ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΟΓΗΣ+ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΟ..

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
spyros1000
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 8:00 pm

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΟΓΗΣ+ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΟ..

Δημοσίευσηαπό spyros1000 » Τρί Αύγ 18, 2009 6:53 pm

Αυτό που ζητάω είναι ψιλοκουφό. Θέλω ένα πρόγραμμα που να του περνάω τις κληρώσεις της ημέρας ας πούμε κ να μου εμφανίζει μία μία τις κληρώσεις σαν να την έβλεπες στη τηλεόραση του πρακτορείου. Θέλω δηλαδή να έχω μια ιδέα πως διατάσσονται τα νούμερα σαν σχήματα. Δηλαδη αν πιάνουν γωνίες κ τα σχετικά....Εχει κανεις καμια ιδεα η ψαχνω στα αχυρα?

spyros1000
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 8:00 pm

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΟΓΗΣ+ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΟ..

Δημοσίευσηαπό spyros1000 » Τρί Αύγ 18, 2009 6:56 pm

Να βρω εγώ το λογάριθμό είναι όντως δύσκολο. Έχω όμως μια απορία. Αυτός που φτιαχνει τα συστήματα για τίς κληρώσεις άνθρωπος δεν είναι? Δεν μπορεί να πάει κ στον υπολογιστή του να κάνει αυτές τις κληρώσεις εφόσον πρόκειται για αλγόριθμο ο οποίος βγάζει μέν τυχαιο δείγμα, αλλά "προβλέψιμο" απόν τα στοιχεία του αλγόριθμου αυτού.

Εχω φαει κολλημα απο χθες..

Grand_Hill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 3:38 pm

Δημοσίευσηαπό Grand_Hill » Τετ Αύγ 19, 2009 12:04 pm

Μπορει ευκολα να δωσει την εντολη στο συστημα "διαλεξε" ή "επελεξε". Δεν νομιζω να βγαινει με συγκεκριμερνο αλγοριθμο. Πολυ ευκολα, το συστημα διαλεγει εντελως τυχαια.

galena
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 11:58 am

Δημοσίευσηαπό galena » Τετ Αύγ 19, 2009 2:20 pm

Δεν νομίζω ότι η επιλογή των αριθμών γίνεται τυχαία αν παρακαλουθείς τις κληρώσεις θα δεις ότι κάνει κάποιες παύσεις σαν να μετράει κάτι αρα μας δουλεύουν και εκεί....

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Τετ Αύγ 19, 2009 3:24 pm

Σπύρο, μη χάνεις το χρόνο σου άδικα, δεν θα καταφέρεις τίποτα... Για το θέμα της απεικόνισης των αριθμών σε μορφή όπως στην τηλεόραση, είναι εύκολο να γίνει στο MS Excel. Αν δεν μπορείς να το κάνεις μπορώ να στο φτιάξω εγώ. Αλλά σου ξαναλέω ότι θα χάσεις το χρόνο σου, δεν έχει νόημα...

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΟΓΗΣ+ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΟ..

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τετ Αύγ 19, 2009 4:43 pm

spyros1000 έγραψε:Αυτό που ζητάω είναι ψιλοκουφό. Θέλω ένα πρόγραμμα που να του περνάω τις κληρώσεις της ημέρας ας πούμε κ να μου εμφανίζει μία μία τις κληρώσεις σαν να την έβλεπες στη τηλεόραση του πρακτορείου. Θέλω δηλαδή να έχω μια ιδέα πως διατάσσονται τα νούμερα σαν σχήματα. Δηλαδη αν πιάνουν γωνίες κ τα σχετικά....Εχει κανεις καμια ιδεα η ψαχνω στα αχυρα?


μπες στο : www.anendotos.gr
και ειδικοτερα στο http://www.anendotos.gr/kino/kiSeirTime.asp

spyros1000
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 8:00 pm

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΟΓΗΣ+ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΟ..

Δημοσίευσηαπό spyros1000 » Τετ Αύγ 19, 2009 6:27 pm

pavlos-thess έγραψε:
spyros1000 έγραψε:Αυτό που ζητάω είναι ψιλοκουφό. Θέλω ένα πρόγραμμα που να του περνάω τις κληρώσεις της ημέρας ας πούμε κ να μου εμφανίζει μία μία τις κληρώσεις σαν να την έβλεπες στη τηλεόραση του πρακτορείου. Θέλω δηλαδή να έχω μια ιδέα πως διατάσσονται τα νούμερα σαν σχήματα. Δηλαδη αν πιάνουν γωνίες κ τα σχετικά....Εχει κανεις καμια ιδεα η ψαχνω στα αχυρα?


μπες στο : www.anendotos.gr
και ειδικοτερα στο http://www.anendotos.gr/kino/kiSeirTime.asp



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ..
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ..
ΧΑΖΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟΝ ΟΠΑΠ?
ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΒΡΩ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΡΙΘΜΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ,ΘΑ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ...

spyros1000
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 8:00 pm

Δημοσίευσηαπό spyros1000 » Τετ Αύγ 19, 2009 6:27 pm

CostasV έγραψε:Σπύρο, μη χάνεις το χρόνο σου άδικα, δεν θα καταφέρεις τίποτα... Για το θέμα της απεικόνισης των αριθμών σε μορφή όπως στην τηλεόραση, είναι εύκολο να γίνει στο MS Excel. Αν δεν μπορείς να το κάνεις μπορώ να στο φτιάξω εγώ. Αλλά σου ξαναλέω ότι θα χάσεις το χρόνο σου, δεν έχει νόημα...



ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ...

spyros1000
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 8:00 pm

Δημοσίευσηαπό spyros1000 » Τετ Αύγ 19, 2009 6:28 pm

galena έγραψε:Δεν νομίζω ότι η επιλογή των αριθμών γίνεται τυχαία αν παρακαλουθείς τις κληρώσεις θα δεις ότι κάνει κάποιες παύσεις σαν να μετράει κάτι αρα μας δουλεύουν και εκεί....


ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?

galena
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 11:58 am

Δημοσίευσηαπό galena » Πέμ Αύγ 20, 2009 10:32 am

Εννοώ ότι οι παύσεις αυτές που διαρκούν κλάσματα του δευτερολέπτου για ένα σύστημα σαν το κινο σημαίνει ότι εκείνη την στιγμή έχει κάνει εκατομμύρια υπολογισμούς

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Πέμ Αύγ 20, 2009 10:39 am

Οι παύσεις αυτές υπάρχουν για να τρέξει η γεννήτρια τυχαίων αριθμών πολλές φορές ώστε οι αριθμοί που τελικά θα βγουν να μην έχουν προκύψει από συνεχόμενες εκτελέσεις της ρουτίνας. Κάτι σαν το "ανακάτεμα" που κάνουμε με τα χέρια μας στα ζάρια. Ακόμα ένας λόγος που καθιστά αδύνατη την πρόβλεψη των αριθμών...

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Πέμ Αύγ 20, 2009 11:12 am

[quote="CostasV"]Οι παύσεις αυτές υπάρχουν για να τρέξει η γεννήτρια τυχαίων αριθμών πολλές φορές ώστε οι αριθμοί που τελικά θα βγουν να μην έχουν προκύψει από συνεχόμενες εκτελέσεις της ρουτίνας. Κάτι σαν το "ανακάτεμα" που κάνουμε με τα χέρια μας στα ζάρια. Ακόμα ένας λόγος που καθιστά αδύνατη την πρόβλεψη των αριθμών...[/quot

Οι κληρωσεις του Κινο πραγματοποιουνται σε εκατομμυριοστα του δευτερολεπτου. Δηλαδη πχ 10.00 η ωρα εχει ηδη γινει η κληρωση. Η διαδικασια της κληρωσης οπως την βλεπουμε εμεις στις οθονες ειναι απλα για λογους ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ.
Εαν θελετε να το δοκιμασετε, με το που θα βγει το πρωτο νουμερο, ελεγξτε το δελτιο σας, θα σας πει ακριβως αν κερδιζει και ποσα..δεν χρειαζεται να περιμενετε 1 λεπτο για να "ολοκληρωθει" η κληρωση. Οπως προειπα εχει ηδη γινει.
Οι υπολογιστικες ικανοτητες, ωστε να βγαινουν ψευδοτυχαια νουμερα μεν αλλα να ελεγχονται σε σχεση με αυτα που εχουν παιχθει, ειναι τεραστιες και γινονται σε κλασματα του δευτερολεπτου.

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Πέμ Αύγ 20, 2009 11:20 am

pavlos-thess έγραψε:
CostasV έγραψε:Οι παύσεις αυτές υπάρχουν για να τρέξει η γεννήτρια τυχαίων αριθμών πολλές φορές ώστε οι αριθμοί που τελικά θα βγουν να μην έχουν προκύψει από συνεχόμενες εκτελέσεις της ρουτίνας. Κάτι σαν το "ανακάτεμα" που κάνουμε με τα χέρια μας στα ζάρια. Ακόμα ένας λόγος που καθιστά αδύνατη την πρόβλεψη των αριθμών...[/quot

Οι κληρωσεις του Κινο πραγματοποιουνται σε εκατομμυριοστα του δευτερολεπτου. Δηλαδη πχ 10.00 η ωρα εχει ηδη γινει η κληρωση. Η διαδικασια της κληρωσης οπως την βλεπουμε εμεις στις οθονες ειναι απλα για λογους ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ.
Εαν θελετε να το δοκιμασετε, με το που θα βγει το πρωτο νουμερο, ελεγξτε το δελτιο σας, θα σας πει ακριβως αν κερδιζει και ποσα..δεν χρειαζεται να περιμενετε 1 λεπτο για να "ολοκληρωθει" η κληρωση. Οπως προειπα εχει ηδη γινει.
Οι υπολογιστικες ικανοτητες, ωστε να βγαινουν ψευδοτυχαια νουμερα μεν αλλα να ελεγχονται σε σχεση με αυτα που εχουν παιχθει, ειναι τεραστιες και γινονται σε κλασματα του δευτερολεπτου.


Για να ειμαι πιο ακριβης, οι λογοι δεν ειναι μονο ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ, αλλα η ολη διαδικασια της κληρωσης ειναι ετσι στημενη ωστε να εξυπηρετει το "μαρκετινγ " του παιχνιδιου.
Οι απανωτες διαδρομες των κιτρινων μπαλων, που υποδηλωνουν οτι ο αριθμος κληρωθηκε, εχει να κανει με την αυξηση της ψυχολογικης εξαρτησης απο το παιχνιδι. "Χτυπαει και φευγει, χτυπαει και καθεται..κλπ" αυξανουν και μειωνουν συνεχως τα επιπεδα ντοπαμινης..εναλλασονται χαρα, επιβραβευση με λυπη και δυσαρεσκεια... με αποτελεσμα ο στοχος της εξαρτησης να πραγματοποιειται με τον πιο αποτελεσματικο και συναμα υπουλο τροπο.

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Πέμ Αύγ 20, 2009 11:43 am

Σωστά αυτά που λες pavlos-thess, δεν διαφωνώ. Προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω παρακολουθήσει ποτέ ηλεκτρονική κλήρωση Lotto ή Κίνο! Έχω μείνει στο παλιό στυλ με τα μπαλάκια και τον αέρα που φύσαγε στην κληρωτίδα! :D Δεν παίζω ούτε ασχολούμαι με τυχερά παιχνίδια. Απλά βασίστηκα στα γραφόμενα στο thread και υπέθεσα ότι γίνεται σε real-time. Προφανώς αν η κλήρωση γίνεται με υπολογιστή μπορεί να γίνει σχεδόν ακαριαία και οι παύσεις για ηλεκτρονικό "ανακάτεμα" (αν υπάρχουν) μπορούν να γίνονται σε ms.

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι δεν έχει νόημα να ψάχνουμε να βρούμε τον αλγόριθμο της γεννήτριας τυχαίων αριθμών γιατί απλά δεν γνωρίζουμε τις παραμέτρους του. Σίγουρα οι προγραμματιστές δεν θα έβαλαν απλά μια ρουτίνα με σταθερές αρχικές συνθήκες (seed), αλλά θα τις αλλάζουν με τυχαίο τρόπο (π.χ. με βάση την τρέχουσα ημ/νία και ώρα κτλ.). Κάτω από αυτές τις συνθήκες είναι αδύνατο να υπολογίσει κάποιος τους επόμενους αριθμούς, ακόμα κι αν γνωρίζει τον αλγόριθμο του random number generator.

spyros1000
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 8:00 pm

Δημοσίευσηαπό spyros1000 » Πέμ Αύγ 20, 2009 4:19 pm

pavlos-thess έγραψε:Οι κληρωσεις του Κινο πραγματοποιουνται σε εκατομμυριοστα του δευτερολεπτου. Δηλαδη πχ 10.00 η ωρα εχει ηδη γινει η κληρωση. Η διαδικασια της κληρωσης οπως την βλεπουμε εμεις στις οθονες ειναι απλα για λογους ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ.
Εαν θελετε να το δοκιμασετε, με το που θα βγει το πρωτο νουμερο, ελεγξτε το δελτιο σας, θα σας πει ακριβως αν κερδιζει και ποσα..δεν χρειαζεται να περιμενετε 1 λεπτο για να "ολοκληρωθει" η κληρωση. Οπως προειπα εχει ηδη γινει.
Οι υπολογιστικες ικανοτητες, ωστε να βγαινουν ψευδοτυχαια νουμερα μεν αλλα να ελεγχονται σε σχεση με αυτα που εχουν παιχθει, ειναι τεραστιες και γινονται σε κλασματα του δευτερολεπτου.



ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΡΙΞΕΙΣ ΔΕΛΤΙΟ 5 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ...


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες