Μερική απασχόληση και σύμβαση έργου

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
Xristin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 10:16 am

Μερική απασχόληση και σύμβαση έργου

Δημοσίευσηαπό Xristin » Τετ Σεπ 23, 2009 9:13 am

Γειά σας
θα ήθελα μια βοήθεια με κάποιες απορίες που έχω..είμαι 4ωρη 18μηνη σε Νομαρχία. Μου προτείνανε σύμβαση έργου μόλις λήξει το πρ/μα αλλά θα πρέπει να μείνω άνεργη για 4μήνες? Τι γίνεται δηλαδή με το 4μηνο διακοπής ανάμεσα σε δύο συμβάσεις? Ισχύει για τους μερικής αυτή η διακοπή? Το ταμείο ανεργίας που κανονικά δικαιούμαι θα ισχύει και αν λήξει η σύμβαση εργου ή το χάνω διαπαντός? Βοηθηστε ρε παιδιά αν ξέρετε
Ευχαριστώ :?

melios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2009 9:04 am

Re: Μερική απασχόληση και σύμβαση έργου

Δημοσίευσηαπό melios » Τετ Σεπ 23, 2009 10:55 am

Xristin έγραψε:Γειά σας
θα ήθελα μια βοήθεια με κάποιες απορίες που έχω..είμαι 4ωρη 18μηνη σε Νομαρχία. Μου προτείνανε σύμβαση έργου μόλις λήξει το πρ/μα αλλά θα πρέπει να μείνω άνεργη για 4μήνες? Τι γίνεται δηλαδή με το 4μηνο διακοπής ανάμεσα σε δύο συμβάσεις? Ισχύει για τους μερικής αυτή η διακοπή? Το ταμείο ανεργίας που κανονικά δικαιούμαι θα ισχύει και αν λήξει η σύμβαση εργου ή το χάνω διαπαντός? Βοηθηστε ρε παιδιά αν ξέρετε
Ευχαριστώ :?


το 4μηνο που σου προτείνουνε ισχυει. Από εκει και πέρα όταν κανεις συμβαση εργου σημαίνει ότι είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, κόβεις αποδείξεις στην Νομαρχία και αποδίδεις Φ.Π.Α. κάθε 3μηνο στην εφορία. Μπορείς παράλληλα να εργάζεσαι και αλλού νομιμότατα. Οπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς μετά τη λήξη της σύμβασης να θεωρηθείς ξανά άνεργος. Είσαι πλεον ελεύθερος επαγγελματίας

Xristin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 10:16 am

Δημοσίευσηαπό Xristin » Τετ Σεπ 23, 2009 11:08 am

Τι σημαίνει όμως ότι οι διαδοχικές συμβάσεις επιτρέπονται όταν..."Αντικειμενικός λόγος υφίσταται όταν οι συμβάσεις συνάπτονται με σκοπό την εξυπηρέτηση ειδικών ομοειδών αναγκών που σχετίζονται ευθέως και αμέσως με τη μορφή ή το είδος ή τη δραστηριότητα της επιχείρησης και όχι με σκοπό την καταστρατήγηση των δικαιωμάτων των εργαζομένων." ??Π.Δ. 164/2004
είναι το γνωστό "παγιες και διαρκής ανάγκες"??
Και κάτι ακόμα αν βρω και δεύτερη δουλειά θα μπορώ να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ? και εννοώ τα ένσημα

melios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2009 9:04 am

Δημοσίευσηαπό melios » Τετ Σεπ 23, 2009 11:33 am

Xristin έγραψε:Τι σημαίνει όμως ότι οι διαδοχικές συμβάσεις επιτρέπονται όταν..."Αντικειμενικός λόγος υφίσταται όταν οι συμβάσεις συνάπτονται με σκοπό την εξυπηρέτηση ειδικών ομοειδών αναγκών που σχετίζονται ευθέως και αμέσως με τη μορφή ή το είδος ή τη δραστηριότητα της επιχείρησης και όχι με σκοπό την καταστρατήγηση των δικαιωμάτων των εργαζομένων." ??Π.Δ. 164/2004
είναι το γνωστό "παγιες και διαρκής ανάγκες"??
Και κάτι ακόμα αν βρω και δεύτερη δουλειά θα μπορώ να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ? και εννοώ τα ένσημα


ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΒΕ. ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ????ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Xristin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 10:16 am

Δημοσίευσηαπό Xristin » Πέμ Σεπ 24, 2009 8:46 am

Ένα άλλο ζήτημα είναι και δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι με βάση το ΠΔ 164/2004 απαγορεύονται οι 24 μήνες -συνολικής διάρκειας- συμβάσεων είτε είναι συνεχόμενες έιτε διαδοχικές. Εφόσον εγώ είμαι ήδη 18μηνη αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω άλλη σύμβαση έργου έστω και μετά το 4μηνο πέρα των 6 μηνών??
Ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση!


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες