ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
FRIENDS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 4:16 pm

ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό FRIENDS » Τρί Ιούλ 14, 2009 4:57 pm

ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ,ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΟΛΟ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ...
ΠΑΡΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ, ΠΑΡΕ ΦΤΗΝΟ ΡΕΥΜΑ,ΠΑΡΕ ΑΤΟΚΑ ΔΑΝΕΙΑ,ΦΤΗΝΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ,ΦΤΗΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ,ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,Κ.Λ.Π.
ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.
ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΔΕ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΤΩΧΟ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟ,ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΟΛΕΥΤΕΙ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....
2 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ,ΕΞΟΧΙΚΑ,ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ...
ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΧΑΡΙΣΕ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ.
ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ ΣΗΚΩΣΑΝ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΙΚΕΚΝΟ!!!
Ε ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ....
ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ 1 ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΣΑ,ΑΝ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΑ ,ΚΑΙ ΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕΞΙΣ...ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΚΡΑΤΗ.
ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΛΑΘΗ...
ΞΕΡΩ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΑΣ ΓΙΑΤΙ; ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΑ Ε.
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΔΩΣΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.

ΕΔΩΣΕΣ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ,Ε ΚΑΙ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΣ 250000 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΣΕΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΚΑΛΑ;

ΑΝΤΕ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ!!!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΡΗΣΗ;

Grand_Hill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 3:38 pm

Δημοσίευσηαπό Grand_Hill » Τρί Ιούλ 14, 2009 5:13 pm

Πες μου ρε φιλε...

ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ?


Οταν εσυ πηγαινες αγγλικα γιατι τους γονεις σου τους περιισευανε, των δικων μου τα λεφτα πηγαινανε στις πανες του 5ου αδελφου μου. Δεν περισσευανε βλεπεις για τα αγγλικα του μεγαλου.
Οταν εσενα σε περναν Η/Υ, εγω το μονο κομπιουτερ που ειχα ηταν αυτο της ΤΒ!
Οταν εσενα σε τρεχανε στα φροντηστηρια ακομα και για την γυμανστικη σου, εγω διαβαζα και ξαναδιαβαζα μονος μου προσπαθωντας να καταλαβω τι σκατα λεει αυτος ο Θαλης, Πυθαγορας, Μπαλζακ κ.ο.κ.
Γιατι οι γονεις μου επρεπε να θρεψουν κι αλλο παιδι. Και δεν τους περισσευαν για πολυτελειες.
Μας ηρθαν τωρα τα χορτασμενα μοναχοπαιδια του ιδιωτικου, να μας την πουν που γενναμε παιδια και το κρατος μας στηριζει (λεμε τωρα!!!).
Δεν θα μπω σε λαικιστικα τρικ του στυλ στηριζουμε την οικονομια του κρατους, ή συμβαλουμε στο δημογραφικο και οτι τα παιδια ειναι ευλογια.
Αλλα θα σου πω αυτο.
Αν οι γονεις σου ειναι φυγοπονοι δεν φταινε οι πολυτεκνοι. Εσυ μασας απο δυο εισοσηματα. Ολα δικα σου. Εγω εχω να παιρνω το 1/6 απο το εισοδημα της μανας μου, μιας και ειμαι σε μονογονεικη οικογενεια!!!

Κι αλλα θελουμε φιλε. Κι αλλα απαιτουμαι.

Εχει κανεις αντιρρηση????

FRIENDS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 4:16 pm

Δημοσίευσηαπό FRIENDS » Τρί Ιούλ 14, 2009 5:27 pm

ΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΛΕΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ;

ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΣ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!!!!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΕΧΩ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ, ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΟΥ,ΠΕΡΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΩ...ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΔΕΡΦΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ.

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ,ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ,ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΜΟΝΟΓΟΝΕΙΚΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΚΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.
Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΔΕ ΣΗΚΩΝΕΙ ΑΣΚΟΠΑ ΕΞΟΔΑ..
ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!
Η ΑΛΛΗ ΕΚΑΝΕ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΛΒΑΝΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ,ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ....

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΡΗΣΗ;

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Τρί Ιούλ 14, 2009 5:37 pm

ειμαι τριτεκνη και μονογονεας ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ FRIENDS τι να τα κανει τα προνομια ενας τριτεκνος η πολυτεκνος αν εχει 3 βιλες, 3 αμαξια κλπ....?? ε ?

παρολο που δεν με συμφερει αυτα που λεω αλλα συμφωνω απολυτα με τον /την friends. σε κανενα συνταγμα δεν υπαρχει η πολυτεκνια. κανενα. μονο στο δικο μας. τα προνομια θα πρεπει να ειναι αναλογικα με το εισοδημα. αν ενα ζευγαρι εχει δυο παιδια και ειναι και οι δυο ανεργοι ? αυτοι δεν εχουν ψυχη δηλαδη ? ο πλουταρχος η η μενεγακη τι να τα κανουν τα προνομια ? με χρυσα κουταλια τρωνε.

καμια λογικη δεν υπαρχει.

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Τρί Ιούλ 14, 2009 9:23 pm

Σοβαρευτείτε λίγο.

Για το αυτοκίνητο ισχύει μια φορα (μείωση 50% νομίζω) και έχουν κόκκινες πινακίδες αν θυμάμαι καλά.

Για τις μεταγραφές ισχύει χωρίς περιορισμό.

Για το ρεύμα που λέτε έχει μείωση αλλα μέχρι τα παιδιά να φτάσουν αν θυμάμαι καλά 25 χρονων και μετά για κάθε ένα παιδί κόβεται το μειωμένο. Τα φτηνά εισιτήρια και όλα τα αλλα παπατζιλίκια που αναφέρθηκαν ισχύουν όσο είναι πολύτεκνοι (ηλικιακα με κάθε επιφύλαξη νομίζω μετα τα 25 βγαινει το καθε παιδι).

Το μονο λοιπόν αβαντάζ που έχουν οι πολύτεκνοι είναι στο δημόσιο που ανταγωνίζονται πολυτεκνους για να μπούν σε ένα πολύ μικρό βεβαια αλλα ξεχωριστό ποσοστό.

Αλλα σκεφτείτε ότι με 5 παιδιά μια οικογένεια τι έχει να τραβήξει για φροντιστήρια και σπουδές!

Δικαιολογημένα κατά την άποψη μου όλα (και ίσως θα έπρεπε να επεκταθούν τα επιδόματα που παίρνουν επειδή είναι ψίχουλα).

costasss
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 30, 2008 4:53 pm

Re: ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό costasss » Τρί Ιούλ 14, 2009 10:04 pm

FRIENDS έγραψε:ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ,ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΟΛΟ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ...
ΠΑΡΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ, ΠΑΡΕ ΦΤΗΝΟ ΡΕΥΜΑ,ΠΑΡΕ ΑΤΟΚΑ ΔΑΝΕΙΑ,ΦΤΗΝΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ,ΦΤΗΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ,ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,Κ.Λ.Π.
ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.
ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΔΕ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΤΩΧΟ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟ,ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΟΛΕΥΤΕΙ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....
2 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ,ΕΞΟΧΙΚΑ,ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ...
ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΧΑΡΙΣΕ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ.
ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ ΣΗΚΩΣΑΝ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΙΚΕΚΝΟ!!!
Ε ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ....
ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ 1 ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΣΑ,ΑΝ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΑ ,ΚΑΙ ΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕΞΙΣ...ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΚΡΑΤΗ.
ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΛΑΘΗ...
ΞΕΡΩ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΑΣ ΓΙΑΤΙ; ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΑ Ε.
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΔΩΣΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.

ΕΔΩΣΕΣ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ,Ε ΚΑΙ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΣ 250000 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΣΕΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΚΑΛΑ;

ΑΝΤΕ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ!!!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΡΗΣΗ;

ΛΕΣ ΒΛΑΛΑΚΙΕΣ, Η ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΚΙΝΗΤΡΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΑΝΕΡΓΟΣ-ΑΠΟΤΥΧΥΜΕΝΟΣ-ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕ ΣΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ
ΜΕ ΣΥΓΧΥΣΕΣ ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΑ.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Τρί Ιούλ 14, 2009 11:06 pm

Βρε Friends αυτούς τους ανθρώπους πας και σταυρώνεις; εσύ, δόξα τω Θεώ, και σπούδασες και έγινες μια χαρά άνθρωπος και πάλι δόξα τον Ύψιστο που σου έδωσε και μία καλή οικογένεια, ασχέτως προβλημάτων που όλοι αντιμετωπίζουμε.Μη νομίζεις πως καμία άλλη οικογένεια σαν τη δική σου ή ακόμα και να είναι κανονική, δλδ όχι μονογονεϊκή ή χωρισμένη, αντιμετωπίζει τις ίδιες ακριβώς δυσκολίες.Όλοι όμως κάνουμε υπομονή και δεν τα βάζουμε με αυτούς τους ανθρώπους.Και αν το σκεφτείς καλά καλά, και πάλι με αυτές τις διευκολύνσεις και είναι σε πιο χειρότερη μοίρα από εσένα να φανταστείς.Δεν πρέπει να ζηλεύεις τους πολύτεκνους ή τους τρίτεκνους για τον διορισμό στο δημόσιο, σιγά το πράγμα! Λες και όλοι από αυτούς σπουδάζουν έχεις την εντύπωση! Νομίζεις πως όλοι έχουν την οικονομική ευχέρεια τόσο πολύ; Αυταπατάσαι και αν θέλεις ρώτα και κανένα φίλο σου που είναι 3 ή 4 ή 5 και παραπάνω παιδιά.

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Τρί Ιούλ 14, 2009 11:13 pm

ο /η friends τα εχει με τους πλουσιους πολυτεκνους νομιζω....η κανω λαθος ?

παντως παιδια θεωρω παραδειγμα εναν πολυτεκνο με 8 παιδια...γιατι να μη παρει το διπλο επιδομα πολυτεκνων ?


τωρα για τους διορισμους εκει δεν συμφωνω με τον την φριενδς γιατι ειναι μονο ενα ποσοστο απ ολες τις θεσεις και ειναι ενα καλο μετρο. αγωνας μεγαλος για να μεγαλωσεις τοσα παιδια.

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Τρί Ιούλ 14, 2009 11:15 pm

costasss πιστευεις οτι ο πολυ ανετος οικονομικα χρειαζεται κινητρο για να κανει παιδια ? δε νομιζω. οσοι κανουν πολλα παιδια ειναι επειδη αγαπουν τα παιδια. μαλιστα συνηθως οι φτωχοι κανουν πολλα παιδια. βεβαια χρειαζονται στιρηξη χωρις αμφιβολια.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Τρί Ιούλ 14, 2009 11:38 pm

Καλά μην λες πως μόνο όσοι αγαπούν τα παιδιά κάνουν παιδιά! Ή μη λες πως οι οικονομικά ευκατάστατοι δεν κάνουν, γιατί υπάρχουν και παραδείγματα όπως της κυρίας Μαριάννας Βαρδινογιάννη που έχει 4 παιδιά αν δεν κάνω λάθος, και εκτός του ότι είναι οικονομικά ευκατάστατη, εντούτοις νοιάζεται για τα παιδιά όλου του κόσμου και όλοι βλέπουμε πόσες καλές ενέργειες κάνει καθημερινά παρακαλώ! τόσο με το ίδρυμα "το χαμόγελο του παιδιού" όσο και με άλλα θέματα (Νοσοκομείο Παίδων κτλ).Εγώ πιστεύω πως όλοι μπορούν να κάνουν παιδιά, αλλά λίγοι είναι άξιοι για να ονομάζονται γονείς! Γιατί βλέπουμε και πόσους που παρατάνε τα παιδιά τους σε έναν κάδο (!) αντί να ζητήσουν τη βοήθεια και τη στήριξη της οικογένειας! Και ξέρω και πόσους ακόμα που ενώ θέλουν να αποκτήσουν να μην μπορούν παρά το ότι τρέφουν μεγάλη αγάπη για τα παιδιά, καθώς και άλλους που αποκτάνε και σημασία δεν δίνουν! Δηλαδή, καλύτερα να αναρωτιόμαστε αν κάποιος έχει το ηθικό πλεονέκτημα να γίνει γονιός, δηλαδή να ξέρει πως ένα παιδί συνεπάγεται μεγαλύτερες υποχρεώσεις, συνεπάγεται ταπείνωση, συνεπάγεται επικοιωνία και εκπαίδευση του παιδιού του, συνεπάγεται πάνω από όλα αγάπη, παρά του απλώς να το κάνεις! Και σίγουρα, εδώ η Βαρδινογιάννη στηρίζει τους πολύτεκνους και τους τρίτεκνους γιατί είναι σημαντικό για μία κοινωνία να πλάθει χαρακτήρες που θα μπορούν να γίνουν για μένα γονείς.Εδώ ρε συ φίλε, βλέπουμε συνεχώς να πουλάνε τα παιδιά τους πόσοι άσχετοι που κάνουν παιδιά και να τα δίνουν για 1000ευρώ παρακαλώ! (ναι, για αυτούς τόσο αξίζει το παιδί τους) και ευτυχώς που έχουμε ικανό σώμα δίωξης τέτοιων περιπτώσεων που τους συλλαμβάνει, γιατί για μένα αυτοί είναι οι πραγματικοί εγκληματίες μίας ολόκληρης κοινωνίας!

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Τετ Ιούλ 15, 2009 12:05 am

σωστα τα λες

παντως αν ειχα χρονο (διοτι θα ημουν και ευκαταστατη) κι εγω θα ηθελα να ασχοληθω με τα παιδια η "με τον συνδικαλισμο" χαχαχαχα

αλλα που να βρεις χρονο....ο χρονος ειναι χρημα !! δυο και τρεις δουλειες θελουμε για να τα βγαλουμε περα

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Τετ Ιούλ 15, 2009 12:15 am

ευχαριστώ, αλλά όπως είπα: κάλλιστα μπορεί να κάνει κάποιος ένα και δύο και τρία και τέσσερα παιδιά (χμ σαν το τραγούδι ακούγεται χαχαχα), αλλά λίγοι είναι πραγματικοί γονείς! Και φυσικά, δεν είναι προνόμιο μόνο των φτωχών να κάνουν παιδιά και να γίνονται πολύτεκνοι! Το καλό παράδειγμα το δίνουν οι ευκατάστατοι θα έλεγα, τουλάχιστον αυτοί που αγαπάνε τα παιδιά, αλλά και όπως σωστά είπες και οι φτωχοί που παρά του ότι κάνουν 2 και 3 δουλειές για να τα βγάλουν πέρα, εντούτοις η αγάπη τους για τα παιδιά υπερισχύει της αγάπης τους για τον "εαυτούλη" τους, πιστεύω!

andreas81
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 8:13 pm

Δημοσίευσηαπό andreas81 » Τετ Ιούλ 15, 2009 2:03 pm

Όσα περισσότερα παδιά τόσ καλύτερα :D

akis1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 3:50 pm

Δημοσίευσηαπό akis1 » Παρ Ιούλ 17, 2009 12:56 am

a re friends na 'giasei to stoma sou re file!!!!!!!!!!!
diavasa ola ta sxetika sxolia kai exo na po eleos m aftous tous politeknous, triteknous, palinostountes, omogeneis kai den ksero go ti allo... einai dinaton na simvenei afto to pragma? rikste mia matia sta apotelesmata de tis agrotikis, GEMISE o topos apo idikes katigories, den mporeis na diekdikiseis mia thesi epi isous orous.
diavasa oti einai ftoxoi, oraia as pernoun to sxetiko epidoma alla kirioi ki ego pou eimai diteknos ki emena oi goneis mou den eixan na me stiloun se frontistiria... to leo giati ipothike ki afto..
ksero oikogeneia me 5 paidia kai einai oloi volemenoi OLOI parakalo!
afto einai! exeis 1500 moria kai de sou ftanoun gia na mpeis kai vlepeis ton allon me 1200 kai mpenei.... diladi re paidia tis k...es tou kathenos emeis tha tis plirosoume?????
aa kai alli idiki katigoria tora, oi mousoulmanoi...
kala pame.... se ligo kairo tha vlepoume kana dio thesoules sti geniki katigoria etsi mono kai mono gia ksekarfoma...

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Παρ Ιούλ 17, 2009 3:55 am

Ένα έχω να πω: είστε απλά αχάριστοι από την ζωή σας και τα βάζετε με όλους αυτούς, ντροπή σας, να σας χαίρονται οι μάνες σας!


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες