), για τους διορισμούς εκπαιδευτικών και τις προσλήψεις αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών από το έτος 2004 και εφεξής, νοούνται τα πανεπιστημιακά τμήματα, των οποίων οι πτυχιούχοι διορίζονται στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σύμφωνα με τα άρθρα 12, 13 και 14 του Ν.1566/1985, χωρίς την απαίτηση πρόσθετου πτυχίου ή πιστοποιητικού παιδαγωγικής κατάρτισης, σε θέσεις εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ70 Δασκάλων, ΠΕ60 Νηπιαγωγών και των κλάδων ΠΕ1 Θεολόγων, ΠΕ2 Φιλολόγων, ΠΕ3 Μαθηματικών, ΠΕ4 Φυσικών, ΠΕ5 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ6 Αγγλικής Γλώσσας, ΠΕ7 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ8 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής, ΠΕ15 Οικιακής Οικονομίας, ΠΕ16 Μουσικής (πτυχιούχων Πανεπιστημίων), ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ33 Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ), ΠΕ34 Ιταλικής Γλώσσας, καθώς και η Ανώτερη Σχολή Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχα-νικών (Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ.) της Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. και η Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) για διορισμό εκπαιδευτικών στον κλάδο ΠΕ17 (άρθρο 8, παρ.2 του Ν.3194/2003, όπως συμπληρώθηκε με το άρθρο 18 παρ.5 του Ν.3404/2005, ΦΕΚ 260 τ.Α΄ και το άρθρο 1 παρ.3 του Ν.3687/2008).

glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Πέμ Οκτ 01, 2009 7:10 pm

Το Τ.Ε.Ι. Βρεφονηπιοκομιας και το τμήμα της Αθήνας, Τ.Ε.Ι. Προσχολικής Αγωγής, δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα των σχολών που χορηγούν παιδαγωγική κατάρτιση σύμφωνα με την προκήρυξη του υπουργείου παιδείας.

Δυστυχώς και αδίκως, αφού τα περισσότερα μαθήματα της σχολής είναι παιδαγωγικά, οι πτυχιούχοι των Τ.Ε.Ι. βρεφονηπιοκομιας και του Τ.Ε.Ι. προσχολικής Αγωγής δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια και χρειάζονται ΑΣΠΑΙΤΕ ή ισοδύναμο προς την ΑΣΠΑΙΤΕ πτυχίο.

Η μετονομασία του ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας Αθήνας σε ΤΕΙ Προσχολικής Αγωγής
δεν συνεπάγεται την χορήγηση παιδαγωγικής επάρκειας.

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Παρ Οκτ 02, 2009 1:28 pm

glianna έγραψε:Το Τ.Ε.Ι. Βρεφονηπιοκομιας και το τμήμα της Αθήνας, Τ.Ε.Ι. Προσχολικής Αγωγής, δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα των σχολών που χορηγούν παιδαγωγική κατάρτιση σύμφωνα με την προκήρυξη του υπουργείου παιδείας.

Δυστυχώς και αδίκως, αφού τα περισσότερα μαθήματα της σχολής είναι παιδαγωγικά, οι πτυχιούχοι των Τ.Ε.Ι. βρεφονηπιοκομιας και του Τ.Ε.Ι. προσχολικής Αγωγής δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια και χρειάζονται ΑΣΠΑΙΤΕ ή ισοδύναμο προς την ΑΣΠΑΙΤΕ πτυχίο.

Η μετονομασία του ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας Αθήνας σε ΤΕΙ Προσχολικής Αγωγής
δεν συνεπάγεται την χορήγηση παιδαγωγικής επάρκειας.



ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΟΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ, ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΣΤΗΝ Β/ΘΜΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΛΑΘΟΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ.

ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ. ΙΣΧΥΕΙ;

ΑΝ ΝΑΙ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΦΟΙΤΗΣΕΣ;

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ;

glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Παρ Οκτ 02, 2009 2:06 pm

ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ. ΙΣΧΥΕΙ;

ΑΝ ΝΑΙ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΦΟΙΤΗΣΕΣ;

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ;[/quote]

Γιάννενα τελείωσα.
Έχω επάρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ και είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο Προσχολικής Εκπαίδευσης του πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Έχω ψάξει ιδιαίτερα για το θέμα της επάρκειας και κανένα τμήμα βρεφονηπιοκομίας δεν τη χορηγεί.

Είμαστε εντελώς ανοργάνωτοι ως κλάδος για αυτό συμβαίνουν τόσες αδικίες εις βάρος μας...
Πρέπει να εγγράφουμε όλες στον Πανελλήνιο Σύλλογο Βρεφονηπιαγωγών. Όσες περισσότερες είμαστε εγγεγραμμένες, τόσο μεγαλύτερη δύναμη θα έχουμε. Προς το παρόν πάντως δεν υπάρχει καμία υποστήριξη από πουθενά...

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Παρ Οκτ 02, 2009 2:23 pm

glianna έγραψε:ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ. ΙΣΧΥΕΙ;

ΑΝ ΝΑΙ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΦΟΙΤΗΣΕΣ;

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ;


Γιάννενα τελείωσα.
Έχω επάρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ και είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο Προσχολικής Εκπαίδευσης του πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Έχω ψάξει ιδιαίτερα για το θέμα της επάρκειας και κανένα τμήμα βρεφονηπιοκομίας δεν τη χορηγεί.

Είμαστε εντελώς ανοργάνωτοι ως κλάδος για αυτό συμβαίνουν τόσες αδικίες εις βάρος μας...
Πρέπει να εγγράφουμε όλες στον Πανελλήνιο Σύλλογο Βρεφονηπιαγωγών. Όσες περισσότερες είμαστε εγγεγραμμένες, τόσο μεγαλύτερη δύναμη θα έχουμε. Προς το παρόν πάντως δεν υπάρχει καμία υποστήριξη από πουθενά...[/quote]


ΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΑΣΠΑΙΤΕ;
ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ Ή ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΙΓΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ;
ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΓΙΑ ΑΣΠΑΙΤΕ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.

ΟΣΟ ΓΙΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ, ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ; ΠΕΡΥΣΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΘΕΣΩ.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες