Υποχρεώσεις εργαζομένων με stage

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
fvc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 12:15 am

Δημοσίευσηαπό fvc » Τετ Σεπ 09, 2009 4:10 pm

Το "Μάκης" είναι τρόπος του λέγειν. Να βγούν όλα στη φόρα, το τί συμβαίνει με τα stage, από πλευράς εργασιακών συνθηκών και όχι μόνο. Θα κλείσουν πολλά σπίτια ή στην προκειμένη περίπτωση Υπηρεσίες. Και πολλοί υπάλληλοι θα πάρουν πόδι. Αλλά, τί λέω...στην Ελλάδα ζούμε :(

dat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 8:58 pm

Δημοσίευσηαπό dat » Πέμ Σεπ 10, 2009 9:02 am

FRAOU περιμένουμε εναγωνίως, με μεγάλο ενδιαφέρον μάλιστα, γιατί απ' ότι βλέπω επεμβαίνει στις περισσότερες συζητήσεις που αφορούν στο STAGE και μιλάει δήθεν ως γνώστης, ενώ είναι μόνιμη!
fvc δεν μπορείς να πάρεις "μετάταξη" όπως ίσως το εννοείς, αλλά μορείς να μετακινηθείς σε άλλη Υπηρεσία του ίδιου όμως Φορέα, αρκεί να υπάρχει κενή θέση (ή να δημιουργηθεί, μέσω πολιτικού γραφείου ίσως). Δες σε άλλη θεματική ενότητα του παρόντος forum. Όσο για το "καθηκοντολόγιο" δεν υπάρχει δυστυχώς κάτι συγκεκριμένο, εκτός από όσα αναφέρονται στο συμφωνητικό σου. Αν πάντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, μπορείς να κάνεις αναφορά στη Διοίκηση του Φορέα που απασχολείσαι ή απευθείας στο ανάλογο Υπουργείο όπου υπάγεται ο Φορέας απασχόλησής σου.

katerina11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό katerina11 » Πέμ Σεπ 10, 2009 12:00 pm

FRAOU περιμένουμε εναγωνίως, με μεγάλο ενδιαφέρον μάλιστα, γιατί απ' ότι βλέπω επεμβαίνει στις περισσότερες συζητήσεις που αφορούν στο STAGE και μιλάει δήθεν ως γνώστης, ενώ είναι μόνιμη!



Κι εγώ το έχω προσέξει οτι εχει ένα μικρό κόλλημα με τα stage αλλά νομίζω οτι η κοπέλα ειναι μόνιμη και μάλιστα μέσω γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ...

fvc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 12:15 am

Δημοσίευσηαπό fvc » Πέμ Σεπ 10, 2009 4:25 pm

dat, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κι ας μην είναι αυτή που ήλπιζα να ακούσω :(
"Φορέα" φαντάζομαι πως εννοείς το Υπουργείο και όχι το Τμήμα, σωστά;
Γιατί στη μικρή πόλη που ζω δεν υπάρχει δεύτερη ίδια Υπηρεσία.

laoura
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 08, 2009 11:03 pm

Δημοσίευσηαπό laoura » Πέμ Σεπ 10, 2009 6:15 pm

Litsaki έγραψε:Έλεος ρε συ dat, δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα, τα σταζ έχουν καθήκον να κάνουν βοηθητικές εργασίες, τί να κάνουμε δηλ., δε θα κάνουν τίποτα; Άλλωστε το ημερομίσθιο του σταζ λίγο υπολείπεται από το (μικτό) ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη που δουλεύει οκτάωρο σε πολύ χειρότερες συνθήκες. Λογικό δεν είναι να βγάζουν φωτοτυπίες και να ταξινομούν φακέλους, αφού δεν επιτρέπεται να κάνουν άλλες δουλειές μονίμων; Εγώ βλέπω στην υπηρεσία πως τα περισσότερα σταζ κάθονται, δεν έχουν και πολλά να κάνουν. Αν σε κάποιον δεν αρέσει, μπορεί να δοκιμάσει και ως ανειδίκευτος εργάτης.



γιατι λες τα σταζ? ειναι τυπου αστεϊσμος για τα παιδια των στειτζ?

tasos1979gr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2009 1:39 am

Δημοσίευσηαπό tasos1979gr » Πέμ Σεπ 10, 2009 7:13 pm

ΣΤΑΖ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΑ STAGE ΣΤΗ ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ ΤΟΥ ΑLPHA O ΙΔΙΟΣ Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ!!ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΚΑΙ ΨΑΞΕ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ!

dat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 8:58 pm

Δημοσίευσηαπό dat » Παρ Σεπ 11, 2009 9:14 am

Η αλήθεια είναι ότι προφέρονται "σταζ" (επισήμως) γιατί είναι γαλλική η λέξη και σημαίνει "εργασιακή εμπειρία". Από κει τα έφερε ο Σημίτης! Απλώς επειδή οι περισσότεροι είμαστε αγγλομαθείς τα προφέρουμε "στέιτζ", λανθασμένα, γιατί σε τίποτα δε μοιάζει ένα "πρόγραμμα εργασιακής εμπειρίας" με μία -σημειωτέον, προσωρινή- σκηνή, βάθρο ή όπως αλλιώς μεταφράζεται από την αγγλική η λέξη stage! Δεν είναι λοιπόν αστεϊσμός, είναι το ορθό.

fvc ψάξτο και μέσω Υπουργείου γενικότερα, εξαρτάται και από το που ακριβώς υλοποιείται το πρόγραμμα. π.χ. το νέο που αφορά σε 12000 άνεργους γράφει: "Σε φορείς του Δημοσίου, ευρύτερου δημοσίου και ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού", οπότε εκεί οι μετακινήσεις είναι πιο εύκολες υποθέτω.

fvc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 12:15 am

Δημοσίευσηαπό fvc » Σάβ Σεπ 12, 2009 10:39 am

Μπα...είμαι με το προηγούμενο πρόγραμμα, όχι αυτό των 12.000. Αλλά πάλι είναι "Σε φορείς του Δημοσίου, ευρύτερου δημοσίου και ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού". Εμείς, συγκεκριμένα, ανηκουμε στο Υπουργείο απευθείας. Οπότε η μετακίνηση νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολη, αν όχι ανέφικτη.
Πάντως dat σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τις συμβουλές.
Καλή σταδιοδρομία.
:)

laoura
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 08, 2009 11:03 pm

Δημοσίευσηαπό laoura » Κυρ Σεπ 13, 2009 10:21 pm

η γαλλικη πγοφογα μας μαγανε... ειμαστε πισω σε ολα τα αλλα... Oh mon dieu!

dat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 8:58 pm

Δημοσίευσηαπό dat » Δευ Σεπ 14, 2009 9:13 am

fvc ακόμη καλύτερα που "λογοδοτείτε" απευθείας στο ΥΠΕΣ. Νομίζω ότι θα είναι πιο εύκολη η μετακίνηση από Νομαρχία, σε Δήμο, Κοινότητα, Επαρχείο κλπ, ίσως ακόμη και σε ΚΕΠ του Δήμου ή Νομαρχίας, ειδικά απομακρυσμένων ή ολιγοπληθυσμιακών περιοχών. Προσπάθησέ το άμεσα.
Στη δική μου Υπηρεσία μία συνάδερφος που ζήτησε μετακίνηση ήρθε κιόλας η απόφαση την προηγούμενη εβδομάδα, δηλαδή σε λιγότερο από 1 μήνα!
Η διεύθυνση που στείλαμε την αίτησή της με fax είναι:
ΟΑΕΔ ΔΙΟΙΚΗΣΗ, Διεύθυνση Απασχόλησης, Ειδική Επιτροπή Επίλυσης Διαφορών, Εθνικής Αντίστασης 8, τ.κ. 17456, Άλιμος.
Πρέπει όμως να αναφέρεις τους λόγους για τους οποίους επιθυμείς μετακίνηση. Αν είναι σοβαροί, π.χ. εγκυμοσύνη, συνυπηρέτηση με σύζυγο που υπηρετεί σε Στρατό, Αστυνομία, Πυροσβεστική κλπ, μετάθεση συζύγου δημοσίου υπαλλήλου, γάμος και μετακόμιση σε άλλο νομό, τότε είναι σίγουρο ότι θα σου τη δώσουν. Διαφορετικά, ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και κάποιον "μπάρμπα"!

fvc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 12:15 am

Δημοσίευσηαπό fvc » Τρί Σεπ 15, 2009 12:01 am

Στο Υπ. Απασχόλησης είμαι. Αλλά όχι στο ΙΚΑ. Ας μην πω περισσότερα γιατί μικρός είναι ο κόσμος, κ η πόλη μου ακόμα μικροτερη. Άν και δεν ξέρω πως να θέσω το λόγο της μετακίνησης, θα το προσπαθήσω.
dat, σ'ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις κατευθύνσεις που μου έδωσες.
Χαίρομαι που μιλάω μαζί σου γιατί από τον τρόπο που γράφεις φαίνεσαι άνθρωπος με ήθος, αξιοπρέπεια και γνώσεις.
Εύχομαι να προοδέψεις σε ό,τι κάνεις. :)

dat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 8:58 pm

Δημοσίευσηαπό dat » Τρί Σεπ 15, 2009 9:03 am

fvc ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά πρόοδο δεν βλέπω διότι και γω με STAGE απασχολούμαι, επίσης σε Υπηρεσία του Υπουργείου Απασχόλησης και όπως βλέπεις αυτήν την περίοδο τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα και ρευστά.
Αν θέλεις περισσότερη βοήθεια, π.χ. να σου στείλω τη φόρμα της αίτησης, πώς να συντάξεις το κείμενο με την αιτιολογία κλπ μπορείς να γράψεις εδώ το e-mail σου, αν έχεις, για να επικοινωνήσουμε.

fvc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 12:15 am

Δημοσίευσηαπό fvc » Τρί Σεπ 15, 2009 3:36 pm

dat έγραψε:fvc ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά πρόοδο δεν βλέπω διότι και γω με STAGE απασχολούμαι, επίσης σε Υπηρεσία του Υπουργείου Απασχόλησης και όπως βλέπεις αυτήν την περίοδο τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα και ρευστά.
Αν θέλεις περισσότερη βοήθεια, π.χ. να σου στείλω τη φόρμα της αίτησης, πώς να συντάξεις το κείμενο με την αιτιολογία κλπ μπορείς να γράψεις εδώ το e-mail σου, αν έχεις, για να επικοινωνήσουμε.



Fotinikos@hotmail.com
Περισσότερα κατ'ιδίαν :)

megalobobiras
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 11:33 am

Δημοσίευσηαπό megalobobiras » Παρ Οκτ 02, 2009 12:34 pm

laoura έγραψε:η γαλλικη πγοφογα μας μαγανε... ειμαστε πισω σε ολα τα αλλα... Oh mon dieu!


Δεν είναι θέμα προφοράς. Όπως το μασάζ, το ρεπορτάζ, το μιξάζ, το ντεμπραγιάζ, το τανάζ είναι γαλλικές λέξεις, έτσι είναι και το "σταζ". Δεν είναι ανάγκη να το αγγλοποιούμε

1) γιατί στα αγγλικά έχει άλλη σημασία (σκηνή θεάτρου, στάδιο, βαθμίδα)
2) γιατί έτσι το λένε στις Βρυξέλλες, "σταζ" δηλαδή
3) γιατί στα γαλλικά μόνο έχει την σημασία με την οποία το χργσιμοποιούμε στα Ελληνικά (δηλαδή πρακτική εξάσκηση)
4) γιατί έτσι το αποκαλεί ο διοικητής του ΟΑΕΔ
5) γιατί έτσι το ξέρουν όλοι, ακόμα... και οι αγγλόφωνοι
6) γιατί η αγγλική μετάφραση είναι training course ή internship
7) γιατί το σωστό είναι το "σταζ" και δεν μπορούμε να αγγλοποιούμε τα πάντα.

dionysia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 17, 2009 5:14 pm

Δημοσίευσηαπό dionysia » Κυρ Οκτ 18, 2009 11:44 pm

Kalispera paidia!!!!! Ergazomai kai egw se mia Ypiresia tou Yp.Politismou me Stage......Sas pliroforw oti emeis douleuoume parapanw wres apo tous monimous kai apo tous ypoloipous ektaktous.....me polu ligotera xrimata....pou den aggizoun kan ta 500....Exei uparksei minas pou exw parei 200 molis eyrw.....kai o logos itan aplos..."Eixa kapoio provlima me to podi mou kai eprepe na meinw sto krevati" Eixa xarti giatrou pou to epivevaiwne kai to mono pou mou eipan einai oti tha parw paratasi tou programmatos.....An einai dinaton....Kanoume akrivws tin idia douleia me tous upoloipous me polu ligotera xrimata....Den einai adiko....????Den prepei epitelous na ginei kati????Edw kai 2 xronia pou einai ekei den exw ekpedeytei...?????


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες