ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΝ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ?

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
andrav
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:38 pm

ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΝ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ?

Δημοσίευσηαπό andrav » Παρ Απρ 24, 2009 1:49 pm

ΠΑΙΔΙΑ, ΑΝ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ, ΟΠΟΥ ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ???
Ή ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ? ΕΧΩ ΑΝΤΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ.......

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Κυρ Απρ 26, 2009 11:37 am

οταν υπογραφεις για 10ετια με εντοπιοτητα ειναι παρανομη καθε μεταταξη, απόσπαση κλπ ακομη κι αν ο αντρας σου ειναι στρατιωτικος-εχει βγει γνωμοδοτηση του ΝΣΚ επ' αυτου για συζυγους στρατιωτικων, παλι ισχυει η 10ετια-, και μαλιστα ειναι αυτοδικαια ακυρη ακομη κι αν υπογραφει τεταια πραξη. Αλλωστε το ξερεις κι εσυ που ρωτας, καλα πιστευω, αρα ρωτας για επιβεβαιωση, φανταζομαι[/b]

Χριστίνα 85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 4:59 pm

Δημοσίευσηαπό Χριστίνα 85 » Δευ Απρ 27, 2009 11:42 pm

Ειμαι κ γω συζυγος στρατιωτικού και προσπαθώ για μετάθεση σε παραμεθόριο περιοχή.Δουλεύω 6 χρόνια.Θα υπογράψω και γω υποχρεωτική παραμονή για 10 χρόνια ανεξαρτήτως τα χρόνια προυπηρεσίας μου?Αν ξέρει ας μου απαντήσει κάποιος.Ευχαριστώ :roll:

Χριστίνα 85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 4:59 pm

Δημοσίευσηαπό Χριστίνα 85 » Τρί Μάιος 12, 2009 11:52 pm

Χριστίνα 85 έγραψε:Ειμαι κ γω συζυγος στρατιωτικού και προσπαθώ για μετάθεση σε παραμεθόριο περιοχή.Δουλεύω 6 χρόνια.Θα υπογράψω και γω υποχρεωτική παραμονή για 10 χρόνια ανεξαρτήτως τα χρόνια προυπηρεσίας μου?Αν ξέρει ας μου απαντήσει κάποιος.Ευχαριστώ :roll:

Hello!!! Κανείς δεν γνωρίζει βρε παιδιά?

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Τετ Μάιος 13, 2009 12:24 am

οχι η δεκαετια ισχυει για διορισμο ή μεταταξη

στην περιπτωση σου ειναι μεταθεση ή αποσπαση, αν ειναι αλλος φορεας

Χριστίνα 85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 4:59 pm

Δημοσίευσηαπό Χριστίνα 85 » Τετ Μάιος 13, 2009 1:37 pm

[quote="dakis"]οχι η δεκαετια ισχυει για διορισμο ή μεταταξη

στην περιπτωση σου ειναι μεταθεση ή αποσπαση, αν ειναι αλλος φορεας
[/quote
Ευχαριστώ....
Άρα ισχύει και για μένα η δεκαετία γιατί πρόκειται για ίδιο φορέα και πρόκειιται για μετάταξη (λάθος πριν που έγραψα μετάθεση) :(

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Τετ Μάιος 13, 2009 7:19 pm

αν κινεισαι στον ιδιο φορεα (εντος του ιδιου) μπορεις να κανεις ειτε μεταθεση ειτε αποσπαση
αν κινεισαι απο φορεα σε φορεα θα κανεις αποσπαση
εαν κανεις μεταταξη δεσμευεσαι για δεκαετια
πες μου που εισαι και που θες να πας να σου πω

Χριστίνα 85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 4:59 pm

Δημοσίευσηαπό Χριστίνα 85 » Τετ Μάιος 13, 2009 11:11 pm

από νοσοκομείο για νοσοκομείο σε ίδιο κλάδο

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Πέμ Μάιος 14, 2009 4:41 am

dakis έγραψε:οταν υπογραφεις για 10ετια με εντοπιοτητα ειναι παρανομη καθε μεταταξη, απόσπαση κλπ ακομη κι αν ο αντρας σου ειναι στρατιωτικος-εχει βγει γνωμοδοτηση του ΝΣΚ επ' αυτου για συζυγους στρατιωτικων, παλι ισχυει η 10ετια-, και μαλιστα ειναι αυτοδικαια ακυρη ακομη κι αν υπογραφει τεταια πραξη. Αλλωστε το ξερεις κι εσυ που ρωτας, καλα πιστευω, αρα ρωτας για επιβεβαιωση, φανταζομαι[/b]


1.Καταρχάς σύμφωνα με ερμηνεία του ΥΠΕΣ μπορεί να γίνει μετάθεση αλλά πάλι σε παραμεθόριο περιοχή, δηλαδή πρέπει να συμπληρωθεί η δεκαετία στην παραμεθόριο γενικά και όχι αποκλειστικά στη θέση διορισμού ή μετάταξης

2.Dakis νομίζω ότι υπάρχει παραθυράκι για έχοντες βυσματάρα και παρακάμπτουν τη δεκαετια και πάνε σε μη παραμεθόριο:η διάθεση. Δηλαδή φαίνεται ότι έχουν οργανική θέση στο καστελόριζο αλλά είναι σε διάθεση στην κεντρική υπηρεσία.

3. Επίσης αν αποσπαστείς σε γραφείο βουλευτή ή σε πολιτικό κόμμα και τότε την παρακάμπτεις τη δεκαετία

ΕΛΕ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 9:57 am

Δημοσίευσηαπό ΕΛΕ » Πέμ Μάιος 14, 2009 10:46 am

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ!!!!!!!!!!!!!ΒΡΕ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ........ΘΕΣ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ(ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ..)ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΜΟΡΙΩΝ.........ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗ;;;;;;;;;;;ΜΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΖΕΣΑΙ!!!!!!!!!!ΑΣΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΑΛΛΟΣ ΝΤΟΠΙΟΣ!!!!!!!!ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΟΥ.........ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ 10ΕΤΙΑΣ!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΧΟΡΤΑΤΟ;;;;;;;;;;
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!!!!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ "ΚΑΚΙΑ" ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΙ!!!!!!!!!!

ΕΛΕ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 9:57 am

Re: ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΝ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό ΕΛΕ » Πέμ Μάιος 14, 2009 1:11 pm

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ!!!!!!!!!!!!!ΒΡΕ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ........ΘΕΣ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ(ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ..)ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΜΟΡΙΩΝ.........ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗ;;;;;;;;;;;ΜΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΖΕΣΑΙ!!!!!!!!!!ΑΣΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΑΛΛΟΣ ΝΤΟΠΙΟΣ!!!!!!!!ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΟΥ.........ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ 10ΕΤΙΑΣ!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΧΟΡΤΑΤΟ;;;;;;;;;;
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!!!!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ "ΚΑΚΙΑ" ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΙ!!!!!!!!!!

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Πέμ Μάιος 14, 2009 4:37 pm

senekas



1. εχω αντιθετη πολυ προσφατη γνωμοδοτηση του ΝΣΚ αποδεκτη απο νακο οτι η δεκαετια ισχυει για την συγκεκριμενη θεση, στην υπηρεσια που διοριζεσαι, οχι γενικα στον νομό

2. αυτο που λες διαθεση ειναι καραμεταθεση , η εννοια της διααθεσης δεν οριζεται πουθενα, αντιθετα κατα τον κωδικα η μετακινηση εκτος νομου ειναι μεταθεση, το λεει σαφεστατα. Αν καποιοι βαφτιζουν την μεταθεση διάθεση, ε νταξει ολα γινονται αμα θελει ο υπουργος να παρανομησει για εναν κολλητο του

3. συμφωνω με ΕΛΕ απολύτως,

4. για γραφειο βουλευτη παλι υπερισχυει η δεκαετια - απλως κανουν σκοπιμα καποιες φορες παρερμηνεια, για να μην φωναζουε οι βουλευτες κυριως οι δικοι τους

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Πέμ Μάιος 14, 2009 4:40 pm

Χριστίνα 85 έγραψε:από νοσοκομείο για νοσοκομείο σε ίδιο κλάδο


θα κανεις αποσπαση με την ειδικη διαταξη για συζυγους στρατιωτικων, καθε νοσοκομειο ειναιξχωριστο ΝΠΔΔ - φορεας, δεν ισχυει μεταθεση

Χριστίνα 85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 4:59 pm

Δημοσίευσηαπό Χριστίνα 85 » Πέμ Μάιος 14, 2009 6:49 pm

dakis έγραψε:
Χριστίνα 85 έγραψε:από νοσοκομείο για νοσοκομείο σε ίδιο κλάδο


θα κανεις αποσπαση με την ειδικη διαταξη για συζυγους στρατιωτικων, καθε νοσοκομειο ειναιξχωριστο ΝΠΔΔ - φορεας, δεν ισχυει μεταθεση

εγώ θέλω να πάρω την οργανική μου θέση από κει που την έχω και να την πάρω σε παραμεθόριο περιοχή.Από κει και μετά μπορεί να μου παρουσιάσουν κόλημα αυτοί ότι ακριβώς επειδή είναι παραμεθόριος δεν μπορώ να πάρω απόσπαση μετά και πρέπει να περάσει δεκαετία?Μέχρι τώρα που δε βρίσκομαι σε παραμεθόριο η υπηρεσία που είμαι τώρα δεν μου παρουσίασε πρόβλημα.Τώρα γιατί θέλω να πάρω τη θέση μου είναι άλλο πράγμα :wink:

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Πέμ Μάιος 14, 2009 7:32 pm

ακριβως με την αποσπαση η οργανικη σου θα μεινει στο νοσοκομειο που εισαι τωρα και οταμ θελησεις θα επιστρεψεις, οπως σου ειπα η δεκαετια ισχυει για διορισμο ή για μεταταξη οχι για αποσπαση ή μεταθεση αρα δεν καταλαβαινω γιατι αγχωνεσαι


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες