ανανεωση καρτας ανεργιας

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
kalamia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 3:04 pm

ανανεωση καρτας ανεργιας

Δημοσίευσηαπό kalamia » Κυρ Ιούλ 26, 2009 11:12 am

καλημερα,εχω το εξης προβλημα.σημερα 26 του μηνος ληγει κανονικα η καρτα ανεργιας που εχω,αλλα επειδη ειναι κυριακη οπως καταλαβαινετε και ο ΟΑΕΔ κλειστος,δεν θα ανανεωθει.αυριο που θα παω για να ζητησω ανανεωση,θα εχω προβλημα? ειχα ενα προβλημα υγειας τις τελευταιες μερες και δεν μπορεσα να παω να την ανανεωσω νωριτερα.το κακο ειναι οτι η ληξη της καρτας πεφτει μεσα στο σαβ-κο.την εχω 14 μηνες και δεν θελω να τη χασω,γιατι θελω να συμμετεχω σε προκηρυξεις Υ.Ε. που μετραει η ανεργια.θα το δικαιολογησουν η θα πουν οτι και καλα δεν μπορουν να κανουν τιποτε για 1 μερα[που ουτως η αλλως ηταν σαβ-κο και ηταν κλειστα] και θα μου πουν να βγαλω νεα καρτα? αν γνωριζει καποιος, η βοηθεια θα ηταν πολυτιμη, ευχαριστω

maraki_chania
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό maraki_chania » Κυρ Ιούλ 26, 2009 12:47 pm

Aπό όσο γνωρίζω αν η ημερομηνία λήξης της κάρτας πέφτει αργία και όχι εργάσιμη, δε θα έχεις πρόβλημα για μια μέρα και ειδικά μάλιστα αν υπήρχε και πρόβλημα υγείας τις προηγούμενες μέρες! Αλλά στον ΟΑΕΔ είναι και λίγο.....ας μην χαρακτηρίσω. Ελπίζω να σε βοήθησα. 8) 8) 8)

Elena_l1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 02, 2009 7:59 pm

Re: ανανεωση καρτας ανεργιας

Δημοσίευσηαπό Elena_l1 » Κυρ Ιούλ 26, 2009 12:56 pm

Πηγαινε αυριο πρωι πρωι, μολις ανοιξει ο ΟΑΕΔ, ετσι ωστε να μη σβηστει η καρτα σου απο τα computer...

kalamia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 3:04 pm

Δημοσίευσηαπό kalamia » Κυρ Ιούλ 26, 2009 2:19 pm

ευχαριστω πολυ :D

klipsch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό klipsch » Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am

Μπορεις να ανανεωσεις 4 ημερες πριν και 4 μερες μετα απο την ημερομηνια που γραφει το χαρτακι.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Δευ Ιούλ 27, 2009 9:18 am

Συγγνώμη, αλλά η περίοδος ανανέωσης είναι 5 μέρες πριν! Τι έκανες από την Τετάρτη που μας πέρασε; Συγγνώμη, αλλά και εγώ το είχα αντιμετωπίσει πριν αρκετό καιρό αυτό και μου την είχαν κόψει, για να μάθω να είμαι συνεπής και έτσι είναι.Αν δεν στην κόψουν να μας το πεις.

MagikoZari
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Μαρ 27, 2009 12:38 am

Δημοσίευσηαπό MagikoZari » Δευ Ιούλ 27, 2009 11:39 am

αν ειναι αργια δεν εχεις προβλημα αλλα αν εχει περασει εστω κ μια μερα το συστημα σε σβηνει μονο του απ οτι μου χουν πει.δλδ δεν σε διαγραφει καποιος admin του συστηματος αλλα το ιδιο συστημα
το γιατι δεν το ξερω,μαλλον για να μειωνουν την ανεργια...

klipsch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό klipsch » Δευ Ιούλ 27, 2009 2:50 pm

Το συστημα σε σβηνει απο μονο του αλλα οχι πριν περασουν 5 ημερες μεσα και το Σαββατοκυριακο.Νωριτερα αν διαγραφει θα ειναι απο χερι υπαλληλου και για συγκεκριμενο λογο.

Grand_Hill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 3:38 pm

Δημοσίευσηαπό Grand_Hill » Δευ Ιούλ 27, 2009 2:57 pm

εμενα την επομενη της ληξης της, μου την ανανεωσαν

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Δευ Ιούλ 27, 2009 4:40 pm

MagikoZari έγραψε:αν ειναι αργια δεν εχεις προβλημα αλλα αν εχει περασει εστω κ μια μερα το συστημα σε σβηνει μονο του απ οτι μου χουν πει.δλδ δεν σε διαγραφει καποιος admin του συστηματος αλλα το ιδιο συστημα
το γιατι δεν το ξερω,μαλλον για να μειωνουν την ανεργια...




Καλό αυτό. Λογικό μου φαίνετε για τα δικά τους μυαλά. :lol: :lol: :lol:

kalamia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 3:04 pm

Δημοσίευσηαπό kalamia » Δευ Ιούλ 27, 2009 11:02 pm

καλησπερα παιδια λοιπον πηγα σημερα το πρωι και μου ανανεωσαν κανονικα την καρτα :D :D :D επειδη η ληξη επεφτε αργια [δηλ.χτες] οποτε σημερα δικαιουμουν κανονικα ανανεωση.επισης μου ειπε οτι η καρτα ανανεωνεται μονο μεχρι το πολυ [b]5 μερες πριν[/b] τη ληξη της και [b]ο χ ι[/b] μετα..μου ειπε ακομη οτι αν ληξει καθημερινη [κι οχι αργια,εθνικη-τοπικη γιορτη-οποτε περιμενεις να την ανανεωσεις την πρωτη διαθεσιμη εργασιμη] και δεν εχεις παει ως τη ληξη του ωραριου,τοτε το συστημα σε διαγραφει αυτοματα μετα τη ληξη του ωραριου ,χανεις ολη την ανεργια που ειχες ως τοτε και την επομενη πας να σου βγαλουν νεα καρτα & ολα αυτα χωρις να μπορει να κανει ή να παρεμβει κανεις ,γιατι πλεον,μου ειπε,το συστημα τα κανει ολα αυτοματα και δεν γινεται να επεμβει κανεις.ελπιζω να σας κατατοπισα προς μελλοντικη γνωση και αποφυγη παρομοιας καταστασης για καθε ενδιαφερομενο

klipsch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό klipsch » Τρί Ιούλ 28, 2009 8:45 am

kalamia έγραψε:καλησπερα παιδια λοιπον πηγα σημερα το πρωι και μου ανανεωσαν κανονικα την καρτα :D :D :D επειδη η ληξη επεφτε αργια [δηλ.χτες] οποτε σημερα δικαιουμουν κανονικα ανανεωση.επισης μου ειπε οτι η καρτα ανανεωνεται μονο μεχρι το πολυ 5 μερες πριν τη ληξη της και ο χ ι μετα..μου ειπε ακομη οτι αν ληξει καθημερινη [κι οχι αργια,εθνικη-τοπικη γιορτη-οποτε περιμενεις να την ανανεωσεις την πρωτη διαθεσιμη εργασιμη] και δεν εχεις παει ως τη ληξη του ωραριου,τοτε το συστημα σε διαγραφει αυτοματα μετα τη ληξη του ωραριου ,χανεις ολη την ανεργια που ειχες ως τοτε και την επομενη πας να σου βγαλουν νεα καρτα & ολα αυτα χωρις να μπορει να κανει ή να παρεμβει κανεις ,γιατι πλεον,μου ειπε,το συστημα τα κανει ολα αυτοματα και δεν γινεται να επεμβει κανεις.ελπιζω να σας κατατοπισα προς μελλοντικη γνωση και αποφυγη παρομοιας καταστασης για καθε ενδιαφερομενο

Σε ποιον ΟΑΕΔ ανηκεις?

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τρί Ιούλ 28, 2009 11:11 am

Δεν το βρισκετε εντελως εξωφρενικο να ληγει η περιοδος ανεργιας με ενα τετοιο παλαιολιθικο συστημα? Δηλαδη, αν καθυστερησω λιγο να την ανανεωσω για οποιονδηποτε λογο, πλην της ευρεσης εργασιας, γιατι μετα παυω να ειμαι ανεργος? εκανε τιποτα ο οαεδ? μου βρηκε δουλεια? στατιστικες μαλαγανιες ειναι καθαρα..απαραδεκτες..για να μειωνονται τεχνητα τα ποσοστα ανεργιας...Ευημερουν οι Αριθμοι...οι Ανθρωποι φυτοζωουν....


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες